Kaszel

Znowu męczy Cię kaszel, zamartwiasz się, szukając odpowiedzi na pytanie: czy to początek alergii, zwykłe przeziębienie, czy może coś poważniejszego? Czym jest kaszel?

Kaszel to nic innego jak reakcja obronna organizmu, która ma na celu usunięcie drażniących substancji z górnych dróg oddechowych. Może występować w przebiegu różnych chorób o podłożu bakteryjnym i wirusowym, stanach zapalnych, ale także w sytuacjach, kiedy narażamy się na wdychanie dymu, szkodliwych oparów, kurzu, lub nagłą zmianę temperatury powietrza. Okazuje się być nieoceniony, kiedy np. fragmenty jedzenia nagle blokują nasze drogi oddechowe. Należy pamiętać, że może być także objawem uszkodzeń układu oddechowego (rozedma, POChP) czy nawet nowotworów.

Rodzaje kaszlu:

  • kaszel mokry – związany ze stanem zapalnym, mający na celu usunięcie zbierającej się w nadmiarze wydzieliny – głównie w infekcjach bakteryjnych i wirusowych;
  • kaszel suchy – wynikający z podrażnienia zakończeń nerwowych w uszkodzonej błonie śluzowej układu oddechowego, która jest wysuszona i nie produkuje wydzieliny. Z czasem może przechodzić w kaszel mokry lub utrzymywać się w niezmienionej formie całymi tygodniami.

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu kaszlu jest ustalenie, czy występuje kaszel suchy czy mokry? Jest to ważne, ponieważ od tego zależy zastosowanie odpowiednich leków.

Kaszel mokry

Najczęściej kaszel związany jest z tak zwanym „zespołem spływającej kropelki”. Taki też rodzaj nie występuje jako objaw poważnych chorób, ale towarzyszy ogólnemu osłabieniu organizmu. Tak, jak każdy inny kaszel, jego funkcją jest oczyszczenie dróg oddechowych z wszystkich wdychanych substancji, w tym przede wszystkim śluzu. Ma to związek z upośledzeniem funkcji rzęsek, które wydzielają zwiększone jego ilości. Ponadto, w niektórych przypadkach kaszel może oczyszczać też drogi oddechowe z materiału ropnego czy nawet płynu obrzękowego.

Czy to na pewno kaszel mokry?

Większość pacjentów ma problem z rozróżnianiem kaszlu suchego od mokrego. Warto jednak wskazać, że różnica jest znacząca. Przede wszystkim kaszel mokry to tak zwany kaszel produktywny. Pojawia się on zazwyczaj dopiero po kilku dniach infekcji, czyli wówczas, gdy wydzielina spływa do dolnych dróg oddechowych. Większość pacjentów powinna odczuwać i słyszeć odrywającą się wydzielinę. W takim przypadku odruch kaszlowy jest też wywołany samodzielnie. Warto również podkreślić, że ten rodzaj kaszlu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, zaś kaszel suchy nie dłużej niż trzy dni.

Co pomoże?

Prawidłowe rozpoznanie kaszlu pozwala na wdrożenie właściwego leczenia. Kaszel mokry leczyć można na wiele sposobów. Zanim jednak sięgnie się po medykamenty z apteki, warto przejrzeć skuteczne metody, które stosowały nasze babcie. Do takich należy choćby syrop z cebuli. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, a stosowany 2-3 razy dziennie pozwoli na pozbycie się uporczywego kaszlu. Podobne właściwości ma sok z buraków lub ciepłe mleko z miodem. Dodatkowo stosować można pomocne, delikatne oklepywanie, które pozwoli na usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych.

Maści rozgrzewające można stosować u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Należy jednak uważnie obserwować chorego, ponieważ zdarza się, że maść nasila kaszel wskutek podrażnienia dróg oddechowych swoim intensywnym zapachem.

I jeszcze jedna pomocna „babcina wskazówka” – oklepywanie, skuteczne szczególnie u małych dzieci. Zabieg ten można wykonywać kilka razy dziennie.

