Biegunka, inaczej rozwolnienie. Zwiększona w stosunku do normy ilość wypróżnień wraz ze zmianą konsystencji stolca na płynną. Przy biegunca na ogół czujemy osłabienie, czasami pojawia się gorączka czy bóle brzucha. Nie ma jednego powodu biegunki – może to być infekcja wirusowa, choroba układu trawiennego (zapalenie jelit, trzustki, choroba Crohna), ale też czynniki takie jak stres i inne czynniki, taki jak alergia czy wahania hormonalne.
W przypadkui infekcji wirusowej, mamy przy biegunce najczęściej do czynienia z zakeżeniem rotawirusami, a w przypadku zakażeń bakteryjnych – bakteriami Salmonella i Coli. Najczęściej mamy do czynienia z przypadkami biegunki ostrej, trwającej nie dłużej niż 10 dni. Biegunki przewlekłe trwają dłużej, prowadząc do silnego odwodnienia. Dla dorosłego, biegunka jest stanem krótkotrwałym, który należy po prostu „przecierpieć”. W przypadku dzieci i niemowląt biegunka jest jednak bardzo niebezpieczna. Odwodnienie organizmu dziecka przy biegunce to druga pod względem umieralności przyczyna zgonów dzieci do 5 roku życia na świecie!
Dowiedz się z naszych artykułów o znanych metodach leczenia biegunki (zwłaszcza u dzieci) oraz o powodach rozwolnienia i jak sobie z nim radzić farmakologicznie oraz domowymi sposobami.
Przyczyny biegunki
Biegunka jest objawem chorobowym, który charakteryzuje się częstym oddawaniem silnie rozwodnionego kału. Chory odczuwa potrzebę wizyty w toalecie średnio co 3 godziny, a tak częsta defekacja w krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jeśli pasażowi towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka lub widoczne ślady krwi w stolcu, należy bezwzględnie udać się do przychodni.
Biegunka, w naszej strefie klimatycznej, jest najczęściej spowodowana zaburzeniami pracy jelit poprzez rozmaite zakażenia, najczęściej wirusowe. Objawy biegunki wirusowej są z reguły gwałtowne, trwają do kilku dni. Za większość przypadków rozwolnienia odpowiadają głównie rotawirusy, atakujące przeważnie dzieci do 2 roku życia. Poza tym, szkodliwe działanie wykazują jeszcze norowirusy oraz adenowirusy.
Wśród biegunek o podłożu zakaźnym wyróżniamy jeszcze te spowodowane przez zakażenia bakteryjne. Można je podzielić na dwie grupy:
- pierwszą z nich stanowią schorzenia wywołane bezpośrednim zakażeniem bakteryjnym, na przykład biegunka podróżnych
- do drugiej grupy zaliczamy biegunki, których przyczyną są toksyny wydzielane przez niektóre bakterie, głównie szczepy E. coli
Prócz biegunek zakaźnych, istnieją również takie wywołane niepożądanym działaniem licznych leków i jest to stosunkowo częsta przypadłość. Najbardziej szkodliwe są antybiotyki o szerokim spektrum działania, a takżeleki antyarytmiczne oraz hipotensyjne. Biegunka pojawia się również w przypadku podawania leków cytostatycznych, na przykład w leczeniu nowotworów.
Stosunkowo rzadkim zjawiskiem są biegunki tak zwane toksyczne, których pierwotną przyczyną było zatrucie szkodliwymi substancjami. W naszych warunkach, najczęściej są to zatrucia grzybami oraz alkoholem, czasami również środkami owadobójczymi. Biegunki przewlekłe można podzielić na kilkanaście rodzajów, w zależności od mechanizmu powstawania choroby. Cechą wspólną wszystkich typów jest fakt, że objawy utrzymują się przez okres dłuższy niż około 10 dni.
