Azbest ponownie zalegalizowany w USA

Jeden z najniebezpieczniejszych czynników rakotwórczych związanych z budową jest obecnie legalnie dopuszczany do produkcji w USA zgodnie z nową zasadą Agencji Ochrony Środowiska (EPA). 1 czerwca EPA wydała autoryzację „SNUR” (znacząca nowa zasada stosowania), która pozwala na tworzenie nowych produktów zawierających azbest indywidualnie dla każdego przypadku.

Według rzeczników ochrony środowiska, ta nowa zasada daje firmom chemicznym przewagę w tworzeniu nowych zastosowań dla takich szkodliwych produktów w Stanach Zjednoczonych. W maju EPA opublikowała raport przedstawiający nowe ramy oceny ryzyka związanego z substancjami priorytetowymi. Raport stwierdza, że ​​agencja nie będzie już rozważać wpływu lub obecności substancji w powietrzu, ziemi lub wodzie w swoich ocenach ryzyka.

Ta informacja pojawia się po tym, jak EPA przejrzała pierwszą partię 10 substancji chemicznych zgodnie z poprawką do ustawy z 1976 r. O toksycznych substancjach kontrolnych (TSCA) z 1976 r., Która zobowiązała agencję do ciągłej ponownej oceny setek potencjalnie toksycznych chemikaliów, aby sprawdzić, czy powinny one napotkać nowe ograniczenia lub być usunięte z rynku. Firma SNUR pomaga firmom wykorzystywać toksyczne chemikalia, takie jak azbest, nie myśląc o tym, jak zagraża to osobom, które mają z nimi pośredni kontakt.

Azbest, kiedyś postrzegany jako magiczny minerał, był szeroko stosowany w budowaniu izolacji, dopóki nie został zakazany w większości krajów w 1970 roku. USA jest jednym z krajów rozwiniętych na świecie, który wprowadził znaczne ograniczenia dla substancji bez całkowitego jej zakazu. Nowe dane ujawniły, że liczba zgonów związanych z azbestem wynosi obecnie prawie 40 000 rocznie, przy czym rak płuc i międzybłoniak są najczęstszymi schorzeniami związanymi z toksyną. Ta liczba może wzrosnąć, jeśli nowe produkty zawierające azbest trafią do zupełnie nowych budynków.

Firma”Building Building” (HBN), grupa zajmująca się ochroną środowiska, powiedziała niedawno firmie Fast Company, że materiał włóknisty stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dla wszystkich osób narażonych na jego działanie, w tym dla tych, którzy ją eksploatują, dla osób zajmujących się nią w obiektach przemysłowych, a także dla osób w pobliżu lub w ramach renowacji i projektów budowlanych, w których jest używany. Prezes Zarządu HBN, Bill Walsh, powiedział, że przemysł chloro-alkaliczny to jedyna branża w kraju, która nadal używa azbestu, podobno importując rocznie około 480 ton substancji rakotwórczych z Rosji i Brazylii.

Walsh wskazał również, że tworzywa sztuczne na bazie chloru są powszechnie spotykane w materiałach budowlanych i że „praktycznie cały” azbest w USA jest używany w procesie przemysłowym do wytwarzania chloru. Obejmuje to PCV i tworzywa winylowe, które w dużej mierze znajdują się w tworzeniu rur, płytek, podłóg, klejów, farb i produktów dachowych.

Choć EPA łagodzi regulacje dotyczące używania szkodliwych toksyn, takich jak azbest, w dużym stopniu będzie to odpowiedzialność władz lokalnych i państwowych, a także firm i poinformowanych konsumentów, aby przeciwdziałać tym posunięciom federalnym. Walsh mówi, że to zależy od zrównoważonych producentów produktów budowlanych, a ostatecznie od architektów, którzy naciskają na rynek.

Źródło: archpaper

Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here