Kamienie migdałkowe

Kamienie migdałkowe (tonsilloliths) to niewielkie, nieregularne grudki o jasnej barwie tworzące się w tylnej części gardła w zachyłkach migdałków podniebiennych. Najczęściej powstają w wyniku zwiększonego działania gruczołów oraz nadmiernej aktywności bakterii beztlenowych w jamie ustnej. Kamienie migdałkowe tworzą się także poprzez odkładanie się części spożywanych pokarmów i obumarłych leukocytów. Cechuje je przede wszystkim nieprzyjemny zapach, który znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia co dziesiąta osoba posiada kamienie migdałkowe.

Jak rozpoznać kamienie migdałkowe?

To czopy o zielonej, żółtej, kremowej lub białej barwie, które osiągają od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Ich waga może wynosić nawet pięćdziesiąt gramów. Duże kamienie migdałkowe najczęściej powodują reakcje zapalne, bolesność migdałków oraz drażniące uczucie obecności ciała obcego.

Bez względu na wielkość charakteryzują się brzydkim, wręcz cuchnącym zapachem, który ma wpływ na nieprzyjemny oddech. Odpowiedzialne są za to bakterie beztlenowe, w wyniku ich działania powstają siarkowodór, putrescyna oraz metanotiol.

Kamienie migdałkowe – leczenie

Kamienie migdałkowe bardzo rzadko tworzą się incydentalnie, najczęściej ich pierwsze pojawienie zwiastuje kolejne. Proces odbudowy tych uciążliwych grudek to najczęściej okres od jednego do dwudziestu dni.

Całkowite wyleczenie kamieni migdałkowych jest bardzo trudne. W celu złagodzenia objawów należy utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Wskazane jest płukanie jamy ustnej płynami bakteriobójczymi, naparem z szałwii oraz octem winnym, także przy użyciu irygatora. Gdy kamienie migdałkowe osiągną większy rozmiar można próbować je osunąć poprzez odkaszlnięcie bądź wyciśnięcie ich.

Znacznie droższą metodą walki z kamieniami migdałkowymi jest kryptoliza laserowa (ablacja laserowa). Polega ona na wykorzystaniu lasera do usunięcia brzegów zachyłków wokół powstającego kamienia. Zaś całkowite usunięcie migdałków powoduje zupełne wyeliminowanie kamieni migdałkowych, jednak niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu innych nieprzyjemnych konsekwencji.

Sposoby na pozbycie się kamieni migdałkowych:

  • Usunięcie migdałków – rozwiązanie które powinno być wykorzystane w ostateczności, gdyż może nieść niekorzystne konsekwencje zdrowotne.
  • Ręczne usuwanie grudek z jamy ustnej oraz płukanka za pomocą środka odkażającego. Konieczne jest regularne powtarzanie tej czynności.
  • Waporyzacja (kryptoliza) – mająca na celu zamknięcie krypt w migdałkach. Podczas waporyzacji jesteśmy poddawani znieczuleniu miejscowemu. Opcjonalne rozwiązanie to krioablacja wykonywana za pomocą ciekłego azotu lub też zabieg za pomocą prądu o częstotliwości radiowej lub lasera. Zabieg jest bezbolesny jednak poczujemy dyskomfort który wynikać będzie z powiększenia się migdałków (z powodu zabiegu).

Jak wyglądają kamienie migdałkowe?

Kamienie migdałkowe to grudki które osiągają rozmiar od kilkumilimetrowowych aż po kilku centymetrowe. Tworzą się w kryptach migdałków.

Kamienie migdałkowe

3.7/5 - (24 votes)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here