Utrata jednego białka może spowodować rozwój raka żołądka

BIDMC Research Briefs przedstawia przełomowe osiągnięcia naukowe z zakresu onkologii. Białka obwódek zamykających są połączeniami pomiędzy sąsiednimi komórkami nabłonkowymi, które biegną wzdłuż obwodu komórek, sprzyja rozwojowi komórek przednowotworowych. Są one barierą w tkankach nabłonkowych, takich jak skóra lub wyściółka jelita.

U większości pacjentów z rakiem żołądka występuje utrata określonego białka a dokładnie Klaudyna 18 (eng. claudin 18). Odkryto, że jest skorelowana ze złym rokowaniem u pacjentów z zaawansowanym rakiem żołądka. Zrozumienie, w jaki sposób następuje utrata Klaudyna 18 i jakie szlaki reguluje, może dostarczyć nowe metody leczenia hamujące postęp nowotworu u pacjentów z rakiem żołądka.

W pierwszym badaniu tego rodzaju naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center analizowali tkanki żołądka myszy zakażonych bakterią H pylori – które mogą powodować wrzody żołądka, zapalenie żołądka i raka żołądka – a także myszy zmodyfikowanych genetycznie Klaudyna 18. Zespół wykazał, że myszy zarażone bakterią z czasem traciły klaudynę 18. Zespół wykazał ponadto, że sam brak samej klaudyny 18 był wystarczający do wywołania rozwoju przedrakowych, nieprawidłowych komórek i polipów w skonstruowanym modelu myszy.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Gastroenterology .

„Wyniki były bardzo zaskakujące”, powiedziała naczelna autorka Susan J. Hagen, doktor badawczy w BIDMC i profesor chirurgii w Harvard Medical School. „Komórki nabłonkowe wyrażają liczne odmiany białek Claudina na ścisłym skrzyżowaniu. Myśleliśmy, że inne molekuły Claudina zrekompensują utratę klaudyny 18. To niesamowite, że manipulowanie tylko jednym białkiem w żołądku powoduje rozwój raka żołądka. „
Źródło: bidmc.org
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here