Jak to robić?

Połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach.

  • Dłoń ułóż „w łódkę”.
  • Oklepuj plecki od lędźwi do połowy łopatek w pozycji „głowa lekko w dół”
  • Oklepuj od ramion do połowy łopatek w pozycji „głowa w górę”.

W szybkim powrocie do zdrowia waż- ne jest wietrzenie pomieszczeń i nie przegrzewanie chorego. Zasadniczo pomocne są inhalacje. Bez obaw można stosować te, które zaleci lekarz. Jeśli zamierzamy do nich dodać olejki eteryczne (np. sosnowy), należy zachować szczególną ostrożność za pierwszym razem. Może nastąpić reakcja alergiczna. Małym dzieciom w ogóle nie zaleca się stosowania substancji o intensywnym zapachu (np. olejku kamforowego do rozgrzewania). Inhalacja z soli fizjologicznej, najlepiej z nebulizatora, w zupełności wystarczy.

Wiele leków stosowanych w łagodzeniu kaszlu może wchodzić w interakcje ze środkami stosowanymi przy nadciśnieniu, chorobach serca i innych chorobach przewlekłych. Osoby cierpiące na takie schorzenia z każdym kaszlem powinny więc zgłaszać się do lekarza i skonsultować z nim możliwość zastosowania konkretnego preparatu.

Nie zapomnij o temperaturze

Niezależnie od rodzaju kaszlu warto pamiętać, że chory powinien przebywać w pomieszczeniach, które są prawidłowo dogrzane. Z drugiej strony, temperatura nie może przekraczać 20°C, zaś pokój, w którym pacjent przebywa, musi być odpowiednio nawilżony. Wilgotne powietrze pomaga nie tylko złagodzić kaszel suchy, ale również ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu mokrym.

Rodzaj kaszlu mokry inaczej nazywany wilgotnym

Przyczyny: Powstaje po kilku dniach infekcji, gdy wydzielina spływa do dolnych dróg oddechowych (oskrzeli), trwa od kilku do kilkunastu dni. Męczącemu kaszlowi może towarzyszyć wydzielina z  nosa, gardła lub z oskrzeli, którą podczas kaszlu wykrztusza się ku górze. Ponieważ dopiero starszaki (dzieci około 5 roku życia) potrafią wypluć wydzielinę, u młodszych dzieci zostaje ponownie połknięta. Wpływa to negatywnie na żołądek (podrażnienie), przez co wydalana jest w czasie wymiotów prowokowanych przez kaszel.

Komplikacje: Spływająca wydzielina z noso-gardła może doprowadzić do:

  • zapalenia zatok (stan podgorączkowy, katar: gęsty, żółty lub zielony, ból głowy),
  • zapalenia oskrzeli (stan podgorączkowy lub wysoka gorączka, ogólne osłabienie, przyspieszony oddech, czasem wymioty).

Leczenie: W obu przypadkach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Często w leczenie może być wdrożony antybiotyk.

Kaszlu mokrego nie powinniśmy jednak hamować. Jeśli nie jest wyjątkowo nasilony i sądzimy, że spowodowało go zwykłe przeziębienie, nie występują powikłania – można sobie pomóc stosując leki wykrztuśne – mukolityczne (np. preparaty z ambroksolem, preparaty z bluszczu). Można je kupić w każdej aptece. Zadaniem takich leków jest rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych i łatwiejsze jej odkrztuszenie poprzez pobudzenie odruchu kaszlu. Leki mukolityczne powodują upłynnienie i  zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych. Ważną zasadą jest niestosowanie jednocześnie leków na kaszel suchy i mokry. Gdy w przypadku kaszlu mokrego podamy lek przeciwkaszlowy, hamujący odruch kaszlu, to wydzielina zalegająca w drogach oddechowych nie zostanie odkrztuszona. Zaleganie wydzieliny może doprowadzić do namnażania się bakterii, zapalenia oskrzeli, a nawet płuc.

