FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to system monitorowania poziomu cukru w organizmie. Został stworzony przez firmę Abbott, która specjalizuje się produkcją systemów przeznaczonych do pomiaru glikemii dla osób chorujących na cukrzycę. Firma Abbott działa na rynku już od 120 lat i stale zajmuje się rozwojem innowacyjnych rozwiązań w tematyce zdrowotnej. Głównym mottem firmy jest tworzenie produktów, które osobom chorym na cukrzycę pomogą mieć lepsze życie i doprowadzą do poprawy stanu zdrowia. Firma Abbott swoją działalnością obejmuje ponad 150 krajów, w których łącznie zatrudnionych jest 70 tysięcy pracowników.

Czym jest FreeStyle Libre?

FreeStyle Libre to system monitorowania glikemii, który opiera się na metodzie skanowania. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu możliwe jest dokonywanie pomiarów glikemii bez konieczności nakłuwania opuszków palca, a tym samym bez konieczności zadawania bólu i oglądania krwi.

FreeStyle Libre składa się z 2 elementów, do których należą:

 1. Sensor – sensor umieszcza się w tkance podskórnej, w przestrzeni śródtkankowej, na ramieniu pacjenta, wymaga wymiany na nowy raz na 2 tygodnie.
 2. Czytnik – czytnik trzeba zbliżyć na odległość do 4 cm, żeby móc odczytać pomiary zapisywane przez sensor. W wyniku zeskanowania na czytniku pojawiają się dane wskazujące wartość stężenia glukozy w płynie śródtkankowym.

Stężenie glukozy nie jest więc jej stężeniem we krwi. Umieszczenie sensora w naczyniu krwionośnym mogłoby doprowadzić do zakażenia, przykrego w skutkach. Trzeba więc wiedzieć, że pomiar glukozy wykonywany za pomocą FreeStyle Libre, a ten wykonywany za pomocą tradycyjnego gleukometru, poprzez nakłucie opuszka palca, może być różny. Te różnice wynikają głównie z fizjologii człowieka. FreeStyle Libre dokonuje pomiaru z niewielkim opóźnieniem, a jeśli u pacjenta pojawiają się szybkie wahania glukozy konieczne w tym wypadku będzie również użycie tradycyjnego gleukometru, ponieważ stężenie tkankowe, które wskazuje FreeStyle Libre może nie być dokładne. Szczególnie więc warto uważać w sytuacjach, które wpływają na duże wahania poziomu cukru we krwi, tj.:

 • do 2 godzin po posiłku,
 • po spożyciu węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym,
 • po pominiętym, niedokładnym lub przeszacowanym bolusie insuliny,
 • w sytuacjach stresowych, które powodują wzrost poziomu glikemii,
 • w trakcie aktywności fizycznej i po jej zakończeniu.

Te sytuacje wymagają wzmożonej czujności i najlepiej wtedy pracę FreeStyle Libre wspomóc tradycyjnym pomiarem glukozy wykonywanym przez gleukometr. Co ważne, że FreeStyle Libre nie jest bezradny na duże wahania glukozy – po dokonaniu odczytu na wyświetlaczu ukazywane są tzw. strzałki trendu, które pokazują wahania poziomu glukozy, informują o jej stałym poziomie, spadku lub nagłym wzroście, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania tego systemu.

Jak działa FreeStyle Libre?

