Niedoczynność i Nadczynność Tarczycy

Tarczyca jest gruczołem wydzielającym hormony, który ma za zadanie regulować ich poziom tak, by utrzymać równowagę fizjologiczną. Zaburzenia z produkcją hormonów (nagły spadek lub znaczny wzrost) mogą powodować różne choroby tarczycy, m.in. nadczynność i niedoczynność. Co nam zagraża w przypadku problemów z funkcjonowaniem tarczycy?

Tarczyca

Gruczoł tarczycy jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które zarządzają metabolizmem w naszym organizmie. Nieprawidłowo funkcjonujący metabliozm może przyczyniać się do wielu schorzeń. Zbyt niski poziom hormonów powoduj niedoczynność, a zbyt wysoki nadczynność.

Budowa tarczycy

Sam organ tarczycy waży od 30 do 60 gramów i w zależności od różnych wydarzeń w naszym życiu może się powiększać (np. czasie ciąży i cyklu menstruacyjnego). Tarczyca zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą płatów, kształtem przypominających skrzydła motyla. Czasem występuje również trzeci płat – tzw. piramidowy.

Funkcje tarczycy

Nieduży gruczoł zwany tarczycą znajduje się poniżej tchawicy. Choć jest mały i niewidoczny, ogrywa bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za produkcję trzech głównych hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny. Hormony te wspólnymi siłami kontrolują i regulują działanie naszego organizmu. Właściwa praca tarczycy powinna zapewniać wytwarzanie hormonu w odpowiedniej ilości, tak by nie doprowadzić do jego nadmiaru i niedoboru. Zbyt wysoka produkcja hormonów, bądź też zbyt mała, stwarza ryzyko powstawania wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tarczycy.

Tarczyca odpowiada za:

 • prawidłowy rozwój, dojrzewanie, stymuluje wzrost,
 • metabolizm (właściwe tempo spalania),
 • właściwe wchłanianie węglowodanów, białek, wapnia i fosforu,
 • gospodarkę wapniowo – fosforanową,
 • rozwój centralnego układu nerwowego i układu kostnego,
 • transport wody (jędrność skóry, obrzęki),
 • właściwą sprawność fizyczną organizmu i jego witalności oraz pracę układu pokarmowego, serca, mięśni i układu nerwowego,
 • regulację gospodarki lipidowej – wpływa na przemiany cholesterolowe,
 • anaboliczne działanie na syntezę białek.

Zaburzenia czynności tarczycy

Podstawowe typy zaburzeń związanych z tarczycą to niedoczynność i nadczynność tarczycy. Innymi nieprawidłowościami, które wiążą się z niewłaściwym funkcjonowaniem lub budową tarczycy są: guzki tarczycy, wole obojętne (z uwzględnieniem choroby autoimmunologicznej Hashimoto), zapalenia tarczycy oraz rak tarczycy.

Niedoczynność Tarczycy

Niedoczynność tarczycy należy do jednych z najczęściej pojawiających się zaburzeń związanych z pracą tego gruczołu. Na czym polega, z czym się wiąże i jak ją rozpoznać?

Niedoczynność tarczycy wiąże się w większości przypadków z występowaniem dość charakterystycznych objawów, do których należą między innymi: senność, uczucie zimna, suchość skóry, uczucie osłabienia, chrypka, łamliwe paznokcie. Skutków niewystarczającej czynności gruczołu tarczowego z całą pewnością jest o wiele więcej, jednak objawom tym można skutecznie zapobiec stosując odpowiednią dietę bogatą w jod.

Dieta na niedoczynność tarczycy

Najczęściej wyróżnia się postać pierwotną niedoczynności tarczycy, która jest przyczyną uszkodzeń tego narządu wskutek przewlekłego niedoboru jodu w pożywieniu. Jest on niezbędnym składnikiem hormonów tarczycy, dlatego powinien być systematycznie dostarczany do organizmu. Głównym źródłem tego pierwiastka w naszym organizmie jest przede wszystkim jodowana sól, jednak w dzisiejszych czasach stopniowo odchodzi się od solenia potraw ze względów zdrowotnych. Zachodzi więc pilna potrzeba zastąpienia tego źródła innym, równie wydajnym.

