Katar

Zapalenie błon śluzowych nosa, potocznie nazywana katarem lub nieżytem nosa. Jego najbardziej nieprzyjemny objaw to nagromadzona w nosie wydzielina, które utrudnia lub wręcz uniemożliwia nam oddychanie nosem, powoduje kichanie, blokuje zmysł smaku i zapachu. Katar potrafi utrzymywać się przez kilka dni, bywa że towarzyszy mu stan podgorączkowy i ból głowy.

Nieżyt nosa może mieć różne przyczyny. Wyróżniamy chociażby nieżyt o podłożu alergicznym, który ma podłoże uczuleniowe w zależności od sezonu. Katar alergiczny to ok. 30% wszystkich rodzajów kataru. Czynnikiem alergicznym są pyłki, sierść zwierząt i inne czynniki. Z kolei katar infekcyjny szerzy się poprzez zakażenia wirusowe i trwa dłużej niż nieżyt nosa o charakterze alergicznym, czasami towarzyszy mu gorączka. Do innych rodzajów kataru zaliczamy także katar polekowy i hormonalny

Katar możemy leczyć domowymi sposobami, takimi jak inhalacje ziołowe, czosnek itp., lub farmakologicznie – lekami z grupy przeciwhistaminowych, hipertoniczne (obkurczające błonę śluzową nosa), pseudoefedryna czy też leki sterydowe przeciwzapalne.

Dowiedz się więcej o rodzajach kataru i skutecznych metodch leczenia tej dolegliwości

Katar – przeziębienie czy zapalenie zatok?

Zapalenie zatok początkowo objawia się podobnie jak „zwykły” katar. Występuje wyciek z nosa o charakterze wodnisto-śluzowym lub ropnym, zaburzenia węchu i smaku, drapanie w gardle, niekiedy podwyższona temperatura oraz ogólne złe samopoczucie.

Przeważnie objawy te są traktowane jako przeziębienie i leczone domowymi sposobami. Dopiero wystąpienie wysokiej gorączki, silnego bólu głowy, szczęki lub całej twarzy, uczucie ciężaru w zatokach i ból przy ucisku skłaniają do zasięgnięcia porady lekarza.

Przyczyn zapalenia zatok jest wiele. Najczęściej jest ono następstwem zakażenia. Może też objawić się u alergików. Zazwyczaj zaczyna się od zakażenia jamy nosowej, dlatego początkowo mylone jest z katarem na tle przeziębieniowym. Stan ostrego zapalenia zatok może zmienić się w przewlekły, jeżeli nie będzie w ogóle lub nieodpowiednio leczony.

Wirus i bakteria

Zakażenie wywołują głównie wirusy i wówczas choroba ma łagodniejszy przebieg. Z reguły nie występuje wysoka gorączka, ani ropna wydzielina z nosa, a poza drapaniem w gardle nie występują inne przykre objawy. Wyzdrowienie następuje przeważnie samoistnie po około tygodniu. Jeżeli natomiast dojdzie równocześnie do nadkażenia bakteryjnego, choroba przybiera cięższą i trudniejszą do wyleczenia postać, z wysoką gorączką, ropnym wysiękiem i silnymi bólami. Szczególnie uciążliwe jest leczenie zakażenia gronkowcem. Oprócz niego zakażenie mogą wywołać również paciorkowce lub pałeczka grypowa. Dlatego konieczne jest wykonanie antybiogramu, na podstawie którego lekarz dobierze optymalny antybiotyk.

Podczas ostrego stanu zapalnego, oprócz przyjmowania przepisanych leków, należy systematycznie opróżniać nos z gromadzącej się wydzieliny, gdyż zalegając staje się ona pożywką dla bakterii, które w warunkach podwyższonej temperatury intensywnie się namnażają. W rezultacie stan zapalny utrzymuje się, a śluzówka zatok może ulec uszkodzeniu na skutek długotrwałego obciążenia.

Jakie to zapalenie?

Rozróżnia się trzy typy zapalenia zatok: ostre – ustępujące przy zastosowaniu skutecznego leczenia w okresie około 3 tygodni, ostre nawracające – trwające do 3 miesięcy i przewlekłe – trwające powyżej 3 miesięcy. W przypadku tego ostatniego, jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatu, wdrażane jest leczenie chirurgiczne. Ma ono na celu udrożnienie nosa i przywrócenie właściwej wentylacji zatok. Niekiedy konieczne jest wykonanie plastycznej korekty przegrody nosowej.

Sposoby na katar

W okresach częstych przeziębień, niektórzy ludzie radzą sobie z uciążliwym katarem przy pomocy domowych, naturalnych środków. Takie postępowanie ma szereg zalet, przede wszystkim jest na ogół bezpieczne dla każdego człowieka, dostępne bez wychodzenia z domu, a najważniejsze – jest tanie. Niestety, jak każda metoda terapeutyczna, domowe sposoby leczenia kataru mają również swoje wady. Malkontenci zwracają uwagę przede wszystkim na niską skuteczność takiej kuracji, długi czas jej prowadzenia, a także konieczność odpowiedniego przygotowania: merytorycznego oraz sprzętowego.

