24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży to 6 jej miesiąc i nadal II trymestr. Do porodu pozostało jeszcze 16 tygodni. Jeżeli na tym etapie ciąży dojdzie do jej rozwiązania będzie to już przedwczesny poród, a nie poronienie. Dziecko w okolicach 24 tygodnia waży ok. 500 g. U kobiet w tym okresie często pojawia się huśtawka nastrojów, znana z I trymestru ciąży. Euforia może się przenikać z niepokojem i strachem o przyszłość i odpowiedzialność za nowego członka rodziny.

Objawy w 24 tygodniu ciąży

24 tydzień ciąży to jeszcze 6 jej miesiąc, więc II – najprzyjemniejszy trymestr. Twoja macica jest już wyczuwalna ok. 5 cm nad pępkiem, a w środku znajduje się nawet 0,5 litra płynu owodniowego. Twój brzuszek jest już na pewno widoczny dla otoczenia. Dziecko stale rośnie, a wraz z tym wzrasta ilość płynu owodniowego, który go chroni. Możesz odczuwać swędzenie skóry na brzuchu, a także mogą pojawić się na niej rozstępy. Ruchy Twojego maluszka będą przybierały na sile i mogą być gwałtowne. Na bardziej regularne i wolniejsze oznaki życia będziesz musiała jeszcze poczekać.

Twój wygląd, choć się zmienia, może teraz być wyjątkowo atrakcyjny dla płci męskiej. Zapewne przytyłaś ok. 5-6 kg. Możesz dostrzec, że Twoja twarz stała się bardziej okrągła, a sylwetka wyjątkowo kobieca. Dodatkowo możesz zauważyć, że Twoje włosy są gęste i lśniące – dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży włosy wypadają mniej – niestety po porodzie wszystko wróci do normy.

Jeżeli dobrze się czujesz, a Twoja praca nie przysparza Ci stresów to spokojnie możesz nadal być aktywna zawodowo. Jeżeli jednak wiąże się ona np. z kilkugodzinnym staniem, noszeniem ciężkich przedmiotów czy częstymi wyjazdami w delegacje możesz pomyśleć o zwolnieniu lekarskim – Twoje zdrowie i Twojego maluszka jest teraz najważniejsze.

W 24 tygodniu ciąży mogą Ci towarzyszyć objawy tkj.:

 • przebarwienia – to normalne, że w ciąży za sprawą hormonów ciążowych na skórze mogą się pojawić plamki i różnego rodzaju przebarwienia. Ważne jest, aby w tym czasie używać kremy z filtrem UVA, ponieważ niektóre z tych zmian niestety mogą nie zniknąć po porodzie, warto też osłaniać się od słońca – nie opalać się na siedząco, a jedynie w ruchu;
 • zaparcia – zazwyczaj są wynikiem nieodpowiedniej diety, więc jej zmiana – wzbogacenie o błonnik – może przynieść ulgę,
 • zgaga – to bardzo nieprzyjemne uczucie, które może Ci towarzyszyć przez całą ciążę, pomocne bywają migdały oraz mleko, jeżeli zgaga bardzo Ci doskwiera poproś swojego lekarza prowadzącego o zapisanie leku bezpiecznego dla kobiet w ciąży;
 • bóle kręgosłupa – mogą się pojawić na skutek nacisku macicy na nerwy, bóle pleców można złagodzić np. poprzez pływanie, jest to również doskonałe ćwiczenie dla obolałych nóg i pojawiających się skurczów;
 • krwawienie z nosa – jest całkowicie normalne, ale jeżeli pojawia się często lub trwa długo warto skonsultować to z lekarzem, żeby jemy zapobiegać należy nawilżać powietrze w domu;
 • huśtawka nastrojów – euforia na przemian z płaczem może teraz pojawiać się często, zmiany nastrojów chociaż są zupełnie naturalne mogą dawać się we znaki zarówno Tobie jak i osobom z Twojego otoczenia. Postaraj się często odpoczywać, relaksować oraz unikać sytuacji, które wywołują stres; oprócz huśtawki nastrojów mogą Ci towarzyszyć problemy z koncentracją oraz trudności ze skupieniem uwagi, może również pogorszyć Ci się pamięć;
 • wzrost apetytu – dziecko potrzebuje coraz więcej składników do prawidłowego rozwoju, przez co Ty możesz odczuwać wyjątkowy głód – niestety nawet w nocy, zadbaj o to, żeby mieć pod ręką zdrową i sycącą przekąskę, a nie sięgać po tzw. puste kalorie;
 • bóle i zawroty głowy;
 • bóle brzucha – pojawiać się będą po bokach brzucha oraz w podbrzuszu, świadczą o rozciągających się więzadłach;
 • duszności – rosnąca macica powoli może uciskać na przeponę, a w efekcie mogą pojawić się problemy z oddychaniem i duszności;
 • częste wizyty w toalecie – macica uciska również na pęcherz moczowy, przez co wizyty w toalecie będą częstą koniecznością; podczas wysiłku możesz również co nieco popuścić – jest to zupełnie normalne, a żeby nie odczuwać dyskomfortu z tego powodu noś wkładki higieniczne, ćwicz również mięśnie Kegla, które pomogą odrobinę zmniejszyć ten problem;
 • brak koordynacji – możesz mieć trudności z utrzymaniem przedmiotów w rękach, taka niezdarność pojawia się w wyniku rozluźnienia więzadeł stawowych, a także zatrzymywania się wody w organizmie.

