Trądzik

Trądzik jest dolegliwością powszechną wśród nastolatków. Nie u wszystkich jednak występuje w równym nasileniu. Zależy to od wielu czynników, między innymi od rodzaju cery. Jakie są sposoby na zwalczanie uporczywych pryszczy przy skórze tłustej, suchej i normalnej?

Trądzik a cera

Cera tłusta

Przy tym rodzaju cery mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem się łoju na powierzchni skóry. Nie należy go jednak intensywnie usuwać, ponieważ organizm może zareagować jeszcze większą jego produkcją. W konsekwencji może to doprowadzić do powstania trądziku. Nadmierne wydzielanie łoju sprawia, że naskórek ulega zrogowaceniu, a twarz nabiera ziemistego koloru.

Najlepsze rezultaty w zwalczaniu trądziku przy cerze tłustej daje peeling medyczny. Preparaty do peelingu powinny być wyprodukowane na bazie kwasów organicznych. O wyborze zadecyduje dermatolog na podstawie badania stanu skóry. Zabieg należy stosować nie częściej, niż co dwa tygodnie. Pomiędzy zabiegami stosuje siękosmetyki lecznicze na bazie alkoholu etylowego i z zawartością ceramidów.

Cera sucha

Trądzik przy cerze naturalnie suchej w zasadzie nie występuje. Jednak u osób o cerze z tendencją do przetłuszczania, przy nieodpowiednich metodach zwalczania trądziku, skóra może ulec nadmiernemu wysuszeniu. Wówczas problem pogłębia się. Trzeba leczyć trądzik, a jednocześnie intensywnie nawilżać skórę. Mówimy wtedy o skórze tłustej odwodnionej.

Niezbędna jest konsultacja dermatologiczna, a leczenie musi być prowadzone wielotorowo. Peeling medyczny jest zalecany jak przy cerze tłustej. Oprócz tego trzeba zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nie wolno stosować kosmetyków zawierających detergenty i alkohol, które działają silnie wysuszająco. Twarz myjemy łagodnymi płynami, nie używamy mydła. Nie opalamy się i nie korzystamy z solarium!

Cera normalna

Cera normalna może okresowo wykazywać skłonność do trądziku. Jeżeli się on pojawi, trzeba udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednią kurację. Ważniejsza jest natomiast odpowiednia profilaktyka w okresie dojrzewania. Nie należy dopuścić do łojotoku, który może się pojawić przy nadmiarze androgenów i niedoborze witamin A, E ,B12, PP i C.

Najistotniejsze jest prawidłowe odżywianie, zapewniające organizmowi codzienne dawki białka, mikroelementów i witamin. Ograniczamy spożycie tłuszczu i cukru, przebywamy dużo na świeżym powietrzu. Skórę twarzy pielęgnujemy za pomocą delikatnych kosmetyków, nie zawierających alkoholu. Można stosować napar z babki, który ma działanie ściągające. Pojedyncze pryszcze zasuszamy miejscowo, natomiast na twarz i dekolt stosujemy krem nawilżający.

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku różowatego obejmuje różnorakie formy pracy nad skórą – począwszy od farmakoterapii, poprzez zabiegi pomagające zachować skórze prawidłowe funkcje, skończywszy na odpowiedniej pielęgnacji. Wiele gabinetów kosmetycznych, oferuje swoim klientom procedury kosmetyczne specjalnie przygotowane dla skóry z problemem trądziku różowatego.

Laserowe zamykanie naczynek

Jest to zabieg polegający na oświetlaniu światłem lasera podskórnych naczyń krwionośnych i ich wewnętrznym zamykaniu. Wiązka promieni laserowych skupia się na naczyniu krwionośnym i dokonuje jego termicznego zamknięcia – na skutek działania wysokiej temperatury i energii świetlnej.

Procedura jest całkowicie bezpieczna – wykonywana jest pod nadzorem kosmetologa lub lekarza dermatologa. Jako że wszystko odbywa się bez konieczności działań chirurgicznych, laserowe zamykanie naczyń jest praktycznie bezbolesne i bardzo szybko się goi. Do pełnego efektu laseroterapii potrzeba kilku zabiegów powtarzanych w odstępach kilkutygodniowych.

