27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży to już pierwszy tydzień jej 7 miesiąca i końcówka II trymestru. Od teraz Twoje dziecko będzie bardzo szybko przybierało na wadze, a wszystkie jego narządy oraz układy będą się przygotowywać do życia poza organizmem mamy. Już teraz Twój maluszek wygląda niemalże identycznie, jak będzie wyglądał w dniu narodzin – zwiększy jedynie swoją wagę oraz wzrost. Już prawie 2/3 ciąży za Tobą, czeka Cię ostatnich 13 tygodni, które z pewnością dadzą się we znaki.

Objawy w 27 tygodniu ciąży

27 tydzień ciąży zbliża Cię do jej III trymestru. Najprawdopodobniej czujesz się dobrze, pomimo pojawiających się dolegliwości. Wpływa na to z pewnością ma Twoja psychika, która w II trymestrze może odpocząć. Jest to czas, w którym Twoja ciąża jest już namacalna, widoczna gołym okiem, przez co i Ty możesz odczuwać euforie z tego powodu. Już niedługo Twoje życie zmieni się diametralnie, bo na świat przyjdzie ukochany członek rodziny. Najbliższe tygodnie przeznacz na przygotowania do tego wielkiego dnia, tak żeby w ostatnim miesiącu ciąży skupić się na odpoczynku i nie stresować niepotrzebnie.

Pod koniec II trymestru ciąży brzuszek może Ci powoli przeszkadzać. Macica jest wielkości dyni, przez co w jamie brzusznej jest coraz mniej miejsca. Może Ci się wydawać, że Twój brzuch jest już wręcz gigantyczny, ale czekają Cię jeszcze 3 miesiące, w których będzie rósł, dlatego zaakceptuj jego wielkość. Do tej pory najprawdopodobniej przytyłaś ok. 8 kg, co również zaczniesz już odczuwać. Od teraz nie powinnaś przybierać na wadze więcej niż 0,5 kg tygodniowo. Pod koniec ciąży waga dziecka będzie wynosiła ok. 3,5 kg, macica, łożysko i płyn owodniowy po 1 kg, powiększone piersi to blisko 0,5 kg, zwiększona ilość krwi – 1,5 kg, a woda, która w czasie ciąży zatrzymuje się w organizmie – 1,5 kg. Razem daje to ok. 10 kg – pozostałe kilogramy to tłuszcz.

Objawy, które mogą CI towarzyszyć w 27 tygodniu ciąży to:

 • siara wyciekająca z piersi – czyli żółtawa substancja, której zadaniem jest pobudzanie gruczołów do wytwarzania pokarmu. Jeżeli dostrzegasz wyciek siary już teraz kup sobie wkładki laktacyjne, które pozwolą Ci ochronić bieliznę i ubranie przed nieestetycznymi plamami;
 • zadyszka, problemy z oddychaniem – chociaż zapewne dostrzegłaś je już wcześniej teraz mogą się pogłębić, powiększająca się macica zaczyna uciskać na narządy, a tym samym Twój oddech jest szybszy i spłycony, postaraj się nie forsować i naucz się prawidłowego oddychania;
 • problemy z nietrzymaniem moczu – chociaż nie są przesądzone mogą się pojawić i skutecznie uprzykrzyć Ci ten czas, odpowiedzialne za to jest rozciąganie się mięśni dna macicy, przykre wpadki najczęściej pojawiają się podczas kichania czy jak coś nas mocno rozbawi, żeby się zabezpieczyć noś wkładki higieniczne, ćwicz też mięśnie Kegla;
 • problemy ze snem;
 • obrzęki i opuchlizna;
 • pogorszone samopoczucie;
 • hemoroidy – są wynikiem nieprawidłowej pracy jelit, dlatego warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę – zalecane są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i odpowiednie nawadnianie organizmu najlepiej w postaci wody, soków 100 %, herbatek ziołowych;
 • skurcze łydek – wynikają z niedoboru elektrolitów tkj. magnez, wapń i potas, najlepiej o tych dolegliwościach poinformować lekarza, który zapisze odpowiednie witaminy;
 • zmęczenie – na tym etapie ciąży jest związane z dużą macicą, a także problemami ze snem, staraj się dużo odpoczywać i korzystaj z pomocy innych;
 • żylaki
 • rozstępy – może im towarzyszyć swędzenie skóry, stale ją nawilżaj, a nieco złagodzisz problem;
 • wzdęcia i zaparcia;
 • zgaga;
 • ból głowy.

