Hemoroidy

Choroba hemoroidalna powoli zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Jej rozwój ma duży związek z niezdrowym trybem życia – siedząca praca, mała ilość przyjmowanych płynów, stres. Szacuje się, że z hemoroidami zmaga się prawie jedna trzecia społeczeństwa. Jakie mogą być skutki choroby?

Hemoroidy w pierwszej fazie choroby są prawie niewidoczne. Pojawia się świąd i pieczenie, jednak nie we wszystkich przypadkach. To utrudnia rozpoznanie, a im bardziej zaawansowane stadium, tym trudniej jest je leczyć. Poza tym świąd okolic intymnych może zwiastować inne choroby, między innymi guza odbytu czy nawet nowotwór złośliwy.

Hemoroidy leczenie – leki na hemoroidy

Domowe leczenie pozwala zmniejszyć i opóźnić rozwój guzków. Zależnie od działania mogą zlikwidować stan zapalny, zatrzymać krwawienie czy też znieczulić.
Jak leczyć hemoroidy?
 • Regularne stosowanie maści może pozwolić na całkowite usunięcie guzków.
 • Czopki mogą być stosowane dla hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych. Pozwalają na szybkie ustąpienie stanu zapalnego.
 • Tabletki działają ochronnie, poprawiają napięcie i zmniejszają przepuszczalność ścian żył.
Zioła na hemoroidy

Babka płesznik reguluje pracę jelit, dzięki czemu złagodzi bóle i świąd oraz zmniejszy krwotoki przy hemoroidach.

Hemoroidy wiążą się nie tylko z bólem, są również źródłem obniżonej samooceny. Osoba cierpiąca na te przypadłość wstydzi się lub unika spotkań towarzyskich, gdyż w zaawansowanym stadium choroby niemożliwe staje się przebywanie w pozycji siedzącej. Utrudnione jest również chodzenie, ponieważ wypadające guzki sprawiają ogromny ból. Dlatego tak ważny jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą.

Choroba hemoroidalna wpływa na obniżenie poczucia własnej wartościowości. Motywacja u pacjenta spada, gdyż leczenie farmakologiczne nie przynosi zazwyczaj pożądanych rezultatów. Może to doprowadzić w skrajnych przypadkach do depresji i alienacji. Hemoroidy mogą bowiem nawracać przez długie lata, mimo stosowania metod inwazyjnych.

Najważniejsza jest zmiana stylu życia

Hemoroidy powstają na skutek niedoborów witamin oraz błonnika. Zmiana diety będzie tutaj kluczowa. Błonnik zawarty jest w produktach takich jak kasze, płatki owsiane, owoce, warzywa. Można również stosować błonnik w tabletkach oraz w postaci różnych preparatów. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, warto zwiększyć naszą aktywność fizyczną. Podziała to na cały układ krwionośny, usprawni i wzmocni nasze serce, pozwoli zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi.

Udaj się do specjalisty, leczenie w pierwszej fazie choroby przynosi stuprocentową poprawę

Choroba hemoroidalna nie musi być bolesna i nieprzyjemna, jeśli zostanie wcześnie zahamowana. Dlatego tak ważne jest zapobieganie. Wiele osób lekceważy pierwsze objawy, pozwalając na rozwinięcie się czwartej fazy choroby, kiedy niezbędna jest już operacja. Oczywiście leczenie jest dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. Często hemoroidy są objawem towarzyszącym innym chorobom, czemu trudno zapobiec.

Hemoroidy to tak naprawdę zmienione chorobowo guzki krwawnicze odbytu, czyli prawidłowe struktury anatomiczne końcowej części naszego układu wydalniczego, które odpowiadają m.in. za prawidłowy proces wypróżniania. Przy chorobie hemoroidalnej guzki te napełniają się krwią, krew jest niejako w nich zatrzymywana, przez co możemy odczuwać takie dolegliwości, jak świąd, pieczenie czy ból przy oddawaniu stolca.

Objawy hemoroidów

Powinniśmy się zaniepokoić, gdy zaobserwujemy krwawienie towarzyszące wypróżnianiu. Uwaga: z reguły początkowo jest ono bezbolesne! Powinniśmy udać się do lekarza nawet wtedy, gdy ilość krwi jest niewielka. Dzięki temu wcześniej rozpoczniemy leczenie i wykluczymy ewentualne inne, poważniejsze schorzenia.

Gdy dolegliwości zaczynają się nasilać

Kolejnym objawem choroby hemoroidalnej jest najczęściej uczucie swędzenia w okolicy odbytu oraz pojawienie się wokół niego wodnistej wydzieliny, która osadza się na bieliźnie i sprzyja rozwojowi zakażeń. Chory może mieć również wrażenie niepełnego wypróżnienia z powodu powiększonych guzków krwawniczych w odbycie.

Ból ostatnim sygnałem ostrzegawczym

Jeśli wypróżnianie zaczyna sprawiać nam ból, a wcześniej zaobserwowaliśmy przynajmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie musimy udać się do lekarza. W tej fazie rozwoju choroby hemoroidalnej guzki krwawnicze przestają samoistnie cofać się i wypadają poza odbyt. Można jeszcze jednak wprowadzić je palcem na właściwe miejsce. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby guzki znajdują się na stałe poza odbytem. Jednym z ostatnich objawów jest nietrzymanie stolca.

Zgłoś się do lekarza jak najszybciej

Pamiętaj: pierwszym, charakterystycznym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie podczas wypróżniania. Ponieważ nie towarzyszy mu ból, można łatwo je zignorować. Tymczasem wczesne rozpoczęcie leczenia jest bardzo ważne, gdyż kolejne fazy choroby wywołują coraz bardziej uciążliwe dolegliwości, które w końcu zaczną przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu.