Płód w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 500-700 g i mierzy blisko 21-22 cm (od czubka głowy do pupy). Jego waga będzie od teraz rosnąć o ok. 150-170 g na tydzień. Taki szybki przyrost wagi związany jest z wzrostem narządów wewnętrznych, rozwojem kości i mięśni, a także odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Ma coraz mniej miejsca w macicy, przez co jego ruchy są bardziej odczuwalne. Łożysko nadal odpowiada za odżywianie Twojego maluszka, a do tego dotlenia go i chroni przed działaniem szkodliwych substancji.

Twarz Twojego dziecka jest niemalże w pełni ukształtowana i wygląda jak twarz noworodka. Pojawiły się brwi oraz rzęsy, a na główce małe włoski. Dziecko coraz lepiej odczuwa emocje – lęk jak i radość mamy – a także inne zmysły są już dobrze rozwinięte. Powoli zaczyna ustalać sobie rytm dobowy, a Ty z czasem będziesz umiała go rozpoznawać. Płuca zaczynają produkować substancję, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych oraz ich zapadaniu. Zaczynają się również wytwarzać oskrzeliki niezbędne do procesu oddychania.

Całe ciało maluszka zaczyna nabierać proporcji, które będzie miało po urodzeniu. Dziecko całe pokryte jest meszkiem oraz mazią płodową.

Praca stawów się zaczyna stabilizować na skutek powstawania wiązadeł stawowych. Szkielet zaczyna kostnieć. Dziecko intensywnie zaczyna magazynować wapń, żelazo oraz białko, dlatego teraz szczególnie powinnaś dbać o prawidłową dietę. Pod koniec 24 tygodnia dochodzi do otwarcia tzw. szpary powiekowej, dziecko reaguje już na silne światło. Ruchy maluszka stają się kontrolowane i pozwalają mu na przyjmowanie świadomych pozycji.

O czym powinnaś pamiętać w 24 tygodniu ciąży?

Rozwiązanie ciąży w jej 6 miesiącu jest już nazywane przedwczesnym porodem. Chociaż dziecko nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować na zewnątrz to jednak rozwijająca się medycyna i specjalistyczne sprzęty mogą go utrzymać przy życiu.

Teraz wyraźnie już powinnaś czuć ruchy swojego dziecka, a jego największa aktywność zazwyczaj przypada na wieczorne pory. Jeżeli jednak nie będziesz czuła ruchów maluszka, albo wręcz odwrotnie – będą one wyjątkowo gwałtowne – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, aby aktywnie włączać swojego partnera do oczekiwania na dziecko. Teraz – kiedy może on już poczuć ruchy dziecka na własnej skórze – to doskonały moment na zacieśnianie więzi. Szczerze i otwarcie rozmawiajcie o swoich potrzebach i wypracujcie kompromis.

Niebawem czeka Cię doustny test tolerancji glukozy, który powinno się wykonać pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Pozwala on na wykrycie cukrzycy ciążowej. Stale dbaj o zdrową dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Wahania poziomu glukozy mogą być niebezpieczne, dlatego niezwykle istotne jest jej wczesne wykrycie oraz wdrożenie leczenia. W przypadku, gdy wyniki testu będą nieprawidłowe będziesz musiała udać się na konsultację do diabetologa. Priorytetem będzie ścisłe przestrzeganie diety aż do porodu oraz regularne sprawdzanie poziomu glukozy za pomocą glukometru.

Co może Cię niepokoić w 24 tygodniu ciąży?

Zespół cieśni nadgarstka dotyka dużej części ciężarnych, zwłaszcza pracujących przy komputerze. Opuchlizna zaczyna uciskać nerw, stąd może pojawić się uczucie mrowienia, drętwienia, a nawet bólu nadgarstka, dłoni oraz palców. Po porodzie wszystko wróci do normy.

24 tydzień ciąży
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here