Wskazania do wizyty lekarskiej
Biegunka koniecznie musi być zgłoszona do lekarza, jeśli prócz rozwodnionego kału, pojawiają się inne objawy.Należy do nich przede wszystkim:
- gorączka
- dreszcze
- bóle brzucha
- obecność śluzu lub krwi w kale
Leczenie biegunki
Z biegunką można poradzić sobie z pewnością sposobami domowymi, jednak długotrwałe utrzymywanie się niepokojących objawów prowadzić może do odwodnienia organizmu i poważnych zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Gdy pojawią się objawy towarzyszące, np. krew, natychmiast powinniśmy udać się do lekarza.
Domowe sposoby
Podstawową metodą leczenia biegunki bez wychodzenia z domu jest odpowiednia dieta. Należy wyeliminować z jadłospisu na kilka dni pewne produkty, zaleca się również przyjmowanie bardzo dużej ilości płynów w postaci mineralnej wody niegazowanej. W walce z biegunką sprawdzają się takie produkty, jak marchew, jabłka, ryż oraz budynie i kisiele. Potrawy natomiast powinny być spożywane w 2-3 godzinnych odstępach przez cały dzień.
- Poza dietą, bardzo ważne jest przyjmowanie tak zwanych probiotyków, które zawierają żywe kultury dobroczynnych bakterii. Zawarte są one przede wszystkim w różnego rodzaju produktach mlecznych, trzeba jednak pamiętać, że muszą to być koniecznie produkty odtłuszczone.
- Kolejnym sposobem na rozwolnienie jest przygotowywanie naparów z siemienia lnianego. Po zalaniu ziaren wrzącą wodą i odczekaniu kilku chwil, tworzy się napar o konsystencji galaretki.
- Prócz siemienia, dobroczynne działanie wykazuje również pierwiosnek oraz kolendra. Nie zaleca się słodzenia naparów, należy pić je schłodzone.
- Można również zastosować kilkudniową kurację owocami, takimi jak porzeczki, jagody, a także suszone śliwki. Warto pić nieprzetworzone soki z tych owoców, bowiem tylko w takich znajduje się odpowiednia ilość środków o działaniu przeciwbiegunkowym.
- Poza owocami, warto również wprowadzić do codziennego żywienia niewielkiej ilości kakao i gorzkiej czekolady. Niedobór elektrolitów i mikroelementów powinien zostać uzupełniony poprzez zażywanie specjalnych suplementów diety, dostępnych w aptekach bez recepty.
Uciążliwe objawy biegunki można również zwalczyć za pomocą szerokiej gamy środków farmakologicznych, które można dostać bez recepty. Są to preparaty o działaniu zapierającym, jednak nie należy prowadzić kuracji lekowej zbyt długo – biegunkę trwającą powyżej 10 dni należy zgłosić lekarzowi.
Dieta
Biegunka jest bez wątpienia jednym z najbardziej uciążliwych objawów chorobowych. Zazwyczaj utrzymuje się ona do kilku dni, jednak może pojawić się także przewlekła postać tej choroby, wówczas trwa powyżej 10 dni, co bezpośrednio zagraża życiu pacjenta.
Uzupełnianie płynów
Długotrwałe utrzymywanie się biegunki prowadzi przede wszystkim do nadmiernego wydalania wody i elektrolitów z organizmu. Dlatego podstawowym zaleceniem dietetycznym w tym wypadku jest duża podaż płynów, która sięga około 2 litrów napojów, nie wliczając wody zawartej w pożywieniu. Najbezpieczniej pić przegotowaną wodę, jak również mineralną, dozwolone jest także podawanie niesłodzonych, ziołowych herbatek.
Należy kategorycznie odstawić wszelkie napoje słodzone, gazowane, kawę, a także alkohol. Przyjmowanie płynów powinno odbywać się w ustalonych porach, mniej więcej na godzinę przed lub po posiłku, gdyż tylko wtedy woda jest odpowiednio absorbowana i wykorzystywana do nawodnienia tkanek.
