Odra w Pruszkowie – czy to początki epidemii?

W Polsce pojawiło się nowe ognisko odry. Odnotowano 10 nowych zachorowań na w Pruszkowie, wśród chorych są głównie dzieci. Sanepid wdrożył program, który ma na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Atak choroby w Szkole Podstawowej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród uczniów potwierdzono w jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie. W ognisku znalazła się 6-osobowa rodzina. Należy podkreślić, że żadna z chorych osób nie była szczepiona na odrę. Podjęto już działania mające na celu zatrzymanie epidemii. WSSE w Warszawie: „Powiat pruszkowski w województwie mazowieckim dołączył właśnie do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie niezwłocznie podjęła wszelkie działania, mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby na szerszą skalę. Niestety, ognisko epidemiczne rozszerza się.

Odnotowano jeszcze 3 niepotwierdzone przypadki zachorowań. Nie są one w żaden sposób ze sobą powiązane. Zostały odnotowane w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego.

Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w Pruszkowie, trwa zbieranie wywiadu od osób chorych i ich rodzin. Sanepid stara się dotrzeć do wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z zarażonymi oraz do danych dotyczących zaszczepionych i niezaszczepionych dzieci w Pruszkowie. Pozwoli to na za pobiedzeniu epidemii odry. Dzieci, które nie zostały zaczepione przeciwko odrze dostaną niezwłocznie skierowania do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciw odrze. Maria Pawlak z PWIS w Warszawie:

Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę.

Odra w Pruszkowie – czy to początki epidemii?
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here