29 Tydzień Ciąży

29 tydzień ciąży to jej 7 miesiąc i III trymestr. Z każdym tygodniem jesteś coraz bliżej tego wielkiego dnia, a już 2/3 ciąży masz za sobą. Czeka Cię jeszcze tylko 11 tygodni do porodu. W tym czasie warto jest wykonać badanie USG, bo patrzenie na niemalże w pełni rozwinięte dziecko jest wielkim przeżyciem i pomaga uświadomić sobie, że przyjście dziecka na świat zbliża się wielkimi krokami. Już teraz może Ci towarzyszyć wiele nieprzyjemnych dolegliwości, ale nie jest to regułą. Z pewnością powoli zaczniesz odczuwać ciężar swojego brzuszka i utrudnienia z tym związane. Wytrzymaj jeszcze trochę, bo nagroda warta jest czekania.

Objawy w 29 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciąży Twój brzuch może już być na tyle duży, że nie będziesz zauważała swoich stóp. Brzmi to dość drastycznie, ale nie martw się, bo jeszcze tylko 1/3 ciąży przed Tobą. Macica stale się powiększa i zaczyna uciskać na różne narządy tkj. żołądek, przepona czy pęcherz. Wszystko to wywołuje przykre dolegliwości, które mogą się utrzymywać już do końca ciąży.

Twoje dziecko jest bardzo ruchliwe, a niekiedy te kopniaki mogą nawet zaboleć. To już ostatni czas kiedy maluszek ma na tyle dużo miejsca, że może się swobodnie poruszać w macicy. Za chwilę, wraz ze wzrostem maluszka, będzie on miał coraz ciaśniej, a tym samym jego ruchy będą spokojniejsze.

Twoje zapotrzebowanie żywieniowe wzrasta w III trymestrze, a szczególnie ważne staje się dostarczanie organizmowi niezbędnych składników tkj. białko, wapń, żelazo, witamina C oraz kwas foliowy. Spożywaj produkty mleczne oraz warzywa (zwłaszcza te liściaste: szpinak, jarmuż). Pamiętaj o zbilansowanych i zdrowych posiłkach.

Objawy towarzyszące w 29 tygodniu ciąży to:

 • skurczenie żołądka – związane jest z uciskiem powiększającej się macicy na ten narząd, możesz mieć wrażenie, że szybciej niż wcześniej się najadasz i nie jesteś w stanie zmieścić dużych porcji, pamiętaj o tym, aby dostarczać organizmowi niezbędnych kalorii, najlepiej spożywaj częste i niewielkie posiłki;
 • parcie na pęcherz – rosnąca macica zaczyna uciskać także na pęcherz, co w efekcie wywołuje częstą konieczność odwiedzania toalety, pamiętaj o tym, aby w miejscach do których się wybierasz było wc (np. w kawiarni), może Ci się zdarzyć również niekontrolowany wyciek moczu np. podczas kaszlenia czy kichania, żeby się zabezpieczyć zakładaj wkładki higieniczne;
 • suchość i swędzenie skóry – związane jest ze zmianami hormonalnymi, ważne jest codzienne – nawet kilkukrotne – nawilżanie swędzących i przesuszonych miejsc, warto zainwestować w preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży, które dodatkowo zapobiegają powstawaniu rozstępów;
 • problemy ze snem – niestety brzuch dużych rozmiarów będzie utrudniał znalezienie najwygodniejszej pozycji do spania, warto się zastanowić nad zakupem specjalnej poduszki przeznaczonej dla kobiet w ciąży, poduszkę taką można używać również po porodzie np. do karmienia czy jako miejsca dla noworodka do odpoczywania;
 • zaparcia – w walce zaparciami wskazane jest spożywanie produktów pełnoziarnistych tkj. kasze, ciemne pieczywo czy ziarna zbóż; nie tylko dostarczają one ważnych witamin z grupy B, ale również poprawiają pracę układu pokarmowego, zwalczanie zaparć minimalizuje również ryzyko pojawienia się hemoroidów;
 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego – powodują one niestrawność, wzdęcia oraz zgagę, najważniejsza w tym przypadku jest prawidłowa dieta;
 • zwiększona ilość upławów – z pochwy może wyciekać zwiększona ilość białawej wydzieliny, jest to normalne.

