Świńska grypa: czy nadal mamy się czego bać?

Grypa wśród ludzi jest bardzo popularnym schorzeniem, z którym spotkał się zapewne każdy z nas. Wirus grypy jednak pasożytuje nie tylko na człowieku. Na to schorzenie powszechnie zapadają również ptaki, nietoperze, a nawet świnie domowe.

Człowiek jest w stanie zarazić się każdym z powyższych wirusów, co na szczęście nie zdarza się często, lecz wzrost zachorowań na jedną z tych odmian budzi zwykle globalną panikę.

Świat boi się świńskiej grypy

Odmiana grypy atakująca świnie, nie jest nowym zjawiskiem. Przypadki zachorowań wśród ludzi pojawiały się jużodpowiednio wcześniej, jednak zdarzały się niezmiernie rzadko i najczęściej pojedynczo. Objawy takiego zakażenia praktycznie nie różnią się od ludzkiej odmiany grypy, dlatego ciężko też jest policzyć, ile faktycznie przypadków świńskiej grypy zdarzało się u ludzi.

Ostatnio całym światem wstrząsnęła fala zachorowań na świńską grypę wśród ludzi, które były spowodowane zakażeniem odmianą tego wirusa o oznaczeniu H1N1. Nie jest to klasyczny, lecz zmutowany wirus świńskiej grypy. Przyczyną mutacji jest natomiast fakt, iż świnie mogą zarazić się również odmianą ludzką i ptasią grypy. Wirus A/H1N1 zawierał więc „mieszankę” genów pochodzących z każdego z powyższych wirusów, co czyniło go bardzo niebezpiecznym dla człowieka.

Objawy świńskiej grypy

Początkowe objawy świńskiej grypy są dość podobne do klasycznego zachorowania, pojawia się gorączka oraz przyspieszony oddech, a także kaszel. W kolejnych kilkunastu godzinach od zarażenia, objawy są już bardzo nasilone – przyspieszony oddech przyjmuje formę zaburzeń oddychania, prowadzących do niewydolności oddechowej, natomiast gorączka oscyluje w granicach 40 – 41 C, a na ciele chorego pojawia się wysypka. Większości zachorowań towarzyszy także biegunka oraz wymioty, co powoduje stopniowe odwodnienie.

Jak można się zarazić świńską grypą?

Świńska grypa nie przenosi się przez gotowane mięso wieprzowe, nie powinniśmy więc mieć obaw związanych z jego jedzeniem. Główną rolę w rozszerzaniu się epidemii odgrywa droga kropelkowa, należy więc unikać jakiegokolwiek kontaktu z osobami kaszlącymi oraz kichającymi. Działania profilaktyczne objęły również prace nad skuteczną szczepionką, którą zdecydowało się wykupić bardzo wiele państw na świecie, co w efekcie okazało się dużym marnotrawstwem ogromnej liczby pieniędzy.

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here