Korzystanie z FreeSystem Libre jest bardzo proste i w skrócie składa się z 3 kroków:

 1. Zaaplikowanie sensora – sensor umieszcza się na tylnej stronie ramienia za pomocą tzw. aplikatura. Aplikator umożliwia umieszczenie sensora pod skórą. Sensor od spodu ma specjalną klejącą powierzchnię, która bezpośrednio przylega do skóry. Warto podkreślić, że proces aplikacji sensora jest niemalże bezbolesny.
 2. Zeskanowanie sensora – skanowanie sensora odbywa się za pomocą czytnika i trwa zaledwie sekundę. Czytnik należy zbliżyć do sensora na odległość do 4 cm. Zebrane przez sensor dane można odczytywać również na wykresach, a co ważne można je analizować na większym urządzeniu (komputer, laptop) przy użyciu specjalnego oprogramowania.
 3. Odczytanie wyniku na wyświetlaczu – na wyświetlaczu czytnika ukazuje się aktualny odczyt poziomu glukozy, historia pomiarów sprzed 8 godzin oraz strzałka trendu. Czytnik działa nawet wtedy, gdy skanujemy sensor przez ubranie.

Sensor

Sensor to cienkie i miękkie włókno, które dodatkowo jest elastyczne. Charakteryzuje się łatwością aplikacji, jak również komfortem użytkowania. Jest prosty w obsłudze i niewidoczny pod ubraniem. Waży jedynie 5 g. Sensor zasilany jest przez 1 baterię stworzoną na bazie tlenku srebra. Jest ważny przez 14 dni, a po upływie tego czasu trzeba go wymienić na nowy. Pamięć sensora wynosi 8 godzin, a odczyty glikemii zapisywane są raz na 15 minut. Sensor można zanurzyć w wodzie na głębokość 1 metra, na czas do 30 minut. Aplikacja i użytkowanie sensora są bezbolesne.

Sensor kosztuje 255 zł.

Czytnik

Czytnik to drugi element FreeStyle Libre, który pozwala na zeskanowanie aktualnego odczytu poziomu glukozy + 8 godzinną historię poziomów glukozy + strzałkę trendu wskazującą kierunek zmian poziomu glukozy – te dane widzimy tuż po zeskanowaniu odczytu z sensora. Czytnik dodatkowo ukazuje dane zebrane w wykresy z okresu nawet 90 dni – możemy zobaczyć wykres dobowy, z ostatnich 7, 14, 30 lub 90 dni. Profil glikemii wykazuje podsumowanie poziomu stężenia glukozy wskazywane w percentylach w ciągu całego dnia. Ten profil pokazuje trendy w zakresie hipoglikemii oraz hiperglikemii. Wykres jest kolorowy co pozwala szybko i łatwo wykryć wszelkie problemy. Umożliwia odczytywanie wyników nawet w całkowitej ciemności, dzięki umieszczeniu podświetlenia na ekranie. Skanowanie odczytu z sensora trwa dosłownie sekundę. Sam czytnik jest niewielki (95 mm x 60 mm x 16 mm) i waży tylko 65 g, co sprawia, że można go nosić wszędzie ze sobą. Dla prawidłowego działania czytnika należy dokonywać skanu odczytów przynajmniej raz na 8 godzin czyli min. 3 razy na dobę. Czytnik jest zasilany poprzez 1 akumulatorek litowo-jonowy, a bateria działa nawet przez 7 dni, jeśli jest typowo użytkowany. Pamięć czytnika pozwala na zapisanie historii z 90 dni. Czytnik należy przechowywać w suchym miejscu. Średni czas użytkowania czytnika wynosi ok. 3 lat.

Koszt czytnika to 255 zł.

Ekran Freestyle Libre

Zalety FreeStyle Libre

FreeStyle Libre to innowacyjne rozwiązanie przeznaczone dla osób chorujących na cukrzycę. Dzięki temu systemowi możliwe jest monitorowanie glikemii w organizmie, a jego najważniejsze zalety to:

