Już ponad 60% kotów i psów ma nadwagę

Sześćdziesiąt procent kotów posiada już nadwagę i ponad 56% psów. Dla zwierząt nie jest to dobre

 

Weterynarze oceniają ogólny stan zdrowia zwierzęcia za pomocą systemu podobnego do wskaźnika masy ciała lub B.M.I., używanego u ludzi. Najmłodsze psy lub koty uzyskują najniższy wynik w skali dziewięciopunktowej, zwierzęta otyłe najwyższe, o pożądanej wadze zazwyczaj w zakresie od czterech do pięciu, mówi dr Deborah Linder, szef kliniki otyłości Tufts University dla zwierząt w Bostonie. Zwierzęta z sześcioma punktami uważa się za klinicznie nadwagę, z wynikiem 7 lub więcej, z otyłością.

Chociaż niektóre zwierzęta są genetycznie podatne na niechciane kilogramy, inne mogą cierpieć na choroby takie jak nadczynność tarczycy lub choroba Cushinga, w których nadnercza wypompowują zbyt dużo hormonu stresu, pobudzając apetyt. Po wykluczeniu tych warunków weterynarze twierdzą, że samo starzenie się stanowi ciągłe ryzyko, ponieważ metabolizm zwalnia – wersja zwierzęca w wieku średnim.

Kastracja i sterylizacja również zmniejsza potrzeby energetyczne zwierząt o jedną trzecią, mówi dr Schmalberg, więc “kalorie w, kalorie na zewnątrz” nabierają większego znaczenia w utrzymaniu prawidłowej wagi zwierzęcia.

Niedawno naukowcy zidentyfikowali kolejny czynnik ryzyka otyłości u zwierząt: szybki wzrost we wczesnym okresie życia, chociaż przyczyny tego pozostają słabo poznane. “Psy i koty, które szybko rosną, najprawdopodobniej staną się otyłe w późniejszym życiu” – mówi dr Alex German, profesor z University of Liverpool w Anglii.

Jednak weterynarze wydzielają nadprogram jako największy wkład w otyłość zwierząt domowych. Zapewnienie zwierzętom łatwego dostępu do jedzenia w domu lub “darmowego karmienia” może szybko zwiększyć niechciane kilogramy.

Niektórzy lekarze weterynarii powołują się na dążenie przemysłu spożywczego do lepszego etykietowania żywności, w tym kalorii na porcję, co pomaga w kontroli wagi. Ale inni opisują druk jako zbyt mały, a informacje o kaloryczności nie pomagają, ponieważ potrzeby kaloryczne różnią się znacznie w zależności od rasy, genetyki i aktualnej masy ciała.

Wiele psów i kotów z nadwagą będzie potrzebowało zmniejszyć liczbę kalorii o co najmniej jedną trzecią, zgodnie z opinią dr Schmalberga z University of Florida. Średniej wielkości kot domowy potrzebuje od 150 do 200 kalorii dziennie, aby utrzymać wagę, podczas gdy idealne wagi psów są trudniejsze do oceny. Ale najważniejszym czynnikiem, jak mówi dr Schmalberg, jest to, że właściciele dostosowują jedzenie, aby osiągnąć “idealny stan ciała”, taki jak wykres masy psa i kota sugerowany przez firmę Purina.

Eksperci nie zgadzają się również co do tego, który rodzaj żywności sprzyja lepszemu odchudzaniu, na mokro lub na sucho. Niektóre dane sugerują, że wyższa zawartość wody i białka w mokrych pokarmach przynosi więcej korzyści, ponieważ zmniejsza apetyt, mówi dr Jonathan Stockman, który prowadzi kliniczne usługi żywieniowe w Szpitalu Weterynaryjnym Veterinary Teaching Hospital w Colorado State University w Ft. Collins, Colo, ale sucha żywność ma wyższą zawartość błonnika, mówi, więc można na to powołać się podobnie.

“Jeden naprawdę nie jest lepszy od drugiego” – mówi dr Stockman. “Zwykle stosujemy dietę na receptę, ponieważ gęstość składników odżywczych można kontrolować i można kroić kalorie bez powodowania niedoborów żywieniowych.”

Inne opcje, takie jak leki blokujące tłuszcz lub kuracje kurczy żołądka dostępne dla ludzi, rzadko odgrywają rolę w medycynie weterynaryjnej. Większość weterynarzy uważa, że ​​odchudzanie najlepiej można kontrolować poprzez dietę.

Celem jest osiągnięcie zdrowej wagi zanim problemy zdrowotne się utrzymają, zgadzają się weterynarze. Chociaż na przykład cukrzycę u kotów można odwrócić za pomocą agresywnych środków żywieniowych, mówi dr Lori Teller, weterynarz w Meyerland Animal Clinic w Houston, pracują oni tylko z wczesną diagnozą. Cukrzyca u psów, rzadko związana z otyłością, jest uznawana za nieodwracalną, ponieważ produkcja insuliny całkowicie się zatrzymuje.

“Nasze obecne podejście się nie udaje”, mówi dr German, powołując się na potrzebę nowych strategii i bardziej energicznej profilaktyki. Badania wykazały, że tylko połowa psów i kotów umieszczonych w programach odchudzających osiąga swój cel docelowy, a połowa z tej liczby odbija się na niezdrowych wagach.

Zamiast sugerować całkowitą lub “idealną” utratę wagi, sugeruje, że bardziej realistycznym rozwiązaniem może być skromna utrata wagi, która nadal może przynosić korzyści. Badania wykazały, że na przykład u osób z nadwagą nawet stosunkowo niewielka utrata masy ciała o 5 procent do 10 procent masy ciała może opóźnić wystąpienie cukrzycy, a to samo dotyczy zwierząt domowych.

Źródło: nytimes

Już ponad 60% kotów i psów ma nadwagę
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here