Wypadanie włosów

Włosy, ich stan i kondycja, są odzwierciedleniem tego co dzieje się z organizmem. Często ich osłabienie oraz wypadania kojarzy się z chorobą, ale nie zawsze tak musi być. Niekiedy łysienie jest uwarunkowane genetycznie, zwłaszcza w przypadku płci męskiej. Jakie są przyczyny wypadania włosów oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem? Czy łysienie można zatrzymać, a nawet odwrócić jego skutki?

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Jeśli nie jest to związane z naszymi genami wypadanie włosów może świadczyć o poważnych schorzeniach i chorobach, które rozwijają się w organizmie. Wypadanie włosów również wygląda nieestetycznie, co szczególnie może przeszkadzać kobietom. Do jednych z głównych przyczyn wypadania włosów należą:

Stres – wypadanie włosów może być reakcją organizmu na silny i najczęściej długotrwały stres jak np. śmierć bliskiej osoby. Dzieje się tak za sprawą zwiększonej produkcji androgenów, które niszczą cebulki włosowe. Androgeny są produkowane przez nadnercza, a ich ilość znacznie się zwiększa właśnie w wyniku stresu. Nagły i silny stres, związany ze śmiercią bliskiej osoby lub innym traumatycznym przeżyciem, może doprowadzić do utraty znacznej ilości włosów w krótkim czasie (kilka miesięcy). Jeśli towarzyszy nam stres przewlekły (o umiarkowanym nasileniu, ale długotrwały) łysienie wtedy odbywa się stopniowo.

Dieta – dieta uboga w potrzebne minerały i składniki może być powodem wypadania włosów. Często osoby, które np. nie jedzą mięsa, nie zastępują tych cennych składników odżywczych niczym innym, a na skutek niedoborów minerałów i witamin organizm reaguje właśnie łysieniem. Warto również wiedzieć, że zbilansowana dieta może również poprawić wygląd włosów – wzmocnić je, odżywić i nadać im blasku. Warto zrezygnować ze słodyczy, na rzecz bardziej odżywczych produktów. Nie zalecane są również wszelkie głodówki, a także ich przeciwieństwo czyli nadmierne objadanie się.

Choroby tarczycy – zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy może doprowadzić do utraty włosów. Osłabione, pozbawione blasku włosy mogą być jednym z objawów chorób związanych właśnie z tarczycą. Brak leczenia może doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia.

Androgenowe wypadanie włosów – łysienie związane z tym problemem jest jedną z najczęstszych przyczyn łysienia. Androgenowe wypadanie włosów dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. U mężczyzn w pierwszej kolejności zaczynają wypadać włosy rosnące na skroniach, a na samym czubku głowy zdecydowanie owłosienie staje się rzadsze. W tym przypadku całkowite wyłysienie rzadko ma miejsce. U kobiet z kolei wszystkie włosy stają się cieńsze, a o łysieniu świadczy również cofnięcie się linii włosów.

Androgenowe wypadanie włosów może wynikać z uwarunkowań genetycznych, ale również jest zależne od czynników środowiskowych. Jak sama nazwa wskazuje odpowiedzią na to schorzenie są androgeny, których nadmierna produkcja może prowadzić właśnie do utraty włosów. Niekiedy, zwłaszcza u mężczyzn, przyczyną androgenowego wypadania włosów są geny, a dokładniej genetyczna wrażliwość mieszków włosowych na DHT, przez co włosy stają się słabsze i żyją krócej. Nie bez znaczenia są również czynniki takie jak styl życia, dieta, stres. W przypadku kobiet jako przyczyny tego problemu wskazuje się również tzw. hiperandrogenizm, który osłabia, skraca włosy i sprawia, że stają się one coraz cieńsze.

