Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy pojawia się często w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia, jednak częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Trądzik, choć początkowo bezbolesny, nieleczony lub nieumiejętnie pielęgnowany może być uciążliwy i doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Nie można go bagatelizować i zawsze należy zasięgnąć porady lekarza.

Co to jest trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy to dolegliwość natury dermatologicznej, która dotyka nawet 1/5 noworodków. Głównym jego objawem są krosty, które mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej występują na twarzy, szyi oraz w okolicach czoła. Zazwyczaj trądzik pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka (pomiędzy 2. a 5. tygodniem) i również szybko powinien zniknąć – nazywamy go wtedy trądzikiem noworodkowym. Zdarza się jednak, że ten nieprzyjemny objaw utrzymuje się nawet kilka miesięcy i w tym wypadku mamy do czynienia z trądzikiem niemowlęcym.

Charakterystyczne objawy:

 • czerwone plamki/ później dość twarde krostki pojawiające się zazwyczaj w okolicach głowy (twarzy – policzków i nosa, szyi oraz czoła), mogą mieć grudkowatą strukturę;
 • na początku krostki mogą przypominać wyglądem potówki, a z czasem zamieniają się w ropne wypryski (zbliżone do trądziku okresu dojrzewania) lub torbiele pojawiające się na skutek stanu zapalnego oraz w efekcie ucisku (w przebiegu ostrym trądziku);
 • krostki/wypryski są bardziej uwydatnione na skutek działania czynników tkj. wysoka temperatura, stres, zdenerwowanie, trądzik jest mniej widoczny, podczas snu dziecka czy spaceru w chłodniejszy dzień;
 • trądzikowi nie towarzyszą zaskórniki otwarte tzw. czarne wągry, chociaż mogą się pojawić zaskórniki zamknięte w białym kolorze, w których środkowej części znajduje się otworek; aby je zauważyć najlepiej delikatnie naciągnąć skórę;
 • trądzik nie pojawia się na tułowiu, rękach oraz nogach.

Trądzik dość często bywa mylony z innymi dolegliwościami tkj. skaza białkowa, alergia czy AZS (atopowe zapalenie skóry). Niestety błędnie postawiona diagnoza, a tym samym niewłaściwe leczenie, może pozostawić ślad na twarzy dziecka w postaci blizn potrądzikowych.

Trądzik niemowlęcy bardzo często bywa mylony z objawami skazy białkowej czyli alergii na białko krowiego mleka. Zanim jednak odstawimy mleko z diety dziecka warto wykonać niezbędne badania, które potwierdzą bądź wykluczą skazę białkową. Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia takiej alergii najczęściej wypryskom towarzyszą wymioty lub biegunka, a niekiedy – w trudnych przypadkach – dochodzą również problemy z oddychaniem (na skutek obrzęku dróg oddechowych), a nawet może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.

Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego

Dokładne przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego nie są niestety znane. Lekarze jednak skłaniają się ku teorii, że może on pojawiać się na skutek przegrzania organizmu, ponieważ najczęściej występuje w miejscach narażonych na wyższe temperatury. Dodatkowym argumentem za tą tezą jest mniejsze nasilenie zmian skórnych w zimniejszych temperaturach. Inni lekarze z kolei uważają, że za trądzik odpowiedzialne są androgeny czyli hormony, których poziom znacznie podwyższa się u kobiet w okresie ciąży. Gdy kobieta zaczyna karmić piersią część hormonów przekazuje dziecku wraz z mlekiem. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że trądzik znika po kilku tygodniach czy miesiącach, co może być bezpośrednio powiązane z malejącym poziomem hormonów w ciele kobiety. Inną teorią są skłonności do trądziku wynikające z przekazywanych genów.

Trądzik niemowlęcy mogą pogłębiać czynniki środowiskowe tkj. nieodpowiednie ubranka, pościel, pieluszki, proszki do prania, kosmetyki czy zbyt wysoka temperatura otoczenia.

