Co dziesiąte opakowanie leków ratujących życie jest wywożone przez mafie

Ogromna liczba leków jest wywożonych przez mafie za granicę do krajów zachodnich w szczególności do Francji i Niemiec. Są to leki na poważne choroby, jak rak, nadciśnienie czy cukrzyca. Wartość wywiezionych leków w zeszłym roku przekroczyła wartość 3 mld zł.

Zasada jest prosta. Za granicę wyjeżdżają leki najdroższe. Im droższy lek, tym wyższy potencjalny zysk – tłumaczy Krzysztof Jakubiak z Ministerstwa Zdrowia w „Super Expressie”.

Dziennik donosi, ze przez działania mafii coraz trudniej w aptekach o lekiprzeciwzakrzepowe, przeciwonkologiczne, kardiologiczne oraz insuliny.

Handlarze wywożą najczęściej leki, które są konieczne chorym do funkcjonowania. Leki przeciwzakrzepowe, których brakuje coraz częściej, to bez nich pacjenci nie mogą się obejść i muszę je przyjmować do końca życia ich odstawienie może grozić udarem lub zator, a nawet skończyć się śmiercią.

Super Ekspres opisuje jak bardzo opłaca się ten proceder przestępcom, gdyż różnica leków między polską a krajami zachodnimi jest ogromna. Lek przeciwzakrzepowy Xarelto w Polsce kosztuje 121 zł, natomiast w Niemczech jego cena jest powyżej 500 zł.

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here