Antykoncepcja – tak jak w przypadku łysienia androgenowego włosy stają się coraz słabsze na skutek androgenów, tak samo jest w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych. Niektóre z nich zawierają tzw. gestageny, które mają zbliżone działanie do androgenów. Włosy zaczynają wypadać w pierwszej kolejności na czubku głowy, ale problem ten może się również objawiać nadmiernym owłosieniem na brodzie i tułowiu. Co ciekawe, stosowanie konkretnej antykoncepcji może również zapobiegać łysieniu androgenowym. Niektóre środki antykoncepcyjne zawierają estrogeny oraz substancje o działaniu androgenowym. Często dzieje się tak, że włosy zaczynają wypadać dopiero po odstawieniu antykoncepcji (tabletek). Dzieje się tak w wyniku obniżenia się poziomu estrogenów w organizmie kobiety.

Wypadanie włosów w młodym wieku i u dzieci

Często wypadanie włosów kojarzy nam się ze starością. Wtedy rzeczą naturalną jest utrata, nawet znacznej ilości włosów na głowie, ale niestety problem ten dotyka również dzieci. Powodów wypadania włosów u osób w młodym wieku może być kilka. Niekiedy dzieje się tak w wyniku chorób skóry głowy np. grzybicy. Złuszczająca się skóra zaczyna odpadać płatami, a wraz z nią wypadają również włosy. W takim przypadku warto udać się do dermatologa i wykonać posiew mykologiczny, który wykluczy lub potwierdzi obecność grzybów.

Kolejną chorobą, która może dotknąć dzieci jest łysienie plackowate. Za to schorzenie odpowiedzialny jest układ immunologiczny, a łysienie plackowate objawia się ogniskami łysienia, o okrągłym lub owalnym kształcie i połyskującej powierzchni. Niekiedy dziecko samo doprowadza do wypadania włosów, a nazywa się to trichotillomanią. Trichotillomania to wypadanie włosów na skutek wyrywania, ciągnięcia czy skręcania ich. Częstą przyczyną trichotillomanii jest stres lub strach towarzyszący dziecku. W tym przypadku ważne jest, aby dziecko miało zapewnioną pomoc psychologiczną. Dzieci również przeżywają stres, który może odzwierciedlać się częściowym, a nawet całkowitym, wypadaniem włosów.

Nie bez znaczenia jest dieta dziecka. Warto sprawdzić czy dostarczamy dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych jak witamina H i cynk. Nie tylko niedobór, ale również nadmiar minerałów oraz witamin (w tym witaminy A) może prowadzić do osłabienia i utraty włosów. Warto pamiętać również, że dzieci są także narażone na choroby związane z tarczycą jak np. niedoczynność tarczycy. Chorobę tę można zdiagnozować wykonując USG tego gruczołu oraz potrzebne badania krwi. Utrata włosów przez dzieci, które dopiero co się urodziły, nie musi oznaczać żadnego groźnego schorzenia. Niekiedy wynika ono np. z tarcia o łóżeczko czy inne miejsce, w którym dziecko siedzi. W tej sytuacji włosy powinny same odrosnąć.

Wypadanie włosów w ciąży

Ciąża to okres wielu zmian w życiu i organizmie kobiety. Zmiany te również mogą dotknąć włosów. Zanim zaczniemy panikować warto wiedzieć, że wypadanie włosów w okresie ciąży najczęściej zatrzymuje się samoistnie, a wszystkie utracone włosy odrastają. Wypadanie włosów w tym okresie często spowodowane jest zmianami hormonalnymi, a dokładniej wzmożoną produkcją estrogenów. Niekiedy za ten stan jest odpowiedzialna dieta przyszłej mamy, dlatego należy pamiętać o przyjmowaniu suplementów oraz witamin zaleconych przez lekarza. Z pewnością wrogiem włosów jest stres, brak snu oraz utrzymujące się zmęczenie, dlatego przyszła mama powinna dbać o to, aby codziennie odpoczywać.