  • Środki farmakologiczne

Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach, liczba osób korzystająca z aptecznych rozwiązań stale wzrasta. Tabletki na katar są przede wszystkim łatwo dostępne, najczęściej od ręki. Kolejną zaletą jest wygoda użytkowania takich środków, ponieważ niektóre nie wymagają nawet popijania, o specjalistycznym przygotowaniu nie wspominając. Najistotniejszą zaletą leków jest ich skuteczność, a efekty terapii można dostrzec już po kilku dawkach środka leczniczego. Preparaty przeznaczone do zwalczania kataru posiadają w swoim składzie substancje, przede wszystkim o działaniu przeciwobrzękowym, ale również hamującym wydzielanie śluzu. Jedną z nich jest pseudoefedryna – bliska pochodna amfetaminy. Jest to środek psychoaktywny, którego działanie można porównać do adrenaliny. Pseudoefedryna w środkach na katar nie jest niebezpieczna, lecz muszą być one stosowane zgodnie z wszelkimi zaleceniami producenta. Niedopuszczalne jest również łączenie dwóch różnych leków podczas jednej kuracji – interakcje między różnymi środkami chemicznymi mogą niekiedy zagrażać zdrowiu! Poza tym, preparaty na katar, zwłaszcza takie w tabletkach, nie powinny być łączone z kawą, herbatą i coca-colą, które mogą osłabiać działanie substancji czynnej.

  • Wady leków na katar

Największą wadą farmakologicznych środków na katar, jest ich wysoka (w porównaniu do domowych metod) cena. Poza tym, stosowanie niektórych leków wymaga dokładnego zapoznania się z ulotką informacyjną, ze względu na dość dużą liczbę generowanych powikłań – nie każdy może stosować wszystkie dostępne na rynku środki. Poza tym, niektóre leki w formie płynnej, np. krople do nosa, mają właściwości uzależniające, dlatego są niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci i młodzieży.

Zanim podejmiesz próby zwalczania kataru, musisz poznać pewne ludowe powiedzenie. Brzmi ono: „Katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni”. Krótko mówiąc – kataru nie da się szybko wyleczyć, można jedynie łagodzić jego nieprzyjemne objawy. Mowa tutaj o przypadłości będącej rezultatem infekcji, jeśli cierpisz na katar o podłożu alergicznym, zastosuj po prostu lek przeciwhistaminowy.

  • Krople do nosa

W leczeniu kataru zazwyczaj stosujemy popularne krople i spraye do nosa, z zakupem których nie ma dzisiaj najmniejszego problemu. Owszem, są pomocne w pozbyciu się wydzieliny, ale stosowanie ich na dłuższą metę powoduje nadmierne podrażnienie i wysuszenie śluzówki. Trzeba pamiętać, że są uzależniające.

inhalator do nosa
Spray do nosa pozwoli Ci błyskawicznie odetkać nos
  • Maść tygrysia

Maść tygrysia – wbrew dość groźnie brzmiącej nazwie, nie zawiera ona żadnego składnika pochodzenia zwierzęcego. Jest to substancja o konsystencji wazeliny, zawierająca ekstrakt z mieszanki ziół oraz olejki – kamforowy, mentolowy lub eukaliptusowy, w zależności od rodzaju maści i producenta. W jej skład wchodzi także wyciąg z goździka i parafina.

Maść o działaniu łagodnym przeznaczona jest do użytku domowego, natomiast silniej działająca sprzedawana jest do gabinetów kosmetycznych. Ma ona szerokie zastosowanie. Maść tygrysia używana jest przy bólach głowy na tle stanu zapalnego zatok, przeziębieniu, zwłaszcza przy katarze i problemach z zatkanymi kanałami nosowymi. Jest kojąca w przypadku pogryzienia przez komary, pobudza krążenie krwi.

Jak stosować maść tygrysią?

Podczas kataru, przy wystąpieniu obrzęku śluzówki nosa, stosowanie maści polega na delikatnym posmarowaniu cienką warstwą okolicy nad górną wargą. Może to wywołać chwilowe uczucie pieczenia, które ustępuje po kilku minutach, natomiast oddychanie staje się swobodniejsze. Ulga jest niemal natychmiastowa. Dodatkowo można zaaplikować maść na czoło, aby odciążyć zatoki. Stosować ją można nawet kilka razy dziennie, nadaje się również dla dzieci.

Należy jednak podkreślić, że maść tygrysia nie leczy zasadniczej choroby, której objawem lub następstwem jest katar. Maść jest wyłącznie środkiem łagodzącym, przynoszącym ulgę w dolegliwościach związanych z tą przypadłością. Nie może więc zastąpić leków zaleconych przez lekarza. Nie ma natomiast obaw, że wejdzie z nimi w jakiekolwiek interakcje. Jest bowiem substancją zawierającą wyłącznie naturalne składniki, ponadto stosowana jest wyłącznie zewnętrznie.