Przede wszystkim, należy zwiększyć spożycie ryb morskich oraz innych owoców morza, również alg i roślin morskich. Kumulacja jodu w ich tkankach jest na tyle duża, że w zupełności wystarczą nam one jako źródło tego pierwiastka. Poza tym zawierają one dużą ilość łatwo przyswajalnego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomogą w krótkim czasie odbudować kondycję włosów i paznokci.

W diecie na niedoczynność tarczycy powinno się unikać pewnych produktów, które zawierają duże ilości tak zwanych goitrogenów. Są to substancje, które swoim działaniem zaburzają wchłanianie jodu w organizmie człowieka, dlatego przy niedoczynności tarczycy działają szczególnie toksycznie. Goitrogeny jednak są w dużej mierze usuwane z pożywienia w trakcie gotowania, jednak zaleca się ograniczenie spożywania takich produktów. Są to między innymi orzeszki ziemne, słodkie ziemniaki, szpinak, kapusta, brukselka, kalafior, gruszki, truskawki, soja oraz tofu.

Szczególnie uciążliwą formą chorej tarczycy jest jej niedoczynność. Stan ten powoduje obniżenie poziomu metabolizmu w całym organizmie, co bezpośrednio przekłada się na optymalne zalecenia żywieniowe. Niższy poziom metabolizmu to mniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego posiłki powinny być przede wszystkim niskokaloryczne.

Poza tym, bardzo ważne jest również regularne jedzenie, najlepiej o wyznaczonych porach. Nie bez znaczenia jest także liczba spożywanych dziennie posiłków – najlepiej będzie, jeśli osoba chora spożywa 5-6 posiłków dziennie, co zmusza organizm do intensywniejszej pracy, czyli pobudza rozleniwiony przez chorobę metabolizm.

Codzienna dieta powinna być bogata przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, bowiem odpowiadają one za tak zwany termiczny efekt pożywienia, który także powoduje zwiększenie poziomu metabolizmu u człowieka. W leczeniu skutków niedoczynności tarczycy pomaga także błonnik, który przyspiesza perystaltykę jelit, reguluje stężenie glukozy we krwi oraz wypełnia jelita, obniżając uczucie głodu.

Jednym z objawów niedoczynności jest również zahamowanie aktywności psychicznej człowieka, co bardzo często prowadzi do rozwoju depresji. Badania pokazują, że dobrym sposobem profilaktycznym jest codzienna porcja węglowodanów złożonych, na przykład w formie pieczywa. Ważne jest także odpowiednie zaopatrzenie tarczycy w jod – substancji niezbędnej do produkcji hormonów tarczycy. Jod występuje obficie w rybach morskich, zasobnym źródłem jest także sól jodowana.

 • Witaminy

Niskokaloryczna dieta bardzo często jest również źle zbilansowana – sprawia to, że do organizmu nie są dostarczane witaminy i sole mineralne, w zadowalającej i optymalnej ilości. Dobrym pomysłem będzie więc uzupełnienie diety o preparaty i suplementy diety, zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

 • Jod

Jod jest jednym z podstawowych składników hormonów tarczycy, dlatego osoby chore powinny go przyjmować także w diecie. Warto spożywać duże ilości ryb morskich, bogatych nie tylko w jod, ale w łatwo przyswajalne białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

 • Żelazo

Niedoczynność tarczycy bardzo często jest chorobą towarzyszącą niedokrwistości. Dlatego dieta dla osoby chorej powinna obfitować w produkty żywnościowe, zawierające duże ilości żelaza. Należą do nich: chude mięso czerwone, drób, ryby oraz jajka.

 • Gotriogeny

Gotriogeny to substancje, które zaburzają przyswajanie jodu z pożywienia. Niestety, znajdują się w produktach, które są jednocześnie doskonałym źródłem białka, żelaza, witaminy B12. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny wystrzegać się soi, tofu, brokułów, kapusty oraz roślin strączkowych.

 • Białko

Zwiększone spożycie białka powoduje przyspieszenie metabolizmu – takie zjawisko jest również zwane termogenezą posiłkową. Białko powinno być spożywane w postaci chudych produktów pełno mlecznych, ryb, chudego mięsa oraz jaj.

 • Selen

Jego rola polega głównie na modyfikacji działania hormonów tarczycowych. Całkowity brak tego pierwiastka w diecie może dodatkowo zaburzyć funkcjonowanie tarczycy. Doskonałym źródłem selenu są: orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, sezam oraz słonecznik.

