Tabletka dzień po i wczesnoporonna

1
73268

Tabletki „po” zapobiegają ciąży po stosunku bez zabezpieczenia. 

Alternatywną opcję znajdziecie jeszcze Tutaj >

Tabletki po stosunku tzw. tabletki „po” zapobiegają ciąży po stosunku, który nie jest był zabezpieczony. W przypadku zażycia tabletki „po” liczy się czas w jakim zostanie zażyta tabletka (maksymalnie do 5 dni). Należy pamiętać, że tabletka „po” nie stanowi zabezpieczenia dla kolejnych stosunków – w celu uniknięcia ciąży należy wówczas stosować metody antykoncepcyjne takie jak chociażby prezerwatywy.

Tabletka „po” a klauzula sumienia

Problem z uzyskaniem recepty na tabletkę „po” taką jak EllaOne może się pojawić już w momencie wizyty u lekarza ginekologa i lekarza rodzinnego. Lekarz może powołać się na tzw. „klauzulę sumienia”, ponieważ jak mówi kodeks etyki lekarskiej, lekarz powinien „zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem. Nawet jeśli uzyskamy receptę od lekarza, wydania leku może nam odmówić farmaceuta w aptece. Teoretycznie odmawiając sprzedaży leku, farmaceuta powinien wskazać aptekę w której sprzedadzą nam tabletkę „po”, ale praktyka jest różna

Tabletka „po” nie usuwa ciąży!

Tabletka „po” to inne pojęcie niż tabletka wczesnoporonna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za początek ciąży uznaje zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w obrębie ściany macicy. Tabletka „po” działa zanim dojdzie do zagnieżdżenia komórki jajowej, nie przerywa więc już rozpoczętej ciąży.

W aptekach możemy kupić dwa rodzaje tabletek po stosunku. Najdłużej działającą tabletką jest ellaOne (octanem uliprystal) która działa do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Drugą opcją jest Escapelle (levonogestrel) działa do 72 godzin (3 dni). Tabletki różnie działają, gdyż każda z substancji inaczej działa i wpływa na organizm.

EllaOne a tabletki wczesnoporonne

Tabletka ellaOne, w odróżnieniu do tabletek o działaniu wczesnoporonnym, nie jest w Polsce zakazana, a co więcej była sprzedawana bez recepty, a obecnie mogą ją zapisać lekarze. Stosowanie więc ellaOne nie jest równoznaczne z działaniem mającym na celu poronienie, jak również jej zażycie w momencie, gdy kobieta jest w ciąży nie prowadzi do utraty ciąży, co oznacza, że tabletka nie jest skuteczna w przypadku, gdy zarodek został zagnieżdżony w macicy. Tabletka ellaOne jest uznana przez Europejską Agencję Leków (EMA) za lek bezpieczny. W niektórych krajach europejskich pigułka „po” jest dostępna dla uczniów szkół średnich, którzy mogą ją otrzymać bezpłatnie od szkolnego personelu medycznego. Zgodnie z oświadczeniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ciąża rozpoczyna się w momencie, gdy zarodek zagnieździ się w macicy, a nie w momencie, gdy komórka rozrodcza męska połączy się z żeńską.

Regulacje prawne – jak to jest z tabletką „po” w Polsce?

Od 2015 roku, tabletkę „po” mogła kupić każda osoba powyżej 15 roku życia bez potrzeby okazywania recepty.

W maju 2017 rząd Prawa i Sprawiedliwości przegłosował zmiany w prawie, dzięki którym nabycie tabletki „po” miało się wiązać z uzyskaniem wcześniej recepty. Zmiana ta weszła w życia 23 lipca 2017 roku. Dodatkowo lekarz ma prawo powołania się na „klauzulę sumienia” i odmówienia wydania recepty. Do kosztów tabletki należy zatem doliczyć koszt wizyty u lekarza ginekologa, co w praktyce podwaja koszt tabletki.

Zamówienie tabletki „po” zza granicy

Legalną możliwość obejścia nowych przepisów polskiego prawa daje  prawo Unii Europejskiej – każdy polski farmaceuta ma ma obowiązek zrealizowania elektronicznej recepty  (recepty online) wystawionej przez europejskiego lekarza (recepty wystawione w którymkolwiek państwie UE muszą być honorowane przez wszystkie państwa UE). Do otrzymania takiej recepty wystarczy wypełnienie odpowiedniego formularza on-line

EllaOne – Jak działa?