Środki ostrożności przy stosowaniu maści tygrysiej

Trzeba pamiętać o dokładnym umyciu rąk po użyciu maści. Nie może ona dostać się do oczu, ani innych wrażliwych okolic ciała, np. narządów płciowych. Może wywołać nie tylko przykre uczucie pieczenia, ale np. w przypadku oka – nawet miejscowy stan zapalny. Maść tygrysią należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu, niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby są w większości przypadków najlepsze, szczególnie jeśli chodzi o drobne infekcje gardła czy śluzówki nosa.

rozgrzej sie aby wyleczyc katar
Gorąca herbata z cytryna szybko Ciebie rozgrzeje i poprawi samopoczucie.
  • Dobrze się wygrzej

Istnieje szereg skutecznych metod zaczerpniętych z medycyny ludowej, których stosowanie skutecznie niweluje uciążliwe objawy kataru i może skrócić czas ich trwania. Nieżyt nosa atakuje przede wszystkim wtedy, gdy zanadto wyziębimy organizm, dobrze więc jest się najpierw odpowiednio wygrzać. Pierwszym z nich jest zwykła gorąca kąpiel, która, posiada właściwości udrażniające przewody nosowe. W łazience bowiem unosi się ciepła para wodna, która nawilża śluzówkę nosa i powoduje jej rozkurczanie, ułatwiając tym samym oddychanie. Para wodna wykazuje także zbawienny wpływ na chore zatoki, dlatego warto podarować sobie chwilę relaksu i zdrowia dla naszego ciała. Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli to zdecydowanie najpopularniejsza z metod. Można zastosować maść kamforową na stopy, które potem należy ubrać w ciepłe skarpety, co zwiększy skuteczność maści. Warto również zwrócić uwagę na cieplejszy ubiór.

  • Skorzystaj z olejków 

Kolejnym domowym sposobem na szybkie pozbycie się nieżytu nosa, są inhalacje z olejków eterycznych, które mają działanie bakteriobójcze, nawilżające i odżywiające tkankę nabłonkową. Stosuje się głównie olejki: eukaliptusowy, sosnowy lub miętowy, które, poza walorami zdrowotnymi, wprawiają w lepszy nastrój i  zapachem otaczają cały dom. Poza tym, olejki eteryczne rozluźniają mięśniówkę nosa i powodują zmniejszenie obrzęku, co pozwala na łatwiejsze usunięcie wydzieliny z nosa. Zatoki można spróbować leczyć w kuchni, przede wszystkim za pomocą aromatycznych przypraw oraz niektórych produktów, takich jak czosnek, cebula, chrzan lub pieprz. Dobroczynne działanie wykazują gorące, parujące napoje. Spożywaj duże ilości płynów w ciągu dnia. Powodują one rozrzedzenie wydzieliny zapalnej, przez co krócej zalega ona w nosie i łatwiej jest go oczyścić. Poza tym bakterie będą miały gorsze warunki do rozwoju.

  • Czosnek – naturalny lek na katar!

Czosnek jest chyba najbardziej kontrowersyjną rośliną przyprawową. Jedni go ubóstwiają, inni wręcz przeciwnie – przede wszystkim nie znoszą jego specyficznego, intensywnego zapachu. Ale w równym stopniu co walory przyprawowe, istotne są jego zalety lecznicze. Znane są one już od kilku tysięcy lat.

Skład chemiczny czosnku jest bardzo bogaty i zawiera organiczne oraz lotne związki siarki, olejki eteryczne, substancje bakteriobójcze. Czosnek zawdzięcza intensywny zapach procesowi rozpadu enzymatycznego związku siarki zwanego alliiną. Proces ten następuje na skutek dostępu tlenu po jego rozkrojeniu. Wśród mikroelementów zawartych w czosnku znajduje się żelazo, wapń, fosfor, magnez i selen. Natomiast szczypiorek (liście czosnku) ma sporo witamin, w tym A, B1, C i PP.

Czosnek to lek uniwersalny!

Czosnek posiada wszechstronne właściwości lecznicze. Przede wszystkim działa jak naturalny antybiotyk, zwalczający bakterie między innymi w układzie oddechowym. Związki siarki pobudzają mechanizm obronny leukocytów przed zakażeniami. Dlatego czosnek jest cennym surowcem do produkcji leków antyprzeziębieniowych. Dostępny jest też w aptekach jako samodzielny preparat w postaci tabletek lub kapsułek, aczkolwiek największą aktywnością wykazuje się w postaci świeżej, po rozdrobnieniu.

