Miażdżyca – częsty problem Polaków

Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest bez wątpienia miażdżyca – śmiało można ją nazwać istną plagą XXI wieku. Obecnie coraz większa liczba osób zapada na choroby układu krwionośnego, co jest spowodowane zmianą trybu życia na mniej zdrowy, a przede wszystkim – mniej aktywny. Wysokorozwinięta cywilizacja w żadnym wypadku nie sprzyja zdrowiu. Złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu powodują, że nasz kraj przeżywa obecnie szczyt zachorowań na różne choroby serca.

Charakterystyka choroby

Miażdżyca jest groźną chorobą dotyczącą tętnic, czyli naczyń krwionośnych opuszczających serce. Uważa się, że istotą choroby jest odpowiedź immunologiczna ścian naczyń krwionośnych, której pierwotną przyczyną jest uszkodzenie warstwy nabłonka – tzw. śródbłonka. Jest to warstwa ściany naczyń krwionośnych, której prawidłowe funkcjonowanie ma bardzo ważne znaczenie dla transportu przez błony, np. wody lub substancji organicznych. Zwiększona przepuszczalność śródbłonka jest przyczyną przedostawania się frakcji tzw. „złego cholesterolu” do światła tętnic oraz większej agregacji białych krwinek. Do uszkodzonych miejsc licznie wędrują komórki żerne układu odpornościowego oraz płytki krwi, które zlepiając się tworzą duże skupiska.

Oprócz tego dochodzi do odkładania się włókienek białkowych oraz tłuszczów, zarówno w komórce, jak też poza obrębem komórki. Wszystkie te substancje, które odkładają się na powierzchni ścian wewnętrznych tętnic, podlegają późniejszym procesom, których ostatecznym skutkiem jest zwapnienie ognisk ich nagromadzenia. Dochodzi do znacznego zwężenia światła tętnic, co utrudnia drożny przepływ krwi do narządów wewnętrznych. Zmianie ulega również elastyczność naczyń krwionośnych, które są bardziej sztywne na skutek występowania złogów wapniowych. Pojawiają się one zazwyczaj w dużych tętnicach układu krwionośnego, jednak w przypadku objęcia stanem chorobowym naczyń odżywiających serce, może dojść do rozwoju martwicy tego narządu.

Profilaktyka

Choroby serca są powodowane przede wszystkim przez nieodpowiednią dietę oraz spadek aktywności fizycznej. Dlatego bardzo ważna jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz większy ruch – zrezygnowanie z podróży samochodem na rzecz pieszej przechadzki będzie z całą pewnością dobrym pomysłem.

Miażdżyca – częsty problem Polaków
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here