Kobiety w ciąży mogą również cierpieć na dolegliwości związane z tarczycą, różne infekcje, które mogą objawiać się osłabieniem i utratą włosów. Wypadanie włosów w ciąży może być również efektem np. przebytej operacji, zaburzeń gospodarki hormonalnej czy spożywania niektórych leków. Włosy, aby prawidłowo rosły, potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Zwłaszcza cynk oraz żelazo są tymi minerałami, które wspomagają wzrost włosów, dlatego przyszłe mamy powinny wzbogacić swoją dietę o te dwa składniki. Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w warzywa oraz owoce, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminy E, biotyny, flawonoidy oraz inozytol. Oprócz odpowiedniej diety warto również dbać o włosy regularnie podcinając ich końcówki, stosując specjalne szampony zawierające biotynę oraz odżywki, które sprawią, że mniej włosów zostanie usuniętych podczas ich czesania, zawierających np. pokrzywę, skrzyp polny, rozmaryn. Zdecydowanie odradza się również stosowanie zabiegów stylizacji włosów jak farbowanie czy trwała ondulacja.

Leczenie wypadania włosów

Głównym sposobem wyleczenia tej przypadłości jest odnalezienie jej przyczyny. Dużo łatwiej jest odwrócić skutki zjawiska, które je wywołało. Odnalezienie przyczyny wypadania włosów powinno być sprawą priorytetową, ponieważ może się okazać, że utrata włosów to nasz najmniejszy problem.

Sposoby leczenia wypadania włosów można podzielić na:

Farmakologiczne leczenie wypadania włosów:

 1. Tabletki na wypadanie włosów – na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tabletek, które mają zapobiegać wypadaniu włosów. Niektóre z nich zawierają cenne składniki – skrzyp, są bogate w minerały (np. miedź, żelazo) oraz witaminy. Inne mają działanie antyandrogenne. Wybór konkretnego sposobu leczenia powinien być uzależniony od przyczyny, która wywołuje łysienie.
 2. Olejki – rola olejków we wzmacnianiu włosów powinna być doceniona. Szczególnie polecany jest olejek rycynowy, który powinno się używać bezpośrednio na skórę głowy wykonując delikatny masaż (ale uwaga – może uczulać). Olejek rycynowy jest również składnikiem niektórych szamponów oraz kosmetyków. Kolejnym świetnym preparatem jest olej lniany – można nim wzmacniać włosy od środka – codzienne picie lub dodawanie tego oleju do gotowania może przynieść oczekiwane rezultaty. Olej czosnkowy, choć trochę mniej popularny, również posiada właściwości zapobiegające wypadaniu włosów.
 3. Witaminy i suplementy diety – jeśli zależy nam na tym, aby nasze włosy były mocne i lśniące warto swoją dietę wzbogacić o cenne witaminy. Do tej grupy należą:
 • Biotyna (witamina H) – biotyna ułatwia organizmowi wchłanianie innych witamin;
 • Kwas pantotenowy (witamina B5) – witamina B5 wpływa na lepszy rozwój komórek ciała, opóźnia łysienie związane ze starzeniem się organizmu;
 • Kwas foliowy – pobudza rozwój komórkowy, wzmacnia cebulki włosów;
 • Witamina B6 – zapobiega wypadaniu włosów;
 • Witamina B12 – pozwala na zachowanie naturalnego koloru włosów;
 • Witamina A – aktywizuje produkcję serum, które jest potrzebne do wzrostu włosów, jest cennym przeciwutleniaczem;
 • Witamin C – jest przeciwutleniaczem, poprawia ukrwienie skóry głowy;
 • Witamina E – podobnie jak witamina C poprawia krążenie w skórze głowy.

Witaminy zawarte są w różnych produktach spożywczych, ale można je również przyjmować w postaci suplementów diety. Należy jednak pamiętać, że suplementy nigdy nie zastąpią składników odżywczych znajdujących się w pożywieniu, a jedynie mogą być ich uzupełnieniem.

