Grzybica stóp – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Odczuwasz swędzenie stóp, ich skóra jest zaczerwieniona, popękana i łuszcząca. Naskórek – zwłaszcza na piętach – jest zrogowaciały oraz wygląda, jakby go ktoś obsypał mąką. Po zdjęciu butów natomiast, uchodzi z nich bardzo nieprzyjemny zapach. Jeśli mimo zachowania rygorystycznej higieny, objawy te utrzymują się, to najprawdopodobniej cierpisz na grzybicę stóp.

Grzybicą można się zarazić niemal wszędzie. Zarodniki grzybów bytują w różnych środowiskach (także w dywanach, podłogach, meblach) w stanie uśpienia, aktywując się po natrafieniu na odpowiednie podłoże – ciepłe i wilgotne, na przykład nasze stopy. Grzyby znajdują się najczęściej w publicznych obiektach sportowych – saunach, basenach, siłowniach, wszędzie tam, gdzie jest stale utrzymująca się wilgoć, a także w glebie i wolnostojących zbiornikach wodnych.

Kto jest narażony najbardziej?

Największą grupę ryzyka stanowią sportowcy, którzy regularnie korzystają ze wspólnych obiektów sanitarnych po treningu i zawodach. Grzyby „lubią” też osoby o nadmiernej potliwości stóp, chore na cukrzycę i otyłe, oraz z obniżoną odpornością immunologiczną. Nierzadko grzybica stóp dotyka ludzi z problemami krążeniowymi nóg i z anemią. Badania wykazują, że najczęściej zakażeniu ulegają osoby młode (20 – 30 lat), a odsetek osób zainfekowanych w Polsce wynosi aż 30%.

Rodzaje grzybicy stóp

Międzypalcowa – najczęściej występująca, przewlekła, trwa nieraz wiele lat. Pojawia się między palcami stóp, gdzie skóra jest najbardziej wilgotna, a temperatura wyższa. Nieleczona, grzybica ta rozprzestrzenia się na palce i paznokcie.

Potnicowa – z charakterystycznymi grupkami niewielkich pęcherzy na podeszwie, z czasem rozrastających się i pękających.

Złuszczająca – odznaczająca się zrogowaceniem naskórka na podeszwie, szczególnie na piętach, które są suche i popękane.

Grzybica paznokci pojawia się jako konsekwencja nieleczonej grzybicy stóp. Na paznokciach pojawiają się nieestetyczne narośla, odkształcenia i przebarwienia. Nie ustępują one po zastosowaniu leczenia, można je skorygować mechanicznie i pokryć lakierem kryjącym. Natomiast trzeba się uzbroić w cierpliwość i zaczekać, aż odrośnie zdrowy paznokieć. Niezależnie od leczenia, warto stosować domowe środki hamujące rozrost uszkodzeń: olejek herbaciany, ocet jabłkowy, itp.

Leczenie grzybicy stóp

Większość skutecznych leków grzybobójczych wydawana jest na receptę. Natomiast przykrego zapachu możemy pozbyć się sami, stosując ogólnie dostępne kosmetyki do stóp, a przede wszystkim dbając o ich codzienną higienę. Stopy należy myć 2 – 3 razy dziennie, stosując mydło przeciwbakteryjne, a następnie dokładnie osuszać ręcznikiem papierowym. Stosowanie ręcznika tradycyjnego mija się z celem, gdyż zawsze pozostają na nim zarodniki. Nieprzyjemny zapach można także zlikwidować, stosując kąpiele stóp w naparze z czarnej herbaty lub w wodzie z dodatkiem octu.

Grzybica stóp jest bardzo uciążliwą chorobą. Jej leczenie może trwać miesiącami, a u niektórych osób nawet latami. Objawy grzybicy stóp są bardzo nieestetyczne, a pielęgnacja zakażonych miejsc dość kłopotliwa. Jak zatem skutecznie wyleczyć tę chorobę i sprawić, by nie było nawrotów?

Efektywność leczenia grzybicy stóp zależy przede wszystkim od jej systematyczności oraz czynności pielęgnacyjnych. Jest to bardzo uciążliwa procedura, gdyż wymusza na chorym konieczność codziennego pamiętania o stosowaniu leków zwalczających grzybicę oraz o specjalnych metodach higieny nóg.

Czym leczyć grzybicę?

Do leczenia grzybicy stóp przeznaczonych jest wiele preparatów dostępnych na rynku farmaceutycznym – także tych, które można kupić bez recepty. Najważniejsze, by zawierały w swoim składzie substancje grzybobójcze (eliminujące komórki grzyba) i fungistatyczne (hamujące wzrost grzyba).

Najpopularniejszymi lekami przeciwgrzybiczymi, stosowanymi w lecznictwie są: ketokonazol, terbinafina oraz klotrimazol (docelowo stosowany w terapii zakażeń drożdżakowych, ale wykazuje także pewną skuteczność w zakażeniach grzybiczych).

Jak długo powinna trwać terapia?

Całe leczenie powinno trwać jak najdłużej. Odpowiedni okres oddziaływania preparatów leczniczych na skórę powinien określić lekarz dermatolog po konsultacji z pacjentem i po wykonaniu badań mykologicznych, które polegają na pobraniu wymazu ze zmian na stopach u pacjenta i diagnostyce laboratoryjnej grzyba.

Terapia musi być długotrwała – tak, by mieć pewność, że wszystkie komórki grzyba zginęły i że grzybica nie odrodzi się w tym samym miejscu po zaprzestaniu terapii. Minimalny czas trwania terapii to 6 tygodni, maksymalny – aż kilka lat.

Jak pielęgnować stopy w trakcie grzybicy?

Odpowiednia higiena stóp podczas zakażenia grzybiczego jest czynnikiem poprawiającym rokowanie i zwiększającym efektywność prowadzonego leczenia. Bardzo ważne jest codzienne mycie stóp (co najmniej raz dziennie) z użyciem zwykłego mydła, a następnie wycieranie ich do sucha najlepiej za pomocą jednorazowego ręcznika. Grzyby są organizmami, dla których środowisko wodne jest optymalne do życia, dlatego tak ważne jest, by stopy były stale suche, a ich powierzchnia nie była odpowiednim podłożem do dalszego wzrostu.

Grzybica stóp – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?
5 (100%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here