 • Wygoda użytkowania – niewielki sensor (35 mm na 5 mm) jest umieszczany na skórze pacjenta na tylnej części ramienia. Jego niewielkie rozmiary nie powodują dyskomfortu, sensor jest niewidoczny pod ubraniem, a stężenie glukozy w organizmie jest non stop mierzone i odnotowywane, zarówno w dzień jak i w nocy. Sensor jest zautomatyzowany.
 • Dyskrecja – poziom cukru odnotowany przez sensor można z łatwością odczytać przy użyciu czytnika. Odczyt trwa dosłownie sekundę i można go przeprowadzać przez ubranie.
 • Wodoodporność – FreeStyle Libre jest to wodoodporny system, który nie ma żadnych przeciwwskazań co do moczenia go w wodzie. W przypadku umieszczonego sensora na skórze pacjent może zarówno swobodnie brać prysznic, kąpać się, a nawet pływać. System sprzyja aktywności fizycznej.
 • Przyjazne użytkowanie – czytnik, który odczytuje dane zapisane przez sensor, pokazuje aktualny poziom stężenia glukozy, ale również dane dotyczące poziomu cukru z ostatnich 8 godzin oraz specjalną strzałkę informującą o kierunku zmian stężenia glukozy w organizmie. Dodatkowo system FreeStyle Libre zawiera historię zapisów danych dotyczących glikemii dajac pełen obraz stężenia glukozy z okresu ostatnich 3 miesięcy.
 • Długi czas użytkowania – sensor przylega do skóry nawet przez 14 dni, co oznacza że w miesiącu taki sensor wystarczy zmienić dwukrotnie.
 • Lekkość – cały system, zarówno sensor oraz czytnik, jest lekki i wygodny w trzymaniu. Można go mieć zawsze przy sobie.
 • Nowoczesny wygląd – FreeLibre Style jest nowoczesnym systemem o czym również świadczy jego wygląd: dotykowy ekran ma ładne kolory, a dodatkowo jest podświetlony i można z niego korzystać nawet gdy jest ciemno.
 • Łatwy odczyt – system pokazuje dane umieszczone w wykresach, które są zrozumiałe dla każdego i pokazują historię stężeń glukozy. Dane z tego systemu można również odczytywać na komputerze – wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie.
 • Bezbolesność – największą zaletą FreeLibre System jest zdecydowanie bezbolesność użytkowania, system ten nie wymaga nakłuwania opuszków palca, co pozwala na pomiar stężenia cukru we krwi nawet u śpiącej i wrażliwej osoby, której nie trzeba budzić ani sprawiać jej bólu.
Freestyle Libre pozwala na analizę poziomu glukozy w ciągu całego dnia

Dla kogo jest przeznaczone FreeStyle Libre?

System FreeStyle Libre jest przeznaczony dla osób chorujących na cukrzycę w wieku od 4 lat, a dzieci i młodzież w wieku 4-17 lat mogą korzystać z tego urządzenia jedynie pod nadzorem osoby dorosłej, która ukończyła 18 rok życia.

Trochę o statystykach FreeStyle Libre

Firma Abbott Diabetes Care przeprowadziła szereg badań na grupie liczącej 30 osób. Otrzymane wyniki prezentują się tak:

Trochę ponad 95 % użytkowników potwierdziło, że FreeStyle Libre uwalnia od kłopotów związanych z monitorowaniem poziomu cukru w organizmie.

Trochę Ponad 93 % użytkowników potwierdziło, że nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas noszenia sensora pod skórą. 1 osoba po 3 dniach przerwała badania z powodu nadmiernego podrażnienia skóry.

Ile kosztuje pakiet startowy FreeStyle Libre?

Koszt czytnika oraz sensora to w każdym wypadku 255 zł. Warto jednak zaczynać swoją przygodę z FreeStyle Libre od zakupu pakietu startowego. Pakiet startowy zawiera czytnik oraz 2 sensory, która wystarczą na miesiąc użytkowania. Pakiet startowy kosztuje 723 zł czyli o ponad 40 zł mniej od zakupu każdego elementu pojedynczo (765 zł za czytnik + 2 sensory).

Jak użytkowanie FreeStyle Libre wpływa na jakość życia?

