Sieć aptek DOZ: klauzula sumienia nie ma u nas zastosowania

Sieć aptek Dbam o Zdrowie (DOZ) obejmuje około tysiąca aptek w całej Polsce – mniej więcej 7 % z całości działających w Polsce placówek farmaceutycznych. Zatrudnienie sięga 2,6 tys. magistrów farmacji i techników.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, na kwartalnym spotkaniu z kierownikami aptek sieci DOZ, które obyło się we wrześniu, zarząd spółki przekazał informację, że pracownicy aptek sieci nie mogą stosować tzw. klauzuli sumienia. W przypadku niedostosowania się do tego polecenia będą wyciągane odpowiednie konsekwencje służbowe.

Poproszona o odniesienie się do tych doniesień, Olga Rosłonek z DOZ SA komentuje:

Zarząd przekazał stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Ministerstwa Zdrowia. W polskim prawie farmaceutycznym nie ma możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez farmaceutów. Odmowa sprzedaży z jej powodu jest naruszeniem przepisów.

Zdanie Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest jednak niejednoznaczne – dopuszcza on odmowę sprzedaży leków takich jak antykoncepcyjne poprzez powołanie się na klauzulę sumienia, jednak apteka powinna wtedy wskazać innego farmaceutę, który sprzeda produkt.

Stanowisko zarządu DOZ oznacza w praktyce, że zakup takich leków jak chociażby tabletki “po” Ellaone, na które została niedawno nałożona recepta, nie będzie utrudniony w sieciach spółki.

Sieć aptek DOZ: klauzula sumienia nie ma u nas zastosowania
5 (100%) 5 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here