Jest także doskonałym środkiem na katar. Olejki eteryczne sprawiają, że kanał nosowy staje się drożny, a odprowadzanie wydzieliny łatwiejsze. Przy zastosowaniu kuracji czosnkowej przebieg kataru jest łagodniejszy i znacznie krótszy, niż przysłowiowe siedem dni. Dzięki działaniu antybiotykowemu czosnek zapobiega też namnażaniu się bakterii w przewodach nosowych. Może być bez przeszkód stosowany w zwiększonych ilościach, gdyż w zasadzie nie ma działań ubocznych. Przeciwnie, dobrze wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Przyspiesza spalanie tłuszczu, jest żółciopędny, obniża poziom cukru i „złego” cholesterolu we krwi. Dzięki właściwościom dezynfekcyjnym i robakobójczym może być stosowany w stanach zapalnych dróg moczowych oraz w zwalczaniu owsicy u dzieci.

Stosowanie czosnku w praktyce

Profilaktycznie można spożywać 1-2 ząbki czosnku dziennie. W celu zniwelowania zapachu z ust przegryza się go świeżą natką pietruszki. Leczniczo spożywa się rozgnieciony czosnek wymieszany z miodem, cytryną lub mlekiem. Starym sposobem jest podanie choremu kubka ciepłego mleka z masłem, miodem i czosnkiem, nie wszyscy jednak tolerują taki smakowy koktajl. Rozgniecionym z łyżką masła czosnkiem można też smarować grzanki i posypać posiekaną natką pietruszki.

Tampon z czosnku

To rozwiązanie znały i stosowały już nasze babcie. Przygotowanie tamponów czosnkowych zajmuje tylko chwilę, a efekty pojawiają się naprawdę szybko. Jak je wykonać?

Potrzebujemy do tego kilka niewielkich ząbków czosnku oraz zwilżone pasemka gazy. Czosnek miażdżymy i owijamy w gazę, a następnie delikatnie wsuwamy do nosa i kładziemy się na ok. 20 minut. Kurację zaleca się powtarzać 3krotnie w ciągu dnia. Jak powszechnie wiadomo, czosnek działa bakteriobójczo oraz przeciwwirusowo, ponadto wzmacnia nasz układ odpornościowy.

  • Zadbaj o skórę wokół nosa

Częstym następstwem kataru jest podrażnienie skóry wokół nosa. Warto wtedy stosować preparaty natłuszczające, które zawierają witaminę A.

  • Masaż na zatkany nos?

Ulgę przynieść mogą masaże w  pewnych miejscach nosa, między innymi u nasady, przy oczodołach, ale również w okolicach płatków nosowych oraz małżowin usznych. Masując nos powinniśmy wykonywać delikatne, aczkolwiek zdecydowane ruchy okrężne. Po kilku minutach takiego zabiegu powinniśmy odczuć upragnioną ulgę.

Choć katar często utrudnia nam życie pamiętajmy, że pomaga walczyć z  infekcją. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa (tylko w chusteczki jednorazowe, używane jeden raz) pozwala pozbyć się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny błon śluzowych, ale i wirusów. Tabletki lub krople do nosa powinniście stosować tylko przez kilka (3-4) dni. Najlepiej korzystać z nich, gdy musisz podołać obowiązkom w pracy, zwiększyć koncentrację, gdy zależy ci na dobrym samopoczuciu lub masz tzw. obowiązkowe wyjście.

  • Pij dużo płynów

Picie czystej wody źródlanej może pomóc w walce z uciążliwym, blokującym ujścia przewodów nosowych katarem. Odpowiednie nawodnienie organizmu skutkuje bowiem rozrzedzeniem wydzieliny nosowej, dzięki czemu łatwiej jest ją usunąć. Oprócz tego, wysuszona śluzówka staje się bardziej nawilżona, co niweluje również dolegliwości bólowe spowodowane katarem. Poza wodą źródlaną, warto również pić gorące, parujące napoje – para wodna znacznie lepiej penetruje tkanki, aniżeli woda w postaci płynu.

Antybakteryjne czy przeciwzapalne właściwości wybranych produktów, na przykład miodu, cytryny, imbiru lub czosnku, znane były już w starożytności i stanowiły doskonałe remedium na wszelkie dolegliwości. W walce z uciążliwym katarem sprawdzą się w postaci dodatków do gorących napojów, np. aromatycznej herbaty.

Większa podaż płynów w trakcie przeziębienia wpływa na wypłukiwanie z ciała szkodliwych toksyn, rozrzedza również wydzielinę nosową, ułatwiając jej usuwanie. Najlepsza jest niegazowana woda źródlana o niskim stopniu mineralizacji, co najmniej 2 litry na dobę. Warto również pić gorące, parujące herbatki ziołowe, ponieważ para wodna nawilża podrażnioną śluzówkę, redukując ból i udrażniając przewody nosowe.

  • Witamina C w naturalnej postaci

Kwas askorbinowy jest jedną z podstawowych witamin, odpowiedzialnych za wzmocnienie naszego układu odpornościowego. Witamina C wpływa na elastyczność i uszczelnienie drobnych naczynek krwionośnych, jest też odpowiedzialna za uszczelnianie błony śluzowej nosa. Związek ten najlepiej wchłania się oczywiście z produktów roślinnych. W okresie przeziębienia warto więc spożywać przede wszystkim czerwoną paprykę, jagody, owoce cytrusowe lub czarną porzeczkę.

