Mimo tak ogromnego rozwoju medycyny, zapalenie płuc nadal jest chorobą, która zbiera śmiertelne żniwo u ludzi na całym świecie. Jest to na tyle groźna przypadłość, że stanowi główną przyczynę umieralności dzieci poniżej 5 roku życia, a także zajmuje piąte miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie.
Taki stan jest spowodowany przede wszystkim brakiem odpowiedniego leczenia w krajach Trzeciego Świata, a że stanowi ona większość ludności, odbija się to także na danych statystycznych.
Odoskrzelowe zapalenie płuc
Odoskrzelowe zapalenie płuc, zwane również płacikowym, rozwija się zwykle w wyniku wcześniejszego zapalenia oskrzeli. Uszkodzone ściany oskrzeli są wówczas niezwykle podatne na przenikanie drobnoustrojów. Objawy przypominają początkowo typowe zapalenie oskrzeli, jednak z czasem dochodzi do rozszerzenia się ogniska choroby na płuca, czego przyczyną jest przenikanie drobnoustrojów chorobotwórczych od strony oskrzeli.
Pojawia się uciążliwy kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie białej lub żółtej wydzieliny, przy czym pojawiać się może także krwioplucie. Poza tym, występuje dość wysoka gorączka, która nierzadko przekracza 38 stopni Celsjusza. Do tego dochodzi silne osłabienie, ból mięśni i inne nieswoiste symptomy. Z czasem dochodzi do objęcia stanem zapalnym również i płuc, jednak moment ten jest dość trudny do uchwycenia, bowiem objawy i ogniska chorób zlewają się ze sobą, tworząc jeden obraz kliniczny.
Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić w zakażeniu płucnym, są między innymi: bóle w klatce piersiowej, nasilające się podczas oddychania, a także duszności. W skrajnych przypadkach może również dojść do rozwoju groźnych powikłań, które swoim zasięgiem wykraczają poza oskrzela. Najczęściej dochodzi do powstawania wysięku do jamy opłucnej, a także do rozwoju ropniaka płuc. Są to dość powszechne powikłania, których częstość występowania waha się od 20 do nawet 60 proc. Ryzyko powikłań rośnie wraz z wiekiem, a szczyt zachorowań na powyższe powikłania przypada na 65 rok życia.
Leczenie
Zapalenie płuc w postaci odoskrzelowej jest dość trudne w leczeniu, ponieważ stanem zapalnym został objęty dość duży fragment narządu oddechowego. Zwykle jednak pomaga terapia antybiotykami oraz środkami zapalnymi – leczenie jednak może trwać dość długo i bywa uciążliwe dla pacjenta.
Od zapalenia oskrzeli do zapalenia płuc
Odróżnienie zapalenia oskrzeli od zapalenia płuc bywa niekiedy problematyczne, gdyż objawy chorobowe są wobec siebie tożsame i wzajemnie się uzupełniają. Nikt nie wymaga od nas, abyśmy posiadali pełną wiedzę medyczną i wymieniali różnice oraz podobieństwa pomiędzy kolejnymi stanami zapalnymi. Warto jednak wiedzieć, które objawy prowokują konieczność odwiedzenia specjalisty oraz czym grozi niedopełnienie przez nas tego obowiązku.
Czym jest zapalenie oskrzeli?
Zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego, w obrębie której wyróżniamy najczęściej jednostkę ostrą oraz przewlekłą. Ostre zapalenie oskrzeli mija zazwyczaj po trzech tygodniach od chwili pojawienia się pierwszych objawów (gorączki, kaszlu, pieczenia przełyku, ostrych bólów klatki piersiowej etc). W przypadku natomiast zapalenia przewlekłego, chory uskarża się na suchy kaszel przez trzy miesiące w ciągu roku. Stan zapalny może zostać zdiagnozowany dopiero po dwóch latach, czyli w momencie kiedy zaobserwujemy powtarzalność zjawisk chorobowych.
Ostra forma zapalenia oskrzeli jest bardzo często mylona z zapaleniem płuc, gdyż objawy zasadniczo się pokrywają.Właściwa diagnoza jednostki chorobowej jest możliwa po przeprowadzeniu pełnego wywiadu lekarskiego, który obejmuje badania morfologiczne, badania tętna oraz osłuchanie klatki piersiowej. W przypadku zapalenia płuc tętno kształtuje się w granicach stu uderzeń na minutę, zaś liczba oddechów przekracza 24 wdechy i wydechy. Jeżeli badania nie wskazują żadnych odchyleń od reguły i tętno pozostaje w normie, wówczas możemy być prawie pewni, że nie zachorowaliśmy na zapalenie płuc.
Nieleczone zapalenie oskrzeli bardzo często przekształca się w zapalenie płuc. Lekceważenie pierwszychobjawów chorobowych,
bądź ich zaleczanie jest bardzo niepewne i niebezpieczne, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. Niezbędnym elementem terapii zapalenia oskrzeli jest pozostanie w domu na okres leczenia i przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza oraz wykonywanie jego zaleceń. Chory nie powinien podejmować prób powrotu do codziennych czynności, jeżeli nie skończył jeszcze przyjmowania leków.
Wizyta lekarska
Jeżeli rodzice zaobserwują u dzieci podwyższoną temperaturę ciała, powinni wybrać się do lekarza w ciągu dwóch dni. Osoby dorosłe winny udać się do lekarza, jeżeli objawy choroby nie ustępują po tygodniu, bądź gdy temperatura utrzymuje się przez czas dłuższy niż 2-3 dni. Im dłuższy okres zwłoki, tym większa szansa, że stosunkowo niegroźne zapalenie oskrzeli przekształci się w bardzo groźne, pneumokokowe zapalenie płuc.