Codzienna aspiryna mająca zapobiegać zawałom serca nie jest już zalecana

Jeśli jesteś zdrowym starszym dorosłym szukającym sposobów na zmniejszenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu to nie korzystaj z codziennej aspiryny w małej dawce. Zgodnie z wytycznymi ogłoszonymi w niedzielę przez American College of Cardiology i American Heart Association, nie jest już zalecane jako środek zapobiegawczy dla osób starszych, które nie mają wysokiego ryzyka lub chorób serca.

W przypadku codziennego stosowania małej dawki aspiryny ryzyko może przewyższać korzyści dla osób starszych.

„W większości przypadków jesteśmy teraz znacznie lepsi w leczeniu czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, a zwłaszcza wysoki poziom cholesterolu”,

powiedział kardynał z Północnej Karoliny, dr Kevin Campbell, który nie był zaangażowany w nowe wytyczne.

 „To sprawia największą różnicę, prawdopodobnie negując dotychczasową korzyść aspiryny w prewencji pierwotnej”.

Lekarze mogą rozważyć stosowanie kwasu acetylosalicylowego u niektórych starszych pacjentów wysokiego ryzyka, takich jak ci, którzy mają problemy z obniżeniem poziomu cholesterolu lub kontrolowaniem poziomu cukru we krwi, o ile nie ma zwiększonego ryzyka krwawienia wewnętrznego, mówią wytyczne. Europejskie wytyczne zalecają, aby w żadnym wieku nie stosować terapii przeciwzakrzepowych, takich jak aspiryna.

„Klinicyści powinni być bardzo selektywni w przepisywaniu aspiryny osobom bez znanej choroby sercowo-naczyniowej. Znacznie ważniejsze jest zoptymalizowanie nawyków stylu życia i kontrolowanie ciśnienia krwi i cholesterolu, niż zalecanie aspiryny”.

powiedział kardiolog John Rogkins dr Roger Blumenthal, który współprzewodniczył nowym wytycznym.

Jednak dla każdego, kto miał udar, atak serca, operację na otwartym sercu lub stenty włożone w celu otwarcia zatkanych tętnic, aspiryna może ratować życie.

„Ostatecznie musimy zindywidualizować leczenie dla każdego pacjenta, w oparciu o ich indywidualną sytuację” – powiedział Campbell.

Nowe badania nad aspiryną

Trzy ostatnie badania wykazały, że przyjmowanie dziennej dawki aspiryny w najlepszym razie jest stratą pieniędzy dla zdrowych starszych osób. W najgorszym przypadku może zwiększyć ryzyko krwawienia wewnętrznego i przedwczesnej śmierci.

„Aspiryna powinna być ograniczona do osób z najwyższym ryzykiem chorób układu krążenia i bardzo niskim ryzykiem krwawienia” – powiedział Blumenthal.

Pacjenci powinni ściśle współpracować z lekarzami, aby ustalić ryzyko krwawienia. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem lub rozwojem choroby nerek, chorób serca, cukrzycy i nadciśnienia. Czynnikiem ryzyka jest również wrzód lub krwawienie w wywiadzie, zwłaszcza w przewodzie pokarmowym lub niedokrwistość. Niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, steroidy, bezpośrednie doustne leki przeciwzakrzepowe i warfaryna, rozcieńczalnik krwi, mogą również zwiększyć ryzyko krwawienia.

Wytyczne podkreślają, że statyny – wraz ze zmianami stylu życia, takimi jak dieta zdrowa dla serca, regularne ćwiczenia, utrata masy ciała i unikanie palenia lub palenia tytoniu – powinny być stosowane w celu zapobiegania chorobom serca u osób z poziomem LDL powyżej 190 miligramów na decylitr. LDL oznacza lipoproteiny o niskiej gęstości i jest „złym” cholesterolem, który zatyka tętnice i prowadzi do chorób serca.

Źródło: CNN

3.6/5 - (7 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here