Kurzajki

Niewielka liczba osób wie, co dokładnie przyczynia się do powstania przysłowiowych kurzajek. Najczęściej wiemy tylko, że bez specjalistycznego postępowania, wspomniane zmiany skórne same niestety się nie wyleczą.

Przyczyny powstania kurzajek

Kurzajki są wynikiem ekspozycji skóry na wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, odpowiedzialnego również za mutacje prowadzące do rozwoju raka szyjki macicy. Pasożyt ten przenosi się bardzo łatwo, najczęściej przez kontakt bezpośredni – dlatego nie powinno się używać tych samych ręczników i przedmiotów osobistego przeznaczenia, co osoba zarażona.

Rodzaje kurzajek

  • Kurzajki występują w kilku rodzajach i posiadają zróżnicowany wygląd. Pierwszym typem są tak zwanezwykłe brodawki, mające postać wyniesionych ponad powierzchnię skóry grudek, przyjmujących cieliste zabarwienie, a ich wielkość raczej nie przekracza 1cm. Innym rodzajem są kurzajki płaskie, mające chropowatą i czasem lekko błyszczącą powierzchnię. Kolor brodawek płaski najczęściej jest nieco ciemniejszy, same zmiany natomiast pojawiają się przeważnie w wieku dojrzewania.
  • Jedną z najbardziej nieprzyjemnych odmian są kurzajki stóp, pojawiające się najczęściej na podeszwie. Mają duże rozmiary i dość zróżnicowany koloryt, występują często zbiorowo, w dość dużych skupiskach. Ból przy mechanicznym podrażnianiu tego rodzaju brodawek, na przykład w trakcie chodzenia, bywa czasem tak dotkliwy, że uniemożliwia nawet swobodne poruszanie się.
  • Szczególnym typem zmian skórnych, powodowanych przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, są kłykciny kończyste. Są to brodawki pojawiające się w okolicach narządów płciowych, a sam wirus przenosi się również podczas stosunku seksualnego.
  • Ponadto wyróżnia się jeszcze uogólnione zapalenie skóry, wtedy to brodawki posiadają wygląd płaski i pojawiają się na skórze całego ciała. Dodatkowo towarzyszą im czerwone lub brunatne plamy.

Leczenie kurzajek

Leczenie kurzajek, zwłaszcza bolesnych, powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa. Stosowane są przede wszystkim różnego rodzaju środki przeciwwirusowe, jednak w pierwszej kolejności, większość z nas sięga po domowe, sprawdzone metody naszych babć.

Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki można leczyć naturalnymi metodami w dość prosty sposób, jednak ze względu na specyfikę zakażenia wirusowego, terapia musi przebiegać bardzo konsekwentnie. Jakie środki możemy stosować?

Czosnek

Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości czosnku znane są już od bardzo dawna – w medycynie naturalnej, składnik ten odgrywa bardzo istotną rolę. W celu usunięcia kurzajek, niewielką ilość papki czosnkowej należy punktowo położyć na rozwijające się zmiany i szczelnie zakleić plastrem – kuracja musi trwać minimum półtora tygodnia, opatrunki należy zmieniać kilka razy na dzień.

Ocet i cytryna

Kojąco na zmiany skórne o charakterze brodawek działa również środowisko kwasowe. Kilka plasterków cytryny należy zalać octem i odstawić na kilkanaście godzin. Po tym czasie, tak spreparowana cytryna może służyć jako leczniczy kompres bezpośrednio na brodawki – opatrunek należy zmieniać kilka razy dziennie i stosować go również na noc.

Morska sól

Kąpiel w morzu również wykazuje działanie lecznicze. Morską sól można w dzisiejszych czasach bez problemu dostać w sklepie – będzie to doskonały dodatek do codziennej kąpieli, działający terapeutycznie nie tylko na kurzajki. Aby terapia okazała się skuteczna, to na jeden litr gorącej wody powinno przypadać aż 200 gramów soli – musimy więc przygotować dość stężony roztwór, który nie powinien dostać się do oczu, uszu lub jamy ustnej.

3.4/5 - (9 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here