  • Ziołowe inhalacje

Stary i sprawdzony sposób na leczenie wszelkich dolegliwości w obrębie jamy nosowo-gardłowej. Gorące inhalacje z dodatkiem sody oczyszczonej, świeżych ziół lub ekstraktów ziołowych, doskonale sprawdzą się również przy przeziębieniu. Do tego celu można używać rumianku, szałwii, rozmarynu, majeranku, a także olejków: herbacianego, eukaliptusowego, miętowego lub rozmarynowego.

Idealną i sprawdzoną metodą domowej walki z uciążliwym katarem są ziołowe inhalacje, z dodatkiem aromatycznych olejków eterycznych. Do takich zastosowań najlepiej nadaje się: majeranek, mięta, tymianek lub rumianek, a także olejki: herbaciany, eukaliptusowy, tymiankowy, majerankowy i cytrynowy.

  • Chrzan – szybko i skutecznie

Korzeń chrzanu to bez wątpienia jeden z najszybciej działających sposobów na udrożnienie zatkanego nosa. Najlepszy będzie świeżo wykopany, dojrzały chrzan, który ma również najostrzejszy smak. Korzeń należy dokładnie umyć i obrać ze skórki. Kolejnym krokiem jest posiekanie chrzanu w drobną kosteczkę lub utarcie na tarce tak, żeby puścił jak największą ilość soków. Tak przygotowany preparat można swobodnie wąchać lub jeść, ważne tylko, żeby nie dodawać do niego jakichkolwiek dodatków, mających na celu złagodzenie smaku.

  • Nie lekceważ kataru!

Katar katarowi nierówny. Może mieć postać „wody” kapiącej z nosa lub – przeciwnie – wydzieliny tak gęstej, że całkowicie zatyka nos i zmusza do oddychania przez usta. Tyle że wtedy tak naprawdę nie mamy już do czynienia ze zwykłym katarem, ale ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa, czyli jego nieżytem. Taki nieżyt w 9 przypadkach na 10 ma podłoże zapalne. Leczy się go zupełnie inaczej niż katar o podłożu niezapalnym. Idź do lekarza, jeżeli oprócz kataru masz bóle mięśni, stawów i głowy oraz temperaturę przekraczającą 38 st. C. Mogą to być pierwsze oznaki grypy. Katar, któremu towarzyszy silny ból głowy, uczucie ucisku w okolicach policzków, skroni lub nasady nosa, a wydzielina jest ropna, wymaga konsultacji z lekarzem. Możesz mieć zapalenie zatok przynosowych, które wymaga specjalistycznego leczenia.

  • Rozgrzej organizm

Jeśli czujesz, że atakuje Cię przeziębienie, nie czekaj, aż choroba się rozwinie. Katarowi można w prosty sposób zapobiec, stosując na przykład gorące, wieczorne kąpiele. Doskonałym dodatkiem do owych kąpieli będzie olejek eukaliptusowy, który złagodzi skutki kataru i przyjemnym zapachem wprowadzi nas w doskonały nastrój. Innym, równie skutecznym sposobem na walkę z atakującym wirusem, jest rozgrzewająca maść i odpowiednio ciepły strój. Przed wychłodzeniem należy chronić przede wszystkim stopy i głowę, bo to właśnie przez te części ciała ucieka największa porcja ciepła.

  • Napar z majeranku

Łyżeczkę tego zioła należy zalać szklanką wrzącej wody. Następnie przykryć i po 15 minutach odcedzić, a następnie pozostawić do lekkiego przestygnięcia. Na końcu dodajemy łyżeczkę miodu, mieszamy i wypijamy. Efekt? – odblokowany nos i możliwość swobodnego oddychania.

  • Herbatka z hibiskusa

Można ją kupić gotową w każdej aptece lub sklepie ze zdrową żywnością. Jej działanie sprowadza się do rozrzedzania wydzieliny, dzięki czemu szybciej ją usuniemy z dróg oddechowych.

  • Inhalacje

Do ich wykonania najlepiej posłużyć się olejkami:

  • eukaliptusowym;
  • goździkowym;
  • miętowym;
  • sosnowym;
  • rumiankowym.

Do ich przygotowania potrzebna jest nam niewielka miseczka z gorącą wodą, do której dodajemy kilka kropli wybranego olejku. Pochylając się nad nią, wdychamy unoszącą się parę. Dla lepszego efektu należy przykryć głowę ręcznikiem. Inhalacje sprzyjają rozrzedzaniu wydzieliny. To z kolei ułatwia jej usuwanie z nosa.

