Dlaczego nasza skóra choruje?

Czas wakacji to czas urlopów. Niektórzy wolą cały leżeć plackiem na plaży nad morzem lub jeziorem, a inni preferują bardziej aktywny wypoczynek. Właśnie takie spędzanie wakacji sprzyja wielu urazom, nie tylko ortopedycznym.

Choroby skórne bardzo często atakują właśnie na wakacjach, co jest związane z wieloma czynnikami, na przykład ze zmianą otoczenia, właściwości wody i innymi. Warto zwrócić uwagę również na drobne i z pozoru niegroźne uszkodzenia skóry (np. otarcia, zadrapania), które mogą przerodzić się w coś o wiele poważniejszego.

Zapalenie skóry

Niealergiczne zapalenie skóry to schorzenie, które może dotknąć bez wątpienia każdego człowieka i nie ma w tym wypadku żadnych uwarunkowań co do wieku, rasy lub płci. Pierwotną przyczyną tego rodzaju zapalenia skóryjest jej uszkodzenie bądź mechaniczne podrażnienie. Czynniki drażniące (między innymi tworzywa sztuczne, środki piorące, detergenty) powodują osłabienie skóry w miejscu kontaktu, co skutkuje obniżeniem skuteczności naturalnych barier odpornościowych, między innymi warstwy fosfolipidów, ale również korzystnego odczynu.

Tak jak w przypadku wyprysku alergicznego, dochodzi tutaj do nadmiernego uwalniania pewnych czynników, odpowiedzialnych za stan zapalny. Różni się jednak mechanizm pojawiania się tych związków, bowiem uwalniane są one na drodze tak zwanej nieimmunologicznej. Objawy tej choroby skóry również są bardzo zbliżone do zapalenia alergicznego, jednak w tym przypadku przewlekłe narażanie na czynnik drażniący prowadzi do tak zwanej dermatozy.

Objawia się ona znacznym zgrubieniem warstwy rogowej skóry, która staje się szorstka i bardziej podatna na pęknięcia. Pierwszym objawem tej choroby jest przede wszystkim świąd, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry. W miejscu narażenia na czynnik drażniący pojawia się oprócz tego obrzęk, nierzadko dość pokaźny. Następnie pojawia się tak zwana grudka wysiękowa, która po pewnym czasie ewoluuje w pęcherzyk. W przypadku zapalenia skóry zawartość tego pęcherzyka nie jest zakaźna, co ma miejsce w wielu innych chorobach, głównie wirusowych.

Leczenie

Niealergiczne zapalenie skóry jest obecnie leczone niewielkimi dawkami steroidowych leków przeciwzapalnych, przeznaczonych do użytku miejscowego. Tak jak w przypadku alergicznego wyprysku, stosuje się tu również antybiotyki, co zapobiega wnikaniu bakterii i rozwojowi ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here