Zalecenia żywieniowe
Co do pożywienia, dieta przeciwbiegunkowa obejmuje kilka posiłków spożywanych w ciągu dnia, co dwie lub trzy godziny. Z racji częstotliwości jedzenia powinny być one stosunkowo niewielkie objętościowo.
- Należy unikać produktów zasobnych w błonnik, który jest naturalnym środkiem irygacyjnym w jelitach, usprawnia ich pracę poprzez pobudzenie ruchów perystaltycznych, co w przypadku biegunki nie jest wskazane. Dużo nierozpuszczalnego błonnika zawierają przede wszystkim surowe owoce i warzywa, ciemny, pełnoziarnisty chleb, płatki owsiane, mleko oraz wszelkie produkty mleczne.
- Nie należy również spożywać drobiowych i tłustych wędlin, ostrych przypraw i sosów, kakao i czekolady.
- Dozwolone jest jedzenie białego chleba, ryżu, sucharów lub biszkoptów. Bardzo dobrze sprawdza się stary sposób naszych babć, czyli gotowana marchewka i jabłko, które po ugotowaniu częściowo absorbują wodę, co poprawia gęstość kału.
Końcowa faza choroby
Pod koniec trwania kilkudniowej biegunki, do jadłospisu można wprowadzić już inne produkty, na przykład bardziej tłuste wędliny, mięso, niektóre ryby, odtłuszczone produkty mleczne, a także niektóre warzywa. Wszystkie potrawy warto przygotowywać poprzez pieczenie w folii oraz gotowanie na parze – odradza się smażenia na patelni oraz w głębokim oleju.
Leki na biegunkę
Biegunka jest bez wątpienia schorzeniem, które absorbuje nam całą uwagę wtedy, kiedy się pojawi. Uciążliwe objawy skutecznie utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak chodzenie do pracy, szkoły, spędzanie czasu z rodziną.
Dlaczego tak często chorujemy na biegunki?
W naszych warunkach klimatycznych, większość biegunek jest spowodowana zwykłym zatruciem pokarmowym. W dzisiejszych czasach jemy byle jak, byle co i przede wszystkim – byle gdzie. W przydrożnych budkach i barach mlecznych aż roi się od niebezpiecznych bakterii, które mogą być potem przyczyną naszych dolegliwości.
Loperamid
Środki farmakologiczne na biegunkę mają różne działanie: jedne spowalniają pracę jelit, inne powoduję zwiększone wchłanianie wody w przewodzie pokarmowym, a jeszcze inne działają przeciwbakteryjnie. Zażywanie wszystkich tych rodzajów środków przynosi zazwyczaj ten sam efekt w postaci złagodzenia lub całkowitego ustąpienia objawów.
Bardzo szybkie działanie znoszące objawy biegunki wykazuje substancja o nazwie loperamid, dostępna pod wieloma markami handlowymi, takimi jak Laremid czy popularny Stoperan. W przeciwieństwie do kuracji innym popularnym lekiem – Nifuroksazydem, działanie loperamidu można zaobserwować już jedną godzinę po podaniu. Poza tym, środek ten nie wchodzi w interakcję z innymi, popularnymi lekami codziennego użytku, dlatego może być z nimi stosowany bez obaw. Loperamid niestety nie zwalcza samych przyczyn biegunki, bowiem jego działanie polega na zwolnieniu pracy jelit, dzięki czemu pacjent odczuwa większy komfort w czasie choroby.
Węgiel leczniczy
Innym, bardzo popularnym środkiem jest węgiel leczniczy, który absorbuje wodę i substancje toksyczne, odpowiedzialne za nieprzyjemne symptomy choroby. Jest on całkowicie przyjazny dla organizmu człowieka, nie powoduje żadnych skutków ubocznych – jedyną wadą preparatu jest fakt, że dzienne dawki mogą sięgać nawet 20 tabletek, więc trudno prowadzić kurację węglem np. podczas wyjazdu.