  • Gdy domowe sposoby to za mało

Niekiedy bywa tak, że katar jest dość silny i domowe zabiegi niewiele pomagają. Wówczas, nie pozostaje nic innego, jak udać się do apteki po mocniejszy arsenał. Najbardziej skuteczne środki to:

  • Pseudoefedryna (tabletki) – działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu udrażniają skutecznie nos;
  • Ksylometazolina (żele, spreje, krople do nosa) – działa nawilżająco i przywraca prawidłowy przebieg procesu samooczyszczającego.

Sposoby na zatkany nos

Zatkany nos, nie należy do najprzyjemniejszych odczuć. Tym bardziej, jeśli nie towarzyszy mu katar, ani jakiś konkretny powód. Wtedy czujemy się mało komfortowo. Czy można temu zaradzić? Jak udrożnić zatkany nos bez kataru? Oto kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów.

Zapchany nos utrudnia oddychanie. Powoduje, że łatwiej się przez to męczymy i trudniej nam złapać pełny oddech. Wymusza na nas też konieczność ciągłego trzymania otwartych ust. To z kolei zwiększa u nas szanse na załapanie jakiejś infekcji górnych dróg oddechowych. Należy więc spróbować sobie pomóc wszelkimi dostępnymi, często domowymi sposobami.

  • Gorąca kąpiel

Najbardziej skuteczną metodą na zatkany nos, będzie gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Wybierz jeden z dwóch zapachów – eukaliptus lub sosna.

  • Inhalacja jako sposób na zatkany nos

Innym sposobem na zapchany nos, jest inhalacja z sody oczyszczonej lub soli fizjologicznej. Aby ją wykonać należy do gorącej miski z wodą dodać nieco wymienionych substancji. Następnie nachylić się lekko nad miską i wytrwać tak około 10-ciu minut, wdychając unoszącą się parę.

Zatkany nos bez kataru może być oznaką, że śluzówki nosa nie są odpowiednio nawilżone. W takim wypadku należy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym najczęściej się przebywa, zachować odpowiedni stopień wilgotności. Świetnie spiszą się tu wszelkiego rodzaju nawilżacze powietrza.

Najbardziej polecana inhalacja na dolegliwości związane z katarem to taka, w trakcie której wykorzystuje się olejki eteryczne. Najlepiej silnie uwalniające się i powodujące udrożnienie nosa, dzięki czemu przynoszą szybką ulgę oraz ułatwiają oddychanie. Wśród szczególnie polecanych znajduje się olejek miętowy, jałowcowy oraz tymiankowy. Równie skuteczna wydaje się inhalacja na katar, z użyciem gotowych preparatów, dostępnych w aptekach, takich jak Amol czy Mentoklar. Ich dodatkową zaletą jest to, że odkażają nos, dzięki czemu łagodnieją objawy kataru. Aby wzmocnić ich działanie, niektórzy specjaliści zalecają wykonanie tuż po nich tzw. parówki. Można w tym celu nagrzać bardzo mocno wodę w wannie i usiąść na jej skraju. Wdychana para również sprawi, że kanały nosowe się nieco odblokują. Taka parówka powinna trwać nie dłużej niż 20 minut. Po serii zabiegów, najlepiej położyć się na jakiś czas do łóżka, by nie wyziębić organizmu i wzmocnić działanie terapii. Musimy być przy tym przygotowani, że może jednocześnie pojawić się wzmożony katar. Oznacza to, że inhalacje przyniosły oczekiwany efekt i zaczynamy pozbywać się zalegającej w nosie wydzieliny.

Mimo, iż inhalacje na katar wydają się być naprawdę doskonałym środkiem, posiadają jedną wadę – przynoszą ulgę na stosunkowo krótki czas. Nie należy ich też zbyt często stosować, by nie wysuszyć zanadto śluzówki nosa.

  • Gorąca herbata

Gorąca herbata z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu również pomoże nam w zwalczeniu tej kłopotliwej dolegliwości. Działa bowiem podobnie jak inhalacja – udrażnia kanały nosowe.

  • Pikantne jedzenie

Możesz też dodawać do posiłków pikantne przyprawy o działaniu rozgrzewającym i udrażniającym. Są to: pieprz, chili, chrzan oraz czosnek. Staraj się jednak zachować umiar, bo możesz podrażnić sobie przy okazji żołądek.

  • Udaj się do lekarza

Jeśli mimo wszelkich prób pozbycia się uciążliwego odczucia zapchanego nosa, dolegliwość ta wciąż was męczy, należy udać się do laryngologa lub pulmonologa. Specjaliści wykonają badania, które pozwolą ściślej ocenić czy wspomniane objawy to wynik niezaleczonego wcześniej przeziębienia, zapalenia zatok, czy też kryje się za tym jakaś inna przyczyna.