Mezoterapia bezigłowa

Jest to procedura polegająca na użyciu prądu do otwarcia drogi do komórek skóry, które dzięki owemu działaniu stają się bardziej wrażliwe na podawane preparaty. Zawierają one substancje, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu mają one mniejszą tendencję do zaburzeń, które wywołują określone efekty naczyniowe w postaci objawów trądziku różowatego.

Siła impulsu elektrycznego, jaki jest wprowadzany do naskórka jest wypośrodkowana pomiędzy wartością, w której pacjent odczuwa ból a wartością, która wywołuje określony efekt terapeutyczny, polegający na dotarciu substancji do komórki, w związku z czym przeprowadzany zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy. Taki sposób dotarcia do komórki jest przede wszystkim efektywny. Dzięki przeprowadzanej procedurze skóra otrzymuje niezbędne jej substancje odżywcze i jednocześnie nie jest narażana na dodatkowe podrażnienia, mogące pobudzić ją do demonstrowania objawów choroby.

Peelingi lekarskie

Peelingi rutynowo nie są wskazane dla skóry objętej trądzikiem różowatym, jednak w okresie jej normalizacji, pewne rodzaje peelingów są wręcz polecane. Przykładem jest tutaj peeling enzymatyczny, który w swoim użyciu nie wymaga ścierania – jest jedynie nakładany na skórę i zmywany (jak zwykła maseczka).

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek peelingu, warto poradzić się lekarza dermatologa. Najlepiej zabrać ze sobą na wizytę kupiony preparat lub wziąć ulotkę informacyjną wybranego salonu kosmetycznego i wtedy zapytać lekarza, czy wybrana procedura jest bezpieczna dla skóry przy danej postaci choroby.

Domowe sposoby na trądzik

Któż z nas nie miał własnego sposobu na trądzik! Mniej lub bardziej skutecznego, zaczerpniętego z prasy lub sieci, a najczęściej od rówieśników. Istnieją sprawdzone, domowe sposoby na pryszcze, nie kolidujące z zaleceniami lekarskimi, a nawet je wspomagające. Spróbujmy je uporządkować.

Najczęściej wyciskamy denerwujące pryszcze. Mechanicznie można je usuwać tylko wtedy, kiedy mają żółtozielonkawą lub brunatnoczarną główkę. W pierwszym przypadku jest to ropa i usunięcie jej jest wskazane ze względu na szybsze gojenie. Natomiast w drugim są to zaczopowane pory, które trzeba odblokować. Po usunięciu ropy lub czopu miejsce dezynfekujemy spirytusem salicylowym.

W żadnym wypadku nie wolno wyciskać krostek z białymi główkami lub czerwonych. Są one niedojrzałe i bolesne z uwagi na toczący się proces zapalny, a w tym stanie bardziej podatne na nadkażenie.

Kuracje ziołowe

Parówka jest dobrym sposobem na oczyszczanie skóry. Można ją przyrządzić z mieszanki ziołowej – po 10 gramów liści szałwii, kwiatu lipy i kwiatu rumianku. Zioła wsypujemy do miski, zalewamy wrzącą wodą, na głowę nakładamy „namiot” z ręcznika i pochylamy się nad miską na 10 minut. Parówka rozszerza zablokowane pory i ułatwia mechaniczne pozbycie się dojrzałych pryszczy. Można ją stosować 3 razy w tygodniu.

Sól ziołowa do kąpieli ma działanie hamujące wydzielanie łoju. Przy regularnym stosowaniu zapobiega pojawianiu się kolejnych rzutów trądziku.

Aromaterapia wspomaga kurację przeciwtrądzikową. Olejki zapachowe dodaje się do kąpieli, parówek i okładów. Zalecane są zapachy: lawendowy, z jagód jałowca i bergamotowy. Można wyhodować w doniczce geranium, którego liście zawierają olejki eteryczne. Do użytku nadaje się napar z suszu albo rozgniecione świeże, młode listki.

Uzdrawiający miód

Lecznicze właściwości miodu pszczelego są znane w medycynie ludowej od wieków. Miód ma zastosowanie także w leczeniu trądziku. Najprostszą maseczkę przyrządza się ze 100 gramów miodu płynnego, 100 gramów olejku migdałowego i 1 grama spirytusu salicylowego. Po wymieszaniu nakłada się cienką warstwę na twarz i zmywa po 15 minutach.

