Kaszaki – Czym są i jak je leczyć?

W większości przypadków jest to problem głównie natury estetycznej, jednak niekiedy towarzyszy im również ból. Do tej pory nie określono grup szczególnego ryzyka, lecz czasami obserwuje się ich wzmożony rozwój u osób z nadmierną produkcją sebum. Może to być spowodowane stanami chorobowymi lub zażywaniem niektórych środków farmakologicznych.

Czy należy się bać kaszaków?

Kaszaki mogą być zlokalizowane niemal na całym ciele, wszędzie tam, gdzie występują czynne mieszki włosowe. Dlatego więc, jedynym obszarem gdzie na pewno one się nie pojawią, to wewnętrzne powierzchnie dłoni oraz podeszwy stóp. W większości przypadków, grudki te nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia lub życia pacjenta, jednak mogą być źródłem nieprzyjemnych dolegliwości, zwłaszcza wtedy, kiedy zostaną objęte nadkażeniem bakteryjnym. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w przebiegu przewlekłych chorób metabolicznych, utrudniających lokalną cyrkulację krwi, na przykład:

  • cukrzyca
  • przewlekła niewydolność nerek
  • problemy wynikające z niedożywienia

Warto również zwrócić uwagę na lokalizację zakażonych bakteryjnie zmian. Jeśli pojawią się one w okolicy nosa, ust lub skroni, to infekcja bakteryjna może bardzo łatwo przedostać się do wnętrza spojówek i nosogardła. Znane są również przypadki przeniesienia stanu zapalnego na mózgowie, poprzez tak zwany trójkąt śmierci.

Istotą powstawania tych zmian jest zablokowanie ujścia gruczołów łojowych, wokół których gromadzi się złuszczony naskórek oraz inne zanieczyszczenia, doprowadzając do powstawania torbieli. Jest ona miękka w dotyku, posiada lekko czerwonawy, błyszczący kolor, ma swobodną, aczkolwiek ograniczoną ruchomość względem zdrowej tkanki skórnej. Przekłucie kaszaka powoduje wyciek gęstej cieczy o nieprzyjemnym, pozapalnym zapachu oraz żółtawej barwie.

Jak leczyć kaszaki?

Dobrym sposobem na zapobieganie zakażeniu bakteryjnemu jest smarowanie kaszaków mydłem z dodatkiem siarki. Ma ono działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, korzystnie wpływa również na regenerację skóry. Poza tym, można stosować także:

  • preparaty ze skrzypu polnego
  • kminu czarnego
  • lawendy
  • maść cynkową

Do innych domowych metod leczenia można zaliczyć wyciąg ze skrzypu. 4-5 łyżek skrzypu używamy do przygotowania naparu, którym nasączamy bandaż lub watę. Dzięki zawartości kwasu krzemowego, taki wyciąg ograniczy ilość wydzielanego łoju i ograniczy rozwój kaszaków.

Leczenie chirurgiczne kaszaków

Jeśli domowe metody nie pomogą, czas udać się do lekarza. Jeśli dostaniemy skierowanie do chirurga, kaszaki zostaną usunięte poprzez zabieg chirurgiczny. To pewna metoda na pozbycie się tych niechcianych zmian skórnych. Nie ma potrzeby usypiania pacjenta do zabiegu, ponieważ zostaje on znieczulony mieszaniną lidokainy i epinefryny. Długość zabiegu nie przekracza 30 minut. Po zabiegu przyjmujemy antybiotyki przez co najmniej tydzień.

Kaszaki – Czym są i jak je leczyć?
4 (79.31%) 29 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here