Liszaj to przewlekła choroba skóry i błon śluzowych, która wbrew powszechnej opinii nie ma charakteru zakaźnego. Sprawdź, jakie rozróżniamy rodzaje tej choroby i zobacz jak wygląda liszaj.
Maść na bazie kortykosterydów, pomoże zredukować zapalenie skóry.
Rodzaje Liszaja
Liszaj płaski
To najczęściej spotykana postać liszaja. Charakteryzuje się sinofioletowymi, połyskującymi grudkami na skórze, którym towarzyszy świąd. Przyczyny występowania liszaja płaskiego nie są do końca znane. Przypuszczalnie czynnikami wywołującymi chorobę są zaburzenia funkcjonowania układu autoimmunologicznego, przyjmowanie niektórych leków oraz kwestie psychologiczne – np. silny stres.
Leczenie liszaja płaskiego jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Walka z chorobą koncentruje się na jej objawach, nie na przyczynach. Polega ono na podawaniu leków, takich jak kortykosterydów, a w cięższych przypadkach metotreksatu. W leczeniu miejscowym stosuje się maści i kremy sterydowe. Lekarze niekiedy łączą z główną terapią stosowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. W celu zmniejszenia świądu stosuje się leki przeciwhistaminowe. Jak w przypadku wszystkich schorzeń dermatologicznych, chorzy z liszajem płaskim powinni przykładać szczególną uwagę do pielęgnacji skóry, odpowiednio ją nawilżać i natłuszczać oraz unikać kontaktu z substancjami drażniącymi.
Liszaj rumieniowaty
Inna nazwa liszaja rumieniowatego to toczeń rumieniowaty. Jest to bardzo rzadka, przewlekła choroba immunologiczna. Objawia się stanami zapalnymi w obrębie wielu narządów, charakterystycznym objawem są także cytopenie. Zmiany skórne mają postać czerwonych gródek zlewających się w większe wykwity. Cechą charakterystyczną tej choroby jest także nadwrażliwość na światło. Przyczyny liszaja rumieniowatego nie są znane, specjaliści dopatrują się ich w genach, zakażeniach wirusowych, hormonach oraz czynnikach psychologicznych i środowiskowych. Leczenie liszaja rumieniowatego polega na podawaniu leków immunosupresyjnych, kortykosteroidów i środków przeciwmalarycznych.
Charakteryzuje się bólem i suchością kobiecych stref intymnych. Objawami mogą być także świąd i pieczenie. Liszaj twardzinowy wywoływany jest przez zmiany hormonalne i najczęściej występuje u kobiet w okresie menopauzy. Ten rodzaj liszaja poddaje się leczeniu lekami miejscowymi i doustnymi, które wspomagane są kremami zawierającymi witaminę A, kortykosteroidy i estrogeny.
Liszajec zakaźny
Wbrew zbieżnej nazwie nie ma nic wspólnego z liszajami. Liszajec to powierzchowne zakażenie objawiające się wykwitami pęcherzykowo – krostkowymi. Powstaje na skutek zakażenia paciorkowco – gronkowcowego. Leczony liszajec ustępuje po około 10 dniach.
Liszaj płaski atakuje nagle i niespodziewanie. Choroba ta pojawia się bez względu na wiek, jednak wzrost zachorowań notuje się w przedziale od 30 do 60 lat. Przyczyny liszaja ciągle stanowią dla współczesnej medycyny zagadkę, jednak można dostrzec związek tej choroby skóry ze schorzeniami o podłożu autoimmunizacyjnym – bardzo często objawy chorobowe pojawiają się przy cukrzycy.
Przypuszcza się, że liszaj płaski atakuje również w sytuacjach stresogennych, prowadzących do generowania szoku, a także po użyciu niektórych lekarstw.
Objawy choroby
Liszaj płaski to choroba bardzo uciążliwa, bowiem jej objawy mają przewlekły, nawracający charakter. Atakuje on najczęściej niespodziewanie, z różnym nasileniem. Dotyczy przede wszystkim skóry i paznokci, jednak mogą ewoluować w postać zagrażającą błonom śluzowym. Liszaj może również występować na plecach.
