Nowy i lepszy test na boreliozę

Naukowcy opracowali techniki wykrywania bakterii z Lyme tygodnie wcześniej niż obecne testy, pozwalając pacjentom na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Odkrycia pojawiły się w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases. Autorami są naukowcy z Rutgers Biomedical and Health Sciences, Harvard University, Yale University, National Institute of Allergy and Infectious Diseases, FDA, Centers for Disease Control and Prevention oraz innych instytucji.

Nowa technika może wykryć aktywną infekcję bakteriami z Lyme szybciej niż trzy tygodnie, które trwają dla obecnych pośrednich testów opartych na przeciwciałach, które są standardem od 1994 roku. Kolejną zaletą nowych testów jest to, że dodatni wynik we krwi wskazuje infekcja jest aktywna i powinna być natychmiast leczona, umożliwiając szybsze leczenie, aby zapobiec długotrwałym problemom zdrowotnym. Techniki wykrywają DNA lub białko z bakterii boreliozy Borrelia burgdorferi.

„Te bezpośrednie testy są potrzebne, ponieważ można uzyskać chorobę z Lyme więcej niż jeden raz, funkcje często nie są diagnostyczne, a obecne standardowe testy zatwierdzone przez FDA nie mogą odróżnić aktywnego, ciągłego zakażenia od wcześniej wyleczonego,” powiedział główny autor Steven Schutzer, lekarz-naukowiec w Rutgers New Jersey Medical School. „Problem pogarsza się, ponieważ borelioza wzrosła w Stanach Zjednoczonych do 300 000 rocznie i rozprzestrzenia się na cały kraj i cały świat”.

Źródło: Science Daily

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here