Awaryjna tabletka antykoncepcyjna, którą można zażyć do 120h po stosunku. Zawiera octan uliprystalu. Zapobiega ciąży po odbyciu stosunku, gdy antykoncepcja zawiodła lub też stosunek nie był zabezpieczony. Pigułki zatrzymują uwalnianie komórki jajowej. Octan ulipystalu łączy się z receptorami i wchodzi w reakcję z progesteronem i hamuje owulacje. Substancja wprowadza zmiany w wyściółce macicy co znacząco utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.

Tabletkę możemy zażyć do 5 dni. Jednak im później jest ona zażyta tym słabsze jest jej działanie. Nie można tabletki używać wielokrotnie podczas cyklu miesiączkowego.

Jeśli po zażyciu tabletki w przeciągu 3 godzin pojawią się wymioty w takim przypadku trzeba zażyć jeszcze jedną tabletkę.

Escapelle – sposób działania

Escapelle zawiera wysoką  (1500µg) dawkę syntetycznego progestagenu. Jest to ilość porównywalna to 6 zwykłych tabletek antykoncepcyjnych.

Escapelle przede wszystkim opóźnia owulację i zagęszcza śluz w szyjce macicy, przez co plemnikom trudniej jest dotrzeć do komórki jajowej. Utrudnia także zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy.

Pojedynczą tabletkę Escapelle zażywa się do 72 godzin po stosunku (w późniejszym terminie jej skuteczność znacząco spada). Po kilku dniach od zażycia może  (ale nie musi) wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę.

Przeciwwskazania w stosowaniu Escapelle to m.in. ciąża, zakrzepowe zapalenie ż, nowotwory lub niewydolność wątroby, anemia sierpowatokrwinkowa

Pamiętaj! Tabletka nie przerywa istniejącej ciąży.

Jak często można zażywać tabletki „po”?

Zażycie tabletki „po” jest uzasadnione jeśli:

 • podczas stosunku pękła prezerwatywa,
 • nie zastosowano tabletek antykoncepcyjnych – nie przyjęto więcej niż 3 tabletek,
 • seks bez zabezpieczeń,
 • gwałt.

Niepożądane skutki antykoncepcji „po”

 • ból głowy,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • nudności,
 • bóle brzucha,
 • krwawienia i plamienia acykliczne.

Tabletki wczesnoporonne (przerwanie istniejącej już ciąży)

Tabletki poronne to nie są tabletki „po” (tabletka po zapobiega ciąży), gdyż tabletki poronne kończą ciążę na początkowym jej etapie. Stosuje się je do 9 tygodnia ciąży. Składają się z zestawu leków, przez które zarodek przestaje się rozwijać i dochodzi do poronienia. Najczęściej składają się z mifepristonu – powodującego wstrzymanie produkcji progesteronu, podtrzymującego rozwój ciąży- i misoprostolu- powodującego silne skurcze macicy, pozwalające kobiecie poronić.

Czy aborcja farmakologiczna jest bezpieczna?

Tabletki wczesnoporonne wysypane
Flickr, fot. Jamie Dobson, CC

Aborcja farmakologiczna często jest mylona z antykoncepcją postkoitalną (po stosunku). Tymczasem są to dwa zupełnie różne zagadnienia. Preparaty przeznaczone do zażycia po stosunku są w Polsce sprzedawane w aptekach wyłącznie na receptę. Natomiast leki poronne są nielegalne, aczkolwiek bez większego trudu można je nabyć w internecie.

Skoro więc jest podaż, to musi istnieć także popyt. Niestety, z uwagi na zakaz oficjalnego obrotu lekami poronnymi nie ma danych na temat wielkości sprzedaży i stosowania tego rodzaju aborcji. Nie dysponują takimi lekami również lekarze, do których zgłaszają się kobiety w trakcie lub po poronieniu, gdyż nie są oni w stanie odróżnić poronienia samoistnego od farmakologicznego.