Istotne jest jednak dobranie odpowiedniego leku do wieku chorego, a także ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących jego stosowania. Szkodliwe jest nie tylko przedawkowanie syropu czy tabletek, ale i zażycie ich o niewłaściwej porze. Leków wykrztuśnych nie należy podawać na noc (najpóźniej o godzinie 17.00)! Utrudni to zasypianie i może spowodować, że Znowu męczy Cię kaszel, zamartwiasz się, szukając odpowiedzi na pytanie: czy to początek alergii, zwykłe przeziębienie, czy może coś poważniejszego? Czym jest kaszel? 9 13,491 /14,492 pacjent będzie budził się w nocy.

Syropy wykrztuśne stosujemy tak długo, jak długo odkrztuszanie jest utrudnione, męczące. Samodzielnie (bez zalecenia lekarza), najlepiej nie dłużej, jak dwa-trzy dni. Dotyczy to w szczególności takich leków, jak te zawierające ambroksol czy jego półprodukty. Leki te nie tylko rozrzedzają wydzielinę, ale zwiększają jej objętość. Tymczasem flegma to doskonała pożywka dla bakterii. Bywa, szczególnie w przypadku dzieci, że taka „nadprodukcja” wydzieliny sprzyja bakteryjnym powikłaniom. Wprawdzie niektóre leki wzmagają działanie antybiotyku, więc lekarz zaleca ich przyjmowanie dłuższy czas, jednak samodzielne stosowanie naprawdę nie musi wyjść na zdrowie.

Najlepsze sposoby na mokry kaszel?

Kaszel mokry mogą złagodzić różne syropy ziołowe: malinowy, sosnowy, tymiankowy, cebulowy itp. Syrop wykrztuśny można również przyrządzić w warunkach domowych!

Syrop z cebuli na kaszel – Jak go przyrządzić?:

  • Pokrój cebulę (kilka plasterków)
  • Zasyp cukrem, a najlepiej zalej miodem np. lipowym.
  • Przykryj naczynie.
  • Odczekaj parę godzin, aż pojawi się sok
  • Podawaj po 1 łyżeczce zawsze świeżo przygotowanego syropu.

Chociaż szczypie w oczy i przyprawia nas tym o łzy, a do tego ma dość silny, specyficzny smak, cebula znajduje swoich licznych fanów. Sięgamy po nią nie tylko, gdy chcemy przygotować smaczną sałatkę. Używamy jej także wspomagając swoją walkę z różnymi dolegliwościami, najczęściej jednak z przeziębieniem. Najbardziej popularnym „specyfikiem” stosowanym na przeziębienia, który również możemy przygotować sami w domu, jest syrop z cebuli. Przepis na niego jest banalnie prosty, a skuteczność wręcz nieoceniona.

Cebula – lepsza niż antybiotyk

Do tej pory najczęściej słyszeliśmy, iż najlepszym naturalnym antybiotykiem, który warto stosować w kuracjach przeziębieniowych, jest czosnek. Jednakże jego „koleżanka” cebula w niczym nie ustępuje jego leczniczym właściwościom i również doskonale radzi sobie z objawami przeziębienia, głównie tymi, pojawiającymi się od strony gardła czy migdałków. Po pierwsze, cebula zwalcza zarówno bakterie i wirusy, tym samym infekcje przez nie wywołane. Po drugie, cechuje ją działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Ułatwia i przyspiesza pozbywanie się wydzieliny, jaka znajduje się w gardle. Powoduje jednocześnie jej rozrzedzenie.

