Dziecięce problemy ze skórą. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

Delikatna skóra dziecka narażona jest na wiele chorób. Na szczęście większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i mija samoistnie, bez stosowania leczenia. Oto najczęstsze choroby skory występujące u dzieci.

Ciemieniucha

Może występować u dziecka już kilka dni po urodzeniu. Spowodowana jest nadmiernym wytwarzaniem łoju przez gruczoły łojowe skóry. Objawia się żółtymi łuskami występującymi przede wszystkim na czubku głowy (w ostrych przypadkach łuski mogą pojawić się także na twarzy, szyi, pośladkach). Dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu w związku z chorobą. Jej objawy mogą być leczone za pomocą maści dermatologicznych, a w łagodnej formie, oliwki dziecięcej lub wazeliny wpasowywanej w skórę. Choroba ustaje sama zazwyczaj w okolicach 3 miesiąca życia.

Trądzik noworodkowy

Objawia się biało-żółtymi i zaczerwienionymi wypryskami na twarzy niemowlaka. Jego przyczyną jest zatykanie się gruczołów łojowych, spowodowane hormonami matki obecnymi w organizmie dziecka. Dolegliwości trwają zazwyczaj kilka tygodni i ustają samoistnie.

Rumień pieluszkowy

Przybiera postać grudek i pęcherzyków, rozległego zaczerwienienia bądź zdartego naskórka z sączącymi się miejscami. Objawy spowodowane są przez pieluchy, które ograniczają dostęp powietrza, zwiększają wilgotność, narażają skórę dziecka na długotrwały kontakt z moczem i kałem. W celu zaleczenia zmian, wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, częsta zmiana pieluszki, dokładne osuszanie skóry, dokładne przemywanie pośladków wodą. Jeśli te zabiegi nie przynoszą poprawy, lekarz powinien przepisać maść przeciwbakteryjną bądź przeciwgrzybiczną.

Pleśniawki

Bardzo często występująca u niemowląt choroba grzybicza. Objawia się białymi plamkami wewnątrz jamy ustnej dziecka, które powodują duży dyskomfort.

Prosaki

To drobniutkie grudki na twarzy niemowlaka o białym bądź żółtawym kolorze. Powstają w skutek zapchania porów w skórze i nie wymagają żadnych zabiegów leczniczych. Ustępują samoistnie nie pozostawiając na skórze żadnych śladów.

Egzema

Jej występowanie wiąże się z obecnością astmy oraz alergii w rodzinie dziecka. Objawia się wysypką w postaci suchych, zgrubiałych łusek bądź grudek o czerwonym kolorze. Zmiany najczęściej pojawiają się w zgięciach łokci o kolan oraz na policzkach. Towarzyszy im świąd.

Liszajec

Jest to zaraźliwa choroba skóry wywoływana przez bakterie gronkowca i paciorkowca. Objawia się pojawiającymi się na skórze głowy oraz wokół ust swędzącymi pęcherzami, które pękając przekształcają się w żółtawo-czerwone strupy. Choroba ta bardzo łatwo rozprzestrzenia się wśród dzieci w żłobkach i przedszkolach. Jej leczenie może mieć formę terapii miejscowej, bądź terapii ogólnej.

Wysypki towarzyszące chorobom zakaźnym

Na skórze dziecka mogą pojawić się wysypki, będące objawem chorób zakaźnych charakterystycznych dla wieku dziecięcego. Do najpowszechniejszych należą: różyczka, szkarlatyna, ospa wietrzna, odra.

Dziecięce problemy ze skórą. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here