Grzybicę skóry wywołują dermatofity i drożdżaki, czyli typowe grzyby chorobotwórcze. Grzyby te przechodzą na skórę człowieka na dwa sposoby – ze zwierząt oraz z innych ludzi.
Objawy grzybicy skóry najczęściej pojawiają się na naszym ciele stopniowo. Podstawą rozpoznania zmian grzybiczych są badania mikologiczne (umożliwiające wykrycie obecności i rodzaju grzyba). Na wynik badania czekamy od 48 godzin do nawet 3 tygodni – najdłużej czekamy na wyniki, jeśli mamy do czynienia z dermatofitami, w przypadku zwykłych drożdżaków wystarczą 2 doby. Można zaobserwować rumień, pęcherzyki, nadżerki, złuszczanie, pękanie naskórka. Przy grzybicy skóry można najczęściej zaobserwować pęcherzyki, pękanie naskórka, pęcherzyki, złuszczanie. Najlepiej zapobiegać zamiast leczyć – z naszych artykułów dowiesz się, o najlepszych metodach dbania o skórę, by uchronić ją przed grzybicą.
Spis Treści
Leki na grzybicę – rodzaje, cena i skuteczność
Leki i preparaty przeciwgrzybiczne można dostać w niemalże każdej aptece. Niestety nie wszystkie środki są jednakowo skuteczne i pozwalają pozbyć się problemu infekcji. W poniższym artykule zaprezentujemy kilka, wybranych farmaceutyków wraz z ich opisem, ceną i oceną efektywności.
Leczenie miejscowe
Daktarin. Lek w formie maści. Wydawany bez recepty. Cena za 15 g preparatu- 16 złotych.
Pierwszym, odczuwalnym skutkiem nakładania maści jest zmniejszenie uczucia swędzenia. Lek działa jedynie w lżejszych odmianach grzybicy i nie może być stosowany jako zamiennik właściwej terapii. W skład preparatu wchodzi mikonazol, który może być wykorzystywany przy leczeniu wtórnych odmian grzybicy.Clotrimazolum. 20 gramów maści dostępne w cenie 3 złotych.
Lek znajduje szerokie zastosowanie w czasie leczenia grzybicy skóry, rąk i stóp. Objawy infekcji ustępują dość szybko – zazwyczaj w ciągu dwóch miesięcy. Po ustąpieniu objawów należy stosować maść jeszcze przez okres jednego miesiąca. Występowanie reakcji alergicznych i skutków ubocznych jest bardzo rzadkie, co czyni z Clotrimazolum najchętniej stosowaną maść przeciwgrzybiczną.
Lamisilatt. 15 gramów preparatu dostępne w cenie ok.30 złotych. Lek znajduje szerokie zastosowanie, gdyż może być wykorzystywany do leczenia grzybicy stóp, fałdów skórnych, łupieżu pstrego i grzybicy skóry gładkiej. Dużą zaletą tego leku jest szybkość działania. Objawy ustępują już w ciągu kilku tygodni, niemniej pełne wyleczenie schorzenia to proces z założenia długi i żmudny. Chorzy często zapominają, że zaleczenie zewnętrznych objawów chorobowych nie jest równoznaczne z zakończeniem kuracji.
Mycospor. 15 gramów za około 40 złotych.
Okres aplikowania maści na zainfekowaną skórę jest uzależniony od rodzaju zapalenia. Grzybica stóp winna być leczona przez trzy tygodnie, grzybica tułowia, rąk i fałdów skóry powinna być atakowana maścią przez około dwa, trzy tygodnie. Łupież pstry zostaje zazwyczaj wyleczony w ciągu dwóch tygodni.
Preparaty doustne
Doustne leki przeciwgrzybiczne powinny być przepisane przezlekarza. Jako że grzybica nie przyjmuje jednej postaci, forma, kształt i częstotliwość przyjmowania leków doustnych są różne. Jeżeli chcemy działać na własną rękę i samodzielnie odtruć organizm możemy skorzystać z metod naturalnych, których skuteczność nie jest jednak potwierdzona. Jeżeli nie chcemy doprowadzić do stanu ostrego zapalenia, wówczas powinniśmy konsultować nasze decyzję z odpowiednim lekarzem.
