Mikroplastik za sprawą soli trafia prosto na nasze talerze

Mikroplastik można znaleźć aż w 90% soli kuchennej!

Wskazują na to ostatnie badania soli morskiej, kamiennej na Świecie.

Kilka lat temu można było już znaleźć mikroplastiki w soli morskiej. Niestety intensywne zanieczyszczenie środowiska plastikiem spowodowało skażenie złóż soli oraz wód morskich. Jak badanie wskazuje znaleziono mikroplastik aż w 90% próbek soli kuchennej.

Gdzie szukano mikroplastiku?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Południowej Korei i Wschodnio Azjatycki Odział Greenpeace wykazały obecność mikroplastiku aż w 36 próbkach badanej soli kuchennej na 39 przebadanych soli. Badania nad solą wykazały powiązanie między terenami zanieczyszczonymi plastikiem a zawartością mikroplastikiem w soli.

W kolejnym badaniu przeanalizowano próbki soli z 21 krajów w Europie, Północnej i Południowej Ameryki, Afryki oraz Azji. Wykazano, że tylko 3 próbki soli nie zawierało mikroplastiku. Bezpiecznymi pod tym kątem solami okazały się: sól z Tajwanu (oczyszczona sól morska), sól z Chin (oczyszczona sól kamienna) i sól z Francji (nieoczyszczona sól morska produkowana przy użyciu odparowania wody przez słońce).

 

Czym jest mikroplastik i gdzie występuje?

Mikroplastik to niewielkie cząstki plastiku o średnicy mniejszej niż 5 mm. Pochodzi głównie z środków czystości, kosmetyków (np. peelingi z drobinkami masującymi), leków, tkanin (podczas prania są wypłukiwane włókna z odzieży). Do morza trafia rozdrobniony przez oczyszczalnie, które nie są wstanie całkowicie oczyścić ścieków. Wraz z parującą wodą do chmur trafia mikroplastik, który w postaci deszczu zanieczyszcza tereny lądowe.

Mikroplastik obecnie jest wykrywany w próbkach soli kuchennej. Pozwala to podejrzewać, że znajduje się on także w innych produktach pochodzących z morza lub terenów skażonych mikroplastikiem.

Jak wpływa na nasze zdrowie?

Nowe badanie szacuje, że osoba dorosła konsumuje rocznie średnio 2 000 cząstek mikroplastiku w ciągu roku wyłącznie przez sól. Dokładny wpływ mikroplastiku na nasze zdrowie nie został jeszcze zbadany.

Wiemy jednak, że po dostaniu się do organizmu mikroplastik nie ulega rozpadowi chemicznemu. Można podejrzewać, że w zależności od rodzaju mikroplastiku (rodzaj plastiku, wielkość cząsteczek, rozpuszalności itp.) może on się akumulować w tkankach. Tym samym przyczyniać się do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wykryto mikroplastik u ludzi między innymi w wątrobie, śledzionie, sercu, nerkach, płynie mózgowo-rdzeniowym, w mleku matek.

Jak unikać mikroplastiku?

Stosuj sól kamienną pozyskiwaną z kopalń położonych głęboko pod powierzchnią np. kopalnia soli w Wieliczce. Ze względu na głębokie położenie złóż soli można się spodziewać, iż nie zostały one zanieczyszczone mikroplastikiem przez wody opadowe.

Warto zadbać aby używać w kuchni jak najmniejszej ilości plastikowych pojemników, woreczków do przechowywania żywności. Można je zastąpić szklanymi, metalowymi pojemnikami na żywność. Tak samo warto zadbać aby pić wodę z szklanych lub metalowych butelek. Zastąpienie plastikowych słomek do napojów metalowymi korzystnie wpłynie nie tylko na twoje zdrowie ale także na zwierzęta żyjące w morzach (zwierzęta w oceanach często przez pomyłkę zjadają słomki i małe kawałki plastików, często powoduje to ich śmierć).

Zainwestuj lub uszyj samemu torby wielokrotnego użytku z naturalnych materiałów na zakupy. Dzięki czemu zmniejszysz ilość wyrzucanego plastiku na śmietniska.

Kupując ubrania wybieraj te z naturalnych włókien np. bawełniane, lniane. Unikaj ubrań z sztucznych materiałów.

Gdy odwiedzasz drogerię warto wybrać kosmetyki naturalne, one nie zawierają dodatków mikroplastiku np. stosowany w peelingach, żelach, balsamach.

Źródło: National Geographic 

Quiz mikroplastik

Mikroplastik za sprawą soli trafia prosto na nasze talerze
3 (60%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here