 • Dieta wegetariańska

Osoby jadające produkty mięsne nie powinny mieć problemów z odpowiednim zbilansowaniem diety na niedoczynność tarczycy. Inna jest sytuacja wegetarian, u których podstawą pożywienia są substancje bogate w goitrogeny – w przypadku niedoczynności – substancje działające toksycznie. Dlatego takie osoby muszą prowadzić dietę pod ścisłą kontrolą lekarską, zgodnie z jego zaleceniami.

Nadczynność Tarczycy

Innym, równie często występującym problemem, który powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej jest nadczynność tarczycy. Na czym polega i jakie dolegliwości mogą się z nią wiązać?

Czym jest nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to zaburzenie funkcjonowania pracy gruczołu, rozwijające się w związku ze zwiększoną syntezą i uwalnianiem tyroksyny i trijodotyroniny, co w efekcie prowadzi do podwyższenia jego stężenia we krwi.Produkowanie dużej ilości hormonów tarczycy przyspiesza metabolizm, co wpływa na utratę wagi masy ciała i spadek siły fizycznej. Brak prawidłowego leczenia w przypadku tego zaburzenia może doprowadzić do zagrażającego życiu przełomu tarczycowego.

Przyczyny

Nadczynność tarczycy może być spowodowana:

 • chorobą genetyczną Gravesa-Basedowa,
 • powiększaniem się guzków tarczycy,
 • zapaleniem tarczycy, podczas której dochodzi do przedostania się hormonów tarczycowych z gruczołu tarczycowego do krwi. Medycyna rozpoznaje taki przypadek, jako przejściowe objawy nadczynności tarczycy,
 • przedawkowaniem trójjodotyroniny (T3) i/badź lewotyroksyny.

Objawy

Nadmiar wyprodukowanych hormonów tarczycy wpływa na działanie oraz budowę rozmaitych narządów i układów, zaczynając od kondycji skóry, poprzez funkcjonowanie układu rozrodczego, aż po czynność nerek.

Do podstawowych objawów występujących przy nadczynności tarczycy zalicza się:

 • pobudliwość i nerwowość,
 • problemy z zasypianiem,
 • nadmierną potliwość,
 • duszności,
 • utratę masy ciała, osłabienie siły mięśniowej (miastenia),
 • zbyt częste wypróżnianie się i oddawanie moczu,
 • kołatanie serca,
 • 20-40 proc. chorych skarży się na wypadanie i osłabienie struktury włosów.

W przypadku osób cierpiących na chorobę Gravesa-Basedowa mogą występować:

 • wytrzeszcz oczu,
 • powiększone wole,
 • obrzęk podudzi.

Nadczynność tarczycy może prowadzić do zaburzeń w układzie krążenia, określanych mianem zespołu tarczycowo-sercowego. Objawy nadczynności nie są bezpośrednio związane z poziomem stężenia trijodotyroniny i tyroksyny we krwi, lecz zależą od długości trwania zaburzenia i wieku chorego. Zespół tarczycowo-sercowy występuje najczęściej u osób starszych i objawia się: migotaniem przedsionków, niewydolnością serca oraz bólami wieńcowymi.

Leczenie

Nadczynność tarczycy stwierdza się przy pomocy badania krwi, w którym sprawdza się stężenie hormonu pobudzającego tarczycę – TSH – oraz fT4. Na nadczynność tarczycy nie ma jednej i sprawdzonej metody leczenia, która pomoże w każdym przypadku. Konkretne leczenie dobiera indywidualnie lekarz w zależności od intensywności objawów i stopnia zaawansowania choroby, wieku i ewentualnych przeciwwskazań związanych z współistniejącymi chorobami.

Dieta na nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy wymaga natychmiastowego wprowadzenia odpowiedniej diety, która zapobiegnie nadmiernemu wycieńczeniu organizmu. Takim sposobem żywienia rządzą specjalne zasady, do których osoba chora koniecznie musi się stosować. Oto kilka z nich.

 • Przede wszystkim, białko

Nadczynność tarczycy jest przyczyną zwiększonego rozpadu białek. Dlatego dieta przeciwko tej chorobie powinna stanowić bogate źródło łatwo przyswajalnego białka, które jest zawarte m.in. w chudym mięsie drobiowym, rybach, jajach oraz przetworach mlecznych.