Leczenie grzybicy skóry
Leczenie grzybicy jest z natury rzeczy procesem długotrwałym. Sztuczne przyspieszanie kuracji może jedynie doprowadzić do intensyfikacji problemu i pojawienia się nowych ognisk chorobowych. Próby leczenia grzybicy na własną rękę nie przynoszą zazwyczaj oczekiwanego rezultatu i prowadzą jedynie do zamaskowania powierzchownych objawów infekcji.
Rozpoznanie
Pierwszym etapem leczenia grzybicy jest prawidłowe rozpoznanie infekcji i identyfikacja grzyba. Dzieje się to na skutek wykonania badania mikologicznego i przeprowadzenia hodowli mikologicznej. Lekarz, który uzyskał informacje odnośnie do rodzaju grzyba, może podjąć decyzję o dalszym leczeniu i przepisać pacjentowi właściwe leki. Nie wszystkie grzyby reagują bowiem w ten sam sposób i są wrażliwe na określony typ leku.
Środki farmakologiczne
Leki mają usunąć czynniki wywołujące rozwój infekcji i tym samym pozbyć się wszystkich ognisk chorobowych.Leczenie specjalistycznymi środkami farmakologicznymi jest zdecydowanie skuteczniejsze niż tak zwane leczenie objawowe. Wiele osób koncentruje się na zaleczaniu zewnętrznych objawów, zapominając o najważniejszych problemach.
- Niektóre rodzaje chorób grzybiczych wymagają przeprowadzenia ścisłej kuracji oczyszczająco-odgrzybiającej. Pacjent musi wówczas przyjmować środek doustny, a także wcierać żel bądź krem w zainfekowane miejsca – w takim przypadku mówimy o leczeniu skojarzonym.
- Lekarz dermatolog może zdecydować się także na przeprowadzenie leczenia miejscowego i zapisanie pacjentowi maści.
- Bez wątpienia najmniej uciążliwą formą kuracji jest leczenie ogólne, które opiera się na przyjmowaniu leku doustnego.
Ogólnodostępne leki
W aptekach dostępne są leki bez recepty, jednak ich skuteczność jest dość wątpliwa. Najbardziej popularnym, ogólnodostępnym środkiem przeciwgrzybicznym jest klotrimazol, który może się sprawdzić, ale jedynie w przypadkach lekkich zapaleń grzybiczych. Jeżeli zaobserwujemy u siebie pieczenie, świąd i mocne zmiany skórne, nie warto bawić się w zaleczanie objawów mało skutecznymi środkami.
Zmiana diety
Leczenie grzybicy wiąże się ze zmianą diety i wprowadzeniem do codziennego jadłospisu dużej ilości warzyw i owoców. Osoby chore na grzybicę powinny ponadto pić średnio od dwóch do trzech litrów wody w ciągu dnia. Powiązanie diety z leczeniem stanowi klucz do sukcesu i warunkuje szybkie i skuteczne pozbycie się zmian grzybiczych.
Naturalne sposoby leczenia grzybicy
Wiele osób odchodzi od sztucznych metod leczenia grzybicy na rzecz tradycyjnych i wypróbowanych sposobów. Trudno wydać jednoznaczną opinię na temat metod naturalnych. Jak wyglądają takie metody?
Prawidłowa dieta
Na czas leczenia grzybicy należy wprowadzić do diety nowe produkty żywieniowe i wyeliminować substancje, które są potencjalnie groźne dla zdrowia i mogą doprowadzić do zintensyfikowania objawów infekcji. Po pierwsze należy całkowicie wykluczyć produkty, zawierające drożdże. Doskonałym zamiennikiem dla chleba mogą być wafle ryżowe, bądź inne, dietetyczne produkty. Osoby chore na grzybicę nie powinny również jeść słodyczy, pić gazowanych i słodzonych napojów, a także wszelkich, mocno przetworzonych potraw.
Poprzez produkty słodzone rozumiemy również wszelkiego rodzaju jogurty i nabiał, wyłączając rzecz jasna jogurty naturalne i beztłuszczowe. Osoby zakażone muszą wystrzegać się również mięs, wędlin, mąki, jaj, mleka i przypraw. Dieta oczyszczająca z grzybicy wydaje się dość restrykcyjna, jednak przynosi wymierne rezultaty.