Wykwit na skórze
Najpierw pojawia się wykwit o dość charakterystycznej, fioletowo – brunatnej barwie, który ma postać grudki. Kształt tych zmian jest dość zróżnicowany, najczęściej ich średnica nie przekracza 3mm. Charakterystyczną cechą jest ich połyskująca powierzchnia, podzielona delikatną siateczką o białym kolorze. Wykwity pojawiają się na skórze nadgarstków, dłoni, w okolicach pępka, a także w okolicach krocza. Nierzadko również atakują błonę śluzową jamy ustnej.
Świąd
Generują one silny świąd, czasami pojawić się może również obrzęk. W przypadku paznokci nie dochodzi do powstawania charakterystycznych grudek, jednak pojawiają się liczne pasma o żółtym zabarwieniu. Liszaj płaski można podzielić na kilka odmian, które różnią się między sobą w obrazie klinicznym. Rodzaje schorzenia nierzadko wymagają różnicowania z innymi chorobami takimi jak łuszczyca, czy też atopowe zapalenie skóry. Pewną diagnozę jest w stanie postawić tylko i wyłącznie doświadczony lekarz dermatolog, co pozwoli na podjęcie skutecznej terapii zwalczającej objawy liszaja.
Leczenie Liszaju
Maść na liszaje
Terapia opiera się przede wszystkim na leczeniu objawowym, które obejmuje stosowanie miejscowych środków. Podaje się przede wszystkim maści na bazie kortykosterydów, które redukują zapalenie skóry.
Antybiotykoterapia
Profilaktycznie wdraża się również antybiotykoterapię, która zapobiega rozwojowi zakażeń. Liszaj płaski może być także leczony terapią świetlną, jednak metoda ta jest obecnie w fazie udoskonalania – pokłada się w niej duże nadzieje.
Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na liszaj? Opisz przebieg swojej choroby i podziel się doświadczeniami w komentarzu!
Literatura:
American Academy of Dermatology: “Lichen Planus.”
Braun-Falco O., Plewig G., Wolff H.H., Burgdorf W.H.C: Dermatologia, red. wyd. pol. Gliński W., Wolska H., Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004
Witajcie, mój brat pozbył się liszaja na dobre……UWAGA! W 2 MIESIĄCE!!!!!! Kochani wiem co on przechodził….i potrafię się wczuć w Waszą sytuację, kiedy męczycie się z chorobą latami. ….Udzielę wszelkich informacji aby Was z tego wyciągnąć na zawsze!!!! Pamiętajcie dermatolodzy leczą tylko OBJAWY a nie PRZYCZYNY!!!
PS to jest nasza misja z bratem aby pomóc wszystkim tym, którym potrzebna jest pomoc. Mojemu bratu też ktoś kiedyś pomógł i chcemy dzielić się tą wiedzą.
Witaj, więc jak wyleczyć tą paskudną chorobę?
Pani Agnieszko Proszę o informację jak to leczyć ja już lecze 2lata i nic żadnej poprawy lekasz mowi cały czas cierpliwości a ja już jej nie mam to straszna choroba nadmienię że mam ja w miejscu intymnym
Czy Pani dowiedziala sie od Agnieszki jak jej brat wyleczyl liszaja plaskiego juz od 2 lat borykam sie z tym problemem blagam o pompc Bogusia
Proszę o kontakt bo potrzebuje porady.
Pani Agnieszko proszę o informację. Choruję na to obrzydlistwo od 7 lat . Jest raz lepiej a raz gorzej … jestem już tym wykończona 🙁
Proszę powiedzieć jaki to sposob?
Witam. Chcialabym dowiedzieć się w jaki sposób Brat wyleczyl się z choroby. Dziękuję pozdrawiam
proszę napisać jak wyleczył się pani brat ,mi już nic nie pomaga:(
poproszę o pomoc dla mojej córki
Chyba liszaj Panią pokonał…
Agnieszko czym wyleczyłam liszaja,
Czy mogę dostać informacyjne jak to wyleczyć. Pani Agnieszko. Dziekuje.