Wady i zalety
W przypadku leków na biegunkę jest to rzecz jak najbardziej subiektywna – wszystko zależy bowiem od sytuacji, w jakiej zastało nas rozwolnienie. W niektórych przypadkach największą zaletą będzie szybkie działanie środka, w innych – jego niska szkodliwość dla organizmu, a w jeszcze innych – niskie dawki dzienne lekarstwa.
Domowe sposoby na biegunkę
Uciążliwe objawy biegunki dotyczyły z całą pewnością kiedyś każdego z nas. Częste wizyty w toalecie, ból brzucha, a nierzadko nawet gorączka, skutecznie potrafią uprzykrzyć życie każdemu człowiekowi. W trudnych chwilach liczy się przede wszystkim skuteczność terapii, która najczęściej obfituje w różnorodne lekarstwa, dostępne teraz bez problemu w aptekach.
Zioła na biegunkę
Pierwszym z domowych sposobów jest przede wszystkim ograniczenie dziennej ilości spożywanego pożywienia, w niektórych przypadkach nawet ścisła głodówka. Bardzo pomocne w leczeniu biegunki są również przeróżne preparaty ziołowe, obfitujące w preparaty garbnikowe – naturalne substancje chroniące rośliny przed atakami bakterii. W organizmie człowieka wykazują one działanie ściągające, bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze, co ma duże znaczenie zwłaszcza a biegunkach bakteryjnych.
Często stosuje się preparaty kory dębu szypułkowego oraz bezszypułkowego zarówno w formie naparów, jak równieżtabletek. Kuracja powinna trwać jednak nie dłużej niż kilkanaście dni – garbniki zawarte w korze dębu mogą powodować zaburzenia w przyswajaniu niektórych witamin i mikroelementów. Korzystne działanie na układ trawienny wykazuje ponadto kłącze pięciornika i rdestu wężownika – substancje zawarte w tych roślinach unieczynniają niektóre toksyny bakteryjne, mają również działanie przeciwzapalne.
U dzieci stosuje się przede wszystkim kurację liśćmi jeżyny, z których sporządza się bogaty w witaminę C i substancje o działaniu przeciwzapalnym napar.
Skuteczność
Domowe sposoby na biegunkę nie działają z całą pewnością tak szybko jak konwencjonalne metody leczenia, jednak będzie to dobra propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać ogólnodostępnych leków. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że długotrwałe objawy biegunki, których nie da się usunąć metodami domowymi lub nawet leczeniem farmakologicznym, wymagają natychmiastowej wizyty lekarskiej.
Biegunka przewlekła
Według wielu ankiet społecznych, biegunka jest jednym z najbardziej znienawidzonych objawów chorobowych, między innymi obok takich symptomów jak ból zęba, czy ból brzucha. Tak duża nienawiść naszych rodaków wynika z tego, że biegunka, choć w większości przypadków niegroźna, to unieruchamia człowieka na kilka dni i nie pozwala wykonywać mu codziennych obowiązków.
Mechanizmy powstawania
- Jedną z najbardziej uciążliwych odmian rozwolnienia jest postać przewlekła, która może być nawet niebezpieczna dla życia człowieka, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. Biegunka przewlekła jest schorzeniem dość zróżnicowanym, mechanizmy odpowiadające za powstawanie objawów również mają różnorodne pochodzenie. Przyczyną biegunki powstałej wskutek mechanizmu osmotycznego na przykład, jest pierwotne uszkodzenie jelit, spowodowane wadą genetyczną lub wtórne, będące wynikiem nieodpowiedniej diety, leków lub choroby. Skutecznym sposobem na ten typ rozwolnienia jest zaprzestanie przyjmowania pokarmów i reorganizacja diety.
