Dni Płodne

Kalendarz umożliwia sprawdzenie swojego cyklu miesiączkowego oraz sprawdzenia dokładnie kiedy występują dni płodne. Informacje o Dniach Płodnych znajdziesz pod kalendarzem.

Dni płodne

Szczegółowe obliczenie dni płodnych pozwala na właściwe planowanie swojej płodności. Najprostsza metoda ich obliczania opiera się o tezę, że dni płodne przypadają na okres między 9 a 16 dniem cyklu.

Obliczanie dni płodnych to znana metoda antykoncepcyjna nazywana również metodą kalendarzykową. Niestety ten sposób planowania rodziny sprawdza się wyłącznie u kobiet posiadających regularne cykle miesiączkowe.

Termin dni płodnych a długość cyklu

Dla dokładnego określenia terminu, kiedy występują dni płodne, koniecznym jest wcześniejsze określenie długości cyklu miesiączkowego. U zdecydowanej większości kobiet, wynosi on 28 dni. W takim przypadku owulacja ma miejsce w 14 dniu cyklu. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zapłodnienie komórki jajowej jest możliwe tylko w ciągu 24 godzin, a plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć maksymalnie 48-72 godziny, niełatwo jest precyzyjnie wskazać termin dni płodnych. Zgodnie z tym schematem wypadają one między 11 dniem cyklu (maks. 72 godziny przed owulacją), a 15 dniem cyklu (24 godziny po owulacji). Mając jednak na uwadze możliwość przedłużenia bądź skrócenia pierwszej fazy cyklu – stuprocentowe określenie tego terminu nie jest możliwe.

U wszystkich kobiet czas trwania drugiej fazy cyklu jest stały. U niektórych kobiet może być dłuższy, u niektórych krótszy, niemniej zawsze jest taki sam. Jeśli więc u konkretnej kobiety długość trwania fazy lutealnej wynosi 12 dni, to w każdym jej cyklu miesiączkowym – czas ten będzie jednakowy.

Wahania terminu dni płodnych

Najczęściej czas jej trwania wynosi 14 dni, zaś czas trwania pierwszej fazy cyklu może być zmienny. Standardowo winien on również trwać 14 dni, w praktyce jednak może się zdarzyć, że jego długość może być inna w każdym cyklu. Jeśli zatem wydłuży się okres fazy folikularnej (I faza cyklu) – opóźni się termin wystąpienia dni płodnych, jeśli zaś czas trwania pierwszej fazy cyklu będzie krótszy, termin dni płodnych nastąpi wcześniej.

Zaburzenia terminu dni płodnych

Niektóre sytuacje życiowe, takie jak:

  • stres
  • zmiana klimatu
  • choroba
  • zażywanie niektórych leków
  • osłabienie organizmu
  • niedożywienie

oraz wiele innych czynników może wpływać na zaburzenie terminu dni płodnych. W skrajnych przypadkach cykl miesiączkowy może być o połowę krótszy, a nawet kilkakrotnie dłuższy. Wówczas precyzyjne określenie terminu wystąpienia dni płodnych metodą kalendarzykową jest niemożliwe. Zdarzają się również często cykle bezowulacyjne, kiedy dni płodnych nie ma w ogóle.

W przypadku wystąpienia nieregularnych cykli miesiączkowym, metodą alternatywną dla metody kalendarzykowej, jest stosowanie specjalnych testów owulacyjnych.

Kalendarz dni płodnych a termin poczęcia

Kalendarz dni płodnych to bardzo konkretny rozkład dni, kiedy może dojść do poczęcia. W tym czasie ma miejsce owulacja, czyli uwolnienie jajeczka z jajnika. Jeśli w rzeczonym momencie jajeczko połączy się z plemnikiem, rozpocznie się rozwój ciąży. Ramy czasowe są bardzo ważne, gdyż zarówno plemnik, jak i komórka jajowa żyją przez ściśle określony czas. Zobacz, jak wygląda „terminarz” zapłodnienia i kiedy należy współżyć, by zajść w ciążę.

Kiedy współżyć, aby doprowadzić do zapłodnienia?

Dzień owulacji to najlepszy moment, aby wyznaczyć odpowiedni dzień do starań o dziecko. Należy wziąć pod uwagę to, że określanie terminu jajeczkowania zawsze opiera się o średnią długość ostatnich 6-ciu cykli (jeśli są one nieregularne). Z powodu tego uśrednienia, do planowanej owulacji zawsze należy dodać i odjąć dwa dni. Współżycie należy rozpocząć około dwa dni przed wyznaczonym terminem – plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet do 7 dni. Zwiększając ilość stosunków, zwiększa się także szansa na zapłodnienie. Jeśli do współżycia dojdzie w tym właśnie okresie, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe.

Jeśli natomiast do stosunku dojdzie po 3 dniach od wyznaczonego terminu owulacji, szansa na zajście w ciążę jest praktycznie zerowa. Komórka jajowa żyje jedynie przez 24 godziny po owulacji. Kolejna okazja na zapłodnienie będzie miała miejsce dopiero za miesiąc, podczas następnego cyklu miesiączkowego.

„Psychologia zapłodnienia”

Czynniki psychologiczne mają o wiele więcej do powiedzenia w kwestii zapłodnienia, niż nam się może na początku wydawać. Jeśli para stara się o dziecko i współżyje z myślą o poczęciu, generuje to dodatkowy stres. Czynnik ten znacznie utrudnia możliwość zapłodnienia, przez co zwykle nie dochodzi do niego w planowanym momencie. Hormony są bardzo wrażliwe na nasze zdenerwowanie – ich wydzielanie zmniejsza się lub zwiększa pod wpływem stanu psychicznego. Dotyczy to zwłaszcza hormonów płciowych, których synteza jest stymulowana lub hamowana przez impulsy z ośrodkowego układu nerwowego.

Jeśli zatem planujesz zajście w ciążę, to oprócz kalendarza owulacyjnego, powinnaś wziąć także pod uwagę swój stan psychiczny. Nadmierne zdenerwowanie i napięcie może przesunąć termin planowanej owulacji. Najlepiej jest zatem skupić się na swoich własnych reakcjach i nie myśleć o zapłodnieniu, ale cieszyć się bliskością partnera i pozwolić swojemu ciału pełnić jego fizjologiczne czynności.

2

Kiedy są dni płodne – kalkulator owulacyjny

3

Jak obliczyć dni płodne?

4

Kiedy są dni płodne? Sygnały owulacji wysyłane przez Twoje ciało

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here