Witam bardzo proszę pomóżcie mi się tego pozbyć. Męczę się już kilka lat. Dziękuję
Dzień dobry Myślę że to do was dojdzie będziecie mogli mi to napisać co mógłbym jeszcze spróbować mianowicie mam czerwone plamy na policzkach czasami to swędzi ale rzadko stosowałem różne kremy które nic nie pomagają u dermatologa nigdy nie byłem i raczej chyba nie pójdę wierzę w terapię naturalną stosowałem wszystko co miałem zasięgu od wody Po ogórkach kiszonych jadalne kwasy różne owoce ale nic nie pomaga plamy najbardziej są widoczne przez jakiś czas po kąpieli czasem było tak że w ciągu dnia poczułem swędzenie i paznokciem ściągnąłem małe płatki skóry wtedy posmarowałem kremem który udało kupić mi się w aptece krem używają bardzo rzadko jeśli możecie i jest to możliwe Napiszcie mi co jeszcze mogę spróbować ja będę wdzięczny
Prosze o pomoc. Moja corka 6 letnia ma to na twarzy…
Pani Agnieszko, ja od 8 lat sie mecze z ta choroba. Gdzie nie bylam, jakie masci mi dawano, ale bez skutku. Czasami bylo ciut lzej, teraz soe zaognilo. Prosze o pomoc
Coś mi się wydaje , że Ciebie i Twego brata liszaj dopadł na Amen
Dzien dobry. Pisze w imieniu mojej koleżanki Basi, która ma tez ten problem . Walczy różnymi środkami od4 miesięcy, ale nie widać efektów . Największym problemem jest to ze ona pracuje w szpitalu i ma kontakt z różnymi środkami chemicznymi .Bardzo bym prosiła o pomoc dla niej .dziekuje
Dzien dobry.Byłabym wdzięczna za każdą informację dotyczącą tej choroby… Moja Mama walczy z tym juz pół roku. Dopiero teraz stwierdzono, że to właśnie liszaj płaski!!! Pozdrawiam serdecznie
Pani Agnieszko zapadla sie pani pod ziemie? Co to za cudowna terapia? Brzmi bardziej jak internetowe naciaganie a nie misja dla dobra ludzkosci….
Witam ja również leczę się na liszaj płaski . Trafiłam z tego powodu do szpitala dermatologicznego tam dostałam lek dapson (w Polsce nie dostępny trzeba w ministerstwie starać się o import docelowy lub znajomi Niemcy , Francja i wtedy od reki.) Dapson mi pomógł wszystko ładnie się goi, pęcherzyków nowych nie ma leczenie podobno długo trwa ja dopiero na nich 1 miesiąc ale nic nowego się nie pojawia. Życzę powodzenia w walce z wrogiem bo to trudny przeciwnik wiem to po sobie.
Witam . Kto panią kierował do szpitala . Ja mam całe ciało w krostach i strasznie swedza mam już dosyć.w którym szpitalu Pani Asiu byłaś.
Pani Renato ja również miałam plamy czerwone z krostkami na całym ciele od głowy po stopy . Skierowanie do szpitala dostałam od dermatologa po tym jak żadne maści , kremy ,antybiotyki i sterydy nie działały (6 miesięcy próba leczenia nie wiadomo na co ) aż trafiłam do szpitala WARSZAWA UL.KOSZYKOWA specjalistyczny dermatologia. W szpitalu byłam 14 dni , przez 4 codziennie badania . pobierane wycinki skury z krostką 3x do różnych badań , usg jamy brzusznej itp.. badania . Również miałam w jamie ustnej zmiany przypominające plesniawki pobierany był wymaz . Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź Pani Asi,bo pani Agnieszka chyba rzeczywiście tylko chciała narobić nam smaku.
Pani Agnieszko Proszę o poradę jak pozbyć się liszaja .
Witam Wszystkich którzy cierpią na liszaja płaskiego. Zachorowałem na tą chorobę 1.5 temu zaatakowało mi jamę ustna a dokładnie język i mam wrażenie, że rozchodzi się. Odwiedziłem chyba wszystkich dermatologów i laryngolów bez szans pomocy. Mam wrażenie, że to jest rak złośliwy wpadłem w silną depresje i nie wiem czy to ma sens juz się leczyć.