 • Uzupełniaj witaminy

Przyspieszony metabolizm jest również przyczyną wypłukiwania z ustroju cennych składników żywnościowych, jakimi bez wątpienia są witaminy. Szczególnie istotne jest spożywanie witaminy C, A oraz B1. Znajdują się one m.in. w: pietruszce, papryce, brokułach, szpinaku oraz owocach cytrusowych.

 • Ogranicz spożycie tłuszczu

Dieta na nadczynność tarczycy wymaga bezwzględnego ograniczenia spożywanego tłuszczu, którego ilość nie powinna przekraczać 70g na dobę. Poza tym, większość tłuszczu powinna pochodzić ze źródeł roślinnych – olejów.

 • Zadbaj o prawidłowy poziom wapnia

Zaburzenia gospodarki wapniowej w przypadku nadczynności tarczycy sprawiają, że wapń jest wytrącany z układu szkieletowego, co zwiększa ryzyko pojawienia się osteoporozy. Z tego powodu, w diecie należy zadbać także o prawidłową podaż wapnia, pochodzącego z odtłuszczonych produktów mlecznych.

 • Unikaj potraw ciężkostrawnych

Mimo, iż dieta na nadczynność tarczycy jest dietą wysokoenergetyczną, to musi jednocześnie spełniać wszystkie zasady diety lekkostrawnej. Przy nadczynności tarczycy bowiem, bardzo częstym objawem są biegunki, wynikające ze wzmożonej perystaltyki jelit.

Choroby tarczycy

Tarczyca pełni w organizmie człowieka niezwykle ważną funkcję, nic więc dziwnego, że musi być ona utrzymywana w całkowitym zdrowiu. W dzisiejszych czasach jednak duża liczba osób cierpi na rozmaite dolegliwości związane z tarczycą, jak na przykład niedoczynność lub nadczynność. Dużym problemem są prócz tego tak zwane guzki tarczycy, które mogą być zwiastunem śmiertelnie groźnej choroby, jednak w większości przypadków jest to zupełnie niegroźny objaw. Warto jednak udać się do lekarza, aby to potwierdzić.

Pierwsze objawy choroby tarczycy

Tarczyca stanowi jeden z ważniejszych elementów naszego organizmu i odgrywa bardzo ważną rolę dla zdrowia.Choroby tarczycy, czyli zaburzenia związane z wytwarzaniem hormonu tarczycy są z początku bardzo niegroźne. Ze względu na swoją różnorodność, nie zawsze jesteśmy w stanie powiązać je z chorobą. Najtrudniejsza do zdiagnozowania jest subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy ze względu na to, że jej objawy są mało charakterystyczne: stan chronicznego zmęczenia, osłabienie pamięci, nastroje depresyjne, zwolnione tempo myślenia i przybywanie na wadze. Tymczasem okazuje się, że jest kilka symptomów, które wyraźnie wskazują na nieprawidłowe działanie tarczycy.

Konieczne badanie krwi

W przypadku podejrzenia o chorobę tarczycy niezbędna jest konsultacja lekarska i wykonanie badań określających poziom tyreotropiny we krwi. Tyreotropina (skrót: TSH) jest hormonem produkowanym przez przysadkę, który reguluje działanie tarczycy. Wykonanie badań laboratoryjnych umożliwia zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium, a niekiedy pomaga także znaleźć jej przyczynę.

Objawy chorej tarczycy

 • Pierwszy sygnał: kłopoty przy połykaniu

Pierwszym sygnałem do niepokoju jest uczucie dyskomfortu w okolicy szyi. Wiąże się to często z kłopotami podczas oddychania i przełykania oraz dławieniem w gardle. Dolegliwości wywołuje powiększony obwód szyi, który często widoczny jest nawet gołym okiem.

 • Wytrzeszcz oczu i problemy z koncentracją

Wytrzeszcz oczu jest związany z nadczynnością tarczycy oraz z chorobą Gravesa-Basedowa. Zdarza się, że towarzyszy mu również obrzęk powiek, trudności w ich zamykaniu i rzadziej pojawiające się zaburzenia widzenia. Osoby cierpiące na nadczynność często są bardziej nerwowe, nadpobudliwe i mają problem z koncentracją.

 • Suchość skóry

Niedoczynności tarczycy towarzyszy blada i zimna skóra. Choroba powoduje także uczucie suchości i szorstkości skóry oraz rogowacenie naskórka (szczególnie na łokciach i kolanach). Widocznemu osłabieniu ulegają włosy i paznokcie. Przeciwnie sytuacja wygląda w przypadku niedoczynności tarczycy, gdzie skóra jest ciepła, gładka, zaróżowiona i wilgotna (często nadmiernie się poci).

