Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa należy do najczęściej występujących przewlekłych chorób w naszych czasach. W naszym kraju, gdzie zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i inne choroby płucne pojawiają się stosunkowo często, odnotowuje się również coraz większą liczbę zachorowań na astmę. Jest to związane przede wszystkim z rozwojem przemysłu, przez co jesteśmy narażeni na życie w niesprzyjających warunkach zwłaszcza, jeśli mowa o powietrzu.

Przyczyny i objawy

Główną przyczyną astmy oskrzelowej jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Objawy tej choroby powodują, że leczenie ukierunkowane jest najczęściej na szeroką skalę. Kluczową rolę w mechanizmie powstawania choroby odgrywa reakcja alergiczna, która leży u podstaw nad reaktywności oskrzeli, prowadzącej do powstawania objawów.

Wszelkie zanieczyszczenia powietrza, których w atmosferze jest coraz więcej, osłabiają nasz organizm, czyniąc go bardziej podatnym na wszelkie zakażenia. W takim wypadku bardzo często dochodzi do rozwoju zapalenia oskrzeli o przewlekłym mechanizmie.

W przypadku nad reaktywności oskrzeli, dochodzi do bardzo gwałtownej reakcji obronnej na działanie nieszkodliwych czynników środowiska, takich jak np. zimny wiatr. Prawidłowo działające oskrzela wyściełane są błoną śluzową, która zawiera mikroskopijne rzęski poruszające się zgodnym, jednostajnym ruchem. Zadaniem wydzieliny oskrzelowej i wyżej wspomnianych rzęsek jest oczyszczanie powietrza z wszelkich zanieczyszczeń, które nie mogą dostać się do płuc. Reakcja oskrzeli w takim wypadku występuje w ostateczności, bowiem wcześniejsze odcinki dróg oddechowych również skutecznie wykonują swoją pracę.W przypadku choroby jednak, dochodzi do natychmiastowego skurczu mięśni gładkich oskrzeli, co prowadzi do zmniejszenia ich światła. Objawem takiego stanu są trudności z oddychaniem, które mogą przerodzić się czasem w silne duszności. Poza tym, u chorego występuje także świszczący kaszel oraz oddech, co także jest wynikiem ograniczonego przepływu powietrzna przez oskrzela.

Leczenie

Terapia jest uwarunkowana stopniem zaawansowania choroby oraz ogólnym stanem fragmentów dróg oddechowych, takich jak oskrzela, czy płuca. Stosuje się szeroko zakrojone leczenie przeciwzapalne powtarzane systematycznie przez długi czas oraz procedury, które zapobiegają ponownym atakom.

Astma oskrzelowa u dzieci

Uczucie duszności, świszczący oddech i dokuczliwy kaszel, nasilające się po kontakcie z kurzem czy pyłkiem kwiatowym to oznaka, że u Twojego dziecka pojawiła się dychawica oskrzelowa, inaczej mówiąc astma oskrzelowa. Choroba bywa często mylona z zapaleniem oskrzeli, gdyż daje podobne do niego objawy. Sprawdź czy wiesz, jak wygląda i w jaki sposób jest leczona astma oskrzelowa u dzieci. Zobacz też, w jaki sposób możesz pomóc chorującemu dziecku.

Astma w pigułce

Astma to nic innego jak choroba alergiczna, atakująca górne drogi oddechowe (oskrzela), objawiająca się napadową dusznością. Choroba polega na zwężaniu oskrzelików, do którego dochodzi pod wpływem skurczu mięśni gładkich oskrzeli, obrzęku i nadmiernego wydzielania śluzu. Jej główną przyczyną jest alergia na różnego rodzaju czynniki typu pyłki kwiatowe, kurz, pleśń, sierść zwierzęca, ptasie pióra. Jednym słowem astma pojawia się pod wpływem zadziałania alergenu, dostarczonego przez przewód pokarmowy, drogi oddechowe i skórę. Objawy astmy, mogą też pojawić się na skutek silnego napięcia emocjonalnego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Jak rozpoznać, że to astma?

Astma oskrzelowa u dzieci pojawia się zazwyczaj od 2-ego roku życia. Głównym objawem są ataki duszności (inaczej duszność napadowa). Poza tym u dziecka mogą pojawić się również symptomy towarzyszące, czyli katar sienny i wypryski (charakterystyczne dla reakcji uczuleniowej), dokuczliwy kaszel, świszczący oddech, zasinienie okolicy ust. Czasami pojawia się również odkrztuszanie gęstej plwociny.

Kiedy do lekarza?

Lekarza należy wezwać natychmiast, gdy zauważymy atak duszności u dziecka. Jest to ważne, gdyż nie wiadomo jak taki atak może się skończyć. Trudno jest też przewidzieć, jak długo będzie trwał.

Jak może postąpić lekarz?

Jeśli stwierdzi, że u dziecka dodatkowo doszło do zakażenia układu oddechowego, lekarz zaleci antybiotyk. W przypadku, gdy atak jest bardzo gwałtowny i trwa dłuższy czas, lekarz może zalecić leczenie szpitalne, w czasie którego mały pacjent otrzyma odpowiednio dużą ilość leku rozkurczającego oskrzela. Środek będzie podawany dożylnie lub przy pomocy specjalnego inhalatora. Gdy atak nie jest zbyt silny, wówczas lekarz podaje środek rozszerzający oskrzela. W sytuacji, gdy powyższe środki nie przynoszą skutku, lekarz może zaordynować leki steroidowe w postaci tabletek, bądź też w formie inhalacji dawkowanej 3-4 razy dziennie. Specjalista może również zlecić wykonanie testów na alergeny. Dzięki temu, dużo łatwiej będzie można zapanować nad chorobą i zmniejszyć ilość ataków.

Co możesz zrobić sam w tej sytuacji?

Gdy już wiadomo, jaki alergen szkodzi naszej pociesze, przede wszystkim eliminujemy jego obecność. Po drugie udajemy się do fizjoterapeuty. Nauczy on dziecko, jak oddechem kontrolować atak astmy. Po trzecie wyposażamy dziecko w aparat ułatwiający wyciszenie ataku.

Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here