Ja takze mam w jamie ustnej to paskudztwo.troche ustapilo po plukankach z siemienia lnianego przed posilkami,rozgryzanie wit’a i plukanke od laryngologa z gliceryna.dodatkowo zazywam wit c i b2.no i strasznie sie boje ze to zwiastun jakiegos nowotworu bo tak gdzies wyczytalam .moje gg 42209782
Witam.pisze w imieniu swojej znajomej u której zdiagnozowano liszaj płaskiego. Mam pytanie,kto jest w stanie mi pomóc?.jedna z Pań piszących napisała, że brat wyzbyl się liszaj w ciągu dwóch miesięcy. Zostawiam meila agnieszkaaaa123@wp.pl
Dodam jeszcze , że choruje od kilku lat.na początku miała tylko w jamie ustnej a obecnie na paznokciu i w miejscach intymnych.
witam .ja takze choruje od 2 lat na liszaja .obecnie mam wyznaczona date pobytu w klinice ,gdzie lecza to schorzenie antybiotykami.czy jest ktos komu to pomoglo?
Antybityki na liszaj płaski podobno nie działają . Ja w szpitalu byłam leczona kortykosteroidami z lekiem wspomagającym dapson . Pozdrawiam
Witam
Serdecznie proszę o ew.pomoc i info. jak Pani brat leczył się z tej beznadziejnej choroby.
Pozdrawiam Krzysztof
Pani Agnieszko jeśli ma Pani sposób to proszę o pomoc, mam wysypane całe ciało a lekarz prosi o cierpliwość (powiedział, że mam poczekać ok. 10 lat) niestety nie mam cierpliwości.
Witam też mam ten problem i powiem że chyba mam coś co pomaga w miejscu w którym smarowałem (nacierałem) zaczęło znikać zostały tylko jasno brązowe plamy które też powoli znikają nie wyleczylem jeszcze wszystkiego bo to trzeba systematycznosci a u mnie różnie z tym bywa;) mam liszaja na nodze głównie stopa kostka i trochę na kolanie a więc to czym nacieramy nosi nazwę zioła szwedzkie tylko trzeba naprawdę umieć dobrze je przyrządzić działają na bardzo wiele schorzeń plus do tego pasowało by odkwasić organizm mam wójka który stosuje tego rodzaju specyfiki zna się na tym nawet nie wiecie jakie zioła mogą zdziałać cuda dużo by pisać….pozdrawiam
Panie Łukaszu, proszę o kontakt w sprawie ziół szwedzkich. Czy można je również pić? Gdzie je kupić? Mam liszaja na błonach śluzowych. Pozdrawiam.
Miałam straszny liszaj twardzinowy w miejscach intymnych ale dzięki maści sterydowej dermovate którą stosowałam przez 3 miesiące skóra wyglądała lepiej, a później protopic przez kolejne 4 miesiące. Nareszcie nie mam ran i białej delikatnej skóry ciągle z ranami i bliznami tylko teraz mam mocną różową. Naprawdę te masci pomagają i działają jak laser nic nie widać po tej chorobie, bo na te zmiany już nic naturalnego nie pomoże typu wazelina i witaminka. + oczywiście dieta bezglutenowa to taki mój dodatek dzięki czemu już nie pojawiają mi się nowe wykwity liszaja.