Na świecie i w Polsce

Według Towarzystwa Rozwoju Rodziny aborcja farmakologiczna jest bezpieczna i jako taka jest wspierana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ponieważ można ją przeprowadzić w warunkach domowych i teoretycznie bez udziału lekarza. Naturalnie nie jest to metoda bezbolesna, niesie też za sobą – co prawda bardzo niewielkie – ryzyko powikłań, ale nie jest groźna dla życia kobiety w przeciwieństwie do innych, legalnie sprzedawanych preparatów, po zażyciu których skurcze macicy są tylko skutkiem ubocznym. Właśnie przyjmowanie tych preparatów, których zasadnicze działanie nie ma nic wspólnego z przerywaniem ciąży, w naszej rzeczywistości spowodowało powstanie mitu o szkodliwości aborcji farmakologicznej.

Jak to działa

W krajach, gdzie ta metoda jest dozwolona, kobieta wykonuje badanie USG celem ustalenia istnienia ciąży i określenia jej tygodnia oraz wykluczenia ciąży pozamacicznej. Wykonywane jest też badanie krwi, oznaczana jej grupa i ustalana obecność czynnika RH. Kobieta w okresie przed- i pozabiegowym znajduje się pod opieką lekarską, bez której przeprowadzenie samego zabiegu nie jest możliwe. W Polsce kobiety nie poddają się żadnym badaniom, zabiegi przeprowadzają potajemnie, a po nich zgłaszają się do szpitala, mogąc liczyć na identyczną opiekę medyczną, jak pacjentki po poronieniu naturalnym. Nie jest praktykowane wykonywanie badań na obecność leku we krwi.

Poronienie farmakologiczne wywoływane jest przez antyprogestagen (antyhormon) i prostaglandynę. Antyprogestagen niweluje działanie progestagenu – hormonu osłaniającego ciążę, natomiast prostaglandyna wywołuje skurcze macicy. Skuteczność wynosi około 98 procent, a sama akcja poronienia jest podobna do naturalnego. Ryzyko powikłań jest również zbliżone do tego po poronieniu naturalnym.

Aborcja na żądanie – dlaczego kobiety chcą usuwać ciążę?

Decyzja o przerwaniu ciąży jest trudnym wyborem dla każdej kobiety. Od początku ciąży w jej organizmie pojawiają się hormony ciążowe, które sprawiają, że czuje ona bardzo intensywną więź z rozwijającym się dzieckiem. Przyczyny, dla których kobiety chcą usuwać ciąże jest wiele i można podzielić je na kilka grup – dowiedz się, dlaczego kobiety decydują się na aborcję.

Złe warunki socjoekonomiczne

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których kobieta szuka sposobu na pozbycie się ciąży. Zła sytuacja finansowa, brak wystarczających dochodów lub całkowity brak pracy sprawiają, że kobieta nie ma możliwości na wychowanie dziecka lub zapewnienie mu godnej przyszłości. Dość częstą sytuacją, która zawiera się w czynnikach socjoekonomicznych jest zbyt młody wiek matki lub fakt, że znajduje się ona w trakcie edukacji. W związku z tym nie jest ona w stanie zapewnić swojemu dziecku warunków finansowych do życia, ani poświęcić czas na jego wychowanie.

Prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii pozwala na legalne usunięcie ciąży z przyczyn socjoekonomicznych. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie i pozwala kobietom na wybór pomiędzy godnym życiem dla swojego dziecka a wychowywaniem go w niekorzystnych warunkach m.in. finansowych, mimo iż brytyjska opieka społeczna jest w stanie zapewnić kobiecie należną pomoc.

Względy osobiste

Bardzo dużo kobiet decyduje się na aborcję z powodu problemów w życiu osobistym. Takimi okolicznościami są naciski ze strony partnera lub niedostateczne wsparcie z jego strony. Mimo szeroko rozpowszechnionej świadomości o odpowiedzialności za własne czyny, niechciana ciąża pozostaje wyłącznie problemem kobiet. Jeśli zostają one pozbawione wsparcia ze strony ojca dziecka, aborcja często pozostaje dla nich jedynym rozwiązaniem trudnej sytuacji życiowej.