Produkty preferowane to:
- warzywa
- owoce
- woda niskomineralizowana
- kasze
- płatki owsiane
- zielona herbata
- pieczywo orkiszowe
- żytnie
Okłady
Sprawdzonym, tradycyjnym sposobem walki z grzybicą skóry jest wykonywanie okładów na miejsca dotknięte zmianami. Niektóre osoby wykorzystują jogurty naturalne do okładania chorych miejsc na ciele. Równie skuteczną metodą leczniczą jest wykonywanie okładów z octu jabłkowego, który może być stosowany wymiennie z octem winnym, bądź też olejkiem herbacianym.
Kąpiele
Do skutecznych metod leczenia grzybicy stóp zaliczamy „kąpiele” w białym occie. Stopy moczymy w occie zmieszanym z wodą w stosunku 1:1. Zabieg należy powtarzać do skutku, nawet trzy razy w ciągu dnia. Bardziej radykalną metodą wydaje się nacieranie zainfekowanych miejsc czosnkiem. Czosnek działa rewelacyjne na swędzenie i zmniejsza uczucie dyskomfortu wywołanego infekcją. Najmniej pewną metodą jest przygotowywanie ziołowych kąpieli. Przepis jest jednak prosty: gotujemy wodę zmieszaną z ziołami (nie więcej niż dwie łyżki stołowe), a wrzątek wlewamy do kąpieli.
Osoby, które nie są przekonane do powyższych metod, mogą skorzystać z leczenia farmakologicznego, bądź też stosować gotowe suplementy diety dostępne w aptekach bądź sklepach internetowych.
Dieta „oczyszczająca” z grzybicy
Osoby zakażone grzybicą muszą całkowicie wyeliminować ze swojej diety drożdże, słodycze, napoje gazowane, mięsa, wędliny, produkty przetworzone, fast foody… Co zatem mogą jeść? Czy tak ograniczone menu jest w stanie zaspokoić rozbudowane potrzeby żywieniowe dorosłego człowieka?
Co możemy jeść? Dania obiadowe
Zupy powinny być przyprawiane jedynie naturalnymi przyprawami: pieprzem, majerankiem, kurkumą, bazylią. Zabronione jest wykorzystywanie przypraw przetworzonych, zawierających glutaminian sodu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie zup-kremów, do których nie trzeba dodawać ziemniaków czy makaronów (pamiętajmy, że należy unikać wszelkich, mącznych produktów). Zrezygnujmy również z zagęszczania zup mąką.
Mięso nie jest produktem preferowanym, jednak nie trzeba go zupełnie odstawiać. Niektóre rodzaje mięsa charakteryzują się wysoką kwasowością, zatem należy ich bezwzględnie unikać – mowa przede wszystkim o cielęcinie. Tłuste i żylaste mięsa również powinny być wykluczone z codziennego jadłospisu.
Przekąski i preferowane produkty
Warzywa stanowią bardzo ważny element diety odkażającej. Szczególną rolę w diecie odgrywają: cebula, cukinia, czosnek, ogórek, botwinka, brukselka, burak czerwony, kalafior, kalarepa, kapusta, koper włoski, marchew, mniszek pospolity, pietruszka, pomidory, rzepa, rzodkiewka, sałata, seler, szczypior, szparagi, szpinak. Produktami wykorzystywanymi do przygotowywania surówek mogą być: jogurt naturalny, oliwa z oliwek, majonez i śmietana. Wyeliminowanie z diety białego pieczywa jest niestety konieczne. Żytni i orkiszowy chleb może stanowić dodatek do surówek i sałatek. Stosowanie masła nie jest mile widziane.
Napoje
Osoby, które lubią słodkie napoje, powinny całkowicie zmienić swoje nawyki. W przypadku diety oczyszczającej zgrzybicy, picie słodkich napojów jest całkowicie niedopuszczalne. Zamiast tego, należy wprowadzić do swojego dziennego jadłospisu jogurty naturalne, wodę niskomineralizowaną, a także herbaty: zieloną i imbirową. Taka zmiana może okazać się niezwykle pożyteczna, szczególnie jeśli zachowamy ją również po zakończeniu terapii oczyszczającej i nie wprowadzimy do diety złych przyzwyczajeń.