Dobre wyniki daje nawilżanie twarzy sokiem ze świeżych ogórków, wymieszanym z miodem. Mały ogórek ściera się na tarce, zalewa szklanką wrzącej wody i przecedza po ustaniu. Do czystego płynu dodaje się łyżkę miodu, rozpuszcza go i przykłada na twarz gazę, nasączoną tą mieszaniną. Po upływie 30 minut spłukuje się twarz letnią wodą.

Przy cerze łojotokowej pomagają kompresy z roztworu 1 łyżeczki miodu i 1 łyżki odwaru z kolendry w szklance ciepłej wody.

Ewolucja zmian skórnych w trądziku

W toku chorowania na trądzik mamy do czynienia z różnym rodzajem, wyglądem i charakterystyką zmian skórnych. Najczęściej wszystkie „fazy” owych zmian są widoczne jednocześnie na skórze całej twarzy, dlatego nie ma konieczności różnicowania ich z innymi zmianami chorobowymi. Jak przedstawia się wygląd zmian skórnych w trądziku i na czym polega ich ewolucja?

1. Otwarty por skóry

Nie jest to jeszcze zmiana chorobowa, ale widok otwartego pora skóry jest bardzo charakterystyczny dla trądziku młodzieńczego. Zgrupowanie takich zmian może przypominać wyglądem skórkę pomarańczy. Otwarte pory skóry są narażone na wypełnienie się łojem z gruczołów znajdujących się w ich bliskim sąsiedztwie.

2. Zaskórnik

Powstanie tej zmiany skórnej polega na zaczopowaniu ujścia gruczołu łojowego skóry. W wyniku nadprodukcji wydzieliny, jaką jest łój, jego ujście zostaje zamknięte przez szczelne wypełnienie go ową substancją. Zaskórniki wyglądają jak czarne kropki umieszczone na skórze, powstają najczęściej w miejscu wcześniej otwartych porów skóry. Oprócz łoju w zamkniętych ujściach gruczołów znajdują się także fragmenty naskórka.

3. Grudka

Na skórze każdego z nas znajdują się bakterie, które stale przebywają w określonych miejscach i w przypadku działalności fizjologicznej nie wywołują żadnych zmian chorobowych związanych ze skórą. W momencie jednak, gdy bakterie znajdą się w sąsiedztwie zaczopowanego ujścia gruczołu łojowego, rozpoczynają swoją działalność. Bakterie są przyczyną rozwoju stanu zapalnego, który powoduje powstanie wszystkich jego objawów:

 • zaczerwienienia
 • bolesności danego miejsca
 • obrzęku podskórnego

Tymi właśnie cechami charakteryzuje się grudka zapalna w przebiegu trądziku młodzieńczego.

4. Krosta

Jest to ostatnie stadium ewolucji zmian skórnych obserwowana w trakcie chorowania na trądzik młodzieńczy. Powiększona grudka zapalna cechuje się coraz większą bolesnością, a na jej szczycie powstajebańka wypełniona białym płynem, w którym znajdują się martwe leukocyty oraz bakterie. Ta krosta nazywana jest popularnie „pryszczem” i jest bezpośrednim objawem zmian trądzikowych na skórze.

Trądzik młodzieńczy a zmiany hormonalne

Wahania ilości hormonów w organizmie są jedną z głównych przyczyn objawów trądziku młodzieńczego, pojawiającego się u osób w wieku pokwitania. Utrwalająca się nowa równowaga metaboliczna jest często główną przyczyną powstawania zmian skórnych, które są zmorą wielu nastolatków.

Rewolucja hormonalna w okresie dojrzewania

W czasie, gdy u nastolatka zachodzi proces dojrzewania, dochodzi do całkowitego rozstrojenia dotychczasowych mechanizmów hormonalnych. W zakresie układu dokrewnego, do głosu dochodzą gonady we współpracy z podwzgórzem oraz przysadką mózgową. Począwszy od tego momentu, jajniki lub jądra będą pełnić w organizmie bardzo ważną funkcję biologiczną, polegającą na rozmnażaniu.