- Biegunka przewlekła sekrecyjna natomiast, jest spowodowana spadkiem absorpcji wody w jelicie grubym bądź wzrostem jej wydzielania w jelicie cienkim. W tym przypadku zmiana diety niewiele pomoże, bowiem przyczyną tego schorzenia są najczęściej leki przeczyszczające oraz groźne nowotwory, wpływające na gospodarkę hormonalną organizmu.
- Kolejnym mechanizmem biegunki przewlekłej jest mechanizm wysiękowy, którego bezpośrednią przyczyną jest stan zapalny – wskutek wtórnej sekrecji, ilość wody w stolcu wzrasta, prowadząc do jego rozrzedzenia. Biegunka wysiękowa w większości przypadków jest powodowana przez przewlekłe choroby układu pokarmowego, takie jak choroba Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
- Wśród przewlekłych biegunek wyróżniamy jeszcze biegunki tłuszczowe, będące wynikiem błędów w mechanizmie trawienia tłuszczów, wskutek czego przedostają się one do kału w nieprzetrawionej formie. Stolec tłuszczowy łatwo rozpoznać, ma on bowiem specyficzny zapach i strukturę.
Skutki biegunki
Biegunka przewlekła jest niezwykle groźna zwłaszcza wtedy, gdy trwa ona dłużej niż kilka dni. Pasaż jelitowy prowadzi bowiem do nadmiernej utraty wody i substancji mineralnych z organizmu, co może być przyczyną nagłych stanów zagrożenia życia, wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Jak zapobiec biegunce
W większości przypadków symptomy utrzymują się przez kilka dni, zbędna jest nawet wizyta u lekarza, ponieważ w pełni wystarczają domowe metody leczenia. W globalnej skali jednak, biegunka jest wciąż groźnym przeciwnikiem. Szacuje się, że jest to druga przyczyna zgonów dzieci poniżej piątego roku życia
Higiena
Właśnie z tego powodu warto dokładniej przyjrzeć się profilaktyce biegunki. Większość działań odnosi się do podstawowych czynności w życiu codziennym, o których w dzisiejszych czasach często zapominamy. Podstawową kwestią jest higiena, dotyczy to przede wszystkim rąk. Małe dzieci poznają świat głównie poprzez dotyk rękoma oraz buzią, co powoduje niebezpieczeństwo zarażenia się wieloma groźnymi drobnoustrojami, które znajdują się na brudnych dłoniach i zabawkach. Dlatego należy od małego wyrabiać w dziecku nawyk częstego i dokładnego mycia rąk, zwłaszcza przed jakimkolwiek posiłkiem.
Odpowiednie przygotowywanie jedzenia
Poza myciem rąk, należy też zwrócić szczególną uwagę na spożywane owoce i warzywa, zwłaszcza w stanie surowym. One również wymagają porządnego czyszczenia, zwłaszcza jeśli zerwiemy je prosto z drzewa. Groźne bakterie wywołujące pasaż jelit czają się również w nieodpowiednio przygotowanym pożywieniu, co dotyczy zwłaszcza mięsa i potraw jedzonych na surowo.
Ważna jest tutaj odpowiednia obróbka termiczna jedzenia, która zabija większość szkodliwych bakterii. Trzeba również zwrócić uwagę na jedzenie typu fast-food i nie jadać w niesprawdzonych miejscach, w których potrawy są przygotowywane w ukryciu, nie w zasięgu wzroku klienta.
Poprawa trybu życia
Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach nasze jelita są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników, które nie muszą dotyczyć wyłącznie jedzenia. Chodzi tutaj głównie o siedzący tryb życia i niewielką aktywność fizyczną, które znacznie pogarszają czynność jelit. Nie warto więc jeszcze bardziej utrudniać zadania temu spracowanemu narządowi poprzez jedzenie byle czego, byle jak i byle gdzie.