Osoba chorująca na cukrzycę musi wykonywać ok. 8 pomiarów stężenia glukozy w organizmie na dobę, co daje ok. 240 nakłuć miesięcznie, a w skali roku to trochę poniżej 3 000 nakłuć! Dla tych osób system FreeStyle Libre to prawdziwa rewolucja w walce z cukrzycą. Z 240 nakłuć miesięcznie robi się 1-2 „nakłucia” związane z zaaplikowaniem sensora. System ten pozwala na dokonanie od 23 do 62 pomiarów w ciągu doby, co jest niemożliwe w przypadku gleukometru, ponieważ wymagałoby nakłucia palców aż tyle razy. Na ten moment FreeSystem Libre warto wspomagać tradycyjnym gleukometrem, zwłaszcza w sytuacjach, które wpływają na duże wahania glukozy, ale liczba nakłuć, które trzeba wykonać w ciągu miesiąca zdecydowanie maleje – nawet 10 krotnie, co pozwala zregenerować się opuszkom palców i poprawia jakość życia osoby chorej na cukrzycę. Pacjenci również zachwalają możliwość dokonywania analizy raportów na komputerach, co wymaga jedynie zainstalowania odpowiedniego oprogramowania. Wykresy są przejrzyste i zawierają dane z 1, 7, 14, 30 lub 90 dni. Dane te pozwalają na podgląd jaki odsetek poziomu cukru był w normie, jaki był poniżej lub powyżej normy. Urządzenie umożliwia analizę oraz wyciąganie wniosków. Z FreeSystem Libre korzystają również dzieci, dla których używanie tradycyjnego gleukometru, wiążącego się z nakłuwaniem palca, jest szczególnie trudne. FreeSystem Libre jak każda nowość wymaga ulepszeń, ale pewnym jest, że już w tej formie znacznie wpływa na komfort życia osób borykających się z cukrzycą. Nie jest to tania sposób na monitorowanie glikemii, ale jego działanie zdecydowanie jest warte swojej ceny.

Urządzenie do stałego monitorowania glikemii w eksperymentach badawczych

Grupa osób z firmy z San Francisco postanowiła przeprowadzić eksperyment wykorzystując urządzenie do monitorowania glikemii. Firma, której pracownicy starają się poznać działanie wielu suplementów na własnym przykładzie, znajduje się w San Francisco. Pracownicy, którzy nie chorują na cukrzycę, zaaplikowali sobie pod skórę sensory, aby obserwować zmiany poziomu cukru i wszelkie reakcje organizmu z tym związane. Oczywiście FreeStyle Libre jest to urządzenie przeznaczone dla osób borykających się z cukrzycą, a jego dostępność dla osób zdrowych jest ograniczona, ale eksperyment przeprowadzany w San Francisco świadczy o tym, że być może w przyszłości takie urządzenia będą służyły nie tylko chorym, ale również tym, którzy chcą dbać o zdrowie. Pracownicy firmy Nootrobox zauważyli, że np. mniejsza ilość węglowodanów spożywana w ciągu dnia sprawia, że człowiek ma więcej energii, czuje się lżejszy, mogli również zaobserwować nagły wzrost poziomu cukru po spożyciu fast foodów. Jeśli możemy sami zaobserwować niezaprzeczalny wpływ np. złej diety na poziom cukru w organizmie jest to zdecydowanie wartość dodana takiego urządzenia. Nie ma chyba lepszego motywatora do zmiany diety niż obserwacja dokładnych wyników i możliwość powiązania ich z samopoczuciem, poziomem energii, aktywnością umysłową. Taka natychmiastowa informacja zwrotna, którą wysyła nam własny organizm, jest bezcenna. Early adopterzy, którzy sprawdzają działanie FreeStyle Libre na sobie, uważają, że dzięki temu urządzenie możliwa jest skuteczniejsza walka nie tylko z cukrzycą, ale również z otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnymi. FreeStyle Libre być może za kilka czy kilkanaście lat będzie urządzeniem ogólnodostępnym wpływającym na poprawę ogólnego stanu zdrowia.

FreeStyle Libre
4.9 (97.78%) 9 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here