Katar u niemowlaka

Katar u małego dziecka to bardzo częste zjawisko. Niektóre dzieci wręcz chodzą zakatarzone cały czas, nie doświadczając przy tym innych objawów przeziębienia lub grypy, np. gorączki, bólu gardła czy nudności. Niestety, zatkany nosek i niemożność oddychania nosem powodują u dziecka duże rozdrażnienie, które najczęściej objawia się płaczem oraz złością. Wówczas katar staje się już nie tylko problemem malucha, ale wszystkich domowników. Warto więc wiedzieć, jak zwalczyć katar, jeszcze zanim się on na dobre rozwinie.

Sposoby leczenia kataru u malucha

Przede wszystkim, nadmiar wydzieliny z noska trzeba regularnie usuwać, najlepiej za pomocą specjalnego przyrządu, tzw. gruszki. W usuwaniu gęstego płynu pomocna będzie sól fizjologiczna, której niewielką ilość należy zaaplikować bezpośrednio do nosa dziecka. Sól zawarta w roztworze rozrzedzi płyn i pomoże go usunąć. Można również stosować preparaty na bazie wody morskiej, np. w sprayu lub w kroplach.

Zaczerwienienie i pieczenie noska można nieco zredukować, aplikując niewielkie ilości maści z dodatkiem substancji bakteriobójczych. Dobrą metodą, wywodzącą się z medycyny naturalnej, jest stosowanie maści majerankowej. Jej zapach udrożnia zatkane przewody nosowe, a substancje w niej zawarte zapobiegają rozwojowi bakterii.

Kolejną istotną rzeczą jest zwiększona podaż wody. Na czas trwania kataru, dziecko powinno przyjmować większą ilość płynów niż zwykle. Woda wypłukuje toksyny z organizmu, nawilża tkanki od wewnątrz, a poza tym rozrzedza gęstą wydzielinę, ułatwiając oddychanie.

Żeby zapewnić maluchowi spokojniejszy sen oraz swobodne oddychanie, w łóżeczku powinna znajdować się dodatkowa poduszka pod głowę. Warto również zainstalować w pokoju dziecka urządzenie, które utrzymuje nawilżenie powietrza na stałym poziomie.

Stosując kurację leczniczą, zapobiegasz powikłaniom

Obecnie proponowane leczenie kataru może nie skraca okresu choroby, jednak powoduje zmniejszenie nasilenia objawów. Poza tym, postępowanie lecznicze wzmacnia odporność małego dziecka, które dzięki temu nie jest narażone na groźne powikłania. Jednym z najczęstszych komplikacji u maluchów jest zapalenie ucha środkowego – niewykształcona w pełni trąbka słuchowa sprawia, że bakteryjne zakażenia obecne w jamie nosogardła, bardzo łatwo mogą przenosić się do kanału słuchowego.

Rodzaje Kataru

Katar sienny

Katar sienny to przykra dolegliwość, atakująca ludzi głównie wiosną i latem. Istotą problemu jest nadwrażliwość na pyłki niektórych roślin, które u większości ludzi nie powodują żadnych objawów chorobowych. Pobudzony do pracy układ odpornościowy, poprzez odpowiednie komórki produkuje substancje, które powodują zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych, co skutkuje obrzękiem błony śluzowej nosa oraz zwiększonym wydzielaniem śluzu.

Jak leczy się katar sienny?

Leczenie kataru siennego powinno zawsze odbywać się pod okiem lekarza alergologa. Po zebraniu dokładnego wywiadu oraz wykonaniu niezbędnych prób (tzw. testów skórnych), precyzyjnie ustali on zakres alergenów, których należy unikać. Specjalista pomoże również dobrać odpowiedni dla pacjenta lek, obniżający nasilenie kataru – są to głównie środki hamujące wydzielanie mediatora zapalnego, histaminy, która odgrywa nadrzędną rolę w tworzeniu się obrzęku śluzówki nosa. Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą: Zyrtec, Zaditen lub Ketotifen. Leczenie może odbywać się również na drodze odczulania, polegającego na stopniowym przyzwyczajaniu alergika do coraz większych dawek alergenu. Na takie rozwiązanie jednak decyduje się niewielka ilość osób, głównie ze względu na długi czas prowadzenia terapii oraz stopień uciążliwości dla pacjenta.

Odpowiednia profilaktyka chroni przed objawami kataru siennego

Podstawowym elementem profilaktyki przeciwko katarowi siennemu, jest unikanie alergenów. W tym celu stworzono tak zwany kalendarz pyleń, który stanowi bardzo istotną wskazówkę dla osób uczulonych na pyłki poszczególnych roślin. Kalendarz taki zawiera zestawienie roślin, które emitują pyłki w określonym miesiącu. Dane takie można śmiało wykorzystać na przykład do planowania czasu, a nawet konkretnego miejsca spędzenia wakacyjnego urlopu.

Warto również zadbać o porządek w domu, szczególnie w sezonie wiosennym i wakacyjnym, w którym natężenie pyłków jest wysokie. Należy regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia, jednak tylko w czasie lub bezpośrednio po deszczu, ponieważ zapobiegnie to przedostawaniu się drobinek bezpośrednio do domu. W dżdżystą porę wskazane są również spacery i inne formy aktywności fizycznej, które nie narażą alergika na atak objawów kataru siennego.