Płód w 29 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 1200 g i mierzy ok. 37 – 39 cm od czubka głowy do palców u stóp. Od tej pory maluszek nie będzie już tak szybko rósł, aż do ostatnich tygodni przed porodem, kiedy to jego waga wzrośnie przeciętnie 2 lub 3-krotnie. Pod skórą znajduje się już cienka warstwa białego tłuszczu, która po porodzie będzie chronić dziecko przed wyziębieniem. W momencie porodu tłuszcz będzie stanowił ok. 15 % składu ciała noworodka. Dziecko jest już bardziej gładkie, a jego skóra bardziej biała.

Maluszek odczuwa temperaturę (reaguje na jej wzrost jak też spadek podobnie jak na dźwięki) jak również zapachy. W ciągu dnia najczęściej ma otwarte oczka, a gdy śpi – zamyka je. Jego ruchy są intensywne, więc i Ty możesz je mocniej odczuwać, ale powoli będzie miał coraz mniej miejsca w macicy. Zmysł słuchu na tym etapie jest najlepiej rozwinięty ze wszystkich innych zmysłów. Dziecko reaguje na swoje ulubione melodie spokojnym ruchem, a hałas i głośne dźwięki wywołują u niego gwałtowne ruchy. Słuchanie jest teraz jego ulubionym zajęciem, dlatego warto dużo do niego mówić i odtwarzać ulubione piosenki.

Narządy wewnętrzne dziecka nadal dojrzewają. Pojawiły się już zawiązki mleczaków i powoli wytwarzają się zawiązki zębów stałych. W III trymestrze układ kostny zaczyna się intensywnie rozwijać, dlatego należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wapnia.

Na tym etapie również mózg się rozwija – a dokładniej płat odpowiedzialny za inteligencję, a także osobowość maluszka.

O czym powinnaś pamiętać w 29 tygodniu ciąży?

Wielkimi krokami zbliżasz się do porodu, a decyzji, które należy podjąć jest cała masa. Powoli zacznij się zastanawiać nad wyborem pediatry dla swojego maluszka. Popytaj znajomych ze swojej okolicy lub też poczytaj opinie na forach komu najlepiej zaufać w kwestii zdrowia własnego dziecka. Jest to ważna decyzja, dlatego wygospodaruj trochę czasu na zrobienie rozeznania.

Warto w III trymestrze udać się na wizytę do stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia i wykluczy ew. stany zapalne. Nawet jeżeli odwiedziłaś już dentystę będąc w ciąży nie zaszkodzi szybka kontrola jamy ustnej.

Jeżeli wybrałaś już położną to możesz opracować z nią plan opieki prenatalnej oraz plan porodu – jeżeli będzie ona obecna podczas narodzin Twojego dziecka. Pozwoli Ci to zmniejszyć stres przedporodowy, a także ten związany z opieką nad takim maleństwem.

Co Cię może niepokoić w 29 tygodniu ciąży?

Przedwczesny poród może spędzać sen z powiek przyszłej mamy. Chociaż w przypadku, gdy ciąża nie jest zagrożona nie warto dodatkowo się stresować, to jednak należy znać objawy mogące świadczyć o zagrożeniu przedwczesnym porodem. Do takich objawów zalicza się:

 • regularne skurcze macicy częściej niż co 10 minut, które nie ustępują nawet przy zmianie pozycji;
 • ból i ucisk w dolnej części kręgosłupa;
 • wodniste upławy, z domieszką krwi lub w kolorze brunatnym;
 • odejście wód płodowych, inny wyciek z pochwy;
 • skurcze macicy przypominające bóle miesiączkowe;
 • krwawienie lub plamienie.

Jeżeli pojawi się jakikolwiek z powyższych objawów należy zgłosić się pilnie do lekarza. Oczywiście nie musi to od razu oznaczać przedwczesnego porodu, ale tego typu dolegliwości należy skonsultować i wykluczyć zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka oraz mamy.

29 Tydzień Ciąży
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here