Dieta Dukana została opracowana przez francuskiego lekarza – Pierre’a Dukana. Jest to białkowa dieta, której głównym założeniem jest redukcja masy ciała. Dieta została podzielona na 4 fazy, z czego dwie pierwsze mają doprowadzić do zrzucenia zbędnych kilogramów, a dwie kolejne do utrzymania wagi docelowej. Podział na takie etapy ma zapobiec tzw. efektowi jo jo. Dieta ta przy okazji oczyszcza organizm. Od kilku lat w Polsce i na świecie ma ona wielu zwolenników i rozsławiana jest niemalże we wszystkich mediach społecznościowych. Na czym polega dieta Dukana i czy faktycznie warto ją stosować?
Czym jest dieta Dukana?
Dieta Dukana to 4-fazowa dieta białkowa. Opracował ją internista, którego doświadczenie w dietetyce sięgało 30 lat. Pierre Dukan, bo o nim mowa, stworzył dietę, której głównym założeniem jest spożywanie określonych produktów, co w efekcie ma doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów. Posiłki można układać z ponad 70 produktów pochodzenia zwierzęcego, które zawierają duże ilości białka, dozwolone jest również jedzenie 28 odmian warzyw. Będąc na tej diecie nie trzeba liczyć kalorii, ilość spożywanego pokarmu, jak i jego pory również nie mają znaczenia. Nie wiąże się ona z głodówką i może dlatego stała się tak popularna. Jej zdecydowaną zaletą jest również to, że nie powinna doprowadzić do efektu jo jo, a redukcja masy ciała będzie trwała (o ile oczywiście nie powróci się do dawnych nawyków żywieniowych).
Fazy diety Dukana
Tak jak każda dieta również i ta jest będzie skuteczna jeżeli wiąże się ze zmianą stylu życia i nawyków żywieniowych. Istotne jest, aby nie powrócić do niezdrowego trybu życia po zakończeniu diety, bo wtedy efekt jo jo jest gwarantowany. Dieta ma na celu uzyskanie spadku masy ciała, jak i utrzymanie zgrabnej sylwetki po tzw. wyjściu z diety. W tym celu została ona podzielona na 4 fazy, z czego 3 pierwsze fazy są indywidualnie dopasowywane do danej osoby i celu, który chce uzyskać. Ostatnia faza powinna być stosowana do końca życia.
I Faza – uderzeniowa, ataku – jest to zazwyczaj najtrudniejszy etap diety, który w tym przypadku wiążę się z restrykcyjnymi zasadami, a ma na celu odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Trwa ona od 2 do 7 dni, a posiłki można komponować z grupy 68 dozwolonych produktów tkj. m.in.: indyk, kurczak bez skóry, chude wędliny, ryby (łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz), chudy nabiał, jaja. Konieczne jest również wypijanie ok. 1,5 litra napojów dziennie, z czego dozwolone są: woda, herbata oraz napoje typu light). Czas jej trwania jest uzależniony od tego ile kilogramów chcemy zrzucić – jeżeli jest to 5 kg to faza I trwa 2 dni, 10 kg – 3 dni, 20 kg – 5 dni, 40 kg – 7 dni.
II Faza – naprzemienna czyli zrównoważony i łagodny spadek wagi – jej celem jest osiągnięcie zamierzonej wagi idealnej, więc powinna ona trwać tak długo, aż uda się dojść do wymarzonej wagi. Do jadłospisu można dodać 32 warzywa, które zawierają małe ilości skrobi tkj. m.in.: ogórek, rzodkiewka, pomidory, pieczarki, papryka, marchew, kapusta, szparagi, brokuły, szpinak.
III Faza – utrwalenie wagi – jak sama nazwa wskazuje ma ona na celu utrzymanie uzyskanych efektów i zapobieganie pojawieniu się efektu jo jo. Czas jej trwania zależny jest od utraconych kilogramów w fazie II – jeżeli w fazie II zgubiliśmy 4 kg to powinna ona trwać 40 dni (1 utracony kilogram to 10 dni fazy III). Na tym etapie do jadłospisu można włączyć owoce, pieczywo pełnoziarniste, sery oraz produkty zawierające skrobię, w I etapie tej fazy należy jednak nieco ograniczyć ich spożywanie, a w II można dodać do dziennego menu 1 porcję owoców (niedozwolone nadal są banany, winogrona, czereśnie oraz wiśnie), 1 posiłek tzw. odświętny jak np. deser czy lampka wina oraz 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa i 1 plaster sera żółtego. 2 razy w tygodniu można również pozwolić sobie na makaron, kaszę, ryż, ziemniaki, warzywa strączkowe czy wieprzowinę. Tłuszcze dozwolone są w małych ilościach.
IV Faza – stabilizacja – jej celem jest ustabilizowanie wagi. Jest to ostatni etap diety, który nie ma czasu zakończenia i powinien być stosowany już zawsze. Możliwe jest spożywanie wszystkich grup produktów, ale korzystne będzie zachowanie 1 dnia białkowego w tygodniu. Zaleca się również utrzymanie aktywności fizycznej – 20 – 30 minut dziennie.
Czy zawsze można stosować dietę Dukana?
Dieta Dukana nie powinna być stosowana przez:
- kobiety będące w ciąży,
- kobiety karmiące,
- młodzież będącą w okresie dojrzewania – przed ukończeniem 18. roku życia,
- osoby, które ukończyły 78 lat,
- osoby otyłe.
Należy również pamiętać, że każda dieta stosowana na własną rękę może przynieść więcej szkody i pożytku. Zdecydowanie lepiej jest poddać się opiece lekarskiej, gdzie pod okiem specjalisty będziemy mogli tracić zbędne kilogramy, nie tracąc przy tym zdrowia.
Zalety i wady diety Dukana
Dieta Dukana, mimo że ma wielu zwolenników, ma swoje plusy i minusy. Zdecydowaną jej zaletą jest nastawienie na zmianę nawyków żywieniowych i brak konieczności stosowania głodówki. Zdrowa dieta powinna być skomponowana ze świeżych i niskokalorycznych produktów, ale nie powinna wiązać się z głodzeniem. Dieta nie wymaga żmudnego liczenia kalorii, co jest dodatkowo uznawane za jej zaletę. Posiłki składające się z produktów wskazanych przez autora diety czynią jednak wiele szkód. Przede wszystkim organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych mu składników do prawidłowego funkcjonowania, pojawiają się niedobory, może ona powodować zaparcia, zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nerek oraz wątroby, nowotworu jelita grubego, osteoporozy, zawrotów i bólów głowy, pogorszenia samopoczucia czy zaburzeń koncentracji, niekorzystnie wpływa na mózg. Lista argumentów przeciw jej stosowaniu jest zdecydowanie dłuższa niż pozytywnych aspektów.