Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą mieć działanie przeciwnowotworowe

Klasa cząsteczek tworzonych, gdy organizm metabolizuje kwasy tłuszczowe omega-3, może hamować wzrost i rozprzestrzenianie się raka, doniosą naukowcy z University of Illinois. Cząsteczki, zwane endokannabinoidami, są naturalnie wytwarzane przez organizm i mają podobne właściwości do kannabinoidów występujących w marihuanie – ale bez efektów psychotropowych.

U myszy z nowotworami kostniakomięsaka – nowotworem kości, który jest bolesny i trudny do leczenia – endokannabinoidy spowalniały wzrost nowotworów i naczyń krwionośnych, hamowały migrację komórek rakowych i powodowały śmierć komórek rakowych. Wyniki opublikowano w Journal of Medicinal Chemistry.

Posiadamy wbudowany system endokannabinoidów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Teraz widzimy, że mają one też właściwości przeciwnowotworow, powstrzymują bowiem proliferację komórek nowotworowych. Te molekuły mogą radzić sobie z wieloma problemami: nowotworem, zapaleniem i bólem.

mówi profesor Aditi Das prowadząca badanie. 

W 2017 r. Zespół z Illinois zidentyfikował nową grupę metabolitów kwasów tłuszczowych omega-3, nazywanych epoksydami endokannabinoidowymi lub EDP-EA. Odkryli, że te cząsteczki mają właściwości przeciwzapalne i celują w ten sam receptor w ciele, co konopie indyjskie.

Ponieważ wykazano, że konopie indyjskie mają pewne właściwości przeciwnowotworowe, w nowym badaniu naukowcy zbadali, czy EDP-EA wpływają również na komórki nowotworowe. Naukowcy odkryli, że u myszy z guzami osteosarcoma, które przerzutowały do ​​płuc, zaobserwowano 80 procentowy wzrost naturalnie występujących EDP-EA w rakowych tkankach płucnych w płucach zdrowych myszy.

Tak znaczący wzrost wskazywał, że molekuły te mają jakiś związek z nowotworem, nie wiedzieliśmy tylko, czy jest to związek pożyteczny czy szkodliwy. Czy usiłują one powstrzymać nowotwór czy też ułatwiają mu działanie?

mówi doktor Das

Naukowcy odkryli, że w wyższych stężeniach, EDP-EA zabija komórki nowotworowe, ale nie tak skutecznie jak inne leki chemioterapeutyczne na rynku. Jednak związki te zwalczały również osteosarcomę w inny sposób: spowolniły wzrost nowotworu poprzez hamowanie tworzenia nowych naczyń krwionośnych, dostarczanie guza substancjom odżywczym, zapobiegały interakcjom między komórkami i, co najważniejsze, wydawały się powstrzymywać komórki rakowe przed migracją.

Główną przyczyną śmierci z powodu nowotworu są przerzuty. Zatem terapie, które mogą potencjalnie zapobiegać przerzutom, są bardzo pożądane. Spożywanie kwasów omega-3 prowadzi do tworzenia się tych substancji w organizmie i może przynieść pewne korzyści. Jeśli jednak masz nowotwór, potrzebujesz czegoś skondensowanego, co szybko działa. I tutaj swoją rolę do odegrania mają pochodne epoksydów endokannabinoidów. Można otrzymać skoncentrowaną dawkę środka, który jest najbardziej skuteczny przeciwko nowotworowi. Można również podawać te molekuły w połączeniu z chemioterapeutykami.

stwierdza profesor onkologii weterynaryjnej Timothy Fan.

Następnie naukowcy planują przeprowadzić badania przedkliniczne na psach, ponieważ psy rozwijają spontanicznie osteosarcoma, podobnie jak u ludzi. Planują również badanie wpływu EDP-EA pochodzących z kwasów tłuszczowych omega-3 w innych typach raka.

Źródło: illinois.edu

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą mieć działanie przeciwnowotworowe
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here