Ciąża fit – Groźna dla Dziecka

W Japonii jest obecnie obsesja na bycie szczupłym w ciąży, co jest szkodliwe dla dziecka. Ponad 20% Japonek, które zachodzą w ciążę mają niedowagę.

Badania wykazały, że duży % Japonek głodzi się w trakcie ciąży, aby utrzymać niższą wagę. Przez to duży procent dzieci rodzi się z niską wagą urodzeniową. Przypuszcza się, że to zjawisko odpowiada za spadek wzrostu przeciętnego Japończyka. Od lat 80 można zauważyć, że średni wzrost osób dorosłych z każdym rocznikiem jest coraz mniejsza.

Japonia może doświadczyć wzrostu zachorowań wśród dorosłych i może to wpłynąć na długość życia.

Epidemiolog Naho Morisaki z Narodowego Centrum Zdrowia i Rozwoju Dzieci ostrzega,

Osoby o niskiej wadze urodzeniowej są zagrożone cukrzycą i nadciśnieniem wskazuje Peter Gluckman z Uniwersytetu w Auckland. Według niego w Japonii mamy do czynienia z niebezpieczną sytuacją i międzynarodowi eksperci próbowali przekonać japoński rząd do zmiany rekomendacji, ale ta prośba została odrzucona.

Zmiany we wzroście Japończyków nie są wielkie, ale wyraźne. W 2016 przeprowadzone badania wykazały, że od końca 19 wieku do 1979 roku średni wzrost japońskiego mężczyzny zwiększył się o 14,5 centymetra i osiągnął 171,5 centymetra. Jednak do roku 1996 spadł on i wówczas przeciętny Japończyk miał 170,8 centymetra wzrostu. W tym samym czasie wzrost przeciętnej kobiety zwiększył się o 16 centymetrów, osiągnąć 158,5, a następnie spadł o 0,2 centymetra.

Gdy Japonia odbudowywała się z II wojny światowej zmniejszał się odsetek dzieci, których waga urodzeniowa wynosiła nie więcej niż 2,5 kilograma. W 1951 roku takich dzieci było 7,3%, a w 1979 – 5,5%.

Z czasem zaczęły się rodzić coraz cięższe dzieci i  japońscy lekarze coraz częściej obawiali się wystąpienia u kobiet stanu przedrzucawkowego, dlategood koniec lat 70. niektórzy lekarze zaczęli zalecać dietę niskokaloryczną. Później pojawiły się oficjalne zalecenia dotyczące utrzymywania niskiej wagi przez ciężarne. W końcu w 1995 roku Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia wzorowane na U.S. Institute of Medicine. Jednak tam, gdzie Amerykanie zalecali, by kobieta z niedowagą (BMI poniżej 18,5) przybierała w czasie ciąży 12,7–18,1 kilograma, Japończycy radzili, by przybrały one na wadze w granicach 9–12 kilogramów. Japonki wzięły sobie te zalecenia do serca i już w 2010 roku odsetek noworodków z niską wadzą urodzeniową zwiększył się do 9,6%.

Wzrost przeciętnego Japończyka spada, a lekarze obawiają się, że Kraj Kwitnącej Wiśni czeka epidemia związanych z tym chorób. Japońskie ciężarne głodzą się. Ideałem jest kobieta, która wygląda tak, jakby miała pod bluzką piłkę do koszykówki, a reszta ciała ma być szczupła. Wbrew temu, co się ciężarnym wydaje, utrzymywanie tak niskiej wagi w ciąży ani nie ułatwia porodu, ani nie powoduje, że szybciej wracają one po porodzie do wagi sprzed ciąży.

Źródło: Science

Ciąża fit – Groźna dla Dziecka
5 (100%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here