Sposoby leczenia trądziku niemowlęcego

Z uwagi na to, że dokładna przyczyna trądziku niemowlęcego nie jest znana również sposoby leczenia nie są dokładnie doprecyzowane. Najważniejsze jest, aby dokładnie obserwować dziecko i reagować na wszelkie pojawiające się zmiany. Poza obserwacją należy przemywać miejsca, w których pojawia się trądzik środkiem myjącym, który jest przeznaczony do pielęgnacji skóry niemowlęcej. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, dlatego silne środki tkj. maści czy antybiotyki, mogą zaszkodzić. Warto również pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry, a w tym o nie przegrzewaniu dziecka, stosowanie proszków do prania przeznaczonych dla niemowlaków czy nawet zakładanie dziecku ubranek o odpowiednim składzie wykonanych z naturalnych tkanin i materiałów. Jeżeli trądzik ma ostry przebieg należy bezzwłocznie udać się do lekarza (pediatry, neonatologa, dermatologa lub endokrynologa dziecięcego).

Pielęgnacja skóry u noworodka z trądzikiem niemowlęcym

Głównym elementem leczenia trądziku niemowlęcego jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która może zdziałać wiele dobrego. Należy przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą w pozbyciu się tej przykrej dolegliwości:

 1. Czysta i sucha skóra – dbaj o to, aby skóra dziecka – zwłaszcza w okolicach buzi – była czysta i sucha, a tym samym trądzik powinien mieć mniejsze nasilenie. Wykąp dziecko raz dziennie w temperaturze, która nie przekracza 37 ºC.
 2. Delikatny proszek do prania – koniecznie używaj delikatnego proszku do prania, nie tylko w przypadku ubranek dziecka, ale najlepiej, aby całe pranie było robione właśnie w takim proszku.
 3. Zapobieganie przegrzewaniu organizmu – zawsze dbaj o to, aby dziecku nie było za ciepło. Dopasowuj ubranka do temperatury panującej w mieszkaniu oraz na zewnątrz. W mieszkaniu temperatura powinna wynosić 20-22 ºC. U dziecka, które ma odpowiednią temperaturę ciała skóra na karku powinna być ciepła i sucha.
 4. Oczyszczanie skóry niemowlaka – raz dziennie dokładnie oczyszczaj skórę dziecka przy użyciu delikatnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowlaka.
 5. Rezygnacja z preparatów zawierających substancje tłuszczowe – zwracaj uwagę na skład preparatów, których używasz do pielęgnacji skóry niemowlaka. Wybieraj te, które nie zawierają substancji tłuszczowych.
 6. Krem zawierający cynk – krostki i wypryski można smarować kremem, który w swoim składzie zawiera cynk.
 7. Nie wyciskanie krostek – należy pamiętać o tym, że krostek nie wolno wyciskać.
 8. Bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeżeli trądzik utrzymuje się na skórze dziecka dłużej niż 6 miesięcy lub też jeżeli zmiany z czasem zaczną się powiększać albo pojawiać się w innych miejscach na ciele tkj. pod pachami, w pachwinach, w zgięciach rąk itp.

Jak zapobiegać powstawaniu trądziku niemowlęcego?

Główną zasadą, którą powinni stosować rodzice zaraz po urodzeniu dziecka jest nieprzegrzewanie go. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do powstania trądziku lub też nasilać jego objawy. Oprócz tego należy pamiętać o środkach do pielęgnacji skóry dziecka przeznaczonych właśnie dla niemowląt i tak samo o używaniu delikatnych detergentów w domu tkj. proszek do prania. Podczas kąpieli dziecka należy dbać o to, aby skóra nie była wysuszona. Najlepiej w tym celu korzystać z emolientów czyli środków przeznaczonych do nawilżania skóry, które nie naruszają bariery naskórkowej, a wręcz odwrotnie wzmacniają ją i przyspieszają gojenie się. Po kąpieli pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji i używaniu przeznaczonych do tego kremów lub maści.

Trądzik niemowlęcy
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here