 • Zmiany w tarczycy

Guzki tarczycy są dość powszechnym zjawiskiem, bowiem w profilaktycznych badaniach lekarskich wychodzi, że blisko połowa zgłaszających się do lekarza posiada takie zmiany na tarczycy. Najczęściej lekarze dokonują tego „odkrycia” poprzez profilaktyczne badanie palpacyjne lub poprzez badanie USG. Guzki tarczycy jednak nie zawsze oznaczają raka – dzieje się tak tylko w kilku procentach przypadków. Większość z nich to tylko niegroźne zmiany, będące wynikiem wady genetycznej, zwłóknienia narządu lub czynników powodujących nadmierny rozrost tkanki tarczycy. Największe znaczenie ma jednak niedobór jodu, który ma dobroczynny wpływ na tarczycę, wchodzi bowiem w skład jej najważniejszych hormonów – tyroksyny oraz trójodotyroniny.

Powstawanie niezłośliwych guzków tarczycy jest prostą odpowiedzią na niedobór jodu w organizmie, który jest niejako surowcem dla tarczycy. Regulacją pracy tarczycy zajmuje się przysadka mózgowa, która wydziela hormon zwany TSH. Ma on dodatni wpływ na tarczycę, więc jego produkcja zmusza ten gruczoł do wytwarzania swoich hormonów.

W przypadku niedoboru jodu tarczyca brak wytworzonego hormonu stara się nadrobić produkcją komórek – kumulują się one najczęściej w jednym miejscu, tworząc skupiska, czyli wyczuwalne pod powierzchnią skóry guzki. Takie zmiany wymagają najczęściej tylko profilaktycznej kontroli lekarskiej. Większość osób jednak w ogóle nie zgłasza się do lekarza i żyje nieświadoma tych zmian.

 • Wole guzkowe

Guzki tarczycy najczęściej występują pojedynczo, jeśli jednak jest ich dużo więcej, mamy do czynienia z wolem guzkowym. Taka sytuacja również nie jest groźna dla zdrowia, oczywiście pod warunkiem, że tarczyca wydziela prawidłową ilość hormonów. W przeciwnym wypadku daje znać o sobie nadczynność tarczycy i choroba wymaga już leczenia.

Inne choroby związane z zaburzeniem pracy tarczycy

Na zaburzenia związane z pracą tarczycy może cierpieć nawet 22 proc. mieszkańców naszego kraju, z czego znaczna część nie jest tego świadoma. Lekarze ostrzegają, że problemy z wytwarzaniem hormonów mogą bardzo niekorzystanie wpływać na nasze zdrowie.

Choroby tarczycy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Jak potwierdzają badania, cierpi na nie co piąty Polak, choć wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez lata może doprowadzić do poważnych powikłań. Odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona może nas jednak od nich uchronić.

 • Guzki tarczycy

W rozwoju guzków tarczycowych ważną rolę odgrywa niedobór jodu pokarmowego. Jego brak zaburza syntezę hormonów tarczycy. Najczęściej wykrywa się go całkiem przypadkowo, podczas badania lekarskiego lub wykonywania USG szyi.

 • Wole obojętne

Wole obojętne to powiększenie tarczycy, które cechuje się prawidłowym stężeniem tyroksyny i trijodotyroniny (T3, T4) we krwi (eutyreoza). Na wole obojętne cztery razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

 • Zapalenia tarczycy

Zapalenia tarczycy objawiają się najczęściej takimi dolegliwościami jak: promieniujący ból szyi, powiększony gruczoł tarczycowy i jego nieprawidłowe funkcjonowanie. Zapalenia tarczycy mogą być skutkiem infekcji wirusowych, grzybic, urazów fizycznych oraz choroby autoimmunologicznej, która jest najczęstszym rodzajem zapalenia tarczycy – choroby Hashimoto. Choroba Hashimoto najczęściej jest przyczyną niedoczynności tarczycy u kobiet.

Leczenie tarczycy

Tarczyca to gruczoł, który pełni bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie. Wszelkie zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, zdrowie i tryb życia. Ostatnie badania wykazują, że problemy z tarczycą rozpoznaje się już u ponad 300 milionów ludzi żyjących na całym świecie. Co gorsza, znaczna część (nawet 50 proc.!) nie zdaje sobie z tego sprawy, podczas gdy chorób tarczycy absolutnie nie wolno lekceważyć.