Rodzaje grzybicy
Grzybica skóry i jej rodzaje
Grzybice skóry są bardzo zaraźliwymi chorobami zakaźnymi, wywoływanymi przez mikroskopijne grzyby. Szacuje się, że z powodu tych schorzeń cierpi około 5 milionów Polaków.
Grzybice skóry są wysoce zaraźliwe i do przekazania choroby może dojść nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z chorym, ale również przez kontakt z należącym do niego przedmiotem (np. grzebień, ręcznik, obuwie). Ryzyko zachorowania na grzybicę zwiększa obniżona odporność organizmu, długotrwałe stosowanie antybiotyków, niezachowanie należytej higieny.
- Łupież pstry – to powierzchowne grzybicze zakażenie naskórka, objawiające się żółtobrunatnymi, bądź lekko różowatymi plamami łączącymi się w większe skupiska o nieregularnych kształtach. Pojawianie się łupieżu pstrego związane jest ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, dlatego najbardziej zagrożone jego wystąpieniem są dzieci w wieku dojrzewania płciowego. W leczeniu łupieżu pstrego stosuje się środki złuszczające i przeciwgrzybiczne.
- Grzybice skóry gładkiej – są jedną z najpowszechniejszych odmian grzybicy. Objawem jest wystąpienie na skórze dłoni, stopy, twarzy lub szyi okrągłej lub owalnej plamy rumieniowej z pęcherzykami i strupkami. Leczenie grzybic skóry gładkiej jest długotrwałe, możliwe są nawroty.
- Grzybica woszczynowa – grzybica owłosionej skóry głowy, której charakterystycznym objawem są szarożółte strupy wrośnięte w skórę (tzw. tarczki woszczynowe). Choroba ma niekorzystny wpływ na strukturę włosów, które stają się matowe, szorstkie i łamliwe.
Flickr, fot. PROSarah Mae. CC - Grzybica strzygąca – postać grzybicy owłosionej skóry głowy, która bardzo często występuje równolegle z grzybicą powierzchniową skóry gładkiej. Grzybica strzygąca dotyka niemal wyłącznie dzieci i przechodzi samoistnie wraz z nadejściem okresu dojrzewania. Objawia się występowaniem drobnych, złuszczających się ognisk. Charakterystyczną cechą jest są ogniska z równo ułamanymi włosami na wysokości ok. 2-3 mm od powierzchni skóry, która pokryta jest szarawą łuską.
- Grzybica paznokci – to dość powszechne schorzenie, na które cierpi ok. 20 proc. Polaków. Częściej dotyka paznokci stóp niż dłoni. Objawia się zmianą koloru, kruszeniem, rozdwajaniem i pogrubianiem paznokci, łuszczeniem się skóry wokół paznokcia, a w skrajnych przypadkach także nieprzyjemnym zapachem. Leczenie jest długotrwałe i nie daje pewności, że uda się pokonać chorobę definitywnie.
Grzybica paznokci
Grzybicę paznokci poprzedza najczęściej grzybica stóp. Gdy swędzi nas skóra między palcami, naskórek jest zaczerwieniony i łuszczy się, mamy najprawdopodobniej do czynienia z zakażeniem grzybiczym. Następnie zaczynamy obserwować zmiany na paznokciach stóp i – prędzej czy później – dłoni. Zwlekanie z wizytą u dermatologa może skończyć się nawet całkowitym zniszczeniem płytki paznokciowej!
W skrajnych przypadkach nieleczona grzybica może przenieść się na inne organy albo doprowadzić do pojawienia się alergii. Pamiętajmy również, że zaniedbując chorobę narażamy na zarażenie domowników i inne osoby, z którymi mamy codzienny kontakt.
Kto jest najbardziej narażony na grzybicę paznokci?
