Wysokiej mocy rezonans magnetyczny powoduje wyciek rtęci z plomb

Pismo „Radiology”. wskazuje, że najnowsze rodzaje aparatów do rezonansu magnetycznego, które osiągają moc 7 Tesli powodują uwalnianie z amalgamatowych wypełnień toksycznej rtęci.

Amalgamatowe wypełnienia były bardzo długo popularne w stomatologii. Trzeba jednak wiedzieć, że w 50 proc. składają się z rtęci. Są jednak uznawane za bezpieczne.

W całkowicie utwardzonym amalgamacie, po ok. 48 godzinach po umieszczeniu w zębie, rtęć jest związana w jego chemicznej strukturze, a powierzchnia wypełnienia pokrywa się warstwą tlenku, z tego powodu jakikolwiek wyciek rtęci jest minimalny” –  dr Selmi Yilma autorka badania.

Jeszcze przed przeprowadzeniem badań istniały obawy, że działanie silnego pola magnetycznego podczas badania MRI mogą spowodować wyciek z amalgamatowych wypełnień. Obawy jednak wzrosły po niedawnym wprowadzeniu bardzo silnych urządzeń o mocy 7 Tesli.

Podczas badania sprawdzone reakcje amalgamatowych wypełnień w nowych ultra-silnych urządzeniach oraz w typowych, stosowanych zwykle aparatach o mocy 1,5 T.

Zbadano 20 zębów pobranych od pacjentów w czasie leczenia wypełnili amalgamatem i umieścili w roztworze sztucznej śliny. Część z ich poddali działaniu odpowiedniego pola magnetycznego przez 20 minut, a na część działał tylko roztwór.

Analiza ilości rtęci pokazała, że silniejsze pole magnetyczne spowodowało ponad 4-krotnie większy wyciek.

W naszym badaniu znaleźliśmy bardzo dużą ilość rtęci po działaniu ultra-silnego pola w MRI. Możliwe, że zostało to spowodowane zmianą fazową w amalgamacie lub powstaniem mikroobwodów, które doprowadziły do wywołanej magnetycznie elektrochemicznej korozji. Jednak wciąż nie jest jasne jak dużo rtęci wchłania organizm – dr Yilmaz.

Autorzy badania uspokajają, że najbardziej popularne aparaty o mocy 1,5  Tesli są bezpieczne.

Źródło: RSNA

Wysokiej mocy rezonans magnetyczny powoduje wyciek rtęci z plomb
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here