Hemoroidy często są postrzegane jako wstydliwa dolegliwość – chorzy latami unikają wizyty u specjalisty, zastępując leki specyfikami przynoszącymi jedynie chwilową ulgę. Schorzenie jednak samoistnie nie ustąpi, a im dłużej będziemy zwlekać z podjęciem profesjonalnego leczenia, tym większe piętno choroba odciśnie na naszym życiu.

Przyczyny hemoroidów

przyczyna hemoroidów
Powstawanie hemoroidów

Chorobę hemoroidalną może wywoływać wiele czynników, jednak największy wpływ na jej rozwój ma niewłaściwa dieta, uboga w błonnik. Trzeba też wspomnieć, że hemoroidom towarzyszy wiele innych schorzeń, m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca, niedokrwistość serca czy tak popularne u wielu nadciśnienie tętnicze. Przyczyny powstawania hemoroidów i, przykładowo, zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi (prowadzącego do odkładania się złogów miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych i zamykania światła tętnic), są podobne.

Głównymi winowajcami są siedzący tryb życia, który spowalnia krążenie (również w okolicy analnej) oraz niewłaściwa dieta oparta na stosowaniu używek oraz dużej ilości produktów zapierających – najbardziej niewskazane są produkty z białej mąki, czyli niestety te, których używamy w naszej kuchni najwięcej.

Chorobie hemoroidalnej często towarzyszą zaparcia, a pierwszym sygnałem, który może wzbudzić niepokój pacjenta, jest pojawienie się krwi w stolcu. Krew ta jest koloru jasnoczerwonego, co jest ważną cechą diagnostyczną, bowiem ciemniejsza krew jest charakterystyczna dla schorzeń górnych części układu pokarmowego, np. wątroby czy jelit.

Czy hemoroidy to schorzenie dziedziczne?

Niektórzy z nas nie mają wpływu na problemy z hemoroidami. Mogą one być w pewnym stopniu dziedziczne – jeśli w rodzinie występuje schorzenie polegające na osłabieniu elementów sprężystej tkanki łącznej, która buduje ścianę naczyń żylnych, jest bardzo prawdopodobne, że będziemy zmagać się z żylakami odbytu. Dlatego w przypadku, gdy nasi rodzice i dziadkowie mieli hemoroidy, pamiętajmy o profilaktyce i obserwujmy uważnie nasz organizm.

Główne przyczyny powstawania hemoroidów

To jednak nie czynniki dziedziczne wywołują schorzenie u większości z nas. Często powstaje ono z powodu braku aktywności. Siedząca, biurowa praca, unikanie wysiłku fizycznego, nieuprawianie sportów, a także praca wymagająca długotrwałego stania mają przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jednak najczęstszą przyczyną powstawania hemoroidów są nawracające zaparcia i trudności w wypróżnianiu się. Te dolegliwości z kolei wywołuje dieta uboga w produkty zawierające błonnik pokarmowy, picie małych ilości płynów oraz (znowu) brak aktywności fizycznej. Powszechnym zjawiskiem są też tzw. zaparcia nawykowe, czyli długotrwałe zaparcia, które nie są spowodowane żadnymi zmianami chorobowymi, a jedynie słabymi ruchami perystaltycznymi jelita grubego lub nadmiernymi skurczami jego warstwy mięśniowej.

Ogranicz alkohol i ostre jedzenie

Częste spożywanie alkoholu także może wywołać żylaki odbytu. Alkohol przyczynia się bowiem do rozszerzenia naczyń w układzie pokarmowym, co sprzyja powstawaniu zapaleń i zatorów krwi, prowadzących m.in. do choroby hemoroidalnej. Ostro przyprawione jedzenie powoduje z kolei napływ krwi do jelita prostego i podrażnienie błony śluzowej.

Inne przyczyny powstawania hemoroidów

Przykre konsekwencje może mieć również podrażnienie jelita prostego i odbytu na skutek ostrej biegunki oraz mechaniczne rozciągnięcie zwieracza podczas seksu analnego. Żylaki odbytu to częsta dolegliwość kobiet w ciąży. Gdy płód rośnie w łonie matki, narządy wewnętrzne przemieszczają się, co może spowodować zablokowanie przepływu krwi i pojawienie się schorzenia.

Uważaj także na nadmiar aktywności fizycznej

Nie tylko brak ruchu może być niebezpieczny. Osoby uprawiające wyjątkowo obciążające sporty oraz wykonujące ciężkie prace fizyczne również znajdują się w grupie ryzyka. Częsty wysiłek prowadzi bowiem do utraty elastyczności ścianek żylnych. Właśnie dlatego hemoroidy często pojawiają się u kobiet, które przeszły ciężki poród.

Rodzaje hemoroidów

Hemoroidy (Żylaki Odbytu) mają to do siebie, że u każdej osoby mogą wyglądać inaczej i charakteryzować się innymi objawami. Te małe, sprytne struktury naszego organizmu występują w olbrzymiej liczbie rodzajów i form.

Z tego względu też lekarze proktolodzy zajmujący się leczeniem chorób odbytu dzielą te zmienione chorobowo i przepełnione krwią guzki krwawnicze odbytu według dwóch kryteriów: umiejscowienia w organizmie oraz stadium zaawansowania choroby hemoroidalnej. Taki podział pozwala wdrożyć odpowiedni sposób leczenia, który jest inny w zależności od tego, z jakim typem żylaków mamy do czynienia.

Hemoroidy – Żylaki Odbytu: podział ze względu na lokalizację

Pierwszy podział dzieli hemoroidy na wewnętrzne i zewnętrzne. Chodzi tu o umiejscowienie rozszerzeń żylnych odbytu powyżej lub poniżej tzw. kresy grzebieniastej. Kresa grzebieniasta to linia przebiegająca okrężnie ok. 2-3 cm powyżej ujścia odbytu. Wyznacza ona granicę, za którą czujemy ból przy siedzeniu. Żylaki odbytu wewnętrzne znajdują się powyżej kresy grzebieniastej, żylaki zewnętrze – poniżej tej granicy.