Do zakażenia dochodzi najczęściej u osób, które przeszły niedawno kurację antybiotykową oraz u diabetyków. Jednym z objawów cukrzycy jest zwiększona zawartość cukru w m.in. pocie chorego oraz zaburzenia ukrwienia kończyn, co sprzyja zakażeniom grzybami. Cukrzycy powinni szczególnie uważać na grzybicę, gdyż jej zaniedbanie doprowadzi do powstania poważniejszych schorzeń. Zakażenie wywołuje u nich większe zmiany skórne niż u osób zdrowych, częściej także dochodzi do powikłań.
Uważać na grzybicę powinny także osoby:
- uprawiające regularnie (zwłaszcza latem) sport
- zmagające się z innymi obniżającymi odporność organizmu schorzeniami
- z zaburzeniami układu krążenia lub układu hormonalnego
- otyłe
- przyjmujące preparaty sterydowe
Grzybica dłoni
Grzybica dłoni to dość częsta przypadłość, na którą zapada wciąż bardzo wiele osób. Mimo dostępności wielu skutecznych preparatów stosowanych w leczeniu grzybicy dłoni, należy ona do schorzeń o przebiegu przewlekłym, a jej leczenie jest niezwykle trudne i długotrwałe ze względu na różne czynniki etiologiczne, leżące u podstaw schorzenia. Jak skutecznie można poradzić sobie z grzybicą dłoni?
Grzyby czy drożdżaki?
Najpierw koniecznie trzeba określić co nas dopadło – grzyby czy drożdżaki. Objawy kliniczne, różnicujące oba te zakażenia są bardzo dyskretne i łatwo można je przeoczyć. Drożdżyca znacznie częściej przebiega w formie rozległych zmian, dając objawy wysiękowe o charakterze płynu zabarwionego na biało, grzybica natomiast jest bardziej ograniczona i rzadko można zaobserwować powstający wysięk płynu.
Rozstrzygające w tej kwestii jest badanie mykologiczne, które polega na pobraniu przez lekarza fragmentu zmienionej tkanki i oddaniu go do zbadania przez mikrobiologa w lampie fluorescencyjnej i obejrzeniu pod mikroskopem. Takie badanie wykonuje się jedynie w przypadkach grzybic, które wykazują się opornością nastosowane leczenie.
Co zrobić, jeśli leczenie jest mało efektywne?
Brak skuteczności leczenia może być spowodowane brakiem systematyczności pacjenta, który unika czynności pielęgnacyjnych związanych z dbałością o zakażone miejsca lub nie aplikuje leków w dostatecznej ilości. W przypadku grzybicy dłoni musimy pamiętać, by stosowane miejscowo leki były nakładane na chorobowo zmienione miejsca w taki sposób, by całkowicie pokrywać rejon zakażenia grzybiczego. Tylko takie stosowanie leków ma szansę powodzenia i zwalczenia zakażenia. Warstwa nakładanej maści lub kremu musi być też dość gruba i pozostawiona na tak długi okres czasu na dłoniach, by miała okazję do wchłonięcia się.
Jeśli natomiast do zakażenia stopniowo zaczynają dołączać się inne objawy takie jak: nadmierna senność w ciągu dnia, wzmożone uczucie pragnienia i zwiększona częstotliwość oddawania moczu, lekarz powinien zwrócić na to uwagę i zlecić pacjentowi zbadanie poziomu glukozy we krwi. Bardzo prawdopodobne jest bowiem, że w czasie trwania terapii przewciwgrzybiczej u pacjenta zaczęła rozwijać się cukrzyca, a zakażenie jest naturalną konsekwencją podwyższonego poziomu cukru we krwi. Przedłużające się infekcje grzybicze i trudności w ich leczeniu są czasami jednymi z pierwszych objawów hiperglikemii.
Grzybica pokarmowa
Zarażenie grzybicą pokarmową może nastąpić w każdej chwili. Wystarczy bowiem, że spożyjemy pokarm, który został niewłaściwie przygotowany, bądź też nie zachowamy podstawowych zasad higieny (dotyczy to takich banałów, jak mycie rąk przed jedzeniem czy też mycie owoców lub warzyw). Do charakterystycznych objawów zakażenia grzybicą pokarmową zaliczamy: metaliczny posmak w ustach, charakterystyczny nalot na języku, przykry zapach z ust, bóle kolkowe, silne biegunki i zmienność w wyglądzie stolca. Dość nietypowymi objawami, które występują wraz z innymi symptomami, są nadmierna łapczywość, napady wilczego głodu i trudności z przyswajaniem alkoholu. Oczywiście wszystkie te sygnały mogą świadczyć o problemach układu pokarmowego, dlatego też nie można ich lekceważyć i warto od razu wybrać się do lekarza.
