Tłuszczak – czy należy bać się tego nowotworu?

Nowotwór nie musi od razu oznaczać wyroku śmierci, zmiany dzielą się bowiem na złośliwe i niezłośliwe. Na szczęście do tego drugiego rodzaju zaliczają się tłuszczaki, czyli zmiany nowotworowe, wywodzące się z tkanki tłuszczowej. Jak powstają i jak powinniśmy je leczyć?

Charakterystyka tłuszczaków

Jeśli chodzi o sposób powstawania tłuszczaków, to zdania uczonych są podzielone.

  • Jedna z hipotez głosi, że powstawanie tych nowotworów jest uwarunkowane genetycznie – pojawienie się tłuszczaków, zwłaszcza mnogich u jednego z członków rodziny, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór u późniejszych pokoleń.
  • Druga hipoteza natomiast mówi, że rozrośnięta tkanka tłuszczowa jest wynikiem patologicznego pobudzania dojrzałych komórek tłuszczowych do wzrostu. Rzekomo mają być za to odpowiedzialne niektóre komórki żerne układu odpornościowego i liczne czynniki powodujące w organizmie stan zapalny.Tłuszczaki mogą rozwinąć się wszędzie tam, gdzie pojawia się tkanka tłuszczowa, najczęściej pod skórą. Istnieją jednak przypadki rozwoju nowotworu w okolicach serca, wątroby lub płuc. W takich wypadkach, istnieje konieczność zgłoszenia się do lekarza, ponieważ tłuszczaki intensywnie rosną i mogą powodować ucisk na narządy wewnętrzne, doprowadzając do ich niewydolności.Ból pojawić się może również w przypadku rozwijających się tłuszczaków podskórnych, zwłaszcza zmian mnogich – uciskają one na okoliczne zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne, podrażniając je i prowadząc do lokalnego niedotlenienia. Nowotwory łagodne stanowią poza tym dość pokaźny problem natury estetycznej – często uwidaczniają się pod powierzchnią skóry jako duże narośla, miękkie, dające się swobodnie przesuwać.

    Czy trzeba je leczyć?

    Leczenie tłuszczaków nie jest konieczne, jednak duża liczba chorych decyduje się na to, głównie ze względów estetycznych – narośla często zlokalizowane są w miejscach nieosłoniętych ubraniami. Warto również regularnie kontrolować guzki, aby nie powiększały się zbyt szybko i nie uciskały na położone w pobliżu struktury.

Tłuszczak – czy należy bać się tego nowotworu?
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here