Dieta ratunkiem dla wątroby

Dieta wątrobowa jest jedną z najpopularniejszych. Działa zbawiennie nie tylko na ów narząd, ale również na cały organizm. Uszkodzenie wątroby w jakimkolwiek stopniu sprawia, że coraz gorzej wypełnia ona swoje zadania, co prowadzi do postępującego zatrucia całego organizmu. Uszkodzenie wątroby diagnozuje się najczęściej wtedy, kiedy nieczynne jest już blisko 70 proc. aktywnych wcześniej hepatocytów – pozostała część nadal spełnia swoje zadanie, jednak wydajność pracy gwałtownie spada, co determinuje często groźne dla życia stany.

Kiedy stosować dietę wątrobową?

Stosowanie takiej diety wydaje się być sensowne tylko wówczas, kiedy upośledzeniu uległa jeszczeniewielka część miąższu wątrobowego. Wówczas zmiana nawyków żywieniowych ma na celu wyeliminowanie niekorzystnych czynników powodujących uszkodzenia, ale również dostarczenie wielukorzystnie działających substancji i wyrównanie doborów żywieniowych.

Dieta ratunkiem dla wątroby

Dieta wątrobowa, fot. Altoid via Compfight cc

Zalecenia diety

  • Dieta wątrobowa odnosi się nie tylko do jakości oraz sposobu odżywiania, ale do wielu dziedzin życia. Bardzo ważne jest uprawianie co najmniej 20 minut aktywności fizycznej każdego dnia, co znacznie poprawia osiągane rezultaty.
  • Poza tym, należy bezwzględnie unikać spożywaniaalkoholu, a także innych substancji mających niekorzystny wpływ na wątrobę (między innymi sól kuchenna oraz inne przyprawy!).
  • Bardzo ważnym aspektem diety wątrobowej jest również spożywanie posiłków o ściśle ustalonych porach, przy czym pierwszy posiłek należy jeść nie później niż godzinę po przebudzeniu, a ostatni – na dwie lub trzy godziny przed snem. Należy jadać stosując trzygodzinne przerwy – ilość posiłków, które należy spożywać, to sześć. Rzecz jasna nie mogą być one zbyt obfite, lecz stosunkowo lekkostrawne i małe objętościowo.
  • Nie można sobie pozwolić na jedzenie tłustego mięsa oraz wędlin, niewskazane jest również stosowanie w dużych ilościach tłuszczów, nawet tych dobrej jakości (np. oliwa z oliwek).
  • Powinno się również znacząco zwiększyć udział ryb w diecie, spożywając je co najmniej trzy razy w ciągu tygodnia.
  • Bardzo ważną rolę spełniają także owoce i warzywa, przy czym te pierwsze powinno się jadać zdecydowanie rzadziej (dwie porcje dziennie) , a warzywa muszą być dodatkiem do trzech lub czterech dziennych posiłków.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu również przynosi pozytywne rezultaty – wskazana jest woda mineralna i inne napoje, tak zwane obojętne (wszelkiego rodzaju napary i herbaty).

Rezultaty

Dieta wątrobowa eliminuje działanie szkodliwych substancji zawartych w pożywieniu, znacznie poprawiając jej wydolność oraz funkcjonowanie. Na początku trudno będzie przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych, jednak stosowanie diety przez dłuższy czas przynosi zauważalne efekty.

Dieta ratunkiem dla wątroby
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here