Czy stewia jest lepsza od cukru?
Naturalną kwestią jest ograniczanie w diecie osób chorujących na cukrzycę spożycia cukru. Może on z powodzeniem być zastępowany przez powszechnie dostępne w sklepach i marketach słodziki. Najbardziej polecane są przy tym słodziki na bazie stewii. Czy rzeczywiście ten produkt spożywczy jest lepszy i korzystniejszy dla zdrowia diabetyka niż biały cukier?
Naturalna słodycz
Stewia jest związkiem pochodzenia naturalnego, roślinnego, bogatym w słodkie białka. Nie ma kalorii w przeciwieństwie do cukru i może być z powodzeniem stosowana jako słodzik w zdrowej diecie diabetyków. Stewia jest rośliną, nazywaną przez botaników jako Stevia Rebaudiana Bertoni. Jest to słodkie zioło, jakie w naturalnej swej postaci występuje w lasach Brazylii i Paragwaju. Ocenia się, że stewia jest nawet 200-krotnie słodsza od sacharozy, czyli białego cukru. Tubylcy w lasach deszczowych stosują od wielu lat wodny ekstrakt z liści stewii do słodzenia napojów zimnych i gorących. Roślina ta popularna jest także w Meksyku czy Japonii.
Obecnie wchodzi ona na rynki międzynarodowe jako zdrowa alternatywa dla cukru, nie tylko dla osób chorujących na cukrzycę, ale i dla każdego konsumenta. Stewia spożywana może być w formie świeżych, zielonych liści, czy po wysuszeniu i sproszkowaniu. Na wzór ludów Amazonii można z niej wykonać wodny ekstrakt. Na szeroką skalę w przemyśle spożywczym będzie można z niej korzystać po wyizolowaniu słodkich glikozydów i dodawaniu jej do żywności.
W Stanach Zjednoczonych stewia została dopuszczona do użytku jako suplement diety w 1995 roku. Pojawia się coraz częściej w napojach, deserach, jogurtach i sosach. Glikozydy stewiolowe po raz pierwszy zostały skomercjalizowane w postaci słodzika w Japonii w 1971 roku, a podjęła się tego zadania firma Morita Kagaku Kogyo Co.
W Europie przez długi czas nie dopuszczano stewii do legalnego obrotu. Badano domniemane szkodliwe skutki jej stosowania, ale stwierdzono, że glikozydy stewiolowe nie są rakotwórcze i genotoksyczne. Dlatego też Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał pozytywną opinię na temat stewii. W 2011 roku Komisja Europejska zatwierdziła glikozydy stewiolowe, stanowiące słodki składnik ziela stewii, jako słodzik, któremu nadano numer E960.
Dobroczynne właściwości stewii
Zdaniem naukowców stewia oprócz tego, że nie zawiera kalorii i jest dużo słodsza od cukru, to na dodatek obniża ciśnienie. Nie przyczynia się do zjawiska otyłości czy próchnicy zębów. Można ją stosować na co dzień, z uwagi na to, że jest naturalna i zdrowa. Stewia spożywana przez cukrzyków nie tylko nadaje słodki smak potrawom i napojom, ale wpływa pozytywnie na poziom oraz tolerancję glukozy we krwi.