Tarczyca to niewielki gruczoł położony u podstawy szyi, który kształtem przypomina motyla. Jego podstawową funkcją jest wytwarzanie i utrzymywanie na odpowiednim poziomie trzech hormonów. Są to tyroksyna(oznaczona symbolem T4), trijodotyronina (opisywana jako T3) oraz kalcytonina. Wymienione hormony są niezbędne do prawidłowego działania całego organizmu, w szczególności do poprawnego funkcjonowania tkanek i narządów. Warto wiedzieć, że na właściwą pracę tarczycy znacząco wpływa zawartość jodu. Jod jest bardzo istotnym pierwiastkiem, gdyż uczestniczy w syntezie hormonów, bezpośrednio przyczyniając się do właściwego produkowania hormonów tarczycowych.

 • Leczenie zaburzeń funkcjonowania tarczycy

W zależności od zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tarczycy stosuje się różne metody leczenia. Najkorzystniejszy sposób leczenia ustala lekarz, po rozpoznaniu rodzaju choroby, przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem (omówienie ewentualnych przeciwwskazań w postaci chorób współistniejących) oraz dokładnej analizie wyników badań.

 • Pierwsza metoda leczenia – leczenie farmakologiczne

Metoda farmakologiczna polega na systematycznym i długotrwałym przyjmowaniu leków, które mają na celu zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy (thyrozol, metizol, propycil). Niestety, stosowanie ich przez dłuższy okres często wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. W najgorszym wypadku, choć bardzo rzadkim, mogą spowodować uszkodzenia szpiku kostnego oraz wątroby.

 • Druga metoda leczenia – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest związane z częściowym usunięciem tarczycy. Poprzez zabieg likwiduje się fragment tkanki tarczycowej, opowiedzianej za wytwarzanie hormonów lub usuwa się nadczynne guzki.

 • Trzecia metoda leczenia – leczenie radiojodem

Leczenie radiojodem jest mało rozpowszechnioną metodą leczenia, choć przynosi naprawdę korzystne efekty. Jest stosowane w przypadku nadczynności tarczycy i polega na zmniejszeniu produkcji wydzielanych hormonów. Wykorzystanie radiojodu stanowi dobrą alternatywę w leczeniu odmian nadczynności tarczycy, których nie wolno zwalczać za pomocą farmakoterapii.

Problemy z tarczycą a odchudzanie

Jesteś aktywny fizycznie i zdrowo się odżywiasz, a mimo tego wciąż tyjesz? Taka sytuacja może być związana z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów przez tarczycę.

Właściwe działanie tarczycy

Prawidłowo funkcjonująca tarczyca reguluje odpowiednie wydzielanie trzech głównych hormonów. Mowa tu o tyroksyninie, trójjodotyroninie i kalcytoninie. Każdy z tych hormonów odgrywa ważną rolę przy procesie regulacji metabolizmu, dlatego nieprawidłowe funkcjonowanie któregokolwiek z nich odbija się na naszym zdrowiu i wyglądzie.

Wpływ ilości hormonów na zmianę wagi

Niedoczynności tarczycy (powstałej w wyniku wyprodukowania zbyt małej ilości hormonów) często towarzyszy przybieranie na wadze. Osoby zmagające się z zaburzeniami tego typu tyją, mimo tego, że nie mają dużego apetytu, więc jedzą niewiele. W przypadku nadczynności tarczycy (związanej z produkcją zbyt dużej ilości hormonów), obserwujemy natomiast utratę masy ciała oraz osłabienie siły mięśniowej.

Co jest nie tak?

Nieprawidłowa praca tarczycy, czyli nadprodukcja lub niedobór tego hormonu może wiązać się z tym, że układ immunologiczny naszego organizmu zamiast chronić tarczycę, atakuje ją. W ten sposób dochodzi do wspomnianego przybierania na wadze. Właściwe funkcjonowanie tarczycy odpowiada przede wszystkim za metabolizm i wpływa na proces wytwarzania energii, ale także na pobieranie tlenu. Jeśli układ immunologiczny atakuje działanie tarczycy wywołuje to skutki uboczne w postaci tycia lub chudnięcia, bez związku z dietą czy wysiłkiem fizycznym.