Mówi się, że żylaki zewnętrzne wywołują bardziej nieprzyjemne dolegliwości i niejednokrotnie uniemożliwiają siedzenie na krześle czy fotelu bez bólu. Głównym objawem potwierdzającym istnienie żylaków wewnętrznych jest natomiast jasnoczerwona krew w kale, której ślady pozostają najczęściej na papierze toaletowym (nie jest to krew utajona). Struktury te wywołują też mniej uciążliwe pieczenie czy swędzenie, a rzadko – ból. Na tej podstawie łatwo jest je między sobą odróżnić.

Hemoroidy: podział ze względu na stopień choroby

Drugim ważnym kryterium podziału żylaków odbytu jest ich stadium zaawansowania opisywane na podstawie towarzyszących objawów. W chorobie hemoroidalnej mówi się o czterech etapach zaawansowania choroby.

Najmniej groźną postacią hemoroidów jest stadium I, w którym możemy mieć do czynienia jedynie z krwawieniem wewnętrznych żylaków. Stadium to jest na szczęście najbardziej rozpowszechnione wśród pacjentów i dosyć łatwo wyleczalne.W tym stadium hemoroidy są jeszcze mało dokuczliwe (na szczęście). Dolegliwościami, na które skarżą się pacjenci najczęściej przy tym stadium, są świąd i pieczenie w okolicy odbytu, jednak przypadłość ta jest na tyle niekłopotliwa, że skutecznie zniechęca do złożenia pierwszej wizyty lekarskiej w gabinecie proktologicznym. Dopiero pojawienie się krwi w stolcu skłania pacjentów do zasięgnięcia porady lekarskiej. Przerażeni, że krew jest wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego: wątroby, jelit albo innych organów, z ulgą przyjmują wiadomość, że to hemoroidy.Podstawową cechą diagnostyczną krwi odróżniającą hemoroidy od chorób górnych części układu pokarmowego jest jej kolor. Im jaśniejsza krew, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z chorobami odbytu. Jasnoczerwona krew nie powinna więc nas aż tak bardzo zmartwić, jak krew np. brunatna – hemoroidy są łatwo leczone i nie dotyczą wrażliwych organów układu pokarmowego, jak np. wątroba czy żołądek.

Stadium II to również faza choroby, w której żylaki odbytu nie wypadają poza jego ujście, a dodatkowymi cechami diagnostycznymi mogą być pojawiający się ból przy wypróżnianiu, świąd czy pieczenie.

W tym stadium zaawansowania guzki krwawnicze odbytu mogą wypadać poza granicę kresy grzebieniastej podczas wysiłku i samoistnie się cofać. Krwawienie z okolicy analnej staje się też wtedy intensywniejsze. Wypadanie guzków może być odbierane jako nieprzyjemny i niepokojący objaw, jednak są odpowiednie metody leczenia, które potrafią załagodzić te dokuczliwe symptomy.

W Stadium III choroba wkracza w bardziej zaawansowaną fazę. Guzki krwawnicze zaczynają wypadać i nie chcą się samoistnie cofać (w stadium II wypadaniu hemoroidów towarzyszy ich samowolne cofanie).Stadium III różni się od stadium II choroby hemoroidalnej tym, że guzki nie cofają się, ale pozostają na zewnątrz odbytu. Poza tym krwawieniu z odbytu towarzyszy silny ból, świąd oraz pieczenie. Pacjenci w tym stadium często mają problemy z siedzeniem, bo cały czas odczuwają nieprzyjemne dolegliwości w zadniej części ciała. To stadium, które ostatecznie przekonuje wyjątkowo opornych na interwencję medyczną pacjentów do złożenia wizyty w gabinecie lekarskim proktologa. Temu nie pozostaje jednak często nic innego, jak skierować pacjenta ze stadium III zaawansowania choroby hemoroidalnej na operację.

Stadium IV natomiast wymaga już najczęściej interwencji chirurgicznej lekarza, kiedy jedyną drogą wyjścia z choroby jest usunięcie wypadających i nie chcących się cofać z powrotem do odbytu guzków wywołujących olbrzymi ból i krwawienie. W stadium IV hemoroidy najczęściej trzeba po prostu usunąć. Często też wykonuje się podwiązywanie naczyń krwionośnych zasilających guzki krwawnicze odbytu, aby umożliwić krwi właściwy przepływ.Najgorszym stadium choroby jest stadium IV, w którym znacznemu wypadnięciu guzków towarzyszy silny ból, odczyn zapalny i obrzęk. Wówczas choroba hemoroidalna staje się piekłem wprost nie do zniesienia. Chorym podawane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zostają oni natychmiast skierowani „pod skalpel chirurga”. Jedynym ratunkiem wydaje się w tym przypadku usunięcie żylaków, które jednak nie może być gwarancją pełnej poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Leczenie hemoroidów

Czy leczenie hemoroidów jest bardzo uciążliwe? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Sprawdź, jak możesz się jej pozbyć!

Na chorobę hemoroidalną cierpi obecnie większość osób między 30. a 50. rokiem życia. Schorzenie zostało już uznane za jedną z chorób cywilizacyjnych. Nic więc dziwnego, że sposobów jego leczenia jest mnóstwo. Które metody są jednak najskuteczniejsze?