Syrop z cebuli na kaszel w kilku prostych krokach

Najbardziej naszemu zdrowiu sprzyja surowa cebula, z racji na wysoką zawartość jej naturalnych składników. Jest też o wiele łatwiej tolerowana przez nasz żołądek. Cebula jest najbardziej skuteczna przy przeziębieniach, głównie, gdy męczy nas uporczywy kaszel – serwowana najlepiej z odrobiną miodu lub brązowego (trzcinowego) cukru. Gdy połączymy te składniki ze sobą powstanie smaczny, a przede wszystkim bardzo skuteczny syrop. Aby go przygotować potrzebny nam będzie cukier lub miód oraz 1 duża cebula. Cebulę obieramy i drobno siekamy, później wykładamy nią dno słoika. Następnie przysypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Dla lepszego efektu, można poszczególne składniki kłaść warstwami – raz cebulę, raz cukier/miód i tak, aż do wypełnienia słoika. Na koniec zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy go w ciepłe miejsce na całą noc. Rano odlewamy powstały wywar. Tak przygotowany syrop z cebuli przechowujemy szczelnie zamknięty, w chłodnym miejscu i nie dłużej niż przez 2 tygodnie.

Po cebulę należy sięgać nie tylko w czasie przeziębień, ale również, na co dzień. Pozwoli nam ona uchronić się przed atakiem wielu infekcji. Zalecana dzienna dawka to 1 główka. Można ją dodawać do sałatek, jeść samą, bądź też potraktować jako dodatek do kanapek.

Suchy kaszel

Suchy kaszel zapowiada początek wielu różnych schorzeń, od zapalenia oskrzeli do nowotworu. Bywa też reakcją na niektóre leki, zwłaszcza obniżające ciśnienie. Przeważnie występuje w początkowej fazie infekcji. Kaszel jest zazwyczaj bardzo uciążliwy z uwagi na swój napadowy charakter.

Chory ma wrażenie swędzenia gardła, a kaszel jest próbą „podrapania”. Nierzadko atak suchego kaszlu trwa kilka minut i jest bardzo wyczerpujący oraz stresujący, szczególnie w miejscach publicznych lub w nocy podczas snu.

Nawilżanie gardła

Suchy kaszel łagodzić można domowymi sposobami. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym (nawilżacz powietrza lub pojemniki z wodą na kaloryferach). Pomaga także syrop z cebuli i picie naparu z siemienia lnianego, który dzięki galaretowatej konsystencji wyścieła błonę śluzową gardła, łagodząc wszelkie podrażnienia. W aptekach można nabyć też syropy i tabletki przeciwko suchemu kaszlowi. Niektóre z nich zawierają kodeinę i z uwagi na jej uzależniający charakter nie należy stosować ich zbyt długo.

O ile suchy kaszel nie staje się mokry i w dalszym ciągu nie następuje odkrztuszanie wydzieliny, konieczna jest wizyta u lekarza. Zapewne skieruje on chorego na badanie rentgenowskie płuc i zaleci odpowiednie badania w celu rozpoznania przyczyny.

Kaszel po grypie

Dość często zdarza się suchy kaszel, który pozostaje po przebytej grypie. Należy się wówczas upewnić, że nie jest to zapalenie oskrzeli, będące powikłaniem pogrypowym. Jest ono bardzo niebezpieczne i może szybko rozprzestrzenić się na płuca, co jest stanem zagrażającym życiu, wymagającym niezwłocznej hospitalizacji. Natomiast jeśli jest to wyłącznie suchy kaszel jako pozostałość po grypie, trzeba się niestety uzbroić w cierpliwość, ponieważ może on trwać nawet do kilku tygodni. Wówczas na taki suchy kaszel zastosować możemy wspomniane wyżej domowe sposoby. Nieocenionym lekiem jest również miód, który wymieszany z rozgniecionym czosnkiem i spożywany w ilości 1-2 łyżek dziennie znacznie przyspieszy proces regeneracji śluzówki. Trzeba także pić więcej płynów – około 2 litrów dziennie. Nie mogą to być jednak słodzone napoje gazowane, alkoholowe, bardzo zimne i bardzo gorące. Najbardziej odpowiednie są herbatki ziołowe z dodatkiem tymianku lub prawoślazu.