Grzybica narządów płciowych
Nieleczona infekcja narządów płciowych może prowadzić do poważnych zaburzeń płodności. Osoby, które zlekceważą pierwsze sygnały zakażenia, mogą cierpieć w przyszłości na bezpłodność lub impotencję. Grzybica narządów płciowych daje bardzo charakterystyczne objawy: upławy, swędzenie, zintensyfikowane bóle menstruacyjne czy też dyskomfort w trakcie zbliżeń.
Grzybica układu wydalniczego
Grzybica układu wydalniczego jest mocno powiązana z infekcją narządów rodnych. Osoby cierpiące na ten rodzaj grzybicy, mogą uskarżać się na problemy z oddawaniem moczu, pieczeniem i swędzeniem, a także ciągłym parciem na pęcherz.
Inne objawy grzybicy
Niektóre objawy mają charakter uniwersalny i odnoszą się do wszystkich typów infekcji grzybiczych. Charakterystycznymi sygnałami psychicznymi są: zmęczenie, stany depresyjne, uczucie wiecznego niedospania, bóle głowy, apatia, zniechęcenie, trudności z utrzymaniem koncentracji.Jeżeli ktokolwiek z dostrzegł u siebie przynajmniej trzy spośród wszystkich wymienionych objawów, powinien czym prędzej udać się do lekarza i zlecić wykonanie podstawowych badań. Leczenie grzybicy we wczesnym stadium jest bowiem stosunkowo proste i nie stwarza wielu problemów.
Jak ustrzec się przed grzybicą?
Ponieważ grzybice są bardzo trudne do wyleczenia, warto dołożyć wszelkich starań, by się przed nimi ustrzec. Oto kilka wskazówek, jak zapobiec grzybicom:
• zwiększ odporności organizmu poprzez dostarczanie mu odpowiednich witamin oraz składników odżywczych;
• często myj ręce;
• korzystając z publicznych natrysków (np. na basenie bądź siłowni) zawsze noś klapki;
• pamiętaj o odpowiednim obuwiu (latem buty powinny pozwolić stopie oddychać), unikaj butów i skarpetek wykonanych ze sztucznych tworzyw
• korzystając z usług zakładów fryzjerskich i gabinetów kosmetycznych zwracaj szczególną uwagę na to, czy przestrzegane są tam zasady higieny;
• nigdy nie noś cudzych butów;
• unikaj kontaktu z bezdomnymi zwierzętami.
Życie w ciągłym biegu
Nie wszyscy mogą żyć zgodnie z naturalnym rytmem i dostosowywać tempo swojego życia do potrzeb organizmu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nasz organizm posiada pewien okres gwarancji i nie będzie pracował na tych samych, wysokich obrotach przez całe życie. Rzeczą absolutnie podstawową jest codzienne regenerowanie organizmu i dostarczanie mu odpowiedniej ilości snu. To właśnie brak snu, zmęczenie i ciągłe napięcie mogą wywołać infekcje grzybicze.
Stresujący tryb życia i brak czasu na odpoczynek wiążą się zazwyczaj z brakiem czasu na przygotowanie posiłków. Młodzi, zapracowani ludzie chętnie sięgają po szybkie dania, słodycze, produkty typu instant czy wysokoenergetyczne napoje słodzone, które mogą doprowadzić do wyjałowienia organizmu, a co za tym idzie obniżenia jego odporności. Efekt jest taki sam jak w przypadku braku snu – organizm jest wycieńczony i nie ma siły walczyć z infekcjami.