Domowe sposoby na wypadające włosy

 1. Jajka – jajka to doskonały sposób na poradzenie sobie z wypadaniem włosów. Są one bogate w cenne minerały: fosfor, magnez, siarka, potas, sód, mangan, miedź, cynk, krzem, jod, fluor, żelazo, a także witaminy A, z grypy B, D, E oraz H. Jajka, a dokładniej ich żółtka, warto stosować w formie maseczki: nieumytą skórę głowy należy nasmarować żółtkiem, a następnie dokładnie owinąć ręcznikiem. Po ok. 1 godzinie maseczkę można spłukać.
 2. Czarna rzodkiew – sok, który powstaje z korzenia czarnej rzodkwi, znany jest ze swoich właściwości poprawiających ukrwienie skóry głowy, a tym samym zapobiegających wypadaniu włosów. Czarna rzodkiew często jest również składnikiem szamponów do włosów o działaniu przeciwłupieżowym, a także przeznaczonych do włosów przetłuszczających się, z tendencją do łojotoku. Bezpośrednio na włosy można stosować sok z rzodkwi albo jej starty korzeń, który nakłada się na lekko wilgotne włosy i wykonuje delikatny masaż skóry.
 3. Czosnek – czosnek wielu odstrasza, zwłaszcza ze względu na charakterystyczny jego zapach, ale warto wiedzieć, że ma on również właściwości, które zapobiegają wypadaniu włosów. Ten naturalny antybiotyk zawiera cenne związki siarkowe, błonnik, cukry oraz olejki eteryczne i działa bakteriobójczo. Dodatkowo czosnek zawiera allinę oraz skordynianę A oraz B, które stymulują wzrost włosów. Maseczkę z czosnku uzyskuje się poprzez rozgniecenie czosnku i wcieranie go w skórę głowy. Po upływie ok. 20 minut maseczkę można spłukać, a głowę dokładnie umyć, żeby pozbyć się charakterystycznego zapachu.
 4. Oliwa z oliwek – oliwa z oliwek jest ważnym składnikiem, który powinien znaleźć się nie tylko w codziennej diecie, ale również pielęgnacji. Oliwa jest bogatym źródłem witamin: z grupy B, witaminy C i E oraz minerałów: fosforu, żelaza, a także niezastąpionych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Oliwę z oliwek warto stosować w formie kompresu bezpośrednio na skórę głowy i włosy. Dzięki regularnemu stosowaniu włosy będą lepiej odżywione, bardziej nawilżone i chronione przed szkodliwymi czynnikami, a tym samym problem ich wypadania zmniejszy się.
 5. Drożdże – drożdże można stosować na dwa sposoby, aby miały one pozytywny wpływ na włosy: jeśli chcemy odżywić włosy od wewnątrz warto pić mieszankę drożdżową, natomiast maseczka z drożdży świetnie odżywi włosy od zewnątrz, aktywizując ich wzrost. Drożdże, a zwłaszcza piwowarskie, zawierają witaminy z grupy B, witaminy E, D oraz biotynę, a także minerały – chrom i selen.

Z wypadaniem włosów można walczyć na wiele sposobów. Na rynku jest dostępna cała masa produktów, które mają sprawić, że włosy staną się mocniejsze i będą szybciej rosły. Można wybierać spośród szamponów do włosów, odżywek, maseczek, olejków czy ziołowych mieszanek. Każdy powinien indywidualnie dopasować preparat do siebie i swoich potrzeb. W walce z problemem łysienia dostępne są m.in.:

Popularne środki na wypadanie włosów:

Saw Palmetto czyli tabletki stworzone na bazie ziół, które mają zapobiegać wypadaniu włosów. Są one przeznaczone głównie dla mężczyzn, a dzięki specjalnemu składowi – zawartości fito estrogenów – tabletki te stymulują wzrost włosów. 250 tabletek tego preparatu kosztuje ok. 40 – 50 zł.

L’Erbolario Folta Chioma, intensywna kuracja przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn, 12 x 7 ml – ta kuracja to ampułki, które należy rozprowadzić na skórze głowy i wykonać delikatny masaż trwający ok. 10-20 sekund. Dzięki temu wszystkie składniki produktu mogą wniknąć w skórę, a dodatkowo zostanie poprawione ukrwienie skóry głowy. Koszt takiej kuracji wynosi ok. 220 zł.

BiovaxMed, szampon dermostymulujący na odrastanie włosów ma potrójne działanie: przede wszystkim sprawia, że włosy odrastają, ale również hamuje ich wypadanie i zwiększa gęstość. Dodatkowo szampon wpływa regenerująco na skórę głowy i nawilża ją oraz włosy. Szampon składa się z substancji Capillisil + Alistin z Vitaminą PP oraz ziół tkj. arnika, jasnota biała i rzeżucha. Koszt takiego szamponu to ok. 32 zł.