Nocnym napadom kaszlu można zapobiegać, podwyższając wezgłowie łóżka, ponieważ uniesienie głowy, a czasem i tułowia, zwiększa możliwość wentylacji. Naturalnie trzeba unikać palenia tytoniu i przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Sposoby na kaszel

Choć szczyt zachorowań na przeziębienie przypada na okres jesienno-zimowy, to schorzenie to może nas dopaść w każdej chwili. Ostatnie badania są bowiem dowodem na coraz mniejszy związek zimna z rozwojem choroby, co nasuwa wnioski, że niska temperatura nie jest czynnikiem determinującym wirusowy atak. Jednym z najbardziej uporczywych, prócz kataru, objawów przeziębienia, jest nasilony kaszel. Jak można sobie z nim poradzić, bez sięgania po apteczne środki?

  • Syrop z cebuli

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa słodki smak syropu z cebuli. W nieodległych jeszcze czasach był to jedyny „słuszny” środek w walce z kaszlem u dzieci. W wielu polskich domach tradycja jest stale kultywowana i dolegliwości towarzyszące przeziębieniu leczy się właśnie przy pomocy cebuli lub czosnku. Warzywa te zawierają szereg substancji odżywczych, między innymi wapń, fosfor, magnez, chrom, kwas foliowy, żelazo i błonnik pokarmowy. Związki te wzmacniają odporność i usprawniają odksztuszanie gęstej wydzieliny, przynosząc ulgę w „cierpieniach”.

  • Siemię lniane

Napar z siemienia lnianego ma kojące własności zwłaszcza wtedy, kiedy męczy nas uporczywy, suchy kaszel. Roślina ta ma bowiem doskonałe właściwości nawilżające, które przy podrażnionej i przekrwionej śluzówce są nieocenione. Regularne picie naparu z siemienia lnianego redukuje ból gardła, rozrzedza wydzielinę płucną oraz przyspiesza regenerację nabłonka. Warto również spożywać nasiona w innej, np. prażonej formie – tak przygotowane siemię lniane jest doskonałym dodatkiem do mięs, gęstych zup lub sałatek.

  • Wywar z szałwii

Stosujemy go w formie naparu, którym należy przepłukiwać podrażnione gardło kilka razy dziennie, co trzy godziny. Zasuszoną szałwię można kupić w aptece lub w sklepie zielarskim, można także wyhodować własną w przydomowym ogrodzie. Liście szałwii zawierają rozgrzewający olejek eteryczny o działaniu antybakteryjnym, lecznicze flawonoidy, garbniki, a także witaminy: A, C, PP i B1. Szałwię można także stosować w formie gotowej nalewki, z której również należy przygotować płukankę.

  • Inhalacje

Ziołowe inhalacje mają działanie antybakteryjne, ściągające i przeciwzapalne, przyspieszają także regenerację nabłonka, redukując ból. Do celów leczniczych używa się głównie olejków eterycznych, rzadziej świeżych lub suszonych ziół.

Kaszel u niemowlaka

Przeziębienie u niemowlaka to dużo większy problem niż w przypadku starszego dziecka. Aby szybko i skutecznie pomóc maluszkowi, ważna jest nie tylko wizyta u specjalisty, ale również zadbanie o prawidłowe rozpoznanie kaszlu. To on najczęściej męczy niemowlaka, utrudniając mu zdrowy sen. Co, jako troskliwy opiekun, powinieneś wiedzieć?

Najprościej mówiąc, kaszel ma za zadanie oczyszczać nasze drogi oddechowe z wszystkich zgromadzonych zanieczyszczeń. I choć jego funkcja jest pożyteczna, to jednocześnie jest on uciążliwą dolegliwością, która pojawia się zazwyczaj przy infekcji górnych dróg oddechowych, grypie czy nawet zwykłym przeziębieniu. Aby zidentyfikować rodzaj kaszlu u najmłodszych i skutecznie im pomóc, ważne jest baczne obserwowanie dziecka. Każdy z rodziców lub opiekunów powinien również pamiętać, że niezbędna będzie konsultacja lekarska, która pozwoli na podjęcie prawidłowej, całkowitej i przede wszystkim skutecznej kuracji.