Zagrożenia zdrowotne

Prawo w większości krajów na świecie (w tym także w Polsce) pozwala na legalne zakończenie ciąży, jeśli w jej wyniku lub w jej trakcie może dojść do poważnego zagrożenia zdrowia lub życia matki. W niektórych krajach zapis ten rozszerzony jest także o „zdrowie psychiczne” i pozwala na dokonanie aborcji w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko, że ciąża negatywnie wpłynie na przyszłe życie matki lub gdy kobieta choruje na poważne zaburzenia psychiczne i nie będzie zdolna do wychowania potomka z powodu swojej choroby.

Aborcja – groźne powikłania pozabiegowe!

Należy pamiętać, że przerwanie ciąży jest głęboką ingerencją w gospodarkę hormonalną. Ulega ona gwałtownemu zaburzeniu w odróżnieniu od samoistnego poronienia (nie wywołanego np. wypadkiem), kiedy organizm kobiety sam odrzuca płód z różnych przyczyn.

Rozregulowanie cyklu

Aborcja to nie tylko usunięcie płodu z jamy macicy. To także dokładne mechaniczne oczyszczenie jej ścianek z wyściółki śluzowej. Po takim zabiegu macica potrzebuje kilku tygodni na jej zregenerowanie i przygotowanie do kolejnego cyklu menstruacyjnego. Wspomniany szok hormonalny może dodatkowo zakłócić jego wystąpienie i mieć negatywny wpływ na jego dalszą regularność. Po zabiegu występuje krwawienie, które trwa około 1-2 dni, a następna miesiączka powinna pojawić się po upływie dalszych 4-6 tygodni. Jeżeli to nie nastąpi, należy udać się do lekarza.

W tym czasie należy powstrzymać się od współżycia tak, jak po porodzie. Po pierwsze, macica jest jedną wielką raną i bardzo łatwo o infekcję. Po drugie, zanim pojawi się miesiączka, występuje jajeczkowanie. Kobieta natomiast nie wie, kiedy ma ono miejsce; nawet jeżeli dobrze zna swój organizm i jest w stanie odróżnić pierwszą i drugą fazę cyklu, to po aborcji różnice te mogą ulec zaburzeniom. Zatem bez zachowania środków ostrożności można ponownie zajść w ciążę.

Następstwa aborcji

W pierwszych dniach po zabiegu kobieta może odczuwać bóle w podbrzuszu, mdłości i zawroty głowy.Mogą pojawić się wymioty i biegunka. Leżenie w łóżku wskazane jest jednak najwyżej przez jeden dzień, do momentu ustąpienia efektów znieczulenia. W zasadzie już następnego dnia można powrócić do codziennych obowiązków. Nie należy natomiast podejmować wysiłku fizycznego, zwłaszcza dźwigania i biegania, przynajmniej przez 10-14 dni.

Do rzadko występujących powikłań należą:

 • krwotoki
 • uszkodzenie szyjki macicy
 • przebicie ściany macicy
 • uszkodzenie innych narządów wewnętrznych
 • zakażenie

W skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs, prowadzący do śmierci kobiety.

Jeżeli aborcja dotyczyła pierwszej ciąży w życiu kobiety, istnieje większe ryzyko niemożności zajścia w następną. Wzrasta też możliwość samoistnego poronienia i porodu przedwczesnego.

Konsekwencje aborcji

Zjawisko, jakim jest aborcja nie zawsze kończy się w momencie usunięcia płodu. W przypadku niektórych kobiet, jej skutki mogą być odczuwalne przez kolejne miesiące, a nawet lata.

Jest to kwestia bardzo indywidualna i nie da się przewidzieć, w którą stronę potoczą się losy. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z możliwych skutków, występujących w niektórych przypadkach po przerwaniu ciąży.

Fizyczne skutki aborcji

Istnieje szereg skutków fizycznych, które mogą wystąpić po dokonaniu aborcji. Nie są to częste przypadki, ale nie można ich również wykluczyć. U niektórych kobiet dochodzi na przykład do drobnych krwotoków. Wiąże się to między innymi z rozdarciem macicy, jej szyjki lub zakażeniami spowodowanymi rozwojem drobnoustrojów. W skrajnych przypadkach może nastąpić także krwotok wewnętrzny, wówczas dochodzi czasem do uszkodzenia narządów, zapalenia otrzewnej lub wstrząsu krwotocznego.