Skuteczność
Z całą pewnością można stwierdzić, że w dzisiejszych czasach nie da się zapobiec wystąpieniu biegunki – szkodliwe objawy prędzej czy później będą dotyczyć każdego, głównie ze względu na bardzo dużą liczbę przyczyn tego schorzenia. Jednak stosowanie się do powyższych zaleceń, skutecznie obniża ryzyko takiego zachorowania.
Biegunka u dziecka
Biegunka u dzieci, podobnie jak u niemowląt, może być bardzo groźna. Zaniechanie leczenia długotrwałego rozwolnienia może prowadzić do nadmiernej utraty wody z organizmu malucha, co w niektórych przypadkach może spowodować konieczność interwencji szpitalnej. Warto więc poznać skuteczne metody leczenia wspomagającego lub prowadzącego biegunek u małych dzieci.
Uzupełnianie płynów
Po pierwsze, mały organizm trzeba sukcesywnie nawadniać. Dzieci w wieku szkolnym bowiem znacznie bardziej potrzebują wody, więcej się też ruszają i wykonują duży wysiłek fizyczny i intelektualny każdego dnia. W pierwszych godzinach zaleca się podawanie roztworów preparatów nawadniających, które zawierają również wypłukiwane wraz z kałem minerały i mikroelementy. Do najpopularniejszych środków należy Orsalit, w specjalnej wersji dla dzieci ma on przyjemny, malinowy posmak.
Zmiany w diecie
Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, w okresie biegunki powinno się zrezygnować z ciężkostrawnych, dużych porcji jedzenia. Podaje się:
- kleiki ryżowe
- gotowane ziemniaki
- białe pieczywo, zupę jarzynową z dużą ilością marchwi
- niewielkie ilości innych owoców, takich jak jabłka oraz banany
Leczenie ziołami
Biegunka u dzieci może być leczona również za pomocą fitoterapii, czyli terapii ziołowej. U chorych powyżej szóstego roku życia można stosować preparaty śluzowe, które zatrzymują wodę w jelitach, zagęszczając tym samym stolec. Nie wykazują one skutków ubocznych, dlatego warto, żeby były one uzupełnieniem odpowiedniej diety. Najpopularniejszymi środkami tego typu są nasiona lnu, babki jajowatej oraz babki płesznika. Dzieciom powyżej trzeciego roku życia można podawać również niektóre preparaty garbnikowe, takie jak kłącze pięciornika oraz kurze ziele.
Inne środki
W przypadku dzieci, biegunka najczęściej wywołana jest poprzez zakażenia bakteryjne, których bardzo trudno się ustrzec, zwłaszcza w tak młodym wieku. Wówczas objawy biegunki są bardziej zróżnicowane i wymagają z pewnością wizyty lekarskiej. Leczenie biegunek u dzieci pochodzenia bakteryjnego, polega na włączeniu do postępowania terapeutycznego antybiotyków.
Biegunka u niemowląt
Każda mama zapewne zdaje sobie sprawę, że jej nowo narodzone dziecko jest narażone na różne niebezpieczeństwa natury zdrowotnej o wiele bardziej, aniżeli starsze dzieci. Niektóre schorzenia, będące w większości przypadków bezpieczne dla osób dorosłych, dla niemowlaka stanowią nierzadko śmiertelne zagrożenie.
Dobroczynny wpływ karmienia piersią
U noworodków i we wczesnym okresie niemowlęcym rozwolnienia występują dość rzadko, na co wpływ ma karmienie piersią. W mleku matki bowiem znajdują się substancje łatwo przyswajalne dla młodego organizmu, ponadto zawiera ono duże ilości białkowych antygenów, będących dodatkową ochroną dla małego dziecka – nie powinno się więc przerywać karmienia dziecka piersią, nawet w przypadku wystąpienia objawów rozwolnienia.
Sygnały od dziecka
Młodzi rodzice powinni być wyczuleni na wszelkie objawy, które zgłaszane są im przez malucha – niemowlak nie potrafi przecież jeszcze mówić, jednak przekazuje on rodzicom istotne sygnały w inny sposób, najczęściej płaczem. W przypadku biegunki, niemowlak popłakuje bardzo często, zwłaszcza kilka godzin po jedzeniu.
