Testy krwi mogą pomóc w wykryciu przedwczesnych terminów porodów

Test nie jest jeszcze ukończony, ale badania są bardzo obiecujące. Jeśli test zostanie ukończony to może pomóc w zapobieganiu śmierci wcześniaków.

Naukowcy rozwijają tani test krwi, który pozwoli przewidzieć dokładnie termin porodu, dzięki czemu będzie możliwe wykrycie kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem.

Badania są dopiero na początkowym stadium rozwoju i objęły małą liczbę kobiet. Prace są prowadzone przez wybitnego pioniera w dziedzinie genetycznych badań krwi, Stephena Quake’a na Uniwersytecie Stanforda, który stwierdził, że test mógłby ostatecznie dostarczyć taniej metody oceny ciąży i wieku rozwijającego się płodu.

Test wykrywa zmiany w RNA we krwi ciężarnej kobiety, szacuje terminy w ciągu dwóch tygodni w prawie połowie przypadków, czyniąc go tak dokładnym jak obecnie znacząco droższa metoda, ultradźwiękami. Dodatkowo jest znacząco dokładniejsza niż szacowanie terminu porodu na domysłach czyli ostatniej miesiączce.

Używając podobnej analizy na podstawie RNA we krwi z ośmiu kobiet, które przedwcześnie zakończyły, naukowcy byli w stanie prawidłowo zaklasyfikować sześć ciąż jako przedwczesne. Jeśli badania na większą skalę osiągną porównywalne wyniki, test może stać się narzędziem pomagającym zapobiegać niepotrzebnemu indukowaniu porodu lub cesarskim porodom. Test może pomóc uratować dzieci, które zmarłyby, gdyby rodziły się zbyt wcześnie. 15 milionów dzieci każdego roku przedwcześnie się rodzi.

Źródło: New York Times

Testy krwi mogą pomóc w wykryciu przedwczesnych terminów porodów
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here