Kolejnym powikłaniem, który ma prawo się pojawić, jest niepłodność w wyniku całkowitego zarośnięcia jajowodu, uniemożliwiającego połączenie komórki jajowej z plemnikiem.

Kobiety, które przeszły aborcję, mogą również częściej cierpieć na stany zapalne dróg rodnych, zakażenia bakteryjne, a nawet ciąże pozamaciczne. W pojedynczych przypadkach pojawia się również przebicie macicy, uszkodzenie innych organów lub sepsa.

Psychiczne skutki aborcji

Oprócz fizycznych, widocznych objawów po dokonaniu aborcji, mogą pojawić się również problemy, które będą odczuwalne jedynie w głowie kobiety. W wielu przypadkach pojawia się na przykład napady smutku i straty, a także poczucie winy. Mogą one mieć różne nasilenie, od drobnych załamań nerwowych, złego nastroju, aż do poważnych stanów depresyjnych, w których niezbędna jest pomoc specjalisty. Niektóre kobiety po przerwaniu ciąży odczuwają zaburzenia snu oraz zaburzenia seksualne, polegające na oziębłym charakterze relacji z partnerem. Wystąpić może również obniżenie poczucia własnej wartości, a nawet autoagresja i samooskarżanie się.

Co więcej, w niektórych przypadkach, kobiety posiadają zaburzone relacje z kolejnymi, ewentualnymi dziećmi. Rzadziej ich dotykają, częściej się denerwują, czują lęki, szybciej rezygnują z karmienia piersią. Należy jednak podkreślić, że powyższe objawy nie należą do standardów tego zjawiska. Istnieje duża grupa kobiet, które po dokonaniu aborcji nie odczuwają praktycznie żadnych dolegliwości. Okres rekonwalescencji zależy więc od konkretnej osoby i tego, w jaki sposób jej organizm zareaguje na dokonane zmiany.

Prawo aborcyjne na świecie

Aborcja w dalszym ciągu jest tematem kontrowersyjnym i budzi wiele zastrzeżeń. Przeciwnicy twierdzą, że jest to celowe zabijanie człowieka, zwolennicy nie widzą nic złego w usunięciu zarodka lub płodu. Większość krajów na świecie zdecydowała się jednak zalegalizować świadome przerywanie ciąży, przynajmniej w określonych jej przypadkach.

Polska

W Polsce aborcja jest dozwolona w trzech przypadkach.

 • W momencie, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety.
 • Gdy w wyniku badań prenatalnych lub innych przesłanek medycznych zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby, zagrażającej jego życiu.
 • I przypadek trzeci, jeśli zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.
Niemcy
 • Według ich prawa aborcja jest teoretycznie przestępstwem, jednak lekarz nie jest za nią karany, jeżeli z kobietą przeprowadzono wcześniej konsultacje.
 • Dodatkowo musi być ona przeprowadzona w ciągu pierwszych dwunastu tygodni życia płodowego dziecka.
 • Jest nieograniczona w czasie tylko wówczas, gdy dziecko poczęło się na skutek niedozwolonego czynu, w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki oraz gdy istnieje ryzyko wystąpienia niepełnosprawności lub chorób genetycznych.
Unia Europejska

Większość państw UE dopuszcza aborcję na życzenie kobiety podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży. Po tym okresie jest ona również dozwolona, ale w przypadku konkretnych okoliczności, jak zagrożenie zdrowia lub życia kobiety, zapłodnienie w skutek gwaltu, czy możliwych nieuleczalnych chorób dziecka.

Krajami bardzo liberalnymi w tej kwestii są niewątpliwie Holandia i Szwecja. Nie określa się tam konkretnych warunków, jakie muszą zajść, aby możliwe było dokonanie aborcji. Przerwanie ciąży traktowane jest jak normalny zabieg, do którego każda kobieta ma prawo. Prawie wszystkie kraje Unii, z wyjątkiem Irlandii, Włoch, Portugalii oraz Polski zalegalizowały aborcję.