Witam wszystkich,
Ja również miałem do czynienia z LISZAJEM PŁASKIM. Doskonale Was rozumiem, byłem w takiej samej sytuacji. Na początku nie przejmowałem się tym, myślałem, że to przejściowe i samo zniknie. Zaczęło się od nadgarstków, a po dwóch tygodniach to paskudztwo rozprzestrzeniło się po innych częściach ciała, m.in. zaatakowało ręce, szyję , klatkę piersiową, plecy, pośladki dłonie oraz stopy. Przy tak szybkim rozwoju choroby nie pozostało mi nic innego jak udać się do dermatologa. Pani doktor długo przyglądać się nie musiała, werdykt był szybki – LISZAJ PŁASKI. Przepisano mi maści i kremy sterydowe – CLOBEDERM. Leczenie okazało się być kosztowne, cena jednej maści oscylowała w granicach 20 zł, a 25 gramowa tubka starczała ledwo na 2 dni. Reasumując, w ciągu dwóch dni zużywałem jedną maść i jeden krem – około 40 zł. Smarowanie się tymi preparatami było bardzo uciążliwe, zabierało dużo czasu i wymagało zaangażowania osób trzecich do wysmarowania np. pleców. Największym utrapieniem był pozostający na skórze tłusty film, który brudził odzież. Choroba zaczęła atakować paznokcie u stóp i dłoni powodując podłużne pobruzdowanie, pęknięcia i linijne zagłębienia. Jakby tego było mało liszaj rozwinął się na skórze głowy skutkując nadmiernym łupieżem (w życiu nie miałem łupieżu!) i wypadaniem włosów. Udałem się ponownie do pani dermatolog aby zasugerować, że ułożone dla mnie leczenie jest nieskuteczne. W odpowiedzi dostałem trzy następujące warianty; kontynuowanie dotychczasowej kuracji, naświetlanie lampami UVA – tylko w szpitalach, wielomiesięczne zażywanie tabletek sterydowych. Żaden wariant nie był dla mnie dobry, więc postanowiłem zacząć szukać rozwiązania na własną rękę.
I tak po zastosowaniu odpowiedniej kuracji opracowanej przez niemieckich doktorów, po upływie półtora miesiąca dostrzegłem znaczne zmiany – liszaj zaczął odpadać płatami, ustąpił świąd oraz poprawiło się moje samopoczucie. Po trzech miesiącach całkowicie wyleczyłem się z tej paskudnej choroby. Do dnia dzisiejszego, nie pojawiły się żadne symptomy tej zarazy. Zostałem wyleczony raz na zawsze. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz a_fraczek@interia.pl
Pozdrawiam.
Witam serdecznie mnie też dopadła ta choroba jeden lekarz powiedział że to alergia dopiero drugi rozpoznał że to jest liszaj płaski leczy mnie sterydami ale nie ma żadnej poprawy niewiem co robić dalej
Czy może Pani opisać mi jak te krostki wyglądały? Może ma Pani zdjęcia. Ja już nie daje rady z walką z tym czymś
Jak odróżnić łuszczyce od liszaj płaskiego?
Byłem u dwóch lekarzy i otrzymałem dwie różne diagnozy.
Pzsr
Bardzo proszę o pomoc już od trzech lat się męczęz tą chorobą.
witam jaki wyleczył się pani brat z liszaja , moj maz ma to paskudztwo , prosiła bym o pomoc pozdrawiam
Ale wy wszyscy jestescie naiwni czytając tu niektóre bzdury od jakiegos Andrzeja 23 i Agnieszki napisz priv to ci powiem sranie w banie. Poprostu ludzie zmiencie styl zycia i dieta zero wkurwiania się bo to na tle stresowym wyłazi i dieta ostre w kąt i tyle ale najpierw smarowanko ja uzywalem Bedicort,g i steryd enkorton z jakas tam oslona na żołądek i dac sobie na luz w zyciu!!! powodzenia ja juz nie mam i długo nie miałem a wpadlem na te opowiesci przez przypadek pozdrawiam
Witam wszystkich. Ja zachorowałam na liszaj plaski 2 lata temu , trzech dermatologow nie umiało mi pomóc. Czwarty był chyba najbardziej ogarniety bo przepisal methotrexat. Po braniu przez miesiac liszaj zaczął znikać i ustąpił świąd. Niestety mimo tabletek osłonowych żołądek nie domagał z powodu brania tego leku… nadmienię że przyjmowała 1,5 tabletki jeden raz w tygodniu…Po odstąpieniu od tego leczenia liszaj powrócił. Teraz od ponad tygodnia zaczęłam nową terapię. Pije wodę utleniona techniczna. 5 kropli dziennie (trzeba mieszać z wodą i zaczynać od kropli bądź dwóch dziennie)zauważyłam poprawę. Świąd zniknął choć zmiany nadal się utrzymują. Liczę na to że całkowicie zniknął. Moje samopoczucie jest na razie dobre. A o terapii wyczytałam na jednym z forum . To terapia doktora Nieumywakina , rosyjskiego lekarza. Spróbujcie. Może akurat to coś dla was j mniej stresu. To też ma duży wpływ na to cholerstwo, niestety.