Utrzymanie higieny życia
Utrzymanie higieny nie odnosi się tylko do naszego wyglądu i ogólnie pojętej aparycji. Bardzo istotne jest również zachowanie odpowiedniego poziomu czystości wnętrz mieszkalnych, częste odkurzanie dywanów, wietrzenie pomieszczeń i inne prace porządkowe. Wylęgarnią grzybów jest przede wszystkim pościel, która powinna być zmieniana stosunkowo często – przynajmniej raz na dwa tygodnie. Materace, bardzo często pomijane podczas sprzątania, mogą grupować całe kolonie grzybów i bakterii. Warto co jakiś czas sprawdzać ich stan, a w razie potrzeby wymienić. Również wycieraczki i ręczniki są mocno narażone na rozwój flory bakteryjnej. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest bezcenne, a regularne sprzątanie mieszkań wpływa niezwykle pozytywnie na nasze samopoczucie.
Kondycja fizyczna
Wzmocnienie struktury organizmu, a zatem stworzenie dodatkowej bariery ochronnej przed chorobami, może być wynikową uprawiania regularnych ćwiczeń fizycznych. Każdy z nas powinien się ruszać, uprawiać sporty i dbać o utrzymanie formy. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby uprawiać sport wyczynowy, wystarczy krótki spacer w ciągu dnia.
Stosowanie się do powyższych zaleceń nie ochroni nas w stu procentach przed zakażeniami grzybiczymi, jednak znacząco zniweluje ryzyko zachorowania. Pamiętajmy zatem o profilaktyce i jej znaczeniu dla utrzymania właściwego komfortu życia.
Jak można zarazić się grzybicą?
Wiele osób sądzi, że najczęstszą przyczyną powstawania grzybicy jest brak odpowiedniej higieny. Grzybica jest jednak chorobą cywilizacyjną, która może zaatakować każdego z nas niezależnie od tego czy prowadzimy higieniczny tryb życia, czy też nie.
Ludzie młodzi
W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby młode i prowadzące stresujący tryb życia.
- niedostateczna ilość snu
- nałogowe picie kawy
- palenie papierosów
- zażywanie różnego rodzaju wspomagaczy
- życie w ciągłym stresie
stanowią prostą drogę do zainfekowania organizmu przez wszelkiego rodzaju wirusy, bakterie i grzyby. Również picie słodkich i gazowanych napojów wpływa niezwykle negatywnie na nasze zdrowie i może prowokować powstawanie chorób grzybiczych.
Osoby zażywające leki
Sytuacją, niezwykle sprzyjającą wszelkiego rodzaju infekcjom, wydaje się zażywanie niektórych leków i preparatów farmaceutycznych, takich jak: kortykosteroidy, leki immunosupresyjne i przeciwreumatyczne, wszelkie antybiotyki i antymetabolity – innymi słowy wszystkie substancje, które odpowiadają za obniżenie odporności organizmu. Im mniejsza odporność, tym większe prawdopodobieństwo, że organizm zostanie zainfekowany przez grzyby i bakterie.
Kontakt bezpośredni
Taka sytuacja może mieć miejsce w domowej łazience, na basenie, a także w publicznych toaletach. Wystarczy kontakt z przyborami toaletowymi osoby zakażonej, aby zarodniki grzybów dostały się do naszego organizmu. Utrzymanie porządku w toalecie, jak i w całym domu, gwarantuje nam utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia.
Grzybica jako skutek przebytych chorób
Grzybica może stanowić odpowiedź organizmu na przebyte schorzenia. Nader często wiąże się bowiem z chorobami układu wydalniczego, cukrzycą, a nawet chorobami nowotworowymi (chłoniakami, białaczką, czy też grasiczakami). Osoby z zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami żołądkowymi, niedokrwistością, osoby otyłe i kobiety w ciąży, są szczególnie podatne na zarażenia się grzybami, dlatego też winny dołożyć wszelkich starań, aby już na wstępie wykluczyć taką ewentualność.
Literatura:
De Luca, JF; Adams, BB; Yosipovitch, G (May 2012). „Skin manifestations of athletes competing in the summer olympics: what a sports medicine physician should know”. Sports Medicine.
Hawkins, DM; Smidt, AC (April 2014). „Superficial fungal infections in children”. Pediatric Clinics of North America.
Mark G. Lebwohl. Treatment of Skin Disease: Comprehensive Therapeutic Strategies, 3rd ed. Saunders Elsevier, 2009.
No i Kochani nie zapominajcie o odkażaniu obuwia przy grzybicy stóp! bo się jej nie pozbędziecie, albo szybko powróci