Symptomy biegunki u niemowląt
Kał niemowlęcy najczęściej ma blady kolor, jest silnie rozwodniony i wsiąknięty w pieluszkę, którą nota bene trzeba bardzo często wymieniać na nową. W stolcu bardzo często znajdują się niestrawione resztki jedzenia, których rzecz jasna nie powinno tam być – jest to dość jednoznaczny objaw sugerujący biegunkę.
W przypadku zakażeń bakteryjnych lub w wyniku biegunki spowodowanej stanami chorobowymi, w kupce niemowlaka znajduje się również krew lub wydzielina ropna – w drugim przypadku, pieluszka ma również nieco zmieniony zapach. Poza tym, w większości przypadków biegunce u niemowląt towarzyszy gorączka, złe samopoczucie oraz zmniejszenie aktywności fizycznej.
Postępowanie
Leczenie biegunki u niemowląt nastręcza wielu trudności, które są spowodowane licznymi ograniczeniami, które sprowadza wiek dziecka. Powszechnie stosuje się różne mieszanki mleczne o właściwościach hipoalergicznych, które nie zawierają potencjalnie niebezpiecznych dla niemowlęcia substancji: sacharozy, laktozy i glutenu. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie malca, dlatego racje żywnościowe są nieco zmniejszane, kosztem płynów.
Biegunka podróżna
Z pewnością każdy z nas słyszał o chorobie kryjącej się pod wrogo brzmiącą nazwą – zemsta Faraona. Jest to nic innego, jak biegunka podróżnych, która najczęściej dotyka właśnie osoby podróżujące za granicę, głównie do krajów o obniżonych standardach higienicznych.
Biegunka podróżnych występuje dość często, bowiem pojawia się u niemal 40% osób podróżujących do krajów objętych ryzykiem. Są to głównie kraje położone na kontynencie afrykańskim oraz południowoamerykańskim. W Europie również istnieje ryzyko zachorowania na biegunkę, jednak dotyczy to przede wszystkim krajów z południa kontynentu, a niepokojące objawy pojawiają się z reguły u 10 procent podróżnych.
Biegunka podróżnych jest na tyle poważnym problemem, że w wielu krajach prowadzi się statystyki dotyczące strat, jakie w wyniku dziennej niedyspozycji podróżnych ponosi miejscowy przemysł turystyczny. Szacuje się, że w skali globalnej jest to blisko 500 mln dolarów amerykańskich, przy czym koszty leczenia pacjentów z tym rodzajem biegunki są blisko dwukrotnie wyższe.
Biegunka podróżnych jest spowodowana bezpośrednim zakażeniem bakteryjnym, głównie przez szczepy należące do rodzaju E. coli. Drobnoustroje te odpowiedzialne są za zdecydowaną większość zakażeń bakteryjnych. W zależności od regionu świata jednak, rozróżnia się różne rodzaje tych bakterii. Prócz E. coli, szkodliwe działanie wykazują również bakterie należące do szczepów Campylobacter, Salmonella, Aeromonas oraz Vibrio.
W południowo – wschodniej Azji natomiast większość przypadków biegunki powodowana jest przez pasożyty. Do głównych objawów tego schorzenia należy przede wszystkim:
- krwista lub wodnista biegunka
- nudności
- wymioty
- wysoka gorączka
- odwodnienie
- ból brzucha
Biegunka podróżnych atakuje znienacka i dość gwałtownie – z tego powodu właśnie chorzy najczęściej szybko trafiają do lekarza. Powszechnie stosuje się środki wstrzymujące ruchy perystaltyczne jelit, a także antybiotyki i leki działające osłonowo. Istotne jest również wyrównanie gospodarki wodno – elektrolitowej organizmu, czego dokonuje się poprzez podawanie dużej ilości płynów.