Pierwsze stadium: wystarczy leczenie objawowe

Gdy mamy do czynienia z początkową fazą choroby, stosuje się najczęściej leczenie farmakologiczne i dietetyczne. Pacjentowi zaleca się przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych, by wyeliminować zaparcia. W codziennej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik oraz duże ilości płynów – ponad dwa litry na dobę. Do tego stosuje się leki naczyniowe zmniejszające obrzęk i stan zapalny. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę okolic odbytu. Po wypróżnieniu najlepiej wytrzeć odbyt specjalnym materiałem dostępnym w aptece lub wilgotną ściereczką. Zaleca się także używanie neutralnych płynów do higieny intymnej.

Gdy leki i dieta już nie pomogą

W bardziej zaawansowanych stadiach choroby nie wystarczy zmiana diety i stosowanie leków przeciwzapalnych. Czasami pojawia się nawet konieczność interwencji chirurgicznej, zwłaszcza, gdy guzki krwawnicze zaczynają już wypadać poza odbyt. Mniej inwazyjne są tzw. metody instrumentalne, polegające na wprowadzeniu do odbytu wziernika i wywołanie martwicy guzków krwawniczych, które ostatecznie zmniejszają się lub odpadają. Metody te mają bardzo dużą skuteczność i obecnie rzadko pojawia się konieczność leczenia operacyjnego. Stosuje się je najczęściej w przypadku występowania bardzo silnego krwawienia. Polega ono na chirurgicznym wycięciu żylaków odbytu.

Czy hemoroidy można całkowicie wyleczyć?

Choroba hemoroidalna jest możliwa do całkowitego wyleczenia. Wiele zależy jednak od tego, jak szybko zostanie zdiagnozowana i czy zostanie podjęte właściwe leczenie. Pamiętajmy jednak, że sami pracujemy na to, czy efekty terapii utrzymają się. Aby dolegliwości związane z hemoroidami nie wróciły, musimy zmienić tryb życia na bardziej aktywny – uprawiać aktywność fizyczną i – w pewnych przypadkach – postarać się o zredukowanie masy ciała.

Ponadto jedzmy więcej produktów z błonnikiem, takich jak pieczywo razowe, kasze, maślanki czy siemię lniane, i pijmy co najmniej dwa litry płynów dziennie. Powinniśmy także przywiązywać większą uwagę do higieny okolic intymnych i używać miękkiego, bezzapachowego papieru toaletowego.

Choroba hemoroidalna dotyka większość populacji, występuje w różnym stopniu nasilenia. Grupą ryzyka są osoby starsze, u których naczynia krwionośne nie są tak mocne jak u ludzi młodych. Na hemoroidy cierpią również osoby po trzydziestym roku życia, które pracują w pozycji siedzącej, nie uprawiają sportu, a ich sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia.

Główne metody leczenia

Do głównych metod w leczeniu żylaków odbytu zaliczymy: operację, farmakoterapię, ziołoterapię. Każda z nich przypisana jest do innego stadium choroby. Zdarza się tak, iż choroba nie ujawnia się przez jakiś czas, a nagłe wypadnięcie guzków jest szokiem dla pacjenta.

Kontrowersje wokół metody ziołolecznictwa

Leczenie ziołami zawsze wzbudzało skrajne emocje. Choroba hemoroidalna jest jednak rodzajem przypadłości, którą w pierwszej fazie można wyleczyć tylko w ten sposób. Okłady z ziół, między innymi z kory dębu, należy stosować gdy tylko pojawi się świąd i pieczenie. Ta forma terapii ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające.

Czy istnieje złoty środek?

Hemoroidy to guzki występujące wewnątrz odbytu, w miarę upływu czasu zmieniają lokalizację, powodując potworny ból i uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Jedyną metodą, która wydaje się być najskuteczniejsza, jest operacja usunięcia żylaków odbytu. W chorobie hemoroidalnej najważniejsza jest szybka diagnoza oraz podjęcie odpowiednich kroków. Zwłoka może kosztować nas wiele nerwów i bólu.

Medycyna zna wiele metod na pozbycie się żylaków odbytu. Jedną z nich będzie krioterapia, czyli działanie za pomocą temperatury. Operacja ma formę zabiegu, najczęściej już na drugi dzień chory odsyłany jest do domu, gdzie przechodzi przez okres rekonwalescencji.

Leczenie miejscowe i farmakoterapia

Lekarz może przepisać leki oraz maści pozwalające pozbyć się problemu uporczywego swędzenia czy pieczenia. Leki doustne mają natomiast najczęściej działanie przeciwzapalne i wspomagają odpowiednie napięcie mięśni okolicy analnej, co zapobiega m.in. niekontrolowanemu wypadaniu stolca. Leczenie miejscowe może opierać się oprócz maści na stosowaniu pianek, żeli czy czopków o działaniu zmniejszającym nieprzyjemne objawy i ściągającym.

Specjalista zapyta nas w trakcie wizyty zapewne, jaką formę przyjmowania leków lubimy najbardziej. Leczenie farmaceutykami może okazać się jednak niewystarczające, jeśli choroba hemoroidalna przybierze bardziej zaawansowane stadium. Wypadające poza ujście odbytu hemoroidy trzeba najczęściej zaleczyć chirurgicznie. Tu warto wspomnieć o dwóch najbardziej znanych metodach leczenia.

Ziołowe leczenie hemoroidów

Jak leczyć hemoroidy? To pytanie zadaje sobie coraz większa liczba pacjentów. Część z nich nie chce decydować się na leczenie operacyjne, ba, niektórzy nawet nie godzą się na terapię środkami farmakologicznymi. Na szczęście istnieją domowe sposoby na tę dolegliwość, lecz nie mogą one być podstawą leczenia, mogą stanowić jedynie terapię wspomagającą.

Ziołolecznictwo jest o wiele starszą metodą leczenia wszystkich chorób, aniżeli wszystkie dzisiejsze sposoby. Czy jednak taka terapia jest skuteczna?

