Główny Inspektorat Sanitarny – Wprowadzone będą regulacje dotyczące szczepień cudzoziemców przebywających w Polsce

W niedzielę Jarosław Pinkas będący głównym inspektorem sanitarnym oznajmił iż razem z MSWiA pracują nad regulacjami dotyczącymi szczepień dla cudzoziemców, którzy na dłużej przyjeżdżają do Polski. Według inspektora odra, którą są zarażone dzieci na Mazowszu została „zawleczona z zagranicy”.

Dane GIS potwierdzają, że liczba zachorowań na Mazowszu utrzymuje się na tym samym poziomie i dotyczy 17 osób. Są to głównie dzieci z powiatu pruszkowskiego, które zostały zarażone odrą, nie były szczepione.

Mamy odrę zawleczoną z zagranicy. Własnej odry nie mamy od kilku lat. Mam nadzieję, że uda nam się zachować statut kraju wolnego od odry rodzimej – powiedział Jarosław Pinkas w niedzielę w TVN 24.

GIS podkreśla, że powinniśmy wymagać szczepień od obcokrajowców, którzy w Polsce pozostają na dłużej. Obecna sytuacja epidemiologiczna „wymaga intensywnych prac, żeby szczególnie cudzoziemcy, którzy pracują u nas dłużej byli zaszczepieni”. Podkreślił, że dotyczy to przede wszystkim osób, które są zatrudniane do opieki nad dziećmi.

Pracujemy obecnie wspólnie z ministrem MSWiA, żeby doprowadzić do jakiejś racjonalnej regulacji. Jednak musi się to odbywać w sposób bardzo delikatny – powiedział szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Odra jest chorobą śmiertelną, można ją przejść w sposób „gładki”, jednak posiada wiele powikłań, które są groźne.

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here