Bioxsine Dermagen czyli serum ziołowe przeciw wypadaniu włosów działa na wielu płaszczyznach. Zapobiega wypadaniu włosów, ale również stymuluje wzrost nowych, wzmacnia mieszki włosowe, zagęszcza włosy. Dodatkowo regularne stosowanie serum może nadać włosom objętości i sprawić, że będą one bardziej elastyczne. Koszt takiego serum to ok. 120 zł.

Co zrobić jeśli leczenie nie pomaga? Czy można odwrócić proces łysienia?

Wypadanie włosów to przypadłość, którą niekiedy trudno jest zatrzymać. Główną przyczyną łysienia jest tzw. łysienie androgenowe, w efekcie którego cebulki włosów zostają osłabione i są mniej aktywne, ale są nadal obecne co powinno sprawiać, że takie łysienie jest odwracalne. Inaczej jest w przypadku łysienia bliznowaciejącego, gdzie niestety cebulki włosów są całkowicie niszczone i procesu wypadania włosów nie da się odwrócić.

Jedną z metod leczenia wypadania włosów jest przeszczep włosów. Polega on na pobraniu z całej głowy włosów i wszczepienie ich w miejsca, w których pojawiły się braki. Przeszczep włosów daje widoczne efekty, ale należy pamiętać, że ta metoda nie prowadzi do zwiększenia ilości włosów, a jedynie przeniesienia tych istniejących w inne miejsca. Przeszczep włosów jest drogim zabiegiem, na który wiele osób nie może sobie pozwolić. Istnieje również ryzyko, że włosy, które zostaną przeszczepione nie przyjmą się w nowym miejscu i znowu wypadną (wszystkie lub częściowo). Co ważne przeszczep włosów nie wpływa na cebulki włosów czyli również nie aktywizuje ich do działania, a także nie zatrzymuje procesu wypadania włosów. Metody tej nie można zastosować u osób, które mają zbyt mało włosów.

Kolejną metodą walki z łysieniem jest laseroterapia. Dzięki użyciu laserów włosy są stymulowane do wzrostu. Głównym celem stosowania tej metody jest wpłynięcie na metabolizm cebulek włosów, a tym samym aktywizowanie włosów do wzrostu. Skuteczność tego zabiegu wynosi ok. 60 %, a sam proces trwa ok. 24 tygodni. Co ważne laseroterapia nie tylko powoduje wzrost włosów, ale również sprawia, że stają się one grubsze i bardziej gęste.

Inne dostępne metody leczenia łysienia to m.in.:

 • implanty włosowe,
 • leczenie farmakologiczne,
 • mezoterapia,
 • terapia skojarzona.

Niezależnie od tego, którą metodę walki z wypadającymi włosami wybierzemy najważniejsza jest systematyczność i regularność. Wypadania włosów nie uda się odwrócić w ciągu jednego dnia. Trzeba mieć świadomość, że jest to długotrwały proces, który niestety niekiedy wymaga zmiany metody. Odrastanie włosów po wypadaniu jest możliwe, ale wymaga cierpliwości i systematyczności. Zawsze łatwiej jest zapobiegać niż później leczyć, więc na dbanie o włosy warto codziennie poświęcić trochę czasu. Jeśli chcemy mieć gęste i mocne włosy warto stosować się do kilku rad:

 1. Częste mycie włosów osłabia je i wysusza, przez co częściej wypadają. Włosy warto więc myć nie częściej niż raz na 2 dni.
 2. Zawsze przed myciem włosów należy je rozczesać. Po umyciu będą dużo łatwiejsze do układania i mniej włosów zostanie na szczotce.
 3. Włosy najlepiej jest myć w letniej wodzie, gorąca woda szkodzi cebulkom włosów, przez co stają się one bardziej podatne na wypadanie.
 4. Po umyciu włosów nie należy intensywnie wycierać ręcznikiem ani suszyć (zwłaszcza gorącym powietrzem). Wszelkie tego typu zabiegi powodują wypadanie włosów.
 5. Do mycia włosów najlepiej jest stosować szampony na bazie mieszanek roślinnych tkj. z pokrzywy, czarnej rzepy czy zawierające witaminy.
 6. Odżywki do włosów należy stosować z umiarem i najlepiej nakładać je na same końce włosów. Nakładane już od nasady włosów mogą obciążyć skórę głowy.
 7. Warto regularnie stosować naturalne płukanki do włosów np. z piwa, pokrzywy czy skrzypu.

Literatura:

Rudnicka L, Olszewska M, Rakowska A, Kowalska-Oledzka E, Slowinska M (2008). “Trichoscopy: a new method for diagnosing hair loss”. J Drugs Dermatol.

Breed, WP (Styczeń 2004). “What is wrong with the 30-year-old practice of scalp cooling for the prevention of chemotherapy-induced hair loss?”. Supportive Care in Cancer. 

Wypadanie włosów
5 (100%) 6 głos

12 KOMENTARZE

  • A nie lepiej zdrowo się odżywiać, pić skrzyp, pokrzywę, stosować olej z wiesiołka (Gal w kapsułkach najlepszy)? Po co wydawać tysiące złotych skoro można wydać grosze i uzyskać pożądany efekt?

 1. Jeśli chodzi o wypadanie włosów, to dużą poprawę zauważyłam odkąd używam szamponu i odżywki Biotebal z biotyną i żeńszeniem. Polecam

 2. najlepiej sobie zacząć kurację seboradin przeciw wypadaniu włosów. poleciła mi to moja zaufana aptekarka i jestem jej mega wdzięczna, bo w końcu coś co dobre efekty daje.

 3. Kuracje tabletkami, a najlepiej lekiem, dają dobre efekty i to zazwyczaj w całkiem niezłym czasie. U mnie tak było z Biotebalem, w kilka miesięcy zahamował wypadanie włosów, a dodatkowo je wzmocnił i lepiej rosną. Pewnie niedługo znów zacznę je łykać, by wzmocnić włosy przed zimą.

 4. W moim przypadku skutecznie zahamował wypadanie włosów polski olej z wiesiołka (Gal w kapsułkach). Wiesiołka stosowałam przez okrągły rok i efekt był znakomity – włosy przestały wypadać i wyrosło pełno nowych włosów.

 5. U mnie pomogło wprowadzenie witamin z grupy B oraz wspomniana witamina H, zawarta w tabletkach [reklama]. Systematyczna kuracja wzmocniła moje wypadające włosy. Moim zdaniem odżywka to za mało by w pełni cieszyć się pięknymi włosami. Podstawą jest toco dzieje się w organizmie.

 6. W przypadku nadmiernego wypadania włosów polecam wypróbować szampon [reklama] z kofeiną. Ma działanie zwiększające mikrokrążenie w skórze głowy oraz pobudzające mieszki włosowe do wzrostu, dzięki czemu skutecznie przyspiesza wchłanianie składników aktywnych i w efekcie zagęszcza włosy. Poprawia również wygląd włosów i ich ogólną kondycję. składnikami aktywymi w produkcie są: olej konopny, kofeina, pokrzywa, imbir, lawenda – zestaw unikalnych składników gwarantuje skuteczność kuracji przeciw wypadaniu włosów. Mi pomogła już 2tygodniowa kuracja. Szampon zamawiam zawsze z tego sprawdzonego sklepu –> [reklama] Pozdrawiam 🙂

 7. Dla mnie zdecydowanym faworytem w walce z wypadaniem włosów stał się biotebal w tabletkach. Zawiera najwyższą na rynku dawkę biotyny i już po 3 miesiącach zauważyłam, że włosy prawie całkowicie przestały wypadać. W kolejnych miesiącach zaczęły się pojawiać baby hair. Teraz dodatkowo zaczęłam używać szampon i odżywkę z biotebalu, by lepiej pielęgnować włosy od zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here