Wpływ diety na zaburzenia hormonalne i ich leczenie

Leczenie problemów z tarczycą, które jak już wyjaśniliśmy, wpływają na zaburzenia powinien rozpoznać lekarz. Po zdiagnozowaniu, czy należymy grupy osób cierpiących na nadczynność lub niedoczynność dobierze odpowiednią metodę leczenia. W przypadku niedoczynności może to być np. metoda farmakologiczna, polegająca na przyjmowaniu leków wspomagających lub hamujących produkcję hormonów.

Skuteczna przy leczeniu zaburzeń związanych z tarczycą może okazać się także prawidłowa dieta bogata w jod. Jest on ważnym pierwiastkiem, uczestniczącym w syntezie hormonów, który przyczynia się do właściwego produkowania hormonów tarczycowych. Warto zatem wprowadzić do swojego codziennego menu potrawy bogate w ten pierwiastek. Spożywanie jodu stanowi również ważny element w profilaktyce.

Ciąża a tarczyca

Na zaburzenia tarczycy i związane z nią schorzenia cierpi bardzo wiele osób, z czego szacuje się, że niemal połowa nie jest tego świadoma. Szczególnie często problemy z tarczycą dotykają kobiet, które jako przyszłe matki mogą mieć problemy z prawidłowym donoszeniem ciąży.

Problemy z tarczycą u kobiet w ciąży

Badania potwierdzają, że w ostatnim czasie wzrósł odsetek kobiet, u których rozpoznaje się problemy z funkcjonowaniem tarczycy. W przypadku ciężarnych jest to szczególnie niebezpieczne ze względu fakt, że choroby tarczycy mają bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Nie wolno jednak panikować z tego powodu. Rozpoznanie zaburzeń odpowiednio wcześnie umożliwia leczenie, które nie wywoła powikłań i pozwoli na normalnie funkcjonowanie.

Ważne objawy

Objawy choroby tarczycy mogą być mylone z dolegliwościami, które występują podczas ciąży. Łatwo je zatem przeoczyć, zrzucając na swój błogosławiony stan wszelkie niedogodności. W przypadku ciężarnych kobiet nadczynność tarczycy wiąże się z nasileniem objawów, które są związane z ciążą. Są to bardziej dokuczliwe, częstsze i trudne do powstrzymania wymioty,stany lęku i wewnętrznego niepokoju, kołatanie serca oraz nadmierna potliwość. Bardziej wyraźnym sygnałem informującym, że złe samopoczucie to nie tylko efekt ciąży są biegunki i spadek masy ciała.

Leczenie – nadczynność tarczycy

Leczenie nadczynności podczas ciąży wymaga przede wszystkim stałej kontroli lekarza. Zazwyczaj opiera się ono na metodzie farmakologicznej, czyli przyjmowaniu lekarstw doustnie. Leczenie zaburzeń tarczycy u kobiet w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowa produkcja hormonów ma wpływ na rozwój dziecka. W dzisiejszych czasach każdy noworodek w Polsce ma oznaczany poziom TSH, którego wykrycie we wczesnym etapie życia umożliwia dziecku zdrowy i prawidłowy rozwój.

Leczenie – niedoczynność tarczycy

W przypadku ciężarnych kobiet, pojawiające się objawy niedoczynności tarczycy uznawane są za charakterystyczne dla ciąży (zmęczenie, osłabienie, wzmożona senność, czy zwolniona akcja serca). Okazuje się jednak, że brak podjęcia prawidłowego leczenia niedoczynności tarczycy u przyszłych mam stwarza ryzyko fizycznego upośledzenia płodu. Proces leczenia natomiast nie jest skomplikowany i zapewnia bezpieczeństwo zarówno matce, jak i dziecku.

Możliwe zagrożenia i powikłania

Często zdarza się, że kobiety w ciąży z niedoczynnością tarczycy mają anemię oraz nadciśnienie tętnicze. Brak odpowiedniego leczenia tarczycy u ciężarnych stwarza ryzyko wielu powikłań, m.in. przedwczesnego porodu, poronienia lub urodzenie martwego płodu. U dzieci nieleczonych kobiet często stwierdza się niedowagę, a w przyszłości mogą wystąpić u nich problemy z rozwojem psychomotorycznym.

Niedoczynność i Nadczynność Tarczycy
5 (100%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here