33 Tydzień Ciąży

33 tydzień ciąży to już połowa jej 8 miesiąca i III ostatniego trymestru. Do porodu pozostało jedynie 7 tygodni. Na tym etapie kobietom często towarzyszy zmęczenie, a także wahania nastrojów, które przede wszystkim związane jest z dolegliwościami ciążowymi. Ostatnie tygodnie przed porodem mogą się dłużyć, zwłaszcza jeżeli z niecierpliwością oczekujemy nowego członka rodziny. Warto ten czas poświęcić na odpoczynek i przyjemności, na które już za kilka tygodni z pewnością czasu nie będzie.

Objawy w 33 tygodniu ciąży

W 33 tygodniu ciąży większości kobiet towarzyszą różne i niekiedy niezbyt przyjemne ciążowe dolegliwości. Najprawdopodobniej Twój brzuch jest już pokaźnych rozmiarów, przez co trudniej Ci się na co dzień funkcjonuje. Nie jest to jednak regułą – niektóre Panie nawet na tym etapie mają malutkie brzuszki – to sprawa indywidualna i zależna od wielu czynników m.in. od ilości wód płodowych i uwarunkowań genetycznych. Warto jednak wiedzieć, że rozmiar brzucha niewiele ma wspólnego z wielkością dziecka. W 33 tygodniu ciąży ilość wód płodowych może wynosić nawet 1 litr i osiągnęła już swoje maksimum.

Niezależnie od rozmiarów Twojego brzuszka masz pewnie wrażenie, że ubyło Ci gracji – szybciej się męczysz, jesteś opuchnięta, wolniej się poruszasz, a do tego masz trudności z oddychaniem i łapiesz tzw. zadyszkę. Wszystko to jest normalne, a dla pocieszenia minie już za kilka tygodni. Postaraj się mimo wszystko dużo odpoczywać i korzystać z tego wolnego czasu, bo niebawem odejdzie on w zapomnienie, a wszystko będzie się kręciło wokół Twojego maleństwa.

Na tym etapie ciąży należy obserwować ruchy płodu. Jeżeli przez dłuższy czas, zwłaszcza po jedzeniu, ruchy nie są odczuwalne należy pojechać do szpitala, żeby sprawdzić czy dziecko ma się dobrze.

Objawy, które mogą Ci towarzyszyć w 33 tygodniu ciąży to:

  • skurcze Braxtona-Hicksa – ich liczba w okolicach tego tygodnia może się zwiększyć i choć jest to zupełnie normalne warto nauczyć się je odróżniać od skurczy, które mogą zwiastować przedwczesny poród;
  • świąd skóry – chociaż zapewne pojawił się już wcześniej uciążliwe swędzenie skóry może zyskać na sile, związane jest ono z powiększającym się brzuchem, ale może pojawić się także na innych częściach ciała, warto zakupić specjalny preparat przeznaczony dla kobiet w ciąży właśnie do skóry suchej i swędzącej;
  • bóle pleców
  • skurcze łydek – mogą wynikać z niedoborów np. magnezu, dlatego warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, który ew. zapisze dodatkowe suplementy, pomocny może być także masaż łydek lub rozluźniająca kąpiel;
  • zaparcia;
  • siara wyciekająca z piersi;
  • trudności z oddychaniem – wynikają przede wszystkim z ucisku macicy na przeponę oraz płuca, dodatkowo nie bez znaczenia jest rosnący poziom progesteronu, wszystko to sprawia, że pojawia się zadyszka, a Tobie trudniej złapać oddech, po 36 tygodniu ciąży – kiedy brzuch się obniży – powinno Ci się łatwiej oddychać;
  • zgaga, niestrawność;
  • obrzęki nóg;
  • problemy ze snem.

Płód w 33 tygodniu ciąży

Dziecko w 33 tygodniu ciąży waży blisko 2 kg. Dziecko może w ciągu tygodnia przybierać na wadze ok. 250 g i zyskiwać ok. 2,5 cm na wysokości, chociaż za chwilę jego wzrost będzie zbliżony do tego w dniu porodu. Od teraz zaczyna się tworzyć u płodu układ odpornościowy na bazie przeciwciał pozyskiwanych od mamy. Płuca nadal się intensywnie rozwijają, chociaż w pełni gotowe do samodzielnej pracy będą dopiero tuż przed porodem. Maluch stale ćwiczy jednak oddychanie połykając wody płodowe.

U chłopców jądra powinny już zstępować do moszny, ale niekiedy nie dzieje się tak. Nie ma powodów do niepokoju bo sytuacja powinna się unormować w ciągu roku od porodu.

Temperament Twojego maluszka jest już w większości ukształtowany i najprawdopodobniej dziecko będzie się zachowywało podobnie do tego jakie było w brzuchu mamy.

Kości płodu są już twarde, oprócz kości czaszki, które w momencie porodu musi być odrobinę elastyczna, aby dziecko mogło wyjść na świat. Dziecko reaguje już na światło – źrenice mu się zwężają, a jeżeli źródło światła jest silne to maluch nawet odwraca od niego głowę. Dziecko aż do dnia porodu nabiera warstwy tłuszczyku. Skóra dziecka już coraz bardziej przypomina tę jaką mają dorośli. Nie jest pomarszczona, a meszek płodowy praktycznie już nie występuje.

Ssanie kciuka jest doskonałym treningiem przed ssaniem piersi mamy, które dla noworodka jest niemałym wysiłkiem. Już teraz u dziecka intensywnie rozwija się mózg, a zwłaszcza wrażenia zmysłowe. Dzięki temu, na późniejszych etapach życia, będzie ono rozumiało znaczenie dźwięków, mowy i dostrzegało wrażenia wizualne.

O czym powinnaś pamiętać w 33 tygodniu ciąży?

Z pewnością spotkałaś się już z tym tematem, ale na tym etapie warto przyjrzeć mu się baczniej. Pobranie krwi pępowinowej to coraz częściej stosowany zabieg, który jest całkowicie bezpieczny dla matki i dla dziecka, a w przyszłości może uratować zdrowie a nawet życie Twojego potomka. W krwi pępowinowej znajdują się komórki macierzyste, które już teraz wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób m.in. białaczki. Chociaż samo pobranie krwi pępowinowej jest szybkie, łatwe i bezbolesne, to jednak największą przeszkodą jest cena – zarówno samego pozyskania krwi, jak i jej przechowywania w specjalnym banku. Z pewnością jest to zagadnienie warte omówienia z partnerem, a także z lekarzem.

Pamiętaj o zdrowym, pełnowartościowym odżywianiu. Teraz Twoje dziecko będzie potrzebowało wielu minerałów i wartości odżywczych, dlatego wzbogacaj swoją dietą. Szczególnie postaw na produkty białkowe oraz te, które zawierają zdrowe tłuszcze.

Co może Cię niepokoić w 33 tygodniu ciąży?

W 33 tygodniu ciąży dziecko powinno przyjmować prawidłowe ułożenie do porodu. Jeżeli tak się nie dzieje przyszła mama zaczyna się stresować. Warto jednak wiedzieć, że dziecko może się obrócić w późniejszym czasie, a nawet jeżeli do tego nie dojdzie to nie zawsze konieczne jest cesarskie cięcie. Jeżeli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań (np. jeżeli jest to kolejny poród), a poród będzie postępował dynamicznie możliwy jest poród naturalny. Położenie miednicowe dziecka dotyczy ok. 4-7 % kobiet.

Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here