Świat

Większość krajów na świecie zdecydowała się, aby wprowadzić prawo stanowiące o legalizacji aborcji. Istnieją jednak takie państwa, w których prawa kobiet do przerywania ciąży są mocno ograniczone. Szacuje się, że około 25% ludności żyje w miejscu, gdzie nie ma prawnego przyzwolenia. Dotyczy to głównie Ameryki Łacińskiej, większej części Afryki oraz Azji. Istnieją nawet takie kraje, jak Chile, w których kobieta, za nielegalne dokonanie aborcji podlega karze więzienia.

Aborcja w świetle różnych wyznań

Każdy kraj i panujące w nim prawo inaczej odnosi się do tej kwestii. Również w religiach pojawiają się odmienne interpretacje i podejście do tego zjawiska.

Chrześcijaństwo

Przede wszystkim można powiedzieć, że większość, ale nie wszystkie wyznania chrześcijańskie, potępiają aborcję. Dla przykładu, Kościół Episkopalny w USA popiera prawo kobiet do decydowaniu o aborcji.

Wielu przedstawicieli kościoła w dyskusjach na temat świadomego przerywania ciąży, powołuje się na zakaz biblijny, mówiący o tym, że nie wolno rozlewać krwi niewinnych. Teologia chrześcijańska wskazuje również na Maryję, która to pomimo trudnej sytuacji i strasznych warunków zdecydowała się, aby urodzić dziecko. Biblia natomiast, w żadnym miejscu otwarcie nie potępia celowego przerywania ciąży, a nawet w ogóle o nim nie wspomina.

Katolicyzm

Podejście do tematu aborcji w katolicyzmie ulegało sporym zmianom na przestrzeni wieków. Najstarszy dotąd dokument chrześcijański mówi o tych, którzy odpowiedzialni są za przerywanie ciąży, że są mordercami. Współcześnie według opinii Kościoła pomaganie w aborcji lub jego dokonanie jest powodem do automatycznej ekskomuniki. Sądzi się bowiem, że życie ludzkie rozpoczyna się już w momencie poczęcia.

Protestantyzm

W protestantyzmie możemy mówić o bardzo różnych postawach wobec zjawiska aborcji. W USA na przykład w większości słyszy się opinie, że aborcja należy do form dzieciobójstwa, nawet jeżeli zapłodnienie było wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Istnieją jednak amerykańscy protestanci, którzy dopuszczają przerywanie ciąży w przypadku, gdy powstała ona na skutek czynu zabronionego lub gdy zagrożone jest życie matki. Co ciekawe, na przykład Amerykański Kościół Episkopalny opowiada się za legalną aborcją i prawem kobiet do tego, aby same mogły decydować o przerwaniu ciąży.

Islam

W religii tej aborcja nie jest potępiona w sposób jednoznaczny. Przede wszystkim należy podkreślić, że prawo islamskie zakłada, iż życie nie zaczyna się wcale od momentu zapłodnienia. Musi minąć około 120 dni, aby Bóg mógł obdarzyć embrion duszą. Przerwanie ciąży jest dozwolone w takich przypadkach jak gwałt, kazirodztwo, wady wrodzone, uszkodzenia, choroby genetyczne, czy nawet prawdopodobieństwo, że ojciec jest osobą upośledzoną umysłowo. Zdecydowanie zakazuje się jednak aborcji z takich powodów jak trudne warunki finansowe, czy wybieranie płci dziecka.

Hinduizm

W hinduizmie aborcja uważana jest za zbrodnię i jeden z sześciu rodzajów morderstw. Stanowi jeden z najcięższych grzechów i jest przeszkodą w połączeniu się duszy z Brahmanem. Dusza pojawia się już w chwili poczęcia dziecka, dlatego zarodek od samego początku uważany jest za człowieka.

Tabletka dzień po i wczesnoporonna
4.6 (91.25%) 16 głos

Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@drogazdrowia.pl. Bądź z nami w kontakcie i dołącz do naszego fanpage'a - Droga Zdrowia

1 KOMENTARZ

 1. W Hinduizmie aborcja to zbrodnia a zabijanie dziewczynek jako kłopotliwego potomstwa już nie tak bardzo!3 dni po zapłodnieniu to nie jest żadna poronna tabletka tylko nie pozwala ma zagnieżdżenie sie zygoty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here