Zbawienny wpływ ziół

Zacznijmy jednak od tego, jakie dokładnie zioła przynoszą ulgę w leczeniu żylaków odbytu. Pierwszą rośliną jest oczar wirginijski, zwany również orzechem czarnoksięskim. W medycynie wykorzystuje się go w postaci kory lub sproszkowanych liści. Składniki zawarte w tym zielu mają bardzo korzystne działanie w przypadku nieżytów układu pokarmowego, zalecane są również w przypadku niewielkich krwawień z jelit. Oczar można stosować również w przypadku zapaleń błony śluzowej oraz przy biegunce. Przyspiesza gojenie małych ran, ma właściwości antybakteryjne oraz redukujące obrzęki. Zastosowanie tego ziela w przypadku żylaków odbytu odbywa się za pomocą robienia okładów z liści, naparów oraz maści do użytku zewnętrznego.

Kolejną rośliną mającą duże znaczenie w terapii ziołowej jest kasztanowiec zwyczajny. Jest to drzewo niezwykle popularne w naszym kraju, zdobycie jego liści lub owoców nie powinno nastręczać dużych problemów. Dobroczynne związki lecznicze zawarte są przede wszystkim w kwiatach oraz owocach, jednak zastosowanie w medycynie znajduje również kora tego drzewa. Liczne flawonoidy oraz związki kumarynowe mają działanie antybakteryjne oraz uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Ponadto, kasztanowiec w użytku zewnętrznym poprawia przepływ krwi, co zapobiega powstawaniu zakrzepów w hemoroidach. Związki glikozydowe zawarte w kwiatach powodują również miejscowe rozluźnienie jelita, działają również ściągająco.

Skutki leczenia ziołowego

Systematycznie prowadzona terapia ziołowa w leczeniu hemoroidów przynosi dość zadowalające skutki.Wiele obecnie stosowanych leków produkowana jest na bazie związków występujących w powszechnie stosowanych roślinach, więc korzystne działanie jest w tym wypadku udowodnione. Aby przyspieszyć proces leczniczy, terapia ziołowa może stanowić terapię wspomagającą w leczeniu farmakologicznym.

Kontrowersje wokół metody ziołolecznictwa

Leczenie ziołami zawsze wzbudzało skrajne emocje. Choroba hemoroidalna jest jednak rodzajem przypadłości, którą w pierwszej fazie można wyleczyć tylko w ten sposób. Okłady z ziół, między innymi z kory dębu, należy stosować gdy tylko pojawi się świąd i pieczenie. Ta forma terapii ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające.

Leczenie chirurgiczne hemoroidów

Hemoroidy to przykra i bolesna przypadłość. Chory w ostatniej fazie choroby nie może przebywać już w pozycji siedzącej, wypróżnianie staje się natomiast dużym problemem. W dodatku może dojść do zakażenia i innych poważnych powikłań. Metody chirurgiczne:

Pierwszą z nich jest popularnie stosowana metoda Milligana Morgana, która polega na wycinaniu (pozbywaniu się) guzka, a następnie podwiązywaniu go za pomocą specjalnej gumowej opaski, tak aby krew w naczyniach krwionośnych w odbycie przepływała we właściwy sposób. Metoda ta jednak nie może być gwarantem, że problem hemoroidów nie powróci, ponieważ ok. 20 proc. chorych nawet po zabiegu nadal skarży się na uciążliwości związane z żylakami.

Bardziej skuteczną metodą leczenia żylaków odbytu jest metoda Longo, która polega na wprowadzeniu do jego śluzówki specjalnego narzędzia, które może nie tylko wycinać, ale również zszywać pęknięte hemoroidy. Przez to nie pozbywamy się struktur, które bądź co bądź spełniają ważne funkcje w naszym organizmie.

Trzecią popularną metodą leczenia jest małoinwazyjna metoda Hemoron. W metodzie tej lekarze sprzeciwiają się wycinaniu struktur anatomicznych odbytu odpowiadających za jego prawidłowe funkcjonowanie, nawet jeśli są one znacznie przerośnięte. Celem leczenia jest przywrócenie guzkom krwawniczym odbytu właściwej wielkości poprzez zmniejszenie przepływu krwi w tętniczkach hemoroidalnych nawet o 80 proc. przy pomocy odpowiedniego sprzętu lekarskiego. Wadą metody jest konieczność powtarzania zabiegów. Szacuje się, że pacjent musi odwiedzić szpital 3-5 razy, aby pozbyć się raz na zawsze problemu hemoroidów przy pomocy tej metody leczenia.

Ignorowana i nieleczona choroba hemoroidalna może wejść w niebezpieczne i bardzo bolesne stadium. Kogo czeka operacja usunięcia dokuczliwych guzków krwawniczych? Czy to już ostateczność?

Najczęściej dokuczliwych żylaków odbytu można się pozbyć stosując leczenie zachowawcze. Polega ono na wprowadzeniu zmian do swojej diety (picie dużych ilości płynów, unikanie alkoholu, kawy, produktów wywołujących zaparcia i zastąpienie ich posiłkami bogatych w błonnik pokarmowy), zwiększeniu aktywności fizycznej i uregulowaniu rytmu wypróżnień. Te metody działają jednak jedynie w przypadku hemoroidów w dwóch pierwszych stadiach rozwoju, gdy guzki nie wypadają jeszcze poza odbyt.

Gdy choroba wkracza w poważniejszą fazę, konieczne staje się zastosowanie jednej z tzw. metod instrumentalnych. Zalicza się do nich:

 • krioterapia: użycie specjalnego aplikatora, który obniżając temperaturę wywołuje martwicę hemoroidu;
 • skleroterapia: wstrzyknięcie do hemoroidów środków powodujących ich zarastanie;
 • metoda Barrona: założenie gumowej podwiązki na podstawę hemoroidu, wywołujące jego niedokrwienie i odpadnięcie;
 • elektrokoagulacja prądem: „porażenie” prądem hemoroidu, skutkujące uszkodzeniem tętnic guzka i jego zmniejszeniem.

