Wyniki Badań na Komórkami Macierzystymi fałszowane przez Piero Anversa

Śledztwo wskazuje, że co najmniej 31 prac naukowych nad komórkami macierzystymi nad którymi pracował prof. Piero Anversa zostało sfalszowanych.

Piero Anvera zyskał sławę w 2001 roku, gdy stwierdził, że mięsień sercowy można zregenerować pobierając komórki macierzyste ze szpiku i wstrzykując je do serca, aby tam przekształciły się w komórki serca i naprawiły uszkodzenie. Twierdził, że jego badania na myszach się powiodły. Gdyby to była prawda, wyniki badań Anversy miałyby ogromne znaczenie dla pacjentów na całym świecie.

Firmy chciały skomercjalizować osiągnięcie Anversa. Jednak nie udało się osiągnąć podobnych wyników do tych ze wcześniejszych badań. Krótko po tym Anvera ogłosił, że
komórki szpiku nie są potrzebne do naprawy serca, albowiem serce ma własne komórki macierzyste (c-kit cells). Wystarczy je pobrać, namnożyć w laboratorium i wstrzyknąć z powrotem do serca, aby zastąpiły uszkodzoną tkankę. Powtórzone te eksperymenty, również nie przyniosły podobnych efektów.

Także i tych eksperymentów – mimo podejmowanych prób – nie udało się nikomu powtórzyć.

Harvard Medical School wraz z  Brigham and Women’s Hospital, z którymi związany był dr Anversa rozpoczęli weryfikację publikacji. W roku 2015 dr Anversa opuścił zarówno Harvard, jak i Brigham and Women’s Hospital. W 2017 roku szpital Brigham and Women’s Hospital zgodził się na zapłatę rządowi 10 mln dolarów w związki zarzutami dr. Anvera, który użył sfałszowanych danych, aby otrzymać finansowanie badań.

14 października przedstawiciele Harvard Medical School oraz Brigham oraz Women’s Hospital wydali oświadczenie o wycofaniu 31 prac Anvera. Do dziś wielu naukowców opiera swoje badania na tych sfałszowanych badaniach.
Źródło: Bio Space

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here