W Białymstoku podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego Da Vinci

Za 12 300 000 zł szpital wojewódzki w Białymstoku zakupi robota chirurgicznego Da Vinci.  Regionalnego program operacyjnego województwa wykłada na ten cel prawie 10,5 mln zł, ponad 1,8 mln zł przekaże – jako wkład własny – samorząd województwa z budżetu województwa podlaskiego.

Białystok będzie jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie operacje będą prowadzone za pomocą robota Da Vinci. Robot ma być wykorzystywany przy operacjach chirurgi onkologicznej, głównie w urologii i ginekologii. Ma być pomocny w operacjach nowotworów złośliwych prostaty, macicy, ale też pęcherza moczowego, nerki, jelita grubego i np. usunięcia tarczycy. Dodał, że na świecie rocznie wykonuje się około miliona operacji z wykorzystaniem robotów chirurgicznych.

Wyjaśniono, że dzięki robotowi możliwe są do przeprowadzenia najbardziej zaawansowane operacje małoinwazyjne. Kozłowski tłumaczył, że nie operuje sam robot, tylko narzędziami umieszczonymi w ramionach robota steruje lekarz ze specjalnej konsoli, która stoi obok pacjenta, ale może być ustawiona też gdzieś dalej, np. w innym budynku.

Szpital wojewódzki chciałby w pierwszym roku działania robota przeprowadzić kilkadziesiąt operacji. Lekarze dodają, że aby być uznawanym za ośrodek wysokiej jakości należałoby przeprowadzać powyżej 130 takich operacji rocznie – mówił Ordynator oddziału urologii onkologicznej i ogólnej dr Robert Kozłowski

3.5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here