Zespół stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej występuje u blisko 10 procent wszystkich diabetyków i dotyczy zarówno cukrzycy typu pierwszego, jak również drugiego. Do rozwoju objawów tego schorzenia dochodzi najczęściej w wyniku wieloletniej choroby, która była leczona zarówno środkami doustnymi, jak też dożylnie.

Przyczyny, objawy

  • Głównym powodem powstawania tego typu powikłań jest nieprawidłowa terapia lecznicza prowadzona przez wiele lat. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, który utrzymuje się przez długi okres czasu, jest w przypadku cukrzycy oznaką nieskuteczności prowadzonego leczenia. Taki stan prowadzi bardzo często do powstawania nieodwracalnych zmian w strukturze naczyń krwionośnych, co uznaje się za bezpośrednią przyczynę na przykład zespołu stopy cukrzycowej. Wskutek hiperglikemii, naczynia krwionośne – przeważnie tętnice, cechują się dużo mniejszą elastycznością, są bardziej narażone na mikrourazy, nadmiernemu rozrostowi ulega również płytka miażdżycowa.
  • Prócz płytek miażdżycowych, duże znaczenie dla rozwoju choroby ma również zwiększona lepkość krwi, co prowadzi do zlepiania się płytek krwi w większe agregaty. Skutkiem tego jest zatykanie drobnych naczyń włosowatych, co natomiast powoduje niedotlenienie tkanek, w tym wypadku stopy. Poza taką drogą rozwoju choroby, przyczyną zespołu stopy cukrzycowej może być także paraliż nerwów czuciowych. Prowadzi on do zniesienia dolegliwości bólowych w obrębie stopy, co z kolei jest przyczyną groźnych ran, w których dochodzi do nadkażeń bakteryjnych.
  • Do głównych objawów zespołu stopy cukrzycowej należy przede wszystkim ograniczenie czucia w stopie, mogą również pojawiać się inne odczucia ze strony układu neurologicznego, takie jak mrowienia, pieczenia itp. Wskutek niedotlenienia tkanek dochodzi do postępującej martwicy – tworzą się bolesne obrzęki, pęcherze, skóra na powierzchni stopy zaczyna pękać, tkanki miękkie stopniowo zanikają.

Leczenie

W przypadku zaniechania leczenia pierwotnej przyczyny, jaką jest cukrzyca, postęp choroby może doprowadzić do amputacji stopy. Leczenie jest niezwykle uciążliwe i rzadko daje pożądane skutki. W terapii leczniczej stosuje się obecnie kurację antybiotykową oraz, w niektórych przypadkach, leczenie operacyjne.

Jednym z najbardziej poważnych powikłań cukrzycowych jest zespół stopy cukrzycowej. Pacjent może go doświadczyć przy nieprawidłowym leczeniu cukrzycy lub ignorowaniu zaleceń lekarza. Jak leczyć stopę cukrzycową?

Czym jest zespół stopy cukrzycowej?

Zespół stopy cukrzycowej czy też stopa cukrzycowa pojawia się w odpowiedzi na nieprawidłową diagnozę cukrzycy u pacjenta lub w przypadku niewłaściwego leczenia. Jest to zmiana polegająca na uszkodzeniu połączeń nerwowych lub naczyń obwodowych kończyny dolnej poniżej poziomu kostki. Zespół ten wiąże się z przerwaniem tkanki skórnej i podskórnej, a nierzadko nawet tkanki kostnej, choć w niektórych przypadkach przebiega również bez uszkodzenia skóry.

Leczenie ogólne

Przy podejmowaniu leczenia stopy cukrzycowej kluczowe jest właściwe leczenie głównego, przewlekłego schorzenia jakim jest cukrzyca.  Należy opanować i ustabilizować poziom glikemii w organizmie pacjenta, co polega na przyjmowaniu odpowiednich leków doustnych lub iniekcji insuliny. Prawidłowe leczenie cukrzycy prowadzi do poprawy jakości życia pacjenta oraz do zahamowania zmian powodowanych przez zespół stopy cukrzycowej.

Leczenie szczegółowe

Jeśli zespół stopy cukrzycowej jest już mocno zaawansowany, w typie neuropatycznym, ze zmianami w zakresie połączeń nerwowych, należy rozpocząć leczenie miejscowe rany. Ważne jest regularne zmienianie opatrunków i dezynfekowanie zmian skórnych, poprzez mycie stopy szarym mydłem. Nie należy przy tym moczyć stopu, a jedynie odkażać przy użyciu soli fizjologicznej.  Przy usuwaniu poprzedniego opatrunku najlepiej go namoczyć, co pozwoli uniknąć uszkodzenia tkanki ziarninowej odbudowującej istniejący ubytek w skórze, czy tkance podskórnej.

W gabinecie zabiegowym chirurga lub ogólnym, pielęgniarka może usunąć z miejsca rany tkanki martwicze, bez narażania zdrowych tkanek na uszkodzenie. Odkazi ranę środkami na bazie poliwidonu, betadyny lub polodiny. Rany przewlekłe, z którymi często mamy do czynienia w przypadku stopy cukrzycowej można odkażać kwasem bornym i przepłukiwać je solą fizjologiczną oraz natłuszczać. Warto stosować także preparaty z kwasem hialuronowym i cynkiem, które przyspieszają gojenie. Aby nie narażać się na zakażenie istniejących ran, należy je zabezpieczać jałowym opatrunkiem. Polecane są opatrunki hydrożelowe, pochłaniające wodę, które oczyszczają rany z tkanek martwiczych dzięki nawodnieniu. Dzięki nim rozpoczyna się proces autolizy.

Dzięki troskliwej opiece i leczeniu miejscowym rany na stopie cukrzycowej można uniknąć ryzyka amputowania kończyny.

W zaawansowanych przypadkach, kiedy miejscowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, stosuje się zabiegi chirurgiczne. Dokonuje się drenażu ropowicy na grzbietowej lub bocznej powierzchni stopy i przeszczepy skóry, przyspieszające gojenie.

Zespół stopy cukrzycowej
5 (100%) 2 głos

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo dziękuję za tak klarownie podane informacje. Wzruszyłem się czytając. Jesteście kochani. Pozostanę w kontakcie, zachowując ten adres mailowy. Jeszcze raz dziękuję, Bogdan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here