Na przełomie II i III trymestru ruchy dziecka mogą być szczególnie mocno odczuwalne. Z każdym tygodniem jednak maluch się będzie uspokajał, na skutek coraz mniejszej ilości miejsca w macicy.

Płód w 27 tygodniu ciąży

Dziecko w 27 tygodniu ciąży waży ok. 1 kg i mierzy blisko 34 cm od czubka głowy do palucha u stopy. Powoli zaczyna nabierać tłuszczyku (najwięcej przybędzie mu w ostatnim miesiącu ciaży) i intensywnie rosnąć. Buzia zaczyna się zaokrąglać i coraz bardziej przypominać twarz niemowlaka. Powieki się otwierają, a gałki oczne zaczynają poruszać. Dziecko reaguje również na intensywne źródła światła – najczęściej odwraca główkę, zaczyna machać kończynami i przyspiesza się akcja bicia serca. Tęczówka oka powoli zyskuje niebieskie zabarwienie. Na twarzy widoczne już są rzęsy oraz brwi, a na głowie rosną włoski. Maluch nadal połyka płyn owodniowy.

Mózg Twojego maluszka nadal rośnie i powoli wyglądem przypomina mózg dorosłej osoby. Jego płuca potrafią już zamieniać dwutlenek węgla z tlenem, samodzielne oddychanie jednak na tym etapie ciąży nie byłoby jeszcze możliwe. Dziecko doskonale już słyszy – potrafi rozpoznawać głosy rodziców, dlatego ważne jest, aby dużo z nim rozmawiać. Intensywniej odczuwa smaki, przez co wszystko co zjesz może wywoływać u niego różne reakcje – czkawkę, gwałtowne ruchy.

O czym powinnaś pamiętać w 27 tygodniu ciąży?

Rozważ opcję zatrudnienia położnej, która wesprze Cię podczas porodu oraz po urodzeniu dziecka. Doula czyli profesjonalna pomoc to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które obawiają się porodu i nie mogą liczyć na wsparcie bliskich po pojawieniu się noworodka na świecie, ale nie tylko dla tych kobiet. Koszt takiej pomocy nie jest niski, ale zdecydowanie wart swojej ceny. Powoli zacznij sobie organizować pierwsze dni po porodzie. Dowiedz się czy jest ktoś kto wtedy pomoże Ci zadbać o maluszka – partner, mama czy przyjaciółka. Każda dodatkowa para rąk będzie bardzo przydatna.

Powoli powinnaś zacząć liczyć ruchy swojego dziecka. Ważne, aby nie porównywać ich z innymi maluszkami, bo każdy z nich ma swój tryb i temperament. Jeżeli zauważysz znaczne zmniejszenie się liczby ruchów w określonym czasie najlepiej udaj się na USG.

Co Cię może niepokoić w 27 tygodniu ciąży?

Skurcze macicy – mogą się pojawić już w II trymestrze i o ile nie są bolesne i regularne to nie masz się czym martwić. Świadczy to o przygotowywaniu się macicy do porodu. Jeżeli jednak zaczniesz odczuwać ból, a skurcze będą się pojawiały regularnie powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Może to zwiastować problemy związane z budową macicy lub inne jej wady, co w efekcie może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Możesz miewać bardzo realistyczne i barwne sny. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi w Twoim ciele. Sny mogą być przyjemne, ale zdarzają się również koszmary – nie odczytuj ich negatywnie – jest to coś nad czym zapanować nie możesz, ale też nie wróży nic złego.

27 tydzień ciąży
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here