Gruczoły dokrewne mają wpływ na pozostałe narządy organizmu oraz na skórę. Zwiększone wydzielanie testosteronu u chłopców i progesteronu u dziewczynek powoduje nasiloną pracę gruczołów łojowych, zlokalizowanych przede wszystkim na:

 • twarzy
 • klatce piersiowej
 • karku
 • plecach

Łój jest doskonałą pożywką dla bakterii, które stale bytują na skórze. Trądzik młodzieńczy jest jedną z konsekwencji niekorzystnej „współpracy” łoju oraz bakterii.

Czy można wyciszyć hormony?

Prawidłowym postępowaniem w trądziku młodzieńczym jest odpowiednia pielęgnacja skóry, objętej zmianami chorobowymi. Wahania stężeń hormonów płciowych wkrótce ustaną, natomiast zmiany bakteryjne charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego mogą występować na skórze jeszcze przez wiele miesięcy.

Bardzo ważna jest zatem odpowiednia higiena, by nie doprowadzić do szerzenia się zmian lub ewentualna antybiotykoterapia w razie niepowodzenia postępowania pielęgnacyjnego.

Czy można pozbyć się trądziku u kosmetyczki?

Trądzik jest bardzo popularnym defektem estetycznym. Każdy próbuje sobie radzić z nim na różne sposoby – kupując drogie preparaty pielęgnacyjne, stosując domowe środki terapii trądziku, chodząc do lekarza dermatologa lub korzystając z pomocy kosmetyczki. Jakie są dostępne metody walki z trądzikiem w salonach kosmetycznych?

Mechaniczne oczyszczanie twarzy

Metoda ta polega na mechanicznej ewakuacji łoju nagromadzonego w porach skóry, poprzez wyciskanie. Cały zabieg przeprowadzany jest w sterylnych warunkach, co minimalizuje ryzyko ewentualnego zakażenia podczas tej procedury.

 • Oczyszczenie twarzy ma swoich przeciwników i zwolenników. Tych pierwszych jest znacznie więcej.
 • Uważają oni za bezcelowe ewakuowanie kłopotliwej wydzieliny, jeśli ma się ona nagromadzić w porach z powrotem.
 • Poza tym metoda ta jest dość bolesna ze względu na konieczność bardzo silnego uciskania wrażliwych rejonów twarzy.
 • Efektywność terapii jest dość dobra, ale należy ją często powtarzać.
 • Należy też przygotować się na wysyp zmian skórnych na drugi dzień po zabiegu oraz na możliwość pojawienia się zaczerwienienia twarzy, będącego bezpośrednim skutkiem prowadzonych działań mechanicznych.

Eksfoliacja kwasami owocowymi

Zabieg ten to nałożenie na twarzy specjalnego peelingu chemicznego (bez konieczności pocierania twarzy), w skład którego wchodzą kwasy owocowe oraz kwas glikolowy. Substancje te mają zdolność do penetracji w głąb skóry właściwej, odżywiając ją i stymulując do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji.

By dostrzec skutki tej procedury należy zabieg eksfoliacji przeprowadzić co najmniej kilkukrotnie, co generuje większe koszty i dłuższy czas oczekiwania na wymierne efekty. Sam zabieg jest na pewno tego wart, gdyż oprócz skuteczności przeciwtrądzikowej, zapewni on skórze:

 • właściwy poziom nawilżenia
 • sprężystości
 • odsunięcie w czasie procesów starzenia

Zabiegi z wykorzystaniem alg morskich

Algi to rośliny, które już od jakiegoś czasu zyskały dużą popularność w kosmetologii. Za pomocą zabiegów z ich użyciem, można uzyskać efekt oczyszczonej, świeżej i gładkiej skóry. Oprócz skutków, które polegają na poprawie jej kondycji i niwelowaniu wszelkich podrażnień, algi wykazują także działanie przeciwbakteryjne, które w trądziku młodzieńczym jest bardzo pożądane.

Trądzik
5 (100%) 2 głos

1 KOMENTARZ

 1. Już dawno nie jestem nastolatką, a znowu walczę z trądzikiem. Dobrze, że mi przyjaciółka poleciła specjalny żel na trądzik, bo dzięki temu skutecznie pozbywam się pryszczy. Żel likwiduje niedoskonałości, ale o dziwo jest delikatny dla skóry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here