Katar zatokowy

Dla przeciętnego człowieka, katar oznacza fatalne samopoczucie i bardzo dokuczliwe objawy. Z medycznego punktu widzenia, katar to nic innego jak nieżyt nosa, czyli zapalenie śluzówki nosa, wywołane działaniem wirusów. Katar to również jeden z najczęstszych objawów przeziębienia. Może on również pojawiać się, jako reakcja alergiczna – wówczas często mówi się o katarze siennym.

Lekarze  przestrzegają nas, że z pozoru zwykły nieżyt nosa, może szybko przekształcić się w dużo poważniejszy stan chorobowy. Mowa tu o astmie oskrzelowej lub ropniu migdałka. Zignorowany może też przekształcić się w tak zwany katar zatokowy. Przyjrzyjmy się jak go rozpoznać i w jaki sposób leczyć.

Jak rozpoznać katar zatokowy?

W dość prosty sposób. Otóż wystarczy zaobserwować kolor i konsystencję wydzieliny z nosa. Przybiera ona kolor biały, zielonkawy lub żółtawy. Jest lepka i gęsta. Spływając z nosa do gardła, daje uczucie pełności zatok. Czasami towarzyszy temu ból w okolicy zatok szczękowych i czołowych. Zapalenie zatok diagnozuje się na podstawie badań rentgenowskich, tomografii lub rezonansu magnetycznego. Z pewnością należy iść do lekarza, gdy katar trwa dłużej niż tydzień, do tego pojawia się gorączka lub ból przy poruszaniu głową (może to świadczyć o zapaleniu zatok przynosowych).

Jak się leczy katar zatokowy?

Do „ataku” należy przystąpić jak najszybciej, ponieważ nieleczony katar może doprowadzić np. do zapalenia ucha lub oskrzeli. Nie istnieje niestety gotowy lek na wirusy wywołujące kaszel zatokowy. Lekarz podaje choremu środki obkurczające. Dzięki nim znika uczucie pełności zatok i ich bolesność. Niekiedy stan chorego wymaga włączenia również antybiotyków.

Czy katar może powodować powikłania?

Dzięki tak ogromnej powszechności tego schorzenia, obecnie bardziej zwraca się uwagę na jego znaczenie dla codziennego funkcjonowania, a wpływ infekcji na zdrowie jest konsekwentnie lekceważony. A przecież nawet tak drobnej przypadłości jak zwykły katar, nie należy lekceważyć, ponieważ może on być objawem poważnego przeziębienia lub wstępem do rozwoju groźniejszej choroby.

Skutki zaniedbania kataru

Najpopularniejszą chorobą, która rozwija się na kanwie nieżytu nosa, jest zapalenie zatok bocznych, przynosowych. Jest to bakteryjne nadkażenie już istniejącego stanu zapalnego, do którego doszło wskutek obniżonej odporności u pacjenta. Zakatarzony nos powoduje bowiem, że człowiek oddycha poprzez gardło, a więc strukturę kompletnie nie przystosowaną do ogrzewania i oczyszczania pobieranego powietrza. Jednoczesne obniżenie aktywności układu immunologicznego powoduje, że zatoki stają się świetnym miejscem do rozmnażania dla powszechnie występujących w powietrzu drobnoustrojów.

Objawy zapalenia zatok rozwijają się powoli, jednak z czasem przyjmować mogą nasiloną formę. Początkowo pojawia się stan gorączkowy, który z biegiem rozwija się w regularną gorączkę, dochodzącą nieraz nawet do 40oC. Poza gorączką, występują również dolegliwości bólowe w okolicy skroni, czoła, a także nosa, które nasilają się podczas wysiłku fizycznego lub przy pochylaniu. W przewodach nosowych zalega charakterystyczna dla schorzeń bakteryjnych wydzielina – gęsta, o żółtawym kolorze.

Oprócz zapalenia zatok przynosowych, powikłaniem niedoleczonego kataru może być również zapalenie spojówek. Stan zapalny przenosi się poprzez kanalik nosowo – łzowy, który łączy jamę nosową ze strukturami oka. Do głównych objawów należy przede wszystkim obrzęk śluzówki oka, zaczerwienienie i silny świąd. Zmienia się również kolor i konsystencja filmu łzowego, który przy zakażeniach bakteryjnych, przyjmuje ropne zabarwienie.

Jak należy oczyszczać nos?

Pewna liczba powikłań przy katarze jest również spowodowana nieumiejętnym oczyszczaniem nosa z wydzieliny. Trzeba pamiętać, aby nie wydmuchiwać obu przewodów na raz – skutkuje to przedostaniem się bakterii do nosogardła. Poza tym, do oczyszczania nosa warto używać jednorazowych chusteczek higienicznych; konieczne jest również częste mycie rąk.

4.6/5 - (14 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here