Gdy jednak i na te zabiegi jest już za późno, konieczna staje się najbardziej inwazyjna metoda – operacja. Jest zwykle zalecana w ostatnim, czwartym stopniu zaawansowania choroby, gdy guzki znajdują się na stałe poza odbytem.

Rodzaje operacyjnych metod leczenia hemoroidów

Do najpopularniejszych metod operacyjnych należą:

 • operacje tradycyjne, polegające na chirurgicznym wycięciu hemoroidów wraz z otaczającą je błoną śluzową;
 • metoda DGHAL, czyli podwiązanie tętnic, które doprowadzając krew do hemoroidów, co powoduje ich zanik;
 • operacja sposobem Longo, która polega na wycięciu cylindra śluzówki jelita nad miejscem, w którym znajdują się guzki krwawnicze. Dzięki temu naczynia doprowadzające krew do hemoroidów zostają częściowo przecięte, dzięki czemu guzki zaczynają zanikać.
Komplikacje po operacji

Pamiętajmy, że operacyjne metody leczenia hemoroidów są najskuteczniejsze, a ryzyko, że bolesne schorzenie powróci, jest bardzo małe. Musimy jednak liczyć się z tym, że po operacji mogą wystąpić pewne dolegliwości: umiarkowany ból utrzymujący się przez kilka dni orazkrwawienia z odbytu wywołane martwicą powierzchownej części błony śluzowej. Rzadziej zdarzają się powikłania, takie jak zakrzepica przyodbytowego splotu żylnego, która może być leczona zachowawczo, lub zakażenie tkanek odbytu i miednicy mniejszej, wymagające leczenia antybiotykowego albo chirurgicznego.

Leczenie zachowawcze

Stadia choroby hemoroidalnej zasadniczo różnią się od siebie intensywnością objawów. Nie zawsze chory musi przechodzić przez wszystkie cztery fazy. Dlatego bardzo istotna jest diagnostyka. Skąd się biorą hemoroidy i czy skuteczna jest terapia zachowawcza?

Choroba hemoroidalna – przyczyny i stadia

Choroba hemoroidalna pojawia się jako następstwo źle dobranej diety i złego stylu życia. Nieregularne posiłki, nieregularne wypróżnianie oraz brak błonnika powodujący zaparcia to szablonowe przyczyny powstawania hemoroidów. W pierwszej fazie guzki powstają wewnątrz odbytu, nie dając praktycznie żadnych objawów. Druga faza to wypadanie żylaków podczas wypróżniania, natomiast w dwóch pozostałych stadiach wypadanie żylaków nie może być przez nas w jakikolwiek sposób kontrolowane. Czy warto doprowadzić się do takiego stanu, kiedy operacja stanie się już jedynym wyjściem?

Leczenie zachowawcze żylaków odbytnicy – fakty i mity

Leczenie zachowawcze możliwe jest jedynie w pierwszej i drugiej fazie choroby. Polega ono na stosowaniu tak zwanych nasiadówek. Nasiadówki to forma leczenia za pomocą ziół. Są to okłady z różnorakich naparów, które mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i czasami ściągające. Jeśli guzki są wyczuwalne, warto zmienić tryb życia z siedzącego na leżący. Zmniejszy to napięcie miednicy, zniweluje ból i zahamuje rozwój żylaków.

Żylaki u dzieci

Dzieci są grupą najmniej narażoną na powstawanie żylaków odbytu. Jednak warto pamiętać, iż choroba ta może mieć również podłoże genetyczne. Nieco bardziej narażona jest młodzież, która w dzisiejszych czasach prowadzi najczęściej siedzący tryb życia. Godziny spędzone w szkolnej ławce oraz przed komputerem, dieta oparta w szczególności o cukry proste i uboga w białko mogą zwiastować pojawienie się hemoroidów w przyszłości.

Nie lekceważ pierwszych objawów

Gdy tylko poczujesz dyskomfort podczas wypróżniania, natychmiast wprowadź do swej diety błonnik. W aptece dostępne są też suplementy diety wzbogacone o ten składnik.

Ruch to zdrowie – czyli dbaj o siebie!

Pamiętaj o tej złotej zasadzie. Pół godziny aktywności fizycznej dziennie wzmocni układ odpornościowy, usprawni działanie układu krążenia, a także poprawi jakość naszego samopoczucia i dodatkowo wyszczupli sylwetkę.

Skutki zaniechania choroby

Żylaki odbytu w zaawansowanym stadium to często przyczyna zakażeń, powstawania większych guzów, niekiedy złośliwych. Szacuje się, iż mimo upływu lat liczba zachorowań stale rośnie i dotyczy coraz młodszych osób.

Leczenie instrumentalne oraz operacyjne

Metody operacyjne stosuje się przede wszystkim przy hemoroidach trzeciego oraz czwartego stopnia. Wśród nich można wyróżnić operację tradycyjną, która polega na prostym wycięciu chorych hemoroidów, przy czym istnieje kilka podtypów tej operacji, różniących się jednak szczegółami technicznymi.

Kolejną metodą leczenia jest operacja tak zwanym sposobem Longo – w wyniku tej operacji dochodzi do częściowego odcięcia dostępu krwi do hemoroidów, a ponadto wypadająca na zewnątrz śluzówka zostaje wciągnięta z powrotem do odbytu. Metoda ta jest bardzo mało inwazyjna, wykonuje się ją bowiem za pomocą jednorazowego urządzenia, które dodatkowo wykonuje szew w miejscu operacji.

