Dwukrotny wzrost nakładów na psychiatrię – zapowiada Ministerstwo Zdrowia

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski  w wywiadzie udzielonym PAP zapowiedział wzrost nakładów na psychiatrię w 2018 roku do kwoty około 160 mln zł.

Psychiatria jest tematem, który przez całe poprzednie rządy w ogóle nie został tknięty. Ilość nakładów, którą w tym roku planujemy przekazać na psychiatrię, to ponad dwukrotnie więcej niż w jakimkolwiek roku rządów PO […]znacząco zwiększamy nakłady i przemodelowujemy system

powiedział minister zdrowia.

Wydatki w latach 2008-2015 nie przekraczały kwoty 70 mln rocznie.

Pierwsze zapowiedzi wzrostu wydatków na psychiatrię pojawiły się na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. zdrowia psychicznego 20 marca, gdzie Ministerstwo Zdrowia zapewniło o priorytetowym potraktowaniu poprawy sytuacji w polskiej psychiatrii. W informacji Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowanej dla podkomisji podano, że centrala NFZ prowadzi analizy dotyczące stacjonarnej opieki psychiatrycznej i opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Potrzebę zwiększenia nakładów finansowych na psychiatrię wskazywał Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec. Według Rzecznika, do głównych problemów trapiących polskie lecznictwo psychiatryczne należą złe warunki bytowe w szpitalach i długie terminy oczekiwania na pomoc specjalistów.

Rzecznik przypomniał, że  według badania Epidemiologii Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej wynika, iż u prawie jednej czwartej badanych można było rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne, co łącznie daje prawie 6 milionów Polaków z którąś z form zaburzenia zdrowia psychicznego.

Więcej: bpp.gov.pl

Dwukrotny wzrost nakładów na psychiatrię – zapowiada Ministerstwo Zdrowia
5 (100%) 3 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here