Trwa strajk głodowy lekarzy-rezydentów

W środę 4 października mija 3 dzień strajku głodowego lekarzy-rezydentów w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Ok. 30 osób przebywa w hali głównej szpitala, śpiąc na rozłożonych karimatach. Nie jest znany termin zakończenia głodówki. Część młodych lekarzy musiała przerwać protest z powodów zdrowotnych, zostali zastąpieni przez innych kolegów i koleżanki.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski stwierdził na początku protestu 2 października:

Przez dwa lata naszych działań nie doczekaliśmy się wiążących ustaleń ze strony Ministerstwa Zdrowia, nie doczekaliśmy się dobrej zmiany w ochronie zdrowia, a ta zmiana jest konieczna

Głównym celem protestujących jest zwiększenie nakładów na Służbę Zdrowia do poziomu 6,8% PKB, podwyżki dla lekarzy i informatyzacja ochrony zdrowia tak by zmniejszyć biurokrację i kolejki pacjentów.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł w udzielonym 4 października wywiadzie telewizji wPolsce.pl przyznał dużo racji protestującym rezydentom, wyrażając równocześnie nadzieję że zawieszą oni protest.

Ich sytuacja naprawdę jest trudna i nie odbieram tego protestu jako ataku ani na siebie, ani na rząd, to jest młodzieńczy przejaw zatroskania o trudną sytuację w służbie zdrowia

stwierdził Radziwiłł. Jednocześnie we wtorek i środę spotkał się z protestującymi, stwierdzając że trwające rozmowy o podwyżkach przebiegają dobrze i w zależności od rodzaju specjalizacji podwyżki te są zróżnicowane i sięgają do 1400 zł miesięcznie.

We wtorek rezydenci zaapelowali o spotkanie z premier Beatą Szydło, wicepremierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Trwa strajk głodowy lekarzy-rezydentów
5 (100%) 3 głos

Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@drogazdrowia.pl. Bądź z nami w kontakcie i dołącz do naszego fanpage'a - Droga Zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here