Ostatnią metodą leczenia operacyjnego żylaków odbytu jest metoda DGHAL, która polega na podwiązaniu małych tętnic, które zaopatrują hemoroidy w krew. Skutkiem tego jest niedokrwienie tych struktur, a w efekcie – ich stopniowy zanik i ustąpienie dolegliwości. Technika ta wykorzystuje połączenie metod mechanicznych, a także fal ultradźwiękowych, które emituje specjalna sonda służąca do odnajdowania wspomnianych tętnic.

Leczenie operacyjne daje najbardziej zadowalające rezultaty, jednak niekiedy mogą pojawić się powikłania w postaci bólu pooperacyjnego, który niekiedy wymaga uśmierzenia za pomocą silnych środków farmakologicznych.

Hemoroidy I, II oraz III stopnia mogą być leczone za pomocą technik instrumentalnych, które nie są inwazyjne, jednak cechują się większą skutecznością, niż leczenie zachowawcze. Jest to między innymi skleroterapia, zakładanie gumowych podwiązek na podstawę hemoroidu oraz krioterapia, której efektem jest martwica hemoroidów – wszystkie te metody są jednak obarczone dużą liczbą powikłań pozabiegowych.

Domowe sposoby na hemoroidy

Wielu lekarzy radzi, by, oprócz stosowania środków farmakologicznych, walczyć z chorobą hemoroidalną domowymi sposobami. Które z nich są najskuteczniejsze?

Czy domowe sposoby wystarczą, by pozbyć się hemoroidów?

Hemoroidy to problem, z którym ludzkość zmaga się od wieków. Gdy medycyna nie była tak rozwinięta jak obecnie, chorzy musieli radzić sobie z nimi na własną rękę. Teraz mamy wiele środków farmakologicznych, które złagodzą dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu, ale możemy również pomóc sobie sami.

Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że każdy objaw wskazujący na istnienie choroby hemoroidalnej powinien być w pierwszej kolejności skonsultowany z lekarzem. Takie symptomy, jak krwawienie w trakcie oddawania stolca czy wrażenie niepełnego wypróżnienia mogą być bowiem oznaką poważniejszych schorzeń,łącznie z nowotworami. Jeśli jednak upewnimy się, że dotknął nas „tylko” problem żylaków odbytu i jest on w początkowych fazach rozwoju, możemy spróbować leczyć się sami.

Najpopularniejsze domowe sposoby walki z hemoroidami

Aby złagodzić dolegliwości towarzyszące schorzeniu, takie jak świąd czy pieczenie w okolicach odbytu, stosuje się kompresy z wyciągów ziołowych. Gazę należy nasączyć wyciśniętym sokiem z ugotowanej cebuli lub z czosnku z niewielkim dodatkiem oleju, i przyłożyć do okolic odbytu lub zewnętrznych hemoroidów. Można także nasączyć sokiem tampon z waty i wsunąć go do odbytu na noc.

Skutecznym sposobem jest również robienie tzw. nasiadówek w zimnej wodzie. Najlepiej, jeśli trwają kilkanaście sekund. Do wody można dodać otręby i drożdże. Takie nasiadówki należy wykonywać codziennie. Ulgę mogą przynieść także nasiadówki z odwaru z kory dębu albo szałwii, które rozpuszcza się w misce z wodą. Po rozpuszczeniu wywaru wodę należy schłodzić do temperatury 25-30 stopni Celsjusza i usiąść w niej na ok. 15 minut lub nasączyć nią gazik i przykładać go do okolic odbytu.

Zmiana diety to podstawa!

Pamiętajmy, że jedną z głównych przyczyn powstawania hemoroidów jest niewłaściwa dieta. Zwalczyć hemoroidy pomoże spożywanie produktów bogatych w błonnik, który likwiduje zaparcia i usprawnia pracę jelit. W łatwiejszych wypróżnieniach pomoże także kompot z suszonych śliwek i picie dużych ilości wody (powyżej dwóch litrów dziennie). Należy też pić dużo naparu z pokrzywy, jagód, skrzypu polnego oraz świeżych soków z marchwi, szpinaku i czarnych porzeczek. Trzeba natomiast ograniczyć picie alkoholu, kawy i spożywanie ostro przyprawionych posiłków.

Leki na hemoroidy

Choroba hemoroidalna to dosyć często spotykane schorzenie. Jest następstwem siedzącego trybu życia, braku składników odżywczych w przyjmowanych pokarmach, stresem. Ważna jest szybka diagnoza oraz odpowiednia terapia, dopasowana do stopnia zaawansowania choroby. Jak skutecznie pozbyć sie hemoroidów? Czy żylaki odbytu są niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Formy terapii

Forma terapii w leczeniu żylaków odbytnicy musi być dopasowana odpowiednio do postępów choroby. Musi jej towarzyszyć właściwa dieta, bogata w błonnik i witaminy. Jeśli chodzi o farmakologiczne metody walki z chorobą, wymienić należy przede wszystkim czopki. Są cenione ze względu na ich skuteczność, bardzo szybko się wchłaniają, niwelując ból, świąd, działają również przeciwzapalnie.

Maść na hemoroidy

Maść jest najbardziej tradycyjnym medykamentem w leczeniu hemoroidów. Maści działają miejscowo, bardzo szybko przynoszą pacjentom ulgę. Kolejnym plusem jest łatwość aplikacji. Istnieją również produkty umożliwiające wprowadzenie maści wewnątrz odbytu.

Lekarstwa doustne

Doustne stosowanie środków na hemoroidy jest jednym z najmniej skutecznych sposobów. Takowe środki działają głównie przeciwbólowo. Jednym z głównych składników są flawonoidy, które uszczelniają nasze naczynia krwionośne. Flawonoidy to naturalne związki organiczne, obecne w miłorzębie japońskim czy fiołku trójbarwnym.

Ziołolecznictwo

Kora dębu uważana jest za najlepszy sposób na hemoroidy. Przygotowany napar należy wcierać w chore miejsce, warto zaznaczyć, iż temperatura płynu nie może przekraczać trzydziestu stopni Celsjusza. Podobne właściwości ma sok z cebuli.

Czy można nauczyć się żyć z hemoroidami?

Choroba hemoroidalna jest uciążliwa i wiąże się z dużym bólem. Niestety charakteryzuje się dużą tendencją do nawracania. Jest to wynikiem złej diety, ubogiej w błonnik oraz brakiem aktywności fizycznej, więc tę przypadłość można śmiało nazwać chorobą cywilizacyjną.

Pierwsze objawy

Objawami choroby hemoroidalnej są: krwawienie z okolic odbytu, świąd, pieczenie, ból przy wypróżnianiu, stolec zawierający krew. Chory cierpi też na zaparcia, którym towarzyszy ból.

Lekarz nie jest Twoim wrogiem

Choroba hemoroidalna nie jest niebezpieczna, jednak wielu chorych odkłada wizytę u lekarza w nieskończoność. Często nieodzowna jest interwencja chirurga. Warto zwracać uwagę na każdy najmniejszy objaw. W początkowej fazie choroby, która jest trudna do rozpoznania, leczenie ogranicza się do przyjmowania czopków.

Dieta na hemoroidy

Co jeść i pić, aby nigdy nie mieć problemu z poszerzonymi żyłami okolicy odbytu? Poniższe wskazówki powinny przydać się szczególnie nie tylko osobom cierpiącym na hemoroidy, ale również wszystkim tym, którzy pragną skutecznie wdrażać do swojego życia profilaktykę chorób wynikających z niezdrowego stylu życia.

Błonnik sprzyja zdrowiu

Dietą, która jest zalecana w chorobie hemoroidalnej, jest dieta wysokobłonnikowa. Błonnik to kompleks substancji pochodzenia roślinnego odgrywający ważną rolę w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Na te substancje składają się m.in. celuloza, pektyny, hemiceluloza, lignina i wiele innych.

Błonnik posiada wiele właściwości cennych z punktu widzenia medycyny. Powoduje on m.in. obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także obniża ciśnienie tętnicze i stężenie glukozy w osoczu oraz – co ważne przede wszystkim przy chorobie hemoroidalnej – reguluje rytm wypróżnień, albowiem wzmaga ruchy robaczkowe jelit i przyspiesza ich perystaltykę, dzięki czemu nie dochodzi do zaparć.

Produkty bogate w błonnik

A co jeść, aby wypełniać zalecenia diety wysokobłonnikowej? Innymi słowy: jakie produkty są bogate w błonnik? Źródłem wpływającego korzystnie na trawienie błonnika są przede wszystkim warzywa i owoce, ale także produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych. Te cztery grupy produktów spożywczych powinny być zbilansowane w odpowiednich ilościach i dostarczane w jak największych dawkach naszemu organizmowi.

Oczywiście każda przesada jest zła, gdyż nadmiar błonnika w diecie również może być niekorzystny dla zdrowia. Przede wszystkim błonnik w zbyt dużych ilościach może wywoływać wzdęcia i bóle brzucha, a także biegunki, które powodują czyszczenie żołądka i nasze ogólne złe samopoczucie i słabość. Wegetarianie, a zwłaszcza weganie powinni też uważać na przewlekłe niedożywienie, anemię i niedobory wapnia czy żelaza.
Jedz zdrowo, ale i smacznie

Przy problemach z hemoroidami dieta błonnikowa jest jednak jak najbardziej wskazana. Jedzmy jak najwięcej pełnoziarnistego pieczywa, płatków owsianych, niełuskanego ryżu (ryż brązowy) i gotowanych zielonolistnych warzyw. Pijmy dużo płynów (ok. 2 litry napojów dziennie), które pomagają pozbywać się złogów pokarmu z jelit oraz wpływają na poprawę funkcjonowania perystaltyki.

Przykładowe śniadanie, które możemy skomponować przy chorobie hemoroidalnej, będzie składało się np. z otrąb zmieszanych z jogurtem lub sałatki ze świeżych owoców. Taka dieta może być nie tylko korzystna dla zdrowia, ale i smaczna, a przepisów, w których zastosowanie znajdą produkty zawierające błonnik, znajdziemy bez liku. Skomponowanie jadłospisu w tej diecie nie powinno być więc wielkim problemem.

Literatura:

Alonso-Coello, P.; Guyatt, G. H.; Heels-Ansdell, D.; Johanson, J. F.; Lopez-Yarto, M.; Mills, E.; Zhuo, Q.; Alonso-Coello, Pablo. Alonso-Coello, Pablo, ed. “Laxatives for the treatment of hemorrhoids”. Cochrane Database Syst Rev  CD004649. 
Davis, BR; Lee-Kong, SA; Migaly, J; Feingold, DL; Steele, SR (Kwiecień 2016). “The American Society of Colon and Rectal Surgeons Clinical Practice Guidelines for the Management of Hemorrhoids”. Diseases of the Colon and Rectum.
Agbo, SP. “Surgical management of hemorrhoids”. Journal of Surgical Technique and Case Report. doi:10.4103/2006-8808.92797
Pescatori, M; Gagliardi, G. “Postoperative complications after procedure for prolapsed hemorrhoids (PPH) and stapled transanal rectal resection (STARR) procedures”. Techniques in coloproctology. PMC 2778725. PMID 18512007

Hemoroidy
4.9 (98%) 10 głos

1 KOMENTARZ

 1. U mnie hemoroidy pojawiły się w momencie kiedy cierpiałam na potworne zaparcia, nie obyło się bez wizyty u lekarza, który na hemoroidy przepisał mi maść ale jednocześnie kazał stosować dicopeg 10g na pozbycie się zaparć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here