Moje dziecko ma kaszel suchy

Kaszel suchy występuje zazwyczaj w pierwszej fazie choroby i związany jest z podrażnieniem oskrzeli, jak i gardła. W tym przypadku brak jest wydzieliny, można natomiast mówić o delikatnym uczuciu łaskotania lub też drapania w gardle. Dla większości dzieci ten rodzaj kaszlu jest bardzo bolesny, toteż prawdopodobieństwo, że niemowlak będzie wciąż płakał, jest duże. Istnieje też możliwość, że wraz z rozwojem infekcji, kaszel ten przekształci się w mokry. W takim przypadku należy pamiętać, że dziecko wymaga nie tylko lekarstw, ale również pomóc może mu podawanie dużej ilości płynów. Wskazane są zarówno naturalne soki, jak i woda z miodem, sokiem z cytryny czy też ziołowe herbatki.

A co z kaszlem mokrym?

Kaszel mokry różni się od suchego przede wszystkim odgłosem „odrywania” luźnej wydzieliny. Dzięki niemu usuwana jest ona z dróg oddechowych. Warto jednak pamiętać, że nadmiar tej wydzieliny może nawet pogorszyć przebieg infekcji i dlatego też tak ważne jest podjęcie natychmiastowych kroków. W przypadku niemowlaka najskuteczniejszą metodą będzie delikatne oklepywanie. To zabieg, który pozwala na usunięcie zalegającej wydzieliny oraz poprawia ukrwienie płuc. Dzięki temu ułatwia się również działanie przypisanym przez lekarza medykamentom. Oklepywanie powinno przeprowadzać się po 15 minutach od podania dziecku leków wykrztuśnych, zaś specjaliści dodatkowo zalecają wykonywanie go w pozycji drenażowej, która jest najskuteczniejsza.

Syrop na kaszel

Jesień to klasyczna pora przeziębień. Do najbardziej uporczywych objawów należy katar, ból głowy oraz katar. Ten ostatni skutecznie można wyleczyć sięgając po syrop. Aby jednak dobrze go dobrać, nie tylko trzeba sugerować się wiekiem pacjenta, ale również rodzajem kaszlu. Co należy wiedzieć o syropach?

Syrop na kaszel to tylko jeden z dostępnych na rynku preparatów, które mogą pomóc w walce z kaszlem. Jego popularność wiąże się nie tylko z walorami smakowymi, ale również skutecznością. Aktualnie na aptecznych półkach znajdzie się syrop zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej. Ponadto, większość producentów dostosowuje składniki do rodzaju objawów, toteż każdy zainteresowany może zakupić syrop, który pomoże szybko i skutecznie pozbyć się kaszlu. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Nie wszystkie syropy dla wszystkich

Ponieważ większość syropów na kaszel zawiera w swoim składzie sacharozę, nie każdy będzie więc odpowiedni dla cukrzyka. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na etykietę danego preparatu i sprawdzić, czy będzie on bezpieczny właśnie dla diabetyka. Jeżeli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dany syrop słodzony jest sorbitolem.

Niektóre syropy na kaszel mogą też zawierać pewną ilość etanolu. Pamiętać powinni o tym kierowcy, jak i kobiety w ciąży czy też karmiące piersią. Taki syrop nie powinien również trafić jako medykament przeznaczony dla małego dziecka. W przypadku wątpliwości warto też skonsultować się z farmaceutą.

Dawkowanie syropu

Zarówno syrop na kaszel suchy, jak i mokry należy odpowiednio dawkować. Wykluczone jest przyjmowanie leku prosto z butelki czy też na tak zwane „oko”. Przy zakupie warto sprawdzić czy do wybranej butelki środka producent dołączył miarkę. Pozwoli ona na precyzyjne odmierzenie właściwej dawki leku.
Należy pamiętać, że porcja syropu przyjmowana powinna być zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli tych brak, to nie można w żadnym przypadku przekraczać dawek, które zasugerowane zostały przez producenta.

Czy syrop wystarczy?

Wciąż pojawiają się reklamy, które sugerują, że dany preparat jest skuteczny, pyszny i pozwoli pozbyć się kaszlu praktycznie po zażyciu jeden dawki. Niestety, skuteczność płynu zależy nie tylko od prawidłowego dawkowania, ale również od podejmowania innych działań. Warto pamiętać, że przy przeziębieniu ważne jest przyjmowanie dużych ilości płynów i przebywanie w pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze. Ponadto, pacjentom zaleca się stosowanie inhalacji czy też oklepywanie pleców.

Inhalacje na kaszel

Kaszel to naturalny odruch obronny naszego organizmu. Jego zadanie sprowadza się do usunięcia z dróg oddechowych zalegających tam ciał obcych lub zbyt dużej ilości śluzu. Mimo to, nie należy go absolutnie ignorować, gdyż nieleczony może stać się groźny dla naszego zdrowia. Najbardziej skutecznym sposobem na jego szybkie pozbycie się są inhalacje.

Kaszel suchy czy mokry?

Kaszel może mieć różne podłoże i różną postać. Najczęściej pojawia się on w wyniku jakiejś infekcji górnych dróg oddechowych. Za ich wystąpienie odpowiadają wirusy i bakterie. O tym, jaki rodzaj kaszlu wystąpił u nas, informuje nas przede wszystkim kolor wydzieliny. W przypadku infekcji wirusowej, jest ona przeważnie biaława. Kiedy zaś wydzielina przyjmuje żółtawy lub zielonkawy odcień, wówczas przyczyna kaszlu tkwi w bakteriach, które zaatakowały nasz układ oddechowy.

Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami kaszlu – suchym i mokrym. Zgodnie z tym, co mówi medycyna, drugi typ kaszlu jest bardziej „zdrowy” dla naszego organizmu. Dlaczego? Ponieważ jest on mniej uciążliwy, a przy tym pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny z oskrzeli. Suchy kaszel jest zaś bardziej męczący i trudniejszy do zwalczenia.

Inhalacjami w kaszel

Bez względu jednak na to, jaki typ kaszlu nas dręczy, najskuteczniejszym sposobem na przyspieszenie pozbycia się go są inhalacje na kaszel. Pomagają one w rozrzedzaniu zalegającej wydzieliny, a dodatkowo udrażniają drogi oddechowe. Najskuteczniejsze inhalacje to te, z użyciem ziół, najlepiej z tymiankiem, miętą, rumiankiem, szałwią, babką lancetową, a nawet sosną. Równie skuteczne są inhalacje na kaszel z kwiatów czarnego bzu. Roślina ta posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Polecana jest również przy anginie i przewlekłych stanach zapalnych gardła. Można je też przygotować z roztworu soli fizjologicznej.

Aby nasze inhalacje przyniosły oczekiwany efekt, musimy pamiętać, by całego wysiłku nie zniszczyć na przykład sięgając po papierosy. Najlepiej, na czas trwania całej terapii, zaprzestać palenia lub mocno je ograniczyć. W przypadku, gdy po tygodniu stosowania naparów stan się nie poprawia, powinniśmy udać się do lekarza.

Kiedy kaszlący pacjent musi być przebadany przez lekarza?

  1. Jeśli kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka, wzmożona potliwość, dreszcze, niepokój.
  2. Jeśli przy oddychaniu występuje ból, a wydzielina z dróg oddechowych ma kolor żółty, zielony i/lub zawiera krew.
  3. Jeśli kaszel zaburza codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza – uniemożliwia sen nocny.
  4. Jeśli nie ma poprawy po kilku dniach „leczenia domowego”.
  5. Gdy pacjent traci oddech, lub pojawia się bladość, sinica wokół ust – wówczas należy niezwłocznie wezwać karetkę do domu!

Diagnoza i leczenie kaszlu